بیمه گران ایران


 

سلام

 بیمه ایران نیازی به انحصار گرایی ندارد

مدیر عامل بیمه ایران، هر گونه انحصار طلبی شرکت بیمه ایران در صنعت بیمه را رد کرد و گفت: ارائه نوآوری‌های جدید و همچنین خدمات رسانی به موقع به بیمه گران عامل موفقیت شرکت بیمه ایران است.
به گزارش سایت تحلیلی- خبری آیین، جواد سهامیان مقدم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: بیمه ایران نیازی به انحصار گرایی ندارد بلکه این قدرت رقابت پذیری شرکت بیمه ایران است که توانسته است بازار رقابتی خود را بدون تخریب افزایش دهد. به گفته وی دولت کلیه ساختمان‌ها و اموال دولتی را برای بیمه کردن به بازار رقابتی سالم بیمه عرضه کرده است و در این زمینه برای ارگانهای دولتی ممانعتی در این میا‌نه وجود ندارد.

مدیر عامل بیمه ایران در خصوص گفته‌هایی مبنی بر اینکه هنوز حدود ۷۰ درصد از دارایی‌ها و امول دولتی از پوشش بیمه‌ای برخوردار نشده‌اند اظهار داشت: هنگامی که بازار رقابتی که دولت نیز بر آن تأکید دارد تشکیل شده است، گفتن این گونه مطالب تنها فرافکنی است. بنابر اظهارات مدیر عامل شرکت بیمه‌ای، بر اساس مصوبه دولت، بیمه شدن ارگانهای دولتی در دیگر شرکت‌های بیمه‌ای بالامانع است و هیچ اجباری به بیمه شدن در شرکت بیمه ایران وجود ندارد. سهامیان مقدم اضافه کرد: البته در طی چند سال گذشته با اهتمام دولت مبنی بر گسترش صنعت بیمه و همچنین خصوصی سازی این صنعت، شاهد روند روبه رشد بیمه در کشور هستیم اما تا رسیدن به جایگاه مناسب فاصله بسیاری داریم


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رایزنی برای حذف مالیات‌ ازاقسام بیمه‌

بیما-مدیر عامل بیمه اتکایی ایرانیان با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد بخشی از معافیت صنعت بیمه در حوزه بیمه عمر را پذیرفته از رایزنی برای حذف مالیات در بیمه‌های غیر زندگی خبر داد.
محمد آسوده در گفت‌و‌گو با فارس، ضمن بیان این مطلب که بازار بیمه کشور در مقایسه با دیگر بازارهای مالی مانند بورس و بانک تاکنون توسعه چندانی نیافته اظهار داشت: ضریب نفوذ بیمه در کشور همچنان رقم ناچیزی را نشان می‌دهد و حتی از میانگین جهانی نیز کمتر است به صورتی که در حوزه بیمه ما جزء کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شویم. 
وی با اشاره به اینکه خدمات مالی در تمام دنیا بستر ساز اقتصاد هر کشور بوده و از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، گفت: البته اگر برخی از کشورها از خدمات مالی مانند صنعت بیمه مالیاتی اخذ می‌کنند به دلیل توسعه یافتگی این صنعت در آن کشورها است.
آسوده به برنامه‌های صنعت بیمه درارائه پوشش‌های بیمه‌ای با نرخ ارزان به بیمه گزاران و افزایش ضریب نفوذ آن در جامعه اشاره کرد و افزود: پرداخت مالیات از سوی صنعت بیمه نه تنها نرخ پوشش‌های بیمه‌ای را برای مصرف کننده نامعقول خواهد کرد بلکه در تمایل آنها در خرید بیمه نامه نیز مؤثر خواهد بود.
به گفته مدیر عامل بیمه اتکایی ایرانیان در حال حاضر مردم به دلایل مختلف از خرید پوشش‌های بیمه‌ای اختیاری که یکی از ملزومات زندگی است خودداری می‌کنند که در این مسیر پرداخت مالیات از سوی صنعت بیمه بر مشکلات این صنعت افزوده است.
این مقام در بیمه اتکایی ایرانیان ضمن بیان این مطلب که در حال حاضر بورس و بانک از پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف هستند، تصریح کرد: به عقیده بنده بیمه نیز در این مسیر باید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف گردد اما به دلیل آنکه در زمان تدوین قانون مالیات بیمه جزء استثنائات قرار نگرفته بود در شرایط فعلی موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به جزء در بیمه‌های زندگی است.
آسوده به تأثیر 4 درصدی قیمت بیمه‌نامه‌ها در راستای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و افزود: در جلسات مختلف بیمه‌گران با مسئولان مربوطه پیشنهادات متعددی در خصوص حذف صنعت بیمه از پرداخت مالیات بیان شده که تاکنون به نتیجه مطلوبی دست پیدا نکرده‌ایم.
وی به مذاکرات مسئولان بیمه‌ای کشور با وزارت اقتصاد اشاره کرد و گفت: وزارت اقتصاد بخشی از معافیت صنعت بیمه در حوزه بیمه عمر را پذیرفته اما در مباحث اصلی مانند بیمه‌های غیر زندگی که در کشور بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند همچنان مالیات اخذ می‌کند.
آسوده ضمن تأکید براینکه اخذ مالیات در صنعت بیمه مانع برگی در رشد و توسعه این صنعت به شمار مِی‌آید، اضافه کرد: با حذف مالیات، صنعت بیمه نه تنها از مشکلات فعلی خود رهایی خواهد یافت بلکه با کاهش نرخ‌ بیمه‌نامه‌ها تمایل مردم به خرید پوشش‌های مختلف بیمه‌ای را نیز افزایش خواهند داد.

سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بررسی شرط تعامل بانک و بیمه

بیما - اینکه آیا تعامل مشترک میان بانک ها و شرکت های بیمه در گرو مالکیت و مدیریت اختصاصی هر کدام از این دو نهاد مالی است را در این یادداشت بررسی می کنیم.
سوابق تاریخی در سالهای اخیر نشان می دهد پس از طرح موضوع خصوصی شدن صنعت بیمه، اقبال زیادی از سوی بانک ها برای تاسیس بیمه های اختصاصی وجود داشت و با ظهور شرکتهای بیمه خصوصی، آنهایی که با سرمایه گذاری غیر بانکی بوجود آمده بودند به فکر تاسیس بانک با سرمایه گذاری اختصاصی بر آمدند.
فارغ ازالگوهای جهانی این ساختار اقتصادی با ماموریت و قصد ایجاد و توسعه نهادهای مالی در دنیا، انتظار و جذابیت این سرمایه گذاری اولا دسترسی بانک ها و بیمه ها به منابع مالی یکدیگر است. بانک ها با مهمترین ماموریت خود یعنی جذب سپرده های بانکی، مشتریان شرکت های بیمه یا بعبارتی بیمه گذاران را فرصتی در تقویت بخش سپرده های بانکی از محل حق بیمه های دریافتی می دانند.
شرکت های بیمه نیز، بانک را منبعی سرشار از حجم نقدینگی برای تامین پول، بوقت بروز خسارات احتمالی می دانند. ضمن اینکه بیمه های متقاضی تاسیس بانک، شکل دهی فضای فعالیت های غیرعملیاتی و غیربیمه ای خود را در مالکیت و یک بانک اختصاصی از محل حق بیمه های دریافتی جستجو می کنند. اما بواقع رابطه اقتصادی میان بانک و بیمه در بازار پول، مستلزم پیاده سازی الگویی که پیشتر گفته شد، نیست.
اگر فرض را بر وجود یک اقتصاد آزاد و رقابتی استوار سازیم، روابط هر یک از اجزای این محیط ، تابع منطقی از مدنیت یک جامعه اقتصادی مدنی است که شهروندان این جامعه از هرگونه انحصار و تمرکز، اهتراز می کنند. اگر حتی با دیدگاه سینرژیک به این موضوع نگاه شود، هر چند که هیچ محدودیتی در مالکیت بانک ها توسط بیمه ها و بالعکس وجود ندارد؛ اما تعامل میان بانک و بیمه و بهره مندی جامعه اقتصادی از ظرفیت های بی شمار این دو نهاد مالی را به این موضوع محدود ساختن، اشتباه بزرگی است.
بانک و بیمه درقالب یک فضای اشتراکی یعنی بازار پول، می توانند برنامه های مشترک و حتی غیر مشترک اما تاثیرگذار بر این بازار را طراحی و پیاده سازی کنند. نوآوری هر کدام از این دو نهاد مهم اقتصادی، ضمن ایفای نقش محرک، می تواند اقبال عمومی را برای تبدیل نقدینگی (Liquidity) بازار به محصولات قابل اتکایی برای آینده (کوتاه مدت – میان مدت و بلند مدت) تبدیل کند. یکی از ضرورت هایی که در شکل دهی جامعه اقتصادی مدنی، همچنان آهنگ رشد آن در کشور ما با کندی همراه است، شکل گیری نهادهای مکمل(Supplementary Entities) است.
شرکتهای رتبه بندی و اعتبارسنجی از آن جمله اند که اساس رابطه اقتصادی بانک و بیمه را می تواند بشدت تحت تاثیر قرار دهد. رابطه ای  که می تواند طراحی محصولات و ابزارهای مالی مشترک بانک و بیمه را با اعتبارسنجی حرفه ای به بازارهای ثانویه پیوند دهد. فرصتی که بازار سرمایه ایران، ظرفیت های بی شماری را در خود دارد. هدایت و مدیریت نقدینگی امروز در کشور موقعیتی است که دو نهاد بانک و بیمه برای سودآوری خود بعنوان یک بنگاه اقتصادی باید در تلاش برای طراحی محصولات و متناسب سازی بازاری آن باشند.
مشروط و منوط به مالکیت یک بانک اختصاصی توسط یک شرکت بیمه و بالعکس، کمکی به بازار پول و پیشرفت جامعه اقتصادی مدنی ما در ایران نمی کند. هر چند که الگوهای جهانی نشان می دهد که بانک و بیمه اجزای لاینفک  بازار پول هستند اما شرط لازم برای موفقیت بازار پول در ترکیب این دو در یک قالب سازمانی، نیست. پیشنهاد می شود دولت ، مسیر نهادسازی های حوزه اقتصاد را با رویکرد شکل گیری اجزای جامعه اقتصادی مدنی با اتکا بر سند چشم انداز و قانون اصل 44 دردستور کار خود قرار دهد.
*کیوان پورشب

* دانشجوی کارشناسی ارشد رشته اقتصاد اسلامی دانشگاه INCEIF

سید محتشم حسینیان

 

سلام

در مراسم هفته پژوهش انجام شد: تجلیل از پژوهشگران برتر پژوهشکده بیمه

در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش در پژوهشکده بیمه برگزار شد از پژوهشگران برتر پژوهشکده بیمه تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه، در این مراسم از محمد وفایی یگانه و محمود سبزی به عنوان پژوهشگران برگزیده سال 1390 با اهداء لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.
دکتر مهدوی ، سرپرست پژوهشکده بیمه ضمن تبریک هفته پژوهش گفت: هیچ پیشرفتی اتفاق نمی افتد مگر اینکه پژوهش و تحقیق جدی در کنار آن انجام شده باشد و امکان ندارد بشر در زمینه ای پیشرفت کند بدون اینکه به اندازه کافی پژوهش کرده باشد. هیچ پیشرفت و ترقی و تعالی بدون پژوهش و تحقیق امکان ندارد به وقوع بپیوندد. بنابراین پژوهش امر بسیار مهمی است که برای تحول در هر شاخه ای از اقتصاد یا زندگی اجتماعی لازم است.
وی با اشاره به اهمیت و نقش پژوهش در توسعه کشورها افزود: در دنیا رتبه ما در اقتصاد بین 20 تا30 است اما رتبه ما در بیمه از جهت کمی بین 70 تا 80 است .
سرپرست پژوهشکده بیمه در ادامه خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته پژوهش و تحقیق در صنعت بیمه خوب مدیریت نشده است، اگر غیر از این بود باید نتیجه‌اش را در تحول خود این صنعت می‌دیدیم، به هر حال پژوهشکده بیمه به عنوان مرکز اصلی پژوهش‌های صنعت بیمه تأثیر آنچنانی در سال‌های گذشته نداشته است که امیدواریم از این پس روندی رو به رشد داشته و به درد صنعت بیمه رسیدگی کند.
وی با اشاره به عدم بازنگری در بیمه نامه های موجود در صنعت بیمه تصریح کرد: بیمه‌نامه‌های ما از زمانی که نوشته شده‌اند دست نخورده‌اند که یکی از وظایف ما بررسی و بازنگری بیمه نامه های جاری و ارائه پیشنهاد به بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه است. چرا که لازم است بیمه نامه ها به روز و متناسب با شرایط زمانی تطبیق داده شود تا پاسخگوی نیازهای جامعه باشد
دکتر مهدوی در پایان بر انجام پژوهش های کاربردی بیمه ای توسط پژوهشگران پژوهشکده بیمه تأکید کرد وگفت:
اگر کارهای ما موثر باشند می توانیم صنعت را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهیم و صنعت از دستاوردهای پژوهشی بهره مند شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

معاون بیمه مرکزی با رد احضار مدیران شرکت‌ها:
جلسه با مدیران جزو رویه‌های کاری بیمه مرکزی است

 

معاون نظارت بیمه مرکزی با رد احضار مدیران شرکت‌ها عنوان کرد که به منظور بررسی عملکرد فنی و مالی شرکت‌ها با مدیران آنها جلساتی برگزار شده است.

 

رحیم مصدق در گفت‌وگو با خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره احضار برخی مدیران شرکت‌های بیمه به بیمه مرکزی توضیح داد: بحث احضار نیست، ما عملکرد تمام شرکت‌های بیمه را از نظر فنی و مالی و همچنین نحوه‌ پرداخت خسارت دائما بررسی می‌کنیم و بعد از مکاتباتی که انجام می‌شود، از مدیران عامل و هیات‌مدیره‌های شرکت‌های بیمه دعوت می‌کنیم تا نقاط ضعف و قوت را به آن‌ها تذکر بدهیم.

 

به گفته وی این موضوع جزو رویه‌های کاری بیمه مرکزی و در جهت تقویت ابعاد نظارتی بر صنعت بیمه است.

 

وی تاکید کرد: سعی می‌کنیم علاوه بر مکاتباتی که انجام می‌شود، در جلسات حضوری هم با شرکت‌های بیمه، موضوعات را مطرح کنیم تا اگر اشکالی وجود داشته باشد، برطرف شود. اصلا عملکرد کلی شرکت بررسی می‌شود .

 

معاون نظارت بیمه مرکزی تاکید کرد: با توجه به برنامه‌های آزاد‌سازی، پیش‌بینی شده تا اگر شرکتی نرخ‌های غیرفنی و غیرواقعی ارائه کرد، بیمه مرکزی حتما برخورد کند اما خوشبختانه هنوز به مرحله‌ برخورد نرسیده‌ایم و مواردی که وجود داشته، با پیگیری و تذکراتی که داده شده، تعدیل شده است.

 

مصدق افزود: باید بپذیریم که اصل براین است که پس از آزادسازی در مقوله‌ تعیین نرخ‌ها مسوولیت بر دوش هیات‌مدیره شرکت‌هاست و آن‌ها مسوول هستند، نرخ‌هایی که اعمال می‌شود قابل دفاع و منطبق با موازین فنی باشد. اگر جایی موراد غیرفنی مشاهده کنیم، حتما تذکر می‌دهیم.

 

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی محوریت عمده تمرکز بیمه مرکزی در جهت رعایت حقوق بیمه‌گذاران و اطمینان از توانگری مالی شرکت‌های بیمه است.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 دلزدگی و ناامیدی از خرید بیمه عمر

بیما - رئیس پژوهشکده بیمه به تشریح مهم ترین عوامل دلزدگی و انصراف مردم از خرید بیمه های عمر پرداخت. به گزارش بیما،غدیر مهدوی رئیس پژوهشکده بیمه، با بیان اینکه، ایرانی ها در زمینه پوشش ریسک مرگ به اندازه کافی محتاط و آینده نگر نیستند، اظهار داشت: در حال حاضر بیمه عمر از سوی افرادی تقاضا می شود که آینده نگر و ریسک گریز هستند. وی افزود: البته شرکت های بیمه ای نیز به عنوان یکی از مهم ترین ارکان بازار بیمه در توسعه یا توسعه نیافتن بیمه های عمر نقش بسزایی دارند. رئیس پژوهشکده بیمه درباره عواملی که مردم را از خرید بیمه عمر منصرف می کند، گفت: عوامل متعددی وجود دارد که بیمه گذاران را از خرید بیمه عمر دلزده و نا امید می سازد. وی، دوران طولانی بازده سرمایه گذاری در بیمه عمر، نبود نیروی متخصص و کافی برای انجام محاسبات اکچوئری بیمه عمر، قوانین سخت گیرانه دولتها در مورد نظارت بر بیمه عمر و ضریب خسارت بالا نسبت به سایر بیمه ها را از دلایل عمده ای دانست که سبب می شود بیمه گران به جای سرمایه گذاری در زمینه بیمه های عمر بر روی سایر رشته های بیمه ای متمرکز شوند.
مهدوی به نبود مکانیسم دقیق ارزیابی ریسک بیمه های عمر در شرکت های بیمه ای اشاره کرد و افزود: این مسئله نیز از جمله عواملی است که تقاضای بیمه عمر را از رونق می اندازد و از انگیزه افراد برای تقاضای بیمه عمر می کاهد. وی در عین حال اضافه کرد: نبود شبکه گسترده فروش توسط نمایندگی های شرکت های بیمه و عرضه نامناسب محصولات بیمه ای از طرف بیمه گران را یکی دیگر از موانع توسعه بیمه های عمر عنوان کرد. رئیس پژوهشکده بیمه اظهار داشت: نبود تبلیغات و بازاریابی گسترده که در دنیای کنونی هر دو از بازوهای قدرتمند پیشرفت در بازارهای مالی هستند، در توسعه نیافتگی بیمه عمر در ایران بسیار موثرند.
به گفته وی، تبلیغات تجاری علمی است پویا با نیروی خلاقانه برای ترغیب و تشویق میل عمومی به مصرف که با تغییر و تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هر روز شکل تازه ای به خود می گیرد و در محیط های مختلف با توجه به عقاید، آداب رسوم، فرهنگ و مذهب محتوای خاصی می یابد.
مهدوی اذعان داشت: بالا رفتن سطح آگاهی اجتماعی، رشد فکری و تغییر سلیقه مردم از یک طرف و رشد سطح درآمد، افزایش جمعیت و تمایل به مصرف بهینه از سوی دیگر مسئله تبلیغ را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. وی بر بکارگیری تبلیغات موثر و مفید برای توسعه بیمه عمر تاکید کرد و گفت: متاسفانه تا کنون تلاش جدی در جهت ارتقای فرهنگ بیمه ای مردم خصوصا شناخت بیمه های عمر صورت نگرفته است. رئیس پژوهشکده بیمه ضمن بیان اینکه، متاسفانه اغلب افراد جامعه اطلاعات اندکی از فواید و مزایای بیمه عمر دارند، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از مزیت های جانبی بیمه های عمر از قبیل معافیت مالیاتی، سرمایه بیمه، حق بیمه های فردی و حق بیمه های گروهی پراختی توسط شرکتها برای بیمه گروهی کارمندان مغفول مانده است. وی گفت: چنانچه مردم از این مزایا و معافیت ها آگاه شوند حتما در جذب آنها به بیمه عمر تاثیر خواهد داشت.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

سهامیان مقدم:صنعت بیمه آینده خوبی ندارد

 بینا- رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران گفت: با این نرخ شکنی ها، آینده خوبی برای صنعت بیمه متصور نیست.
به گزارش بینا، جواد سهامیان مقدم مدیرعامل شرکت بیمه ایران به موج بر نظارت بیمه مرکزی بر بازار بیمه تاکید کرد و افزود: با نرخ شکنی بی محابای برخی از شرکت های بیمه ای، آینده خوبی برای صنعت بیمه و البته نرخ شکنان متصور نیست.
وی با تاکید بر بکارگیری نیروهای متخصص و فنی در صنعت بیمه، تصریح کرد: ارزیابی خسارت باید مبتنی بر داده های آماری و آکچوئری باشد، رقابت نیز براساس مشتری مداری و ایفای تعهدات توسط بیمه گر صورت گیرد، اگر هر کدام از این حلقه ها جدا شود، وضعیت نا به سامانی در صنعت بیمه شکل می گیرد.
سهامیان مقدم ضمن بیان اینکه، رقابت نباید برای جذب حق بیمه و پرتفوی باشد، خاطر نشان کرد: نرخها باید فنی تعیین شود تا حقوق مصرف کنندگان و بیمه گذاران تضییع نگردد.
وی ادامه داد: شرکت بیمه نیز باید توان این امر را داشته باشد که اگر روزی حادثه ای پیش آمد، براساس ارزیابی و آکچوئری از محل حق بیمه ها خسارتها را پرداخت کنند.
رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران، تصریح کرد: اگر شرکت بیمه ای اصول فنی و تخصصی را رعایت نکند و نرخ شکنی ها را براساس دریافت حق بیمه امروز و بدون پیش بینی اعمال کرده باشد، هم خودش دچار مشکل می شود و هم بیمه گذاری که به آن اتکا کرده است.
وی گفت: تعیین نرخ باید براساس آمار و احتمالات، رخدادهای گذشته، پیش بینی های آینده، تعداد قانون اعداد بزرگ و مسائل دیگری صورت گیرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

یک کارشناس بیمه در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:
فقدان بازار‌یابی قوی در بیمه عمر/مردم از مزایای این بیمه بی‌خبرند

خبرگزاری فارس: یک کارشناس بیمه با اشاره به فقدان بازار‌یابی قوی در بیمه عمر گفت: علیرغم مزایای فراوانی که این بیمه برای مردم دارد متأسفانه اغلب از آن بی‌خبرند.

 

چنگیز سلطانی فر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، یکی از مهم ترین عوامل عدم گرایش مردم به خرید بیمه‌نامه عمر را سطح درآمدی افراد مختلف جامعه دانست و اظهار داشت: به عقیده بنده میزان نفوذ بیمه عمر در هر جامعه ای با وضعیت اقتصادی آنها ارتباط نزدیکی دارد به نحوی که در حال حاضر بیمه‌های عمر در کشورهای اروپایی ضریب 60 درصد ولی در کشورهای توسعه نیافته این رقم حتی به 8 درصد هم نمی‌رسد.
وی ضمن بیان این مطلب که درسال‌های گذشته بیمه در ایران به صورت انحصاری در اختیار دولت قرار داشت، گفت: با گرایش صنعت بیمه به سمت خصوصی سازی تا حدودی مسیر رقابت مناسبی میان شرکت‌های بیمه به وجود آمده که در میان بیمه‌های عمر نیز از این قافله جدا نمانده و روند رشد مطلوبی را در کشور تجربه می‌کند.
این کارشناس بیمه نبود اطلاع رسانی در حوزه بیمه عمر را دیگر عامل رکود این بیمه‌نامه در کشور دانست و افزود: تاکنون رقابت پویایی در بخش بیمه عمر از جانب شرکت‌های بیمه صورت نگرفته و آنها فقط تمرکز خود را در سایر بیمه‌نامه از جمله بیمه شخص ثالث قرار داده‌اند. 
وی ضمن تأکید براینکه در شرایط فعلی بخش بازاریابی شرکت‌ها و معرفی بیمه نامه‌های جدید تا حد قابل توجهی ضعیف عمل می‌کند در ادامه دلیل نفوذ بیمه شخص ثالث در جامعه را اجباری بودن آن دانست و تصریح کرد: درکشورهای در حال توسعه عمدتأ صنعت بیمه در فروش بیمه نامه شخص ثالث خلاصه می‌شود.
سلطانی فر به پتانسیل کشور برای توسعه بیمه عمر به ویژه عمر و پس انداز اشاره کرد و افزود: این بیمه‌نامه دارای پوشش‌های متفاوتی از جمله بیمه عمر تمام خطر، تمام عمر و مختلط پس انداز است که به صورت سرمایه گذاری خدماتی را به بیمه گذاران خود ارائه می‌دهد.
این کارشناس بیمه، لازمه تنوع خدمات و ایجاد شرایط مطلوب در بیمه نامه عمر را افزایش بیمه گذاران در این بیمه نامه می‌داند چراکه این امر به رونق بازار این رشته بیمه‌ای کمک شایانی می‌کند.

*نبود بازاریابی قوی در بیمه‌نامه عمر

وی در ادامه به موضوع اطلاع رسانی در تشویق مردم به خرید بیمه عمر اشاره کرد و گفت: شاید در برخی از کشور‌های توسعه نیافته و یا در حال توسعه به دلیل ساختار جوامع و ورود آنان به مقوله جدید بازار یابی تا حدی بیمه عمر توسعه پیدا کرده است اما در کشور ما ساختارها همچنان بسته و این حالت امکان مانور را در انواع بیمه نامه‌ها از سوی فعالان صنعت بیمه می‌گیرد.
سلطانی‌فر اضافه کرد: زمانی که خصوصی سازی به معنی واقعی در جوامع مختلف به وجود آمده باشد عمده مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی با هدف کسب درآمد و نفوذ بیشتر در بازار اقدام به فعالیت‌های نوینی خواهند کرد.
به گفته این کارشناس بیمه شاید دولتی بودن بیمه در سال‌های گذشته و تأثیرات آن بر فعالیت شرکت‌های بیمه عاملی در عدم توسعه بیمه عمر باشد اما این امر را نمی‌توان تنها دلیل دانست چراکه اکنون فقط یک شرکت بیمه دولتی در کشور قرار داشته و مابقی خصوصی شده‌اند.
وی در خصوص وظیفه شرکت‌های بیمه در توسعه بیمه‌های عمر در سطح جامعه، افزود: باید در این مسیر یک مبنای کلی در فروش بیمه نامه از جانب شرکت‌های بیمه وجود داشته باشد تا بتوان از طریق آن منافع بیمه گذاران و بیمه گران را تأمین کرد.
سلطانی در ادامه اضافه کرد: اگر زمینه فعالیت در حوزه بیمه‌های عمر در کشور از جانب مسؤلانه مربوطه درست تبیین شود با توجه به قانون بیمه تحت عنوان قانون "اعداد بزرگ "مشتریان این بیمه نامه افزایش خواهند یافت .
این کارشناس ضمن بیان این مطلب که با استقرار سیاست‌های مناسب شرکت‌های بیمه توان ارائه خدمات مطلوب با نرخ اندک را به بیمه گذاران خواهند داشت، تصریح کرد: حضور گسترده شرکت‌های بیمه خصوصی در سطح جامعه و وجود یک بازار رقابتی سالم در صنعت بیمه درآینده توسعه بیش از پیش بیمه‌نامه عمر را به دنبال خواهد داشت.

*در صورت فوت بیمه گذار تنها با پرداخت یک قسط کل سرمایه را دریافت می‌کند 
  
سطانی‌فر در خصوص  وجه تمایز سرمایه‌گذاری در بیمه عمر و پس انداز با سپرده گذاری در بانک‌ها، گفت: مزیت‌های بیمه عمر جزء اصول اصلی آن بوده و کسب سود از جانب این بیمه نامه امری حاشیه‌ای محسوب می‌شود اما مهم‌ترین عامل تفکیک این دو موضوع از یکدیگر تأمین آینده افراد از سوی بیمه عمر است که چنین امری در بانک‌ها به هیچ عنوان مدنظر قرار نگرفته است.
به گزارش فارس،  در رابطه با بیمه نامه عمر باید گفت این رشته بیمه‌ای چهار محور پس انداز ، عمر و حوادث و از کار افتادگی و وام و مزایای خاص را تحت پوشش قرار می دهد و تنوع سنی از 15 سال تا هفتاد سال را در بر می‌گیرد.
در بیمه عمر بیمه گذار می‌تواند با صرفه جویی اندک در مخارج روزانه و پس انداز آن نزد شرکت‌های بیمه با انتخاب سرمایه بیمه‌ای مبلغ مورد نظر را به اشکال سالانه، شش ماهه، سه ماهه و ماهانه پرداخت و از سود تضمینی و سود حاصل از تشکیل منافع احتمالی استفاده کند.
حتی در صورت فوت طبیعی پس از پرداخت یک قسط استفاده‌کنندگان کل سرمایه انتخابی را دریافت و در صورت فوت در اثر حادثه دو برابر و یا در صورت درخواست چند برابر سرمایه انتخابی به بازمانده یا استفاده کننده پرداخت خواهد شد.
البته در زمان از کار افتادگی دائم، بیمه گذار از پرداخت اقساط معاف و در پایان کل سرمایه را دریافت خواهد نمود. 
در این بیمه‌نامه بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه به صورت یکجا در بیمه پنج ساله حدود بیست و پنج درصد و در بیمه‌های ده ساله از پنجاه درصد تخفیف استفاده کند و در صورت پرداخت بصورت سالیانه از تخفیف پنج درصدی نیز بهره‌مند خواهد شد. 
چنانچه بیمه شده در سررسید سالیانه بیمه عمر و سرمایه‌گذاری خویش به دلایلی قادر به پرداخت حق بیمه نباشد می‌تواند از اندوخته حاصل از سرمایه گذاری خویش به منظور پرداخت حق بیمه آن سال استفاده نماید. حتی چنانچه بیمه شده تمایل به افزایش یا کاهش حق بیمه داشته باشد می‌تواند تغییرات مورد نظر خویش را با آزادی کامل اعمال نماید. 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بیمه رازی استخدام می کند

بیما-شرکت بیمه رازی از متقاضیان واجد شرایط برای نمایندگی این شرکت در شهرستانها دعوت به همکاری می نماید.
شرایط متقاضیان طبق مفاد آیین نامه شماره 57 نمایندگی و ضوابط شرکت به شرح زیر است:
1. تابعیت دولت جمهوری اسلامی و اعتقاد به یکی از ادیان رسمی کشور
2. دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس ترجیحاً مرتبط و یا دیپلم با تجربه کار مفید و سابقه فعالیت بیمه ای.
3. دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم برای (آقایان) .
4. عدم سوء پیشینه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر .
5. آشنایی با کامپیوتر .
6. عدم اشتغال به کار در وزارتخانه ها، موسسات، شرکت های دولتی، نهاد های عمومی غیر دولتی، شرکت های بیمه غیر دولتی و همچنین عدم اشتغال به نمایندگی دیگر شرکت های بیمه .
7. دارا بودن امکانات مالی لازم جهت تأسیس دفتر نمایندگی .
8. قبولی در مصاحبه و طی دوره های آموزشی در شرکت و قبولی در آزمون مربوطه .
* از متقاضیان گرامی دعوت می شود با مراجعه به شعب 25 گانه شرکت در مراکز استانها و یا از طریق وب سایت شرکت به آدرس :www.razi-insurance.ir درخواست های خود را ارسال نمایند
نام استان و شهرستانهائی که در آنها نماینده مورد نیاز است
آذربایجان شرقی
مرند- میانه - مراغه - اسکو- اهر- بستان آباد- چارا ویماق - سراب - شبستر- عجب شیر- کلیبر- ملکان - ورزقان- هریس- هشترود
آدربایجان غربی
ارومیه- سلماس- میاندوآب - خوی- مهاباد- تکاب - چالدران- چلیپاره- سردشت- ماکو- شوط- پلاشت
اردبیل
مشکین شهر- خلخال- سرعین - بیله سوار- کوثر- گرمی- نمین- نیر
اصفهان
اصفهان - نجف آباد- شاهین شهر و میمه - آران و بیدگل- اردستان- برخوار- تیران و کرون- چادگان- خمینی شهر- خوانسار سمیرم سفلی - شهرضا- فریدن- فریدون شهر- فلاورجان - نائین- لنجان - خور و بیابانک -کاشان
البرز
ساوجبلاغ - کرج
ایلام
آبدانان- ایلام- ایوان- دهلران- شیروان و چرداول- ملکشاهی- مهران
بوشهر
تنگستان- جم- دشتستان- دشتی- دیر- کنگان
تهران
اسلامشهر- پاکدشت- دماوند- رباط کریم- ری-شمیرانات- شهریار- قدس- ملارد- فیروزکوه - ورامین- تهران
چهارمحال بختیاری
اردل - بروجن - شهرکرد - کیار- فارسان- کوهرنگ - لردگان
خراسان(رضوی)
مشهد- کاشمر- تایباد- باخرز- تربت جام-زاوه- چناران- خلیل آباد- خواف- درگز- جغتای- جوین- سرخس- قوچان- کلات- گناباد- بجستان- بینالود- مه ولات - تخته جلگه- رشتخوار
خراسان(شمالی)
بجنورد- اسفراین- گرمه- شیروان- فاروج- مانه و سملقان
خراسان(جنوبی)
بیرجند- قائن- درمیان- سرایان- سربیشه- فردوس- بشرویه- نهبندان
خوزستان
اهواز- دزفول- ایذه- اندیمشک- آبادان- ماهشهر- شوشتر- شوش- بهبهان- امیدیه- باغ ملک- هویزه- رامشیر- رامهرمز- هفتگل
شادگان- گتوند- لا لی- مسجد سلیمان- اندیکا- هندیجان- خرمشهر- دشت آزادگان
زنجان
ایجرود- خدابنده- طارم- ماهنشان
سمنان
سمنان- ایوانکی- شاهرود- دامغان- گرمسار- مهدی شهر
فارس
شیراز- کازرون – مرودشت – آباده – ارسنجان – استهبان – اقلید – بوانات- پاسارگاد – جهرم – خرم بید – خنج – داراب – زرین دشت- سپیدان – سروستان- فراشبند– فسا – فیروز آباد – قیروکارزین- لارستان – گراش– لامرد – ممسنی – رستم– مهر- نی ریز
قزوین
قزوین - تاکستان – بوئین زهرا - آبیک
قم
قم
کردستان
سنندج - سقز – سرو آباد - دهگلان
کرمان
کرمان - بافت – لاور – بردسیر – بم – ریگان – فهرج – جیرفت – راور – رفسنجان – انار – رودبار جنوب – سیرجان – شهر بابک
قلعه گنج – کوهبان – کهنوج – منوجان – زرند - عنبرآباد
کرمانشاه
کرمانشاه - اسلام آباد غرب– ثلاث باباجانی – جوانرود- دالاهو –روانسر – سرپل ذهاب- سنقر– قصر شیرین – کنگاور- هرسین
گیلان غرب- پاوه- صحنه
کهکیلویه وبویر احمد
یاسوج - بویر احمد- بهمئی- دنا – کهکیلویه – چرام – باشت
گلستان
گنبد – گرگان – آزاد شهر- آق قلا – بندر ترکمن – گمیشان – بندر گز- رامیان – علی آباد- کردکوی- کلاکه – مراوه تپه- مینودشت - گالیکش
گیلان
لاهیجان- رشت – تالش- آستانه اشرفیه – رضوان شهر – رودبار – رودسر – سیاهکل- شفت - ماسال
لرستان
خرم آباد – بروجرد – الیگودرز- ازنا – پل دختر – دوره – دلفان – سلسله – کوهدشت
مرکزی
اراک – ساوه - زرندیه- آشتیان- تفرش- شازند- کمیجان
مازندران(چالوس)
تنکابن- عباس آباد- چالوس- رامسر- محمودآباد- نور
هرمزگان
بندر عباس- میناب- ابوموسی- بستک- بندر لنگه- پارسیان- جاسک- بشاگرد- حاجی آباد- خمیر- رودان- قشم- سیریک
همدان
همدان - نهاوند- تویسرکان- کبودرآهنگ- فامنین
یزد
مهریز – طبس- صدوق- خاتم- تفت- بهاباد- بافق- اردکان - ابرکوه

سید محتشم حسینیان

 

سلام

دستگیری کارکنان نمایندگی یک شرکت بیمه
 
 
  
بیما- فرمانده انتظامی شهرستان دزفول گفت: ماموران پلیس آگاهی کارکنان تعدادی از دفاتر نمایندگی بیمه را که با جعل بیمه نامه خودرو اقدام به کلاهبرداری می کردند، دستگیر کردند.
به گزارش بیما، سرهنگ ایرج نادبی زاده افزود: ماموران پلیس آگاهی شهرستان دزفول در پی دریافت خبری مبنی بر جعل بیمه نامه خودرو از سوی یکی از دفاتر نمایندگی بیمه موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.
وی افزود: ماموران پلیس پس از انجام اقدامات پلیسی و اطلاعات احدی از کارمندان یکی از دفاتر نمایندگی بیمه را که در امر تهیه و جعل بیمه نامه شخص ثالث خودروهای فاقد بیمه فعالیت می کرد شناسایی و دستگیر کردند.
 این مقام انتظامی اظهار داشت: ماموران پلیس در بازرسی از منزل و محل کار متهم چندین برگ اسناد و مدارک جعلی از جمله 33 فقره بیمه نامه های شخص ثالث مربوط به چندین نمایندگی بیمه را کشف کردند.
سرهنگ نادبی زاده با اشاره به دستگیری 7 نفر از کارمندان دفاتر نمایندگی های مختلف خاطرنشان کرد: دستگیر شدگان پس از اعتراف به بزه انتسابی با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

سید محتشم حسینیان

 

سلام

بیمه اجاره‌نشین‌ها

بینا- در شرایط فعلی با توجه به افزایش فعالیت شرکت‌های بیمه خصوصی، آزادسازی تعرفه‌ها وبه تبع آن گسترش فضای رقابتی در صنعت بیمه، لزوم طراحی محصولات جدید بیمه‌ای و شناسایی بازار‌های بالقوه بیش از پیش احساس می‌شود.
براساس آمارهای موجود سهم بالایی از پرتفوی صنعت بیمه به بیمه‌های اتومبیل و به ویژه بیمه شخص ثالث که جنبه اجباری دارد اختصاص داشته و سهم مربوط به بیمه‌های اختیاری از جمله بیمه‌های زندگی پایین است. متاسفانه اکثر شرکت‌های بیمه نیز به وضع موجود بسنده کرده وکمتر به دنبال نوع آوری و ارائه محصولات نوین بیمه‌ای هستند. خیلی جالب است که به عنوان مثال اکثر شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی توانسته‌اند با تبلیغات گسترده حتی فروش محصولاتی مثل چیپس، پفک و نوشابه را که براساس تحقیقات انجام گرفته مضر سلامتی هستند افزایش دهند؛ به طوری که در کشور ما سرانه مصرف این نوع مواد درصد بالایی را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ضریب نفوذ بیمه و حق بیمه سرانه در کشور در مقایسه با دیگر کشورها خیلی پایین است. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا واقعا اهمیت بیمه در زندگی افراد جامعه کمتر از مصرف مواد مضری مثل نوشابه است؟ طبیعتا چنین نبوده و در صورتی که شرکت‌های بیمه به دنبال نوع‌آوری و طراحی بیمه نامه متناسب با نیاز اقشار مختلف جامعه باشند، افراد مختلف به تناسب نیاز خود اقدام به خرید خدمات بیمه‌ای خواهند کرد.
در اکثر کشورها جمعیت اجاره نشین درصد بالایی از افراد جامعه را تشکیل می‌دهد. اموال و دارایی مستاجر در معرض خطرات زیادی قرار دارد. ارائه‌دهندگان این پوشش سعی دارند که کلیه خطراتی را که ممکن است یک مستاجر با آن مواجه شود، پوشش ‌دهند. مستاجر مالک آپارتمان مسکونی نبوده و فقط در رابطه با دارایی خود و مسوولیتی که در قبال دیگران از جمله مالک واحد مسکونی دارد، موظف به جبران خسارت‌های وارده است.
فرض کنید که به دلیل وقوع آتش‌سوزی یا حوادث فاجعه‌آمیز، ساختمان و اثاثیه آپارتمان مسکونی دچار آسیب‌دیدگی شود. اگر هم مالک ساختمان بیمه‌نامه معتبری داشته باشد، تعهدات آن فقط شامل خسارت وارده به آپارتمان است و مالک هیچ مسوولیتی در قبال اثاثیه مستاجر آن واحد ندارد. بنابراین بیمه اجاره نشین‌ها در حقیقت یک نوع بیمه اموال است که مستاجران با اخذ آن هر نوع زیان‌های احتمالی به اموال خود را بیمه می‌کنند. همچنین همانند سایر بیمه‌نامه‌ها، مستاجر می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی علاوه بر خطرات اصلی، پوشش‌های دیگر از جمله هزینه‌های پزشکی ناشی از حوادث و مسوولیت در قبال دیگران را نیزخریداری نماید. این بیمه‌نامه روش مناسبی جهت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه یعنی اجاره‌نشین‌ها است. البته در رابطه با اجاره‌نشین‌های واحدهای تجاری، صنعتی و تولیدی نیز می‌توان ازاین نوع بیمه‌نامه‌ها طراحی کرد. با طراحی این رشته بیمه‌ای به راحتی می‌توان خطراتی ازجمله آتش سوزی، دزدی، هزینه اسکان موقت، زیان‌های ناشی از سیل و طوفان و حتی هزینه‌های اضافی زندگی را که ممکن است مستاجر نتواند اجاره ماهانه را پرداخت کند، بیمه کرد.
*علی جعفرزاده - کارشناس بیمه


سید محتشم حسینیان

 

سلام

تبادل تفاهم نامه بین پژوهشکده بیمه و دانشکده بیمه دانشگاه مرکزی علوم اقتصادی و مالی چین با هدف: اعزام دانشجویان دکتری و فوق لیسانس مدیریت بیمه و ریسک و علوم اکچوئرال

پژوهشکده بیمه و دانشکده بیمه دانشگاه مرکزی امور اقتصادی و مالی چین تفاهم نامه همکاری مبادله کردند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه، این تفاهم نامه با هدف ایجاد همکاری مشترک به منظور ارائه خدمات به دانشجویان و پژوهشگران هر دو طرف، به طور رسمی انجام شد. این همکاری، تلاشی دوجانبه در راستای توسعه، ارتقاء، تشویق و انجام برنامه هایی متناسب با صنعت بیمه را در بر می گیرد.
از برنامه های مورد همکاری در تفاهم نامه فوق می توان به : اعزام دانشجو در سطوح دکتری و فوق لیسانس در رشته های مدیریت بیمه و ریسک و علوم اکچوئرال ، برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و کارگاه های آموزشی، تحقیق و توسعه، انتشارات و همکاری در خصوص تبادل کارکنان و اطلاعات بیمه ای اشاره کرد.
دانشگاه مرکزی امور اقتصادی و مالی چین در پکن واقع شده و در سال 1949 تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش چین شروع به کار کرده است. طیف وسیعی از رشته های تحصیلی در این دانشگاه از قبیل حقوق، هنر و علوم مهندسی ارائه می شود که رشته های اقتصاد و مدیریت در آن شناخته شده هستند.
لازم به ذکر است که دانشگاه مذکور یکی از 100 دانشگاه دولتی برتر چین در قرن 21 است. دانشگاه مرکزی امور اقتصادی و مالی چین دارای 30 مدرسه، دپارتمان و مرکز تحقیقاتی است. این دانشگاه در 39 رشته ی آکادمیک در مقطع لیسانس، 42 رشته در مقطع فوق لیسانس و 17 رشته در مقطع دکتری در زمینه ی اقتصاد کاربردی ارائه می دهد. در حال حاضر، 15،000 دانشجو در دانشگاه مرکزی امور اقتصادی و مالی مشغول به تحصیل هستند که از این میان 8،000 دانشجوی تمام وقت، 5494 دانشجوی لیسانس، 2275 دانشجوی فوق لیسانس و دکتری هستند. در این دانشگاه 300 نفر دانشجو خارجی نیز مشغول به تحصیل هستند.
 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

اختصاصی فارس//
تدوین دستورالعمل ضمانت تعهدات براساس وثایق بانکی توسط بیمه مرکزی

خبرگزاری فارس: با تصویب وزیران عضو کارگروه حمایت از تولید، بیمه مرکزی موظف شد ظرف یک ماه دستورالعمل اجرایی «ضمانت تعهدات مبتنی بر وثایق» را تدوین و به تمام شرکتهای بیمه ابلاغ نماید.

خبرگزاری فارس: تدوین دستورالعمل ضمانت تعهدات براساس وثایق بانکی توسط بیمه مرکزی

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با تصویب وزیران عضو کارگروه حمایت از تولید به منظور کاهش مخاطره نقدشوندگی وثایق در بانک‌ها و همچنین کاهش هزینه‌های مبادلاتی از یک طرف و افزایش بهره‌وری دارایی‌های راکد از طرف دیگر، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف یک ماه پس از ابلاغ این تصمیم‌نامه، دستورالعمل اجرایی « ضمانت تعهدات مبتنی بر وثایق» را با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین و به تمام شرکتهای بیمه ابلاغ نماید.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز موظف است ظرف یک ماه پس از ابلاغ این تصمیم‌نامه، تدابیر لازم را برای اجرای موضوع یاد شده در نظام بانکی اتخاذ و ابلاغ نماید.
به منظور مبارزه با ورود کالای غیرمجاز به بازار داخلی و رهگیری کالا در نظام تأمین، تولید و توزیع، گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است ده روز پس از ابلاغ این تصمیم‌نامه، «گواهی دریافت کد یکتای رهگیری کالا» که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود را به عنوان یکی از مدارک لازم برای ترخیص کالا از واردکنندگان اخذ نماید.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بیمه گران نرخ شکن شناسایی می شوند

بینا- معاون نظارت بیمه مرکزی گفت: پرونده شرکتهایی که ظرف سه سال ضریب خسارت بالای 90 درصد را در مجموع رشته های بیمه اموال دارند، برای اخذ تصمیمات مهم به شورای عالی بیمه می رود.
به گزارش بینا،رحیم مصدق معاون نظارت بیمه مرکزی به موج از نظارت شدید بیمه مرکزی بر بازار بیمه خبر داد و اعلام کرد که اگر ضریب خسارت شرکت های بیمه ای در مجموعه بیمه های اموال از 90 درصد بیشتر شود، این نشانگر آن است که نرخ های آن شرکت اصولی و منطقی نبوده است.
وی افزود: اگر این وضعیت طی یک دوره سه ساله اتفاق بیفتد، شورای عالی بیمه در مورد آن شرکت تصمیم دیگری خواهد گرفت.

تاکید بر تعیین نرخ منطقی و اصولی
معاون نظارت بیمه مرکزی تصریح کرد: نرخ های شرکت های بیمه ای باید با توجه به موازین و اصول حرفه ای باشد، یعنی در رشته های مختلف نرخها براساس اصول حرفه ای تعیین شود.
وی ادامه داد: البته مسولیت این کار را شورای عالی بیمه به هیات مدیره شرکت های بیمه ای محول کرده و هیات مدیره این مسئولیت را دارد که موازین تعیین نرخ را در رشته های مختلف به همه شعبات و نمایندگی های شرکت ابلاغ کنند.
مصدق خاطر نشان کرد: براساس گزارش های واصله به بیمه مرکزی، در اغلب رشته های بیمه ای به جز چند مورد خاص، شرکت های بیمه پس از سپری کردن یک دوره به ثبات نسبی رسیدند و سعی می کنند، نرخ هایی ارائه دهند که در بلندمدت منافع شرکت بیمه نیز تامین شود.

نرخ شکنی به کوچکی و بزرگی نیست
وی در خصوص اتهام شرکت های بزرگ و کوچک به یکدیگر در مورد نرخ های شکنی های بی محابا نیز اظهار داشت: نرخ شکنی به بزرگی و کوچکی شرکت های ربطی ندارد، همه شرکتها باید اصول و موازین حرفه ای را رعایت کنند.
این مقام مسئول تاکید کرد: شرکتی که بیمه نامه ای را صادر می کند، باید بتواند تعهدات احتمالی آینده آن بیمه نامه را پاسخگو باشد؛ ما اکنون به جز چند مورد به وضعیت نسبتا مناسبی از این حیث دست پیدا کردیم.

برخورد قاطع بیمه مرکزی با بیمه گرانی که دامپینگ می کنند
وی در مورد رفتار برخی از شرکت های بیمه ای که برای خروج رقبا از میدان، نرخ های تهاجمی اعمال می کنند نیز گفت: شرکتهایی که نرخ های غیرواقعی می دهند و اصصلاحا قیمت های تهاجمی یا دامپینگ را برای خارج کردن رقبا اعمال می کنند، ضمن اینکه اقدامی خلاف قانون سیاست های اجرای اصل 44 انجام می دهند، خلاف مصوبات شورای عالی بیمه نیز عمل می کنند و بیمه مرکزی با این قضیه برخورد قاطعی خواهد داشت.
وی در عین حال گفت: مواردی از این دست بوده که ما تذکرات لازم را دادیم و شرکتهای بیمه ای نیز روند خود را اصلاح کردند.

شرکتهای بیمه ای دید بلندمدت داشته باشند
معاون نظارت بیمه مرکزی متذکر شد: منافع شرکت های بیمه ای در این است که دید بلندمدت داشته باشند تا بتوانند در بازار حضور خود را حفظ کنند و به مشتریان به خوبی سرویس دهند .
وی اضافه کرد: لازمه این کار این است که شرکت های بیمه ای از نیروی انسانی متخصص برخوردار باشند و در ارزیابی ریسک های خود نیز کارشناسانه عمل کنند.
مصدق گفت: بیمه مرکزی در هر جایی که احساس کند که ممکن است مشکلاتی در وضعیت و توانگری مالی شرکت های بیمه پیش بیاید، اقدامات لازم را انجام می دهد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بدبینی کارشناسان بیمه به خسارت دیدگان

بینا- بلاتکلیفی و بعضاً نارضایتی خسارت دیدگان در مراکز پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث را شاید بتوان غصه دومی دانست که علاوه بر ضرر و زیان مالی، گریبان خسارت‌دیده بینوا را گرفته است.
بیمه شخص ثالث در کشور به اذعان برخی از مسئولین صنعت بیمه، بیمه‌نامه‌ای ضررده درمقایسه با سایر رشته‌های بیمه‌ای است و کمتربیمه‏گری را می‏توان یافت که در این رشته به سود مناسبی دست پیدا کند.
دلیل اصلی این امر را باید عدم تناسب ریسک و حق بیمه شخص ثالث دانست چراکه هر روز بر تعداد وسایل نقلیه  افزوده می‌شود در حالی که  خیابان‏ها و بزرگ‏راه‏ها متناسب با آن گسترش پیدا نمی‌کنند.
بر اساس گزارش فارس،با این وجود این بیمه نامه به واسطه اجباری بودن همچنان در صدر لیست فروش بیمه‌نامه شرکت‌های بیمه قرار دارد به صورتی که طبق آخرین آمار بیمه مرکزی بیش از 50 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.
حجم زیاد خریداران این رشته بیمه‌ای طی سال‌های اخیر باعث شده تا این بیمه نامه در هر مقطعی با مشکلات متعددی مواجه شود که از این میان می‌توان از بلاتکلیفی شرکت‌های بیمه در عدم ابلاغ آیین نامه اجرایی ماده 27 قانون اصلاح بیمه شخص ثالث از سوی هیأت دولت و تغییرات نرخ دیه ظرف چند سال اخیر یاد کرد.
البته اردیبهشت ماه امسال را می توان روزهای سخت و نگران کننده مردم در بیمه نامه شخص ثالث به شمار آورد چراکه به دنبال اعلام رئیس قوه قضائیه نرخ دیه امسال 90 میلیون تومان در ماه‌های عادی تعیین شده بود که به طور حتم افزایش نرخ حق بیمه این بیمه‌نامه را نیز به همراه خود به وجود می‌آورد.
در آن ماه‌ها بسیاری از مردم در بلاتکلیفی عجیبی به سر می‌بردند زیرا پرداخت حق بیمه‌ها را در توان خود نمی‌دیدند که در نهایت این تصمیم با همکاری مسئولان مربوطه و در بازه ‌زمانی چند ماه تا حدودی تعدیل شد و مطابق توافقات نرخ دیه سال جاری در ماه های عادی  67میلیون و 500 درنظر گرفته شد.
البته وزارت دادگستری پس از انتشارنرخ اعلامی خود برای رفع ابهامات مردم در اجرای دیه امسال اعلام کرد  که مطابق توافق قوه قضائیه و صنعت بیمه مابه التفاوت بیمه نامه‌های بیمه گذاران در 5 ماه پایانی از سال دریافت نخواهد شد، اما مردم باید به شرکت‌های بیمه مراجعه و الحاقیه‌های بیمه نامه‌های خود را دریافت کنند.
با این ترتیب گویا همچنان این بیمه نامه نگرانی‌های خاص خود را برای  بیمه گران و بیمه گذاران خواهد داشت .به این صورت که شرکت بیمه با چه ضمانتی در این مدت موظف به پرداخت خسارت تا سقف رقم اعلامی است و آیا مردم در شرایطی که حق بیمه‌ای مناسب دیه جرحی و فوتی پرداخت نکرده اند آیا می توانند به آسانی از شرکت های بیمه خسارت خود را دریافت کنند یا خیر.
اکثرمدیران عامل شرکت‌های بیمه اتخاذ سیاست‌های مؤثر در جلب رضایت مشتری و مکانیزم های خاصی را برای عدم ضرر در این چند ماه باقی مانده از سال به نمایندگی ها و مراکز پرداخت خسارت خود توصیه کرده‌اند.
با این وجود هستند مراکزی که بنا به دلایلی حاضر به پرداخت رقم مورد نظر بیمه گذاران در خسارت نباشند، چراکه به استناد گفته‌های کارشناسان این مراکز احتمال قدیمی بودن و یا جعل در حوادث رانندگی وجود داشته و ارزیابی خسارت باید به صورت تخصصی انجام شود که مردم اطلاع چندانی از این امر نداشته و با مراجعه به مراکز پرداخت خسارت در اولین فرصت خواستار دریافت خسارت خود هستند.
این گونه انتقادات بیمه گذاران در کنارعدم پرداخت خسارت به موقع در ازای دریافت حق بیمه‌ها دست به دست یکدیگر داده و تا حدودی عدم رضایت مندی مشتریان را به دنبال داشته است.
بیمه گذاران معتقدند شرکت‌های بیمه در زمان پرداخت خسارت به جای آنکه به مردم خدمات مناسب عرضه کنند بیشتر به سردرگمی مردم در مراکز پرداخت خسارت دامن می‌زنند.
در حالی که در طرف دیگر شرکت‌های بیمه با این گونه اظهارات به طور کامل مخالف بوده و معتقدند ما تمام تلاش خود را در راضی نگاه داشتن بیمه گذاران خود انجام می‌دهیم.
خبرنگار فارس برای بررسی اظهارت این دو گروه سری به تعدادی از مراکز پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث و بدنه در شرکت های خصوصی و دولتی زده است تا با مشاهده عملکرد‌ها این مراکز صحت و نادرستی این گفته‌ها را مورد ارزیابی قرار دهد.

*کسی پاسخگو نیست؛ سردرگمی مردم در مراکز پرداخت خسارت
یک کارمند آموزش و پروش که به گفته خودش بعد از کلی چانه زدن با مدیر خود توانسته امروز را مرخصی گرفته و به این مرکز پرداخت خسارت مراجعه کند گفت: اولین چیزی ما مرا دراین مکان ناراحت می‌کند شلوغی بیش از اندازه و عدم پاسخگویی به سئوالات مردم است.
وی با اشاره به اینکه در صورت وجود یک نفر برای راهنمایی مراجعه کنندگان در مراکز پرداخت خسارت تا حدودی سردرگمی مردم برطرف خواهد شد، اضافه کرد: در این چند ساعت من درگیر مسائل بیمه‌ای خود بودم. افراد زیادی که اطلاع چندانی از نحوه پر کردن فرم های ارائه شده ازسوی متصدیان مرکز نداشتند را دیدم که فقط به دلیل عدم اطلاع از فرم دریافتی چند ساعتی در بلاتکلیفی به سر می‌برند و این تا زمانی که شخصی به آنها کمک نکند ادامه خواهد داشت.
سمت دیگر سالن این مرکز پرداخت خسارت که در مقایسه با دیگر مراکز حجم زیادی از فضای خیابان‌های فرعی را به خود اختصاص داده است. فردی که خود را راننده تاکسی معرفی می‌کند در حال چانه زنی با کارشناس بیمه مرکز است چراکه به استناد او چند ماه گذشته با تمدید بیمه‌نامه خود مبلغ 649هزار و 770 تومان را به شرکت بیمه پرداخت کرده اما حالا که برای دریافت خسارت خود به نمایندگی پرداخت خسارت مراجعه کرده مبلغ مناسبی را دریافت نمی کند.

*بدبینی کارشناسان بیمه به خسارت دیدگان
برای بررسی دلیل نارضایتی فرد بیمه گذار به سراغ کارشناس مربوطه می‌رویم. وی معتقد است خسارت وارده در چارچوب پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث قرار نگرفته و ما قادر به پرداخت مبلغ مورد نظر این بیمه گذار نیستیم.
به اعتقاد این کارشناس بیمه، احتمال ایجاد خسارت از جانب بیمه گذار وجود دارد و ما نمی‌توانیم بدون تحقیقات مبلغی را به این فرد ارائه دهیم.
در اکثر مواقع افراد سودجو با ایجاد ضربه‌ و خسارت به وسیله نقلیه خود با مراجعه به مراکز پرداخت خسارت دلیل این امر را حوادث رانندگی عنوان کرده و در صدد دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه هستند.
اما ملاک قراردادن این سوء برداشت‌ها از سوی کارشناسان مراکز پرداخت خسارت نه تنها نارضایتی بیمه گذاران را به دنبال خواهد داشت بلکه تا حد قابل توجهی حقوق بیمه گذاران زیان دیده را نیز تضییع می‌کند.

* پرداخت خسارت حداکثر ظرف مدت 2 ساعت از زمان بازدید توسط
حضور کارشناسان شرکت بیمه حتی در محل وقوع حادثه یا تعمیرگاه به شرط تکمیل مدارک خسارت، آمادگی اعزام اتومبیل آسیب دیده به تعمیرگاههای مجاز طرف قرارداد شرکت بیمه و انجام تعمیرات و تحویل آن در محل شرکت و یا منزل از جمله شعارهای عمده شرکت‌های بیمه در زمان انعقاد قرار داد با بیمه گذاران است در حالی که در آن هیچ گونه صحبتی در خصوص رسیدگی دقیق حتی تا چند ماه جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی وجود ندارد.

* رفت و آمد چند ماهه برای دریافت خسارت
برای بررسی بیشتر نحوه عملکرد مراکز پرداخت خسارت سری به شلوغ ترین شعبه این مراکز که از آن یک شرکت خصوصی صاحب نام است می‌زنیم.  
ازدحام جمعیت برای دریافت فرم‌های خام در این مرکز به حدی رسیده بود که عده‌ای در حیاط ایستاده و منتظر رسیدن نوبت بودند.
دو زن که گویا در این مکان با یکدیگرآشنا شده‌ بودند در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس که از چه ساعتی در این مکان به سر می‌برید، گفتند: ما تازه در صف گرفتن فرم هستیم که پس ازآن باید با ارائه مدارک کامل اتومبیل‌های خود در لیست انتظار عکاس برای تکمیل پرونده خود باشیم.
امیری یکی از این زنان که بنا به گفته خود برای اولین بار به این مرکز مراجعه کرده است با بیان این مطلب که باید کارشناس مرکز عکس دو خودرو را مورد ارزیابی قرارداده و با مشاهده خسارات وارده میزان آنها را مشخص کند، گفت: امیدوار نیستم که امروز بتوانم چک خسارت خود را از مرکز مربوطه دریافت کنم زیرا تا این ساعت تعدادی را دیده‌ام که برای دریافت خسارت خود چندین ماه در حال رفت و آمد به این مراکز هستند.

*قطعه تعویض نمی‌کنم فقط خسارت خود را می‌خواهم
فردی که گویا از سردرگمی به شدت عصبانی بوده و روی صندلی مدام با خود حرف می‌زند درپاسخ دلیل ناراحتی خود را عدم پرداخت خسارت اتومبیل خود می داند و می گوید: گلگیر ماشین من خرد شده اما تمایلی ندارم که آن را تعویض کنم فقط پول خسارت خودم را می خواهم که نمی دهند.
کارشناس بیمه که مدت زیادی را برای قانع کردن این فرد صرف کرده است در واکنش به حرف‌های این بازنشسته اظهارداشت: ما در مقابل تعویض و یا تعمیر وسیله حادثه دیده خسارت پرداخت می‌کنیم در حالی که این فرد فقط پول می‌خواهد که ما از انجام آن معذوریم.

*مردم تنها به اجبار بیمه می‌خرند و اطلاع چندانی از پوشش‌ها ندارند
ناراحتی و دعوا همیشه نقل مجلس مراکز پرداخت خسارت است؛ این را رئیس یکی از شعب این مراکز عنوان می‌کند.
وی معتقد است مردم درزمان خرید بیمه نامه شخص ثالث یا بدنه فقط بیمه را خریداری می‌کنند و از مفاد و امتیازات آن اطلاع چندانی ندارند به جرأت می‌توانم بگویم بسیاری از اعتراضات مردم به دلیل عدم آگاهی آنان از بیمه نامه خود است.
به عنوان نمونه روز گذشته فردی با گله و شکایت مدعی بود که شرکت بیمه پول او را خورده و در زمان خسارت به او خدماتی را ارائه نمی‌دهد در حالی که موضوع به شکل بسیار ساده‌ای قابل حل بود.
فرد معترض اطلاع نداشت که در زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه فرانشیزی از مبلغ خسارت کم و بعد به بیمه گذار ارائه می‌شود به این صورت که در اولین حادثه در بیمه بدنه مبلغ 10 درصد فرانشیز از کل خسارت کم و سپس به بیمه گذار پرداخت می‌شود.
البته این مسئول متذکر شد که سقف فرانشیز در بیمه بدنه تا 30 درصد است و مراکز پرداخت خسارت نباید بیش از این مبلغ در صورت تعدد حوادث از خسارت پرداختی به مشتری کم کنند.
یکی از افرادی که چک خسارت خود را دردست دارد به تأیید سخنان رئیس این بخش از مرکز پرداخت خسارت، گفت: من بار سومی است که از بیمه بدنه خود استفاده می کنم و در این مدت رضایت کافی را از این بیمه نامه و نحوه پرداخت خسارت آن از جانب شرکت بیمه مربوطه خود دارم.
براستی دلیل این رضایت و یا عدم آن در مراکز پرداخت خسارت چیست؟ آیا شرکت بیمه به میزان قابل توجهی اصولی و یا غیر اصولی فقط با هدف کسب سود عمل می‌کند و یا فقط عدم رضایت تعدادی از بیمه گذاران نبود آگاهی آنان از بیمه نامه‌ها است. اینان سئوالاتی است که در ذهن هر کس به وجود می‌آید که در ریشه این مشکلات در چیست؟

*ارزیابی فعالیت کارشناسان بیمه‌ای در هر زمان
مدیر شعب یکی از این مراکز پرداخت خسارت در پاسخ به این سؤالات، گفت: در بخش بیمه نامه‌های ثالث و بدنه مشکلات فراوانی در بخش صدور  و مهمتر از آن در بخش تسویه خسارت از جمله بازدید و برآورد میـــزان خسارت و تکــمیل مدارک مورد نیاز بیــمه گر جهت تسویه خسارت وجود دارد که ما با شناخت دقیق موانع موجود سعی در رفع این موانع نموده‌ایم.
وی گفت: برای جلوگیری از تخلف و یا اشتباه کارشناسان بیمه‌ای مکانیزم های خاصی را به کار گرفته‌ایم تا آنان هر زمان بدانند که ارزیابی آنان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تخلف با کارشناس برخورد می‌شود.
به گفته رفیعی، حتی برای رضایت‌مندی بیشتر مشتریان خود پیش از صدور چک، آنان را به تعمیرگاه‌های مجاز ارجاع داده و نظر آنها را نیز در میزان خسارت وارده جویا می‌شویم.
ولی به هر حال در این صنعت احتمال بروز تخلف از سوی بیمه گران یا بیمه گذاران وجود دارد که کاهش این امر ارتباط دقیقی با سیستم های نظارتی بخش‌های اصلی صنعت بیمه کشور دارد.

* ابهامات میزان خسارت اعلامی مراکز پرداخت
پیمانکاری با شنیدن این سخنان در حالی که در صف ارائه مدارک قرار داشت، ضمن ابراز ناراحتی خود از این مراکز پرداخت خسارت با رد کردن نظرات این رئیس شعبه مذکور، گفت: مدت یکسال است که برای دریافت خسارت در حال رفت و آمد به مراکز پرداخت خسارت هستم اما تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌ام.
وی ادامه اداد: سال گذشته با اتومبیل خارجی خود با فردی تصادف کردم که با مراجعه به مراکز پرداخت خسارت میزان خسارت وارده را حدود 500 هزار تومان تخمین زدند در حالی که بنده وقتی به یکی از تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کردم میزان خسارت را بالای 2 میلیون عنوان می‌کنند.
یک سال است که در تلاش دریافت میزان واقعی خسارت خود از شرکت بیمه مدام در حال رفت و آمد هستم و آنان همچنان بر نظر خود که خسارت 500 هزار تومان است اصرار می‌کنند.
گودرزی بزرگترین نقطه ضعف مراکز پرداخت خسارت را کارشناسان آنان می‌داند زیرا به عقیده وی بیشتر سلیقه ای عمل می کنند تا حرفه ای.
عدم تطابق نظر کارشناسان بیمه‌ای با تعمیرگاه‌های مجاز باعث شده که اعتراض مردم به فعالیت مراکز پرداخت خسارت هر روز تعمق بیشتری پیدا کند که در این میان همت بیش از پیش شرکت های بیمه در هماهنگی با تعمیرگاه های مجاز خود در رفع مشکلات بیمه گذاران اهمیت فوق العاده‌ای پیدا می‌کند  

*نقش کارشناسان بیمه و افسر راهنمایی رانندگی
فرد دیگری که گله زیادی از کارشناسان بیمه داشت به خبرنگار فارس، اظهارداشت: بنده در زمان حادثه باید خسارت خود را بدون کروکی دریافت می‌کردم اما چون کارشناس، رسیدگی به حادثه را در صلاحیت خود نمی دانست و افسر نیز با او همکاری کرد من روانه این مراکز شده‌ام.
در حال حاضر چند هفته ای است که می آیم ومی روم که در روزهای اخیر بهانه جدیدی را برای عدم پرداخت خسارت به عنوان می کنند چراکه آنان معتقدند اصلاً این حادثه قدیمی بوده و مربوط به حادثه ای که شما مطرح می‌کنید نیست. دراین شرایط تکلیف من چیست؟
به گزارش فارس، جلوگیری از ساخت اتومبیل‌های غیراستاندارد ، بهینه سازی وضعیت جاده‌های درون شهری و برون شهری کشور و البته توجه کارشناسانه به نرخ تعرفه بیمه‌ها مانند تفکیک گروه‌های پر ریسک و کم ریسک می‌تواند کمک شایانی در کاهش مشکلات مردم در بیمه شخص ثالث داشته باشد به نحوی که به دنبال آن کاهش تلفات و حوادث رانندگی نیز حاصل می‌شود.
اما در این میان نباید از فعالیت شرکت‌های بیمه غافل شد زیرا در کنار این عوامل عملکرد شرکت‌ها در ایجاد رضایت‌مندی بیمه گذاران نقش قابل اهمیتی را ایفاء می‌کند. با خدمات مناسب و اطلاع رسانی مطلوب در بیمه شخص ثالث نه تنها نگرانی مردم در این رشته بیمه‌ای برطرف خواهد شد بلکه ضریب نفوذ این رشته بیمه ای در میان مردم افزایش خواهد یافت چراکه در حال حاضر حدود 14 میلیون وسیله نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث در کشور وجود دارد.

گزارش از: آمنه هادی‌پور

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیر شبکه دیدار: در آمریکا زن و مرد برای پول بیمه یک دیگر را به قتل می رسانند!

مدیر شبکه دیدار: «در آمریکا آمار قتل و جنایت بطوری بالا است که زنان، شوهران خود را می کشند تا از بیمه او استفاده کنند.»
به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، مدیر شبکه دیدار در برنامه زنده تلویزیونی خود که در باره قتل و جنایت هایی که در کشور آمریکا صورت می گیرد صحبت می کرد گفت: «در آمریکا آمار قتل و جنایت بطوری بالا است که زنان شوهران خود را می کشند تا از بیمه او استفاده کنند.»
مدیر این شبکه افزود : «این فقط مخصوص زنان نیست بلکه مردان هم زنان خود را به قتل می رسانند تا با استفاده از پول بیمه او با زن دیگری ازدواج کنند و با استفاده از این پول ها به تجملات دنیوی بپردازند.»
 

سید محتشم حسینیان

 

سلام

لزوم تغییر برخی قوانین بیمه برای مقابله با تحریم‌

بیما-مدیر عامل بیمه معلم با اشاره به اینکه صنعت بیمه کشور از لحاظ قوانین و مقررات باید متحول شود، گفت: با محقق شدن این موارد و همراهی دولت به طور حتم اهداف دشمن در زمان تحریم بی‌اثر خواهد شد.
محمد رضا عباسی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه از جمله افتخارات صنعت بیمه در شرایط تحریم ایجاد بیمه P&A (بیمه خسارت و غرامت کشتی) وارائه پوشش‌های اتکایی به عمده فعالیت‌های داخلی است، اظهار داشت: تاکنون صنعت بیمه با تمام تلاش خود تمام اهداف دشمنان در زمان تحریم را خنثی کرده است.
وی ضمن تأکید براینکه لازمه موفقیت این صنعت در آینده حمایت همه جانبه دولت است، افزود: باید تفکر فعالان اقتصادی کشور به انجام فعالیت در شرایط صلح و رفع تحریم‌های دشمنان تغییر یابد به صورتی که در راستای این تفکرات قوانین و مقرراتی تولید ‌شود که تمام اهداف خصمانه دشمنان را برطرف سازد.
عباسی با بیان این مطلب که عامل تحریم به عنوان یک ابزار در ایجاد فشار بر سایر کشور‌ها تا حدودی مؤثر است، اظهار داشت: در زمان تحریم به هیچ عنوان نباید از دشمنان توقع رفتاری انسان دوستانه داشت به گونه‌ای که کشورها باید در این مواقع تمام تلاش خود بر رفع مشکلات احتمالی و افزایش توان داخلی به کار گیرند.
*لازمه موفقیت صنعت بیمه در شرایط فعلی تغییر قوانین و مقررات است
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر صنعت بیمه کشور از لحاظ قوانین و مقررات و تصمیم گیری‌ها باید متحول شود، افزود: با محقق شدن این موارد به طور حتم اهداف دشمن در زمان تحریم بی اثر خواهد شد.
مدیر عامل بیمه معلم معتقد است در شرایط فعلی تا حدودی قوانین و مقررات دست خوش تغییر شده اما این اقدامات در مقایسه با تعمق بیش از پیش تحریم‌های بین المللی ناکافی به نظر می‌رسد.
عباسی در ادامه به تحریم بیمه‌ کشتی‌های داخلی اشاره کرد و گفت: لازمه بی اثر ساختن تحریم‌های بین المللی در صنعت کشتیرانی کشور حمایت مطلوب دولت است البته در این راستا دولت تصمیماتی را اتخاذ کرده اما این اقدامات ناکافی است.
به گفته وی، دولت و بیمه مرکزی باید شرایطی را به وجود آورند که علاوه بر نادیده گرفتن شرایط تحریم هر روز تقویب این بخش از اقتصاد کشور را شاهد باشیم .
این مقام مسئول در بیمه معلم به دیگر موارد تحریم در صنعت بیمه اشاره کرد و افزود: عمده قوانین و مقررات صنعت بیمه به خصوص بیمه‌های اعتباری، حمل نقل کالا از خارج در شرایط صلح تنظیم شده و قابل استفاده در شرایط تحریم نیست به صورتی که باید با به کارگیری و طراحی نیروها و امکانات اهداف دشمن را به حداقل ممکن رساند.

سید محتشم حسینیان

 

سلام

تاسیس شرکت اختصاصی بیمه عمر

بینا- مدیرعامل بیمه ایران از تاسیس یک شرکت اختصاصی بیمه عمر تا پایان سالجاری توسط بیمه ایران خبرداد و گفت: تخلفات نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه را به مسئولان بیمه معرفی کنید.
به گزارش بینا، جواد سهامیان مقدم به برنامه جدید بیمه مرکزی ایران برای توسعه بیمه های زندگی و اعتبار در کشور اشاره و به مهر تصریح کرد: ما باید پتانسیل ها وظرفیت های بالقوه صنعت بیمه را به بالفعل تبدیل کنیم.
مدیرعامل بیمه ایران از وجود ظریت بالایی که برای بیمه های اعتباری وعمردر کشور وجود دارد، خبر داد و یکی از نیازهای فعلی جامعه ما را توسعه این بیمه ها اعلام کرد.
وی با اظهار تاسف نسبت به اینکه سهم بیمه های زندگی در کشورمان 10 درصد کشورهای پیشرفته است، تصریح کرد: فضای قابل توجهی برای توسعه و رشد بیمه های زندگی در کشورمان وجود دارد.
سهامیان مقدم با تاکید بر اینکه از برنامه بیمه مرکزی برای توسعه بیمه های زندگی، عمر و اعتباری استقبال می کنیم، اظهار داشت: برای این کار برنامه ریزی هایی را صورت داده ایم.
مدیرعامل تنها بیمه دولتی در ایران گفت: بر این اساس تا پایان سال جاری یک شرکت بیمه عمر اختصاصی توسط بیمه ایران راه اندازی خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تخلف برخی از شرکتهای بیمه در دریافت مبالغ مازاد حق بیمه شخص ثالث پس از ابلاغ دیه 90 میلیون تومانی عنوان کرد: به دنبال اعلام قوه قضائیه قرار بر این شده است که با دستور دولت و حرکت شرکتهای بیمه، افرادی که دارای بیمه نامه کامل شخص ثالث تا تاریخ اول آبان ماه امسال بودند، هیچگونه حق بیمه اضافی تا پایان سال پرداخت نکنند و اعتبار بیمه نامه آنها تا پایان سال ادامه داشته باشد.
سهامیان مقدم اضافه کرد: اما براساس توافقات صورت گرفته سقف تعهدات شرکتهای بیمه افزایش یافت و اگر شرکت بیمه ای از بیمه گذاران مبلغ مازادی دریافت کرده باشد، خطا است.
وی خاطرنشان کرد: اگر بیمه گذاری بابت ماههای باقیمانده تا پایان سال بابت بیمه شخص ثالث با تعهد 90 میلیون تومانی حق بیمه اضافی از بیمه گذار دریافت کرده باشد خطاکار است و مردم باید آن را به مسئولان بیمه اطلاع دهند.
مدیرعامل بیمه ایران تاکید کرد: اگر مردم در نمایندگی ها و کارگزاری های بیمه ایران از مردم بابت بیمه شخص ثالث با ابلاغیه جدید پولی اضافی دریافت کردند که قطعا چنین نخواهد بود و یا هر مورد دیگری، موضوع را به مسئولان بیمه ایران اطلاع دهند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه ایران خبر داد:
اعلام نرخ دیه 91 تا پایان امسال
کارگروهی برای تعیین سقف ضریب خسارت
افزایش سرمایه شرکت به دو هزار میلیارد تومان

 

مدیرعامل بیمه ایران ضمن اینکه از اعلام نرخ دیه 91 تا پایان امسال افزایش 10 برابری سرمایه شرکت و تعیین سقف ضریب خسارت برای شرکت‌های بیمه در رشته‌های مختلف خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) جواد سهامیان‌مقدم در یک نشست خبری اظهار کرد: صنعت بیمه برای جلوگیری از تکرار مشکل تعیین نرخ دیه سال آینده در حال دریافت پیشنهادات مختلف برای ارائه به قوه قضائیه است و با تشکیل کارگروهی از وزارت دادگستری، اقتصاد، جهاد کشاورزی، صنعت بیمه و حوزه‌های مرتبط با نرخ دیه؛ تصمیمات نهایی برای تعیین نرخ دیه به طور حتم تا پایان سال جاری اتخاذ می‌شود.

 

* توجه به ایمنی به جای پرداخت خسارت

 

مدیرعامل بیمه ایران با بیان اینکه هر پوششی با هر میزان درجه خطر تحت پوشش قرار نمی‌گیرد، گفت: اگر شرکت‌های بیمه بدون در نظر گرفتن ریسک‌های پرخطر، آن‌ها را تحت پوشش قرار بدهند، در آینده با ضرر مواجه خواهند شد. بنابراین حتما باید شرکت‌های بیمه باید برای تحت پوشش قرار دادن ریسک‌های مختلف آن‌ها را ابتدا ارزیابی کرده و سپس تحت پوشش قرار بدهند.

 

وی تاکید کرد: ارائه مشاوره و آموزش به مشاغل مختلف جامعه و محدود نکردن ارائه اطلاعات به بیمه‌گذاران می‌تواند باعث افزایش سطح ایمنی، کاهش خسارات و پیشرفت‌های قابل توجه در صنعت بیمه می‌شود.

 

به گفته وی بیمه ایران برای تحت پوشش قرار دادن ریسک‌های مختلف ابتدا آن‌ها را بررسی و سپس اقدام به ارائه خدمات می‌کند و در برخی موراد فروش بیمه‌نامه مشروط به رعایت نکات ایمنی می‌شود تا بیمه‌گذار اقدامات احتیاطی را برای ایمن‌سازی محیط کار انجام دهد.

 

* نبود کمیته تشخیص ریسک در شرکت‌ها

 

سهامیان‌مقدم با ابراز نگرانی از نبود واحدهای نظارتی برای فعالیت‌ شرکت‌های بیمه در فروش بیمه‌نامه گفت: در شرایط بازار رقابتی متاسفانه برخی شرکت‌های در رقابت، بدون در نظر گرفتن ریسک‌ها اقدام به ارائه خدمات می‌کنند که این امر باعت نامتعادل شدن بازار بیمه کشور شده است.

 

وی تاکید کرد: وجود یک کمیته نظارتی می‌تواند در تشخیص ریسک‌ها بسیار مفید باشد چون با بررسی‌های لازم، ریسک‌های پرخطر تحت پوشش قرار نمی‌گیرد و ملزم به رعایت اقدامات احتیاطی خواهند شد.

 

مدیرعامل بیمه ایران گفت: در این شرکت کمیته‌ای ویژه برای تشخیص ریسک‌های تحت پوشش وجود دارد و اگر شرکت‌های بیمه ریسک‌های تحت پوشش خود را ارزیابی نکنند نه تنها در آینده با ضرر مواجه می‌شوند بلکه ورشکسته خواهند شد.

 

وی نبود سیستم جامع اطلاعاتی در سطح شرکت‌های بیمه و نهادهای مربوطه را یکی از مشکلات اصلی صنعت بیمه دانست و گفت: برای رقابتی سالم میان شرکت‌های بیمه و ارائه خدمت به بیمه‌گذاران فقط نباید به نظارت مالی اکتفا کرد چرا که نمی‌توان تمام اهداف صنعت بیمه را در خود بگنجاند.

 

وی تأکید کرد: لازمه تحقق نظارت مالی بر تمام فعالیت‌های شرکت‌های بیمه ورود سیستم جامع اطلاعاتی است که این امر تاکنون در این صنعت محقق نشده است. البته بحث سیستم نظارت مالی و اجرای آن در صنعت بیمه در دستور کار شورای عالی بیمه قرار داشته و بخش طراحی خود را گذرانده و در مراحل نهایی قرار دارد اما این نظارت در کنار وجود سیستم جامع اطلاعاتی معنا پیدا می‌کند.

 

* کارگروهی برای تعیین سقف ضریب خسارت

 

سهامیان در ادامه با اشاره به اینکه با آزادسازی تعرفه‌ها برخی از شرکت‌های بیمه سعی در ایجاد رقابت غیرمعقول در این صنعت کردند، گفت: پیش‌بینی شده که کارگروهی، ضریب خسارات را مشخص کند تا شرکت‌های بیمه این سقف را رعایت کنند و شاید با وجود این کارگروه مکانیسمی برای مقابله با رقابت‌های غیرسالم در صنعت بیمه به وجود آید.

 

* پیگیری تاسیس بانک بیمه ایران به طرق مختلف

 

سهامیان‌مقدم تاکید بر اینکه این شرکت بیمه درخواست تاسیس بانک بیمه ایران را همچنان از سوی مراجع مربوطه و به طق مختلف پیگیری می‌کند گفت: لازمه ارائه خدمات مناسب، نظارت موثر و حسابرسی زیرمجموعه‌های هر شرکت بیمه، همکاری با بانک است که بیمه ایران برای تسریع در فعالیت‌های خود بانک ایران را تاسیس خواهد کرد.

 

به گفته وی تاسیس این بانک در آینده‌ای نزدیک در چارچوب اصول کلی سیاست‌های اصل 44 و برنامه پنجم توسعه خواهد بود.

 

* بیمه تکمیلی کارکنان بازنشسته آموزش و پرورش

 

وی به توافق اخیر بیمه ایران با وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: بیمه ایران، بیمه تکمیلی کارکنان بازنشسته آموزش و پرورش را از اول دی‌ماه به بیمه‌گذاران ارائه خواهد کرد.

 

* آمارهای بیمه ایران

 

مدیرعامل بیمه ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته 30 هزار میلیارد ریال حق بیمه در این شرکت تولید شده گفت: افزایش حق بیمه این شرکت بیمه در سال 89 نسبت به سال 88 از لحاظ مبلغ هفت هزار میلیارد ریال است که رشد 30 درصدی نشان می‌دهد.

 

وی ادامه داد: در سال 89 بیش از 17 میلیون فقره بیمه‌نامه از سوی بیمه ایران صادر شده که یکی از این بیمه‌نامه‌ها دو میلیون نفر کارکنان آموزش و پرورش و یکی دیگر از بیمه‌نامه‌ها 1.5 میلیون نفر از ایثارگران و خانواده‌های شهدا را تحت پوشش دارد.

 

به گفته وی بیش از دو میلیون و 500 هزار فقره پرونده خسارت توسط بیمه ایران پرداخت شده است که رقم ان معادل 24 هزار میلیارد ریال بوده است.

 

وی به افزایش سرمایه بیمه ایران اشاره کرد و گفت: مراحل افزایش سرمایه بیمه ایران به 10 برابر، نهایی شده و از دو هزار به 20 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که از سه طریق انجام می‌شود، سود خالص شرکت، تجدید ارزیابی دارایی‌ها و کمک دولت.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

هشدار بیمه‌ای به رانندگان دارای نمره منفی

تابناک - سرهنگ مرتضی دهقان اظهار داشت: براساس قانون جدید راهنمایی و رانندگی در صورتی که رانندگان در مرحله اول 30 نمره منفی به علت ارتکاب تخلفات حادثه ساز دریافت کنند گواهینامه آنها در سیستم پلیس توقیف می شود. براین اساس شرکتهای بیمه در صورت بروز تصادف خسارت راننده متخلف را به علت نداشتن گواهینامه پرداخت نمی کنند.

وی ادامه داد: همچنین براساس قانون جدید خودروهای دارای تخلفات بیش از یک میلیون تومان از سوی پلیس توقیف شده تا وضعیت پرداخت جریمه ها مشخص شود به همین دلیل از رانندگان می خواهیم تا جریمه های خودروی خود را پرداخت کنند.

رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور گفت: رانندگان می توانند برای اطلاع از نمره خلافی شماره گواهینامه و میزان جریمه ها شماره درج شده پشت کارت خودرو را به سامانه پیام کوتاه 30005151 ارسال کنند.

سرهنگ دهقان با اعلام اینکه 19 آذر آخرین مهلت بخشش جرایم دوبرابری تا پایان سال 89 است تاکید کرد:در روزهای پایانی این مهلت بسیاری از رانندگان اقدام به پرداخت جریمه های رانندگی می کنند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

همایش سالروز بیمه بدون حضور مقامات

رییس‌کل بیمه مرکزی خبر داد:
رایزنی برای اجباری کردن بیمه ساختمان

هجدهمین همایش ملی بیمه و توسعه مانند سال‌های گذشته بدون حضور مقامات عالی اجرایی کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این همایش که مطابق سال‌های گذشته هیچ یک از مقامات عالی اجرایی کشور حضور نداشتند قرار بود وزیر امور اقتصادی و دارایی سخنرانی کند که حضور نیافت. این در حالی است که رییس‌جمهور در دو سال گذشته در چند همایش بانکی حاضر شده و حمایت خود را از نظام بانکی کشور اعلام کرده بود.

 

در دوره شانزدهم همایش بیمه و توسعه، تنها رییس دفتر رییس‌جمهور و در دوره هفدهم وزیر اقتصاد در این همایش حضور یافتند که امروز حتی وزیر اقتصاد هم حضور نداشت.

فعالان حاضر در این همایش این کار را ناشی از کم‌توجهی به صنعت بیمه تفسیر کردند. شاید به همین دلیل سال گذشته، هنگامی که رییس‌جمهور در این بزرگ‌ترین گردهمایی صنعت بیمه کشور حضور نیافت، یکی از رسانه‌ها از صنعت بیمه به عنوان "جوجه اردک زشت" اقتصاد کشور نام برده بود.

با این حال در این همایش که با استقبال خانواده بزرگ صنعت بیمه همراه بود، سیدمحمد کریمی ـ رییس‌کل بیمه مرکزی ـ از رایزنی با نمایندگان مجلس برای اجباری کردن بیمه حوادث منازل مسکونی خبر داد.

وی با اشاره به نقش مهم بازار سرمایه، بازار پول و صنعت بیمه در توسعه اقتصادی هر کشور گفت: بازار سرمایه با سرمایه‌گذاری در بخش‌های خرد و کلان، داخلی و خارجی می‌تواند علاوه بر تقویت بخش اقتصادی کشور جایگاه مهمی داشته باشد و بورس علاوه بر افزایش اشتغال و درآمد ملی کشور در کاهش مشکلات مردم نقش مهمی دارد.

وی بازار پول را دومین شاخص مهم اقتصاد کشور دانست و گفت: با ورود بانک‌های خصوصی، عرضه اوراق مشارکت و حضور فعال شرکت‌ها در بورس این بخش رشد مهمی داشته است. به خصوص رقابت بانک‌های خصوصی رونق فضای کسب و کار را در پی داشته است.

وی تاکید کرد: با این حال صنعت بیمه در مقایسه با این دو نهاد رشد مطلوبی کسب نکرده است و این در حالی است که بیمه نقش موثری در توسعه سرمایه‌گذاری، صنعت، کشاورزی، افزایش امید زندگی، توسعه فرهنگ اجتماعی و سلامت جامعه دارد.

وی نبود اطلاع‌رسانی و نبود مقررات مناسب را دلیل اصلی توسعه‌نیافتگی صنعت بیمه عنوان کرد.

کریمی با بیان اینکه آیین‌نامه‌ بیمه‌های زندگی در دستور کار شورای عالی بیمه قرار دارد گفت: بیمه مرکزی برای توسعه این صنعت به ویژه در بخش بیمه‌های زندگی آیین‌نامه‌ای در دست بررسی دارد که گام نخست آن افزایش سقف سن در بیمه عمر و برقراری مستمری است.

به گفته وی 60 درصد ظرفیت بازار خالی است چون عمده تمرکز بر بیمه‌های شخص ثالث بوده است.

وی از بازنگری در تدوین آیین‌نامه‌های گذشته صنعت بیمه خبر داد و گفت: با این شرایط، سازوکارهای مناسب برای اهالی صنعت بیمه مهیا می‌شود.

وی همچنین از اولویت بیمه مرکزی در زمینه توسعه بیمه‌های زندگی، کشاورزی، اعتباری و برقراری تعامل بیشتر بازار پول و سرمایه با صنعت بیمه خبر داد.

کریمی بی‌توجهی مردم به بیمه‌های حوادث را تاسف‌بار دانست و گفت: نبود فرهنگ بیمه‌ای در جامعه باعث شده مردم بیمه را در شخص ثالث ببینند، در حالی که بیمه‌های حوادث و منازل مسکونی همراستای بیمه شخص ثالث برای کاهش تبعات حوادث است. به همین دلیل بیمه مرکزی در حال رایزنی با نمایندگان مجلس برای اجباری کردن بیمه‌های حوادث منازل مسکونی است.

رییس‌کل بیمه مرکزی از برگزاری همایشی با پلیس راه، نیروی انتظامی، وزارت راه، وزارت بهداشت و نمایندگی‌های بیمه در سطح استان برای اتخاذ تصمیماتی در کاهش تصادفات رانندگی خبر داد.

وی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با رییس نظام مهندسی کشور برای گشترش تدابیری در زمینه بیمه منازل مسکونی شهروندان خبر داد.

او برنامه پنجم توسعه را دارای تصمیمات مناسبی در مورد صنعت بیمه دانست و گفت: امکان حضور و سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در صنعت بیمه تصمیم مناسبی بود که در این راستا اقدامات مناسبی انجام شده است.

کریمی ارائه خدمات مناسب، سریع و با کیفیت به مردم و رعایت اصول مشتری‌مداری را باعث توسعه صنعت بیمه در کشور دانست.

در ادامه این همایش ‌غدیر مهدوی ـ رییس پژوهشکده بیمه مرکزی ـ با بیان اینکه سرانه بیمه عمر در کشور حدود چهار تا پنج هزار تومان است، گفت: برای تشویق مردم به خریداری این بیمه‌نامه و افزایش سرانه حق بیمه معافیت مالیاتی بسیار موثر است.

وی مشکل عمده صنعت بیمه را نبود محصولات متنوع عنوان کرد و گفت: نبود پوشش بسیاری از ریسک‌ها، عرضه ناکافی خدمات بیمه‌ای و نبود اطلاع‌رسانی کافی از محصولات بیمه‌ای موجب شده تا اطلاعات مردم از بیمه کم باشد.

به گفته وی شاخص‌های کمی و کیفی تقاضای بیمه در ایران شرایط مناسبی ندارد و متوسط تقاضای بیمه در ایران 70 هزار تومان است.

وی ادامه داد: در شش‌ماهه گذشته کل حق بیمه تولیدی صنعت بیمه حدود 35 هزار میلیارد ریال بوده است و بر اساس پیش‌بینی‌ها این رقم تا پایان سال به 70 هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد.

وی عنوان کرد: از 60 دلار سرانه بیمه در کشور حدود 37 دلار مربوط به بیمه خودرو است که این امر نشان‌دهنده عقب‌ماندگی کشور در حوزه بیمه است.

مهدوی با اشاره به اینکه بیمه سرمایه‌گذاری عمر از شاخص‌های پیشرفته بودن یک اقتصاد کشور محسوب می‌شود، افزود: سرانه بیمه عمر در ایران 4 تا 5 هزار تومان است.

وی افزود: در بین کشورهای دنیا از نظر معیار برابری قدرت خرید در رتبه حدود 30 قرار داریم اما از نظر تقاضای بیمه در دنیا در رتبه 80 هستیم که باید به حدود شش برابر وضعیت فعلی برسیم.

مهدوی بر معافیت مالیاتی بیمه عمر اشاره کرد و گفت:‌ در دنیا برای تشویق بیمه عمر از معافیت مالیاتی استفاده می‌کنند که این شیوه در ایران نیز باید عملیاتی شود.

وی ضمن بیان اینکه تقاضای صنعت بیمه از نظر کیفی و کمی در جایگاه نامناسبی قرار دارد، تصریح کرد: پایین بودن درجه ریسک‌پذیری و برنامه‌ریزی از جمله دلایل پایین بودن تقاضای کم بیمه در ایران است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

اطلاعیه مهم آزمون ارزیابی خسارت بیمه

بینا- بیمه مرکزی طی اطلاعیه ای اعلام کرد: به اطلاع  متقاضیان هشتمین دوره فرآیند اعطای پروانه ارزیابی خسارت بیمه ای می رساند زمان برگزاری آزمون کتبی دوره مذکور از تاریخ 24/09/1390 به تاریخ 1/10/1390 مؤکول شد.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

هشدار یک استاد دانشگاه در مورد احتمال اخلال های مالی در نظام بیمه

 یک عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی و حقوق دانشگاه تهران نسبت به بروز اخلال و جرایم اقتصادی رخ داده در سیستم بانکی کشور در نظام بیمه ای هشدار داد.

'محمود باقری' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: اخلال اخیر در نظام اقتصادی به این دلیل رخ داد که سیستم نظارت و نظام تنظیم کننده در بانک ها نداشتیم و باید این مساله در سیستم بیمه ای کشور مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که سیستم بیمه ای کشور نیز دارای همین مشکل است.

وی هشدار داد: در صورتی که برنامه ای برای این بخش تدوین نشود امکان دارد مشکلی که در بخش بانکی کشور رخ داد در بخش بیمه ای نیز صورت گیرد.

به گفته عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در حال حاضر سیستم های مدیریت و کنترل مالکیت و ساختار در نظام بیمه ای کشور وجود ندارد و مشخص نیست که ساختار شرکت های بیمه ای چگونه تشکیل می شود و حسابرسی این شرکت ها چطور انجام می شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: مسایلی از این دست در کشور ما مسکوت است و برای هیچ کس روشن نیست.

وی یکی از مسایل مبهم دیگر این بخش را سهامی بودن این شرکت ها ذکر کرد و گفت اختلافی وجود دارد که آیا شرکت های بیمه ای باید سهامی عام باشند یا خیر؟


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رئیس پژوهشکده بیمه مطرح کرد:
لزوم حذف معافیت مالیاتی بیمه عمر برای افزایش سرانه حق این بیمه‌نامه

خبرگزاری فارس: رئیس پژوهشکده بیمه با بیان اینکه سرانه بیمه عمر در کشور حدود 4 تا 5 هزار تومان است، گفت: صنعت بیمه برای تشویق مردم به خریداری این بیمه‌نامه و افزایش سرانه حق بیمه آن خواستار حذف معافیت مالیاتی است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، رئیس پژوهشکده بیمه امروز با حضور در هجدهمین همایش ملی و چهارمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه، اظهار داشت: مشکل عمده صنعت بیمه در حال حاضر عدم ارائه محصولات متنوع در این صنعت است.
‌غدیر مهدوی ادامه داد: عدم پوشش بسیاری از ریسک‌ها، عرضه ناکافی خدمات بیمه‌ای و عدم اطلاع‌رسانی کافی از محصولات بیمه‌ای موجب شده است که مردم اطلاعات چندانی از صنعت بیمه نداشته باشند و فقط بیمه را تحت عنوان بیمه شخص ثالث بشناسند.
وی با اشاره به اینکه تقاضای صنعت بیمه ایران از نظر کیفیت و کمیت در شرایط مناسبی قرار ندارد، گفت: متوسط تقاضای بیمه در ایران 70 هزار تومان است.
به گفته رئیس پژوهشکده بیمه در شش ماهه گذشته کل حق بیمه صنعت بیمه حدود 35 هزار میلیارد دلار تعیین شده است که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به 70 هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
وی عنوان کرد: از 60 دلار سرانه بیمه در کشور حدود 37 دلار مربوط به بیمه اتومبیل است که این امر نشان‌دهنده عقب‌ماندگی کشور در حوزه بیمه است.
مهدوی با اشاره به اینکه بیمه سرمایه‌گذاری عمر از شاخص‌های پیشرفته بودن یک اقتصاد کشور محسوب می‌شود، افزود: سرانه بیمه عمر در ایران 4 تا 5 هزار تومان است.
وی در ادامه افزود: در بین کشورهای دنیا از نظر معیار برابری قدرت خرید در رتبه حدود 30 هزار قرار داریم، اما از نظر تقاضای بیمه در دنیا در رتبه 80 قرار گرفته‌ایم که این میزان تقاضا نشان می‌دهد که ما باید به حدود 6 برابر وضعیت فعلی برسیم تا بتوانیم با دنیا برابری کنیم.
مهدوی بر معافیت مالیاتی بیمه عمر اشاره کرد و گفت:‌ در دنیا برای تشویق بیمه عمر از معافیت مالیاتی استفاده می‌کنند که این شیوه در ایران نیز باید عملیاتی شود.
وی ضمن بیان اینکه تقاضای صنعت بیمه از نظر کیفی و کمی در جایگاه نامناسبی قرار دارد، تصریح کرد: پایین بودن درجه ریسک‌پذیری و برنامه‌ریزی از جمله دلایل پایین بودن تقاضای کم بیمه در ایران است.
به گفته وی توسعه بازار پولی و مالی در کشور می‌تواند برای پیشرفت صنعت بیمه نقش مناسبی را ایفا کند، اما متأسفانه در حال حاضر اینگونه فعالیت‌ها در این صنعت انجام نشده و در قیاس با کشورهای دیگر در جایگاه نامطلوبی قرار داریم.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بیمه پارسیان اولین بیمه خصوصی کشور به انتخاب نشریه بنکر

خبرگزاری موج - نشریه بنکر یکی از برجسته‌ترین مجلات بانکی - مالی جهان در جدیدترین رتبه‌بندی خود بیمه پارسیان را در جایگاه اولین شرکت بیمه خصوصی کشور قرار داد.

به گزارش موج به نقل از روابط‌ عمومی بیمه پارسیان در شماره جدید این نشریه که در نوامبر
۲۰۱۱ منتشر شد، درمیان ۵۰۰ موسسه مالی اسلامی جهان بیمه پارسیان در رتبه ۱۴۷ قرار گرفت و در میان شرکت‌های بیمه داخلی نیز جایگاه اولین شرکت بیمه خصوصی و همچنین دومین شرکت بیمه کشور را به خود اختصاص داد.
نشریه معتبر بنکر در این رتبه بندی ۶۷۵موسسه مالی از ۵۵ کشور جهان را مورد ارزیابی قرار داده است که از این بین ۵۰۰ موسسه بر حسب درصد‌های نگهداری دارایی‌های خود مطابق با قوانین شریعت رتبه‌بندی شده‌اند.
گفتنی است نشریه بنکر (The Banker) که انتشار آن از سال ۱۹۲۶ میلادی آغاز شده و وابسته به نشریه بین‌المللی فایننشال تایمز است در بیش از ۱۵۰ کشور در سراسر دنیا منتشر می شود و منبعی کلیدی برای اطلاعات و تحلیل‌های صنعت بانکداری به شمار می‌رود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام 

سرانه بیمه در ایران 60 دلار و متوسط سرانه بیمه در دنیا 610 دلار

ایرانی ها به دو دلیل بیمه نامه نمی خرند

خبرگزاری موج - رئیس پژوهشکده بیمه، ریسک گریزی و آینده نگر نبودن ایرانی ها را دو دلیل مهم خریداری پایین بیمه نامه عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار موج، دکتر غدیر مهدوی رئیس پژوهشکده بیمه امروز طی یک نشست خبری با خبرنگاران با انتقاد از ضریب نفوذ ناچیز بیمه در ایران، اظهار داشت: متاسفانه صنعت بیمه ایران در مقایسه با سایر کشورها رونق قابل توجهی نداشته است.
وی سرانه بیمه در ایران را 60 دلار و متوسط سرانه بیمه در دنیا را 610 دلار عنوان کرد و افزود: این امر به معنای آن است ما 10 بار کمتر از متوسط دنیا تقاضای داریم.
به گفته رئیس پژوهشکده بیمه، متوسط تقاضای بیمه عمر در دنیا 90 بار بیشتر از کشور ما است.
وی، صنعت بیمه را یکی از سه نهاد مالی مهم در عرصه اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: صنعت بانکداری و بورس ما پیشرفت های خوبی داشته و متناسب با اقتصاد کشور حرکت کرد اما متاسفانه صنعت بیمه از این حیث توسعه چندانی نداشته است.
وی ایجاد امنیت و آسایش برای کلیه فعالیت های زندگی، افزایش سرمایه گذاری های اقتصادی و توزیع عادلانه ریسک را سه کارکرد اساسی بیمه توصیف کرد.
رئیس پژوهشکده بیمه، علل خریداری کم بیمه نامه از سوی ایرانیان را در ریسک گریزی و آینده نگر نبودن آنان ذکر کرد.
وی ضمن بیان اینکه، اساس تئوری تقاضا بر شناخت استوار است، گفت: متاسفانه در کشور ما اطلاعات اندکی از بیمه وجود دارد و دانش بیمه ای در سطح کشور پایین است.
غدیری گفت: ایران در رتبه 27 اقتصادی دنیا قرار دارد اما از جهت ضریب نفوذ بیمه در رتبه 78 دنیا قرار گرفته است.
وی ضمن بیان اینکه، صنعت بیمه براساس قانون اعداد بزرگ مدیریت می شود، گفت: در عرضه بیمه، بازار یابی از اهمیت بسزایی برخوردار است و شرکت های بیمه ای باید در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند.
از برگزاری هجدهمین همایش ملی و چهارمین همایش بین المللی بیمه و توسعه با محوریت کارآمدی مدیریت بیمه؛ چالش ها و راهبردها در روز هشتم آذر ماه پژوهشگاه نیرو برگزار می شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 مدیرعامل بیمه توسعه:

بیمه ها با گرفتن پوشش درمان بازنشستگان، خودکشی کردند
 
اعتبار- مدیرعامل بیمه توسعه اعلام کرد که آزادسازی تعرفه ها باعث شد که رقابت فوق العاده نامعقول و بی منطقی در میان شرکت های بیمه ایجاد شود که بیمه توسعه در این رقابت ها ورود پیدا نکرد.
 

به گزارش پایگاه خبری اعتبار، قدرت الله اسدی در مورد دلایل محقق نشدن برنامه این شرکت برای جذب پورتفوی 1000 میلیارد تومانی اظهار داشت: از مهم ترین دلایل این موضوع، آزادسازی تعرفه ها و در پی آن رقابت ناسالم شرکت های بیمه بود که باعث شد به عنوان مثال، پوشش بیمه درمان تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی را که حدود 300 میلیارد تومان حق بیمه داشت در دو سال پیاپی از دست بدهیم.

وی با تاکید بر این نکته که شرکت های بیمه ای که این پورتفوی را جذب کردند در حقیقت خودکشی کردند، افزود: ما برای این پوشش برای هر نفر 11 هزار تومان نرخ دادیم ولی شرکت دیگری با ارائه نرخ 6 هزار و 700 تومانی قرارداد بست و در واقع خودکشی کرد.

مدیرعامل بیمه توسعه ادامه داد: وقتی رقابت، ناسالم می شود استراتژی های شرکت نیز عوض می شود زیرا ما قصد خودکشی نداریم.

اسدی در مورد جریمه اعمال شده از سوی بیمه مرکزی برای بیمه توسعه، تصریح کرد: ما در سال گذشته 200 میلیون تومان جریمه شدیم که توانستیم با مذاکره با بیمه مرکزی، این موضوع را حل و فصل کرده آنها را متقاعد کنیم که خطایی از سوی ما انجام نشده است.

وی میزان حق بیمه تولیدی بیمه توسعه را در 8 ماهه ابتدای امسال، 150 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: پیش بینی می شود که این میزان حق بیمه تا پایان سال به 250 میلیارد تومان افزایش یابد.

اسدی از پرداخت 80 میلیارد تومان خسارت از ابتدای سال تا پایان مهرماه خبر داد و اظهار داشت: این رقم اکنون به 100 میلیارد تومان رسیده است.

وی به تسویه خسارت های دیه سال های 87 و 88 اشاره کرد و گفت: عمده خسارت های دیه سال گذشته هم پرداخت شده و بقیه مربوط به مواردی است که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

مدیرعامل بیمه توسعه، پورتفوی سال گذشته این شرکت را 227 میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: 180 میلیارد تومان از این میزان مربوط به بیمه شخص ثالث بوده است.

وی سود سال 89 شرکت بیمه توسعه را حدود 12 میلیارد تومان با سرمایه 28 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: بر این اساس، به ازای هر سهم 45 تومان سود تقسیم شد که نخستین سودی بود که در 8 سال گذشته به سهامداران پرداخت می شد.

اسدی سرمایه بیمه توسعه را هم اکنون 48 میلیارد تومان خواند و یادآور شد: برای امسال به ازای هر سهم حداکثر 20 تومان سود پیش بینی کرده ایم.

مدیرعامل بیمه توسعه خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه شرکت تا 70 میلیارد تومان به تصویب هیات مدیره رسیده است که تا سال دیگر محقق خواهد شد.

وی با بیان این نکته که با نرخ دیه جدید، بیش از 100 درصد حق بیمه دریافتی در رشته شخص ثالث، به عنوان خسارت باید پرداخت شود، ادامه داد: به همین دلیل، سود شرکت باید از طرق دیگر نظیر سرمایه گذاری و فعالیت های بیمه ای دیگر تامین شود.

به گفته اسدی، رشته های بیمه شخص ثالث و درمان دو رشته ای هستند که نسبت خسارت آنها بالای 100 درصد است.

مدیرعامل بیمه توسعه، نسبت خسارت این شرکت را در رشته شخص ثالث در سال گذشته 76 درصد و در رشته درمان 110 درصد ذکر کرد و افزود: به دلیل شدت پرداخت خسارت، سرمایه گذاری های شرکت به شدت کاهش یافته و در سال جاری کمتر از دو درصد بوده است.

داوود سیدمهدی معاون فنی شرکت بیمه توسعه هم نسبت پورتفوی شخص ثالث را در سبد پورتفوی این شرکت، 80 درصد ذکر کرد و گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته، قرار است این ترکیب بهینه شود و نسبت یادشده به کمتر از 50 درصد برسد.

وی تعداد نمایندگان بیمه توسعه را حدود یکهزار و 700 نماینده ذکر کرد و گفت: خوشبختانه در بیمه توسعه، قراردادهای گروهی خوبی همچون اتوبوس های شهری در رشته شخص ثالث بسته شده که به دلیل منفعت داشتن و ضریب پایین خسارت، تمدید شده است.

سیدمهدی، نرخ شکنی در این شرکت را رد کرد و اظهار داشت: ما متعادل حرکت می کنیم و بی محابا به کاهش نرخ ها اقدام نمی کنیم.

به گفته وی، بیمه توسعه اگر بر مبنای استعلام کتبی مشتریان به این نتیجه رسید که نرخ هایش بالاتر از شرکت های بیمه دیگر است، برای حفظ مشتریان، نرخ هایش را پایین تر می آورد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بانک تجارت هم صاحب بیمه می شود

بینا- رییس کل بیمه مرکزى از ارائه اولین مجوز بیمه اعتبارى به بانک تجارت در آینده نزدیک خبرداد.سید محمد کریمى به ایلنا، با بیان اینکه مطلب اظهار داشت: با گفت و گوهاى صورت گرفته بین بانک تجارت و بیمه مرکزى در آینده نزدیک شاهد راه اندازى بیمه اعتبارى توسط بانک تجارت خواهیم بود. به گفته وى در صورت برطرف شدن مشکلات موجود در این بین مجوز بیمه اعتبارى از سوى بیمه مرکزى داده خواهد شد.وى در خصوص مشکلات موجود در این میان گفت: یک مجموعه فعالیت هایى باید از سوى بانک تجارت صورت بگیرد که بتوان مجوز بیمه اعتبارى صادر شود. رییس کل بیمه مرکزى همچنین در خصوص افزایش و توسعه بیمه هاى اتکایى نیز گفت: در این زمینه شوراى عالى بیمه در توانمند سازى این شرکت هادستورالعمل هایى تعیین و به زودى تصویب وابلاغ  مى کند.به گفته وى شرکت هاى ابتدایى با وجود تحریم هاى بین المللى توانستند در آسیاى میانه و کشورهایى که سرمایه گذاران ما در آن ها سرمایه گذارى کرده اند اقدامات خوبى به عمل آورند.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

افزایش قدرت شرکت های بیمه آکسا

بینا- گروه شرکتهای بیمه آکسا ،جهت افزایش قدرت در بازار بیمه ساختمانی خاور میانه و فعالیت موثرتردر پروژه های ساختمانی عظیم اقدام به تشریک منابع مالی بین شرکت های زیر مجموعه خود نموده است
به گزارش بینا، بنا به گفته آقای خاویر لوسکان، مدیر بیمه اموال و مهندسی ریسک های بالای بیمه آکسا خاور میانه  حجم و زمان اجرای پروژهای امروزی موجب چالشهای بسیاری در مدیریت ریسک می شود که شامل تعیین ریسک ها، تخصیص ریسک مابین گروه های درگیر، جلوگیری از افزایش ریسک و برنامه های کاهش و حذف ریسک ها در یک پروژه خواهد بود.
وی همچنین افزود این شرکت با  آمادگی کامل بر روی ریسک های بالای موجود در پروژه های بزرگ ساختمانی متمرکز شده است که ارزشی بیش از 150 میلیون دلار و گردش سرمایه ای بالغ بر 750 میلیون ریال برای این شرکت خواهد داشت.
وی گفت ما در حال تغییر مسیر به سمت پروژه های زیرساختاری نیمه خصوصی با الزامات بیمه ای پیچیده ترهستیم که به ما فرصتی برای ابراز توانایی هایمان در مدیریت ریسک در سطوح بالا خواهد داد.
همچنین آقای توبی سیزلند، مدیر ارشد ریسکهای بالای بیمه آکسا خاورمیانه افزود، با تمرکز در این حوزه طی سه سال گذشته، آکسا به اعتبار بالایی در این زمینه دست یافته است و سرمایه گذاری های شرکت روزبروز در حال افزایش است. وی افزود آکسا نهایت تلاش خود را در جهت تقویت افراد و توانایی های خود می کند تا سهم بیشتری از بازار صنایع با ریسک بالا را بدست بیاورد


سید محتشم حسینیان

 

سلام

معاون بیمه مرکزی:
از سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت بیمه استقبال می‌کنیم

 

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از فراهم شدن امکان قانونی «مشارکت اشخاص غیرایرانی در شرکت‌های بیمه ایرانی»، «ایجاد شرکت‌های بیمه مشترک در ایران با مشارکت‌ شرکت‌های ایرانی و خارجی» و « تاسیس و فعالیت شعبه و نمایندگی شرکت‌های بیمه خارجی در ایران» خبر داد.

 

بیمه مرکزی همچنین آمادگی صنعت بیمه کشور را برای ارائه پوشش‌های بیمه‌ مورد نیاز انواع سرمایه‌گذاری خارجی در ایران اعلام کرد.

 

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاون نظارت بیمه مرکزی با اعلام این خبر به سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی شرکت‌کننده در همایش «فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران» در مرکز همایش‌های برج میلاد، یادآور شد که باتصویب قانون پنجم توسعه» امکان سرمایه‌گذاری و مشارکت اشخاص غیر ایرانی در صنعت بیمه کشور در ابعاد مختلف فراهم شده است.

 

رحیم مصدق گفت: بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهاد اعمال حاکمیت دولت در صنعت بیمه کشور و مرجع قانونی اعطای مجوز‌های مربوط به تاسیس شرکت‌های بیمه و شعب و نمایندگی‌های آنها از هر گونه سرمایه‌گذاری در این صنعت در شکل‌های مختلف استقبال می‌کند و آماده همکاری است.

 

معاون نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نشست تخصصی بانک و بیمه با ارائه گزارشی درخصوص «بیمه‌های بازرگانی و جایگاه فعلی آن در ایران» به سرمایه‌گذاران خارجی حاضر در همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری یادآور شد: امکان سهامدار شدن اشخاص خارجی در شرکت‌های بیمه مناطق آزاد، بدون محدودیت درصد سهام آنها و امکان فعالیت شعب و نمایندگی‌های موسسات بیمه خارجی در مناطق آزاد از چند سال پیش فراهم شده است.

 

رحیم مصدق گفت: اکنون به موجب ماده 113 قانون برنامه پنجم توسعه، «مشارک شرکت‌های بیمه خارجی با شرکت‌های بیمه داخلی، به منظور ایجاد شرکت بیمه مشترک در ایران، جذب سرمایه‌ خارجی توسط شرکت‌های بیمه داخلی، همچنین تاسیس و فعالیت شعب و نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه خارجی، با رعایت سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و قوانین مربوط مجاز است.»

 

وی در گزارش خود چگونگی تاسیس موسسات بیمه بازرگانی در ایران را تشریح کرد و گفت: هدف از تاسیس بیمه مرکزی در ایران، تنظیم، تعمیم و هدایت امر بیمه در کشور، حمایت از حقوق بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان و به‌طور کلی نظارت بر بیمه‌های بازرگانی است. انجام بیمه‌های اتکایی اجباری نیز طبق قانون برعهده بیمه مرکزی قرار دارد. هم‌اکنون 21 شرکت بیمه مستقیم، یک موسسه بیمه متقابل ( با مشارکت شرکت‌های کشتیرانی) و دو شرکت بیمه اتکایی در سرزمین اصلی و مناطق آزاد تجاری جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارند که از مجموع آنها فقط یک شرکت دولتی است.

 

بر اساس گزارش معاون بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حق بیمه تولیدی بازار بیمه کشور در سال 1389 حدود شش میلیارد دلار بوده است.

 

سهم بیمه‌های درمان تکمیلی از بازار بیمه ایران به حدود 20 درصد رسیده که نشان دهنده استقبال خوب جامعه از پوشش این بیمه اختیاری است.

 

سهم بیمه‌های زندگی رشد مورد انتظار را نداشته و سهم این رشته در سالهای اخیر همواره کمتر از 10 درصد بوده است. در این آمار عملکرد صندوقهای بازنشستگی محاسبه نشده است.

 

ضریب نفوذ بیمه‌های بازرگانی در کشور (نسبت حق بیمه‌های تولیدی شرکت‌های بیمه بازرگانی به تولید ناخالص داخلی)، حدود 1.5 درصد است که پایین‌تر از میانگین جهانی نفوذ بیمه است ونشان به آن دارد که 60 تا 70 درصد از ظرفیت بالقوه در رشته‌های مختلف بیمه‌ای در کشور تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته و زمینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری جدید در صنعت بیمه است.

 

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، برای توسعه بازار بیمه کشور و ایجاد تنوع در خدمات بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری برای توسعه فعالیت در بیمه‌های زندگی، اعتباری و بیمه‌های کشاورزی را ترغیب می‌کند.

 

در همایش بین‌الملی دو روزه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران، سرمایه‌گذارانی از اتریش، ایتالیا، انگیس، اوکراین، بوسنی و هرزه‌گوین، بلاروس، چک، روسیه، یونان، ترکیه، هند، چین، مالزی، کره جنوبی، بنگلادش و عربستان برای آشنایی با طرح‌های سرمایه‌گذاری در ایران شرکت کردند.

 

در نشست‌های تخصصی این همایش، امکانات و طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی،‌صنعت و معدن، کشاورزی، شیلات، بانک و بیمه و بازار سرمایه و ... به سرمایه‌گذاران خارجی ارائه شد.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بزرگ ترین شرکت بیمه کشور هشدار داد:

استفاده غیرمجاز از نام بیمه ایران در فروش کالاها
 
اعتبار- بیمه ایران نسبت به سوء استفاده از نام این شرکت در تبلیغات کالا وفروش محصولات هشدار و آن را غیر مجاز دانست.
 به گزارش پایگاه خبری اعتبار و بر اساس اعلام بیمه ایران، به تازگی بعضی از بازاریابان شرکت های تولیدی و موسسات خدماتی درفروش کالا،خدمات و فروش محصولات خود از نام این شرکت سوء استفاده کرده و به عرضه خدمات می پردازند. به عنوان مثال این فروشندگان درارتباط های کلامی که با مشتریان خود برقرار می کنند خود را نماینده این شرکت معرفی و اقدام به فروش محصول می کنند یا به بهانه این که محصولشان بیمه دارد آن را گران تر ازقیمت واقعی به فروش می رسانند.

بیمه ایران اعلام کرده است: البته این موضوع به همین جا ختم نمی شود و آنان در برخی دیگر از موارد اعلام شده با اجباری خواندن خرید بعضی از کالاها سبب تشویش اذهان عمومی می شوند دراین رابطه بازاریابان با استفاده ازعباراتی نظیر"خرید این کالا به زودی اجباری می شود پس بهتراست ازهمین امروزاین کالا را خریداری کنید تا در آینده آن را گران تر نخرید و امثالهم"‌کالا وخدمات خود را به مخاطبان عرضه می کنند.

درهمین راستا شرکت سهامی بیمه ایران تمامی موارد فوق و مشابه را تکذیب و برای جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کنندگان استفاده از نام این شرکت در تبلیغات غیر واقعی و خارج از تعهدات بیمه گر را غیرمجاز و بدون  اعتبار قانونی اعلام و تاکید کرده است که هیچ مسوولیتی در این رابطه را نمی پذیرد.

بر اساس این گزارش، بیمه ایران دربیمه کیفیت محصول تنها کیفیت و کارایی محصول و خدمات و همچنین خسارات تبعی ناشی از عدم کارایی و کیفیت کالا اعم از جانی و مالی را تحت پوشش قرار داده ومسوولیت آن را درچارچوب مفاد بیمه نامه عهده دار است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 کارمزد نمایندگان در بیمه نامه شخص ثالث اصلاح شد

بینا- شورای عمومی سندیکای بیمه گران با حضور اعضاء در تاریخ 01/09/1390تشکیل جلسه داد و با اصلاحاتی، پیشنهاد بیمه مرکزی درباره اصلاح کار مزد نمایندگان درباره بیمه نامه شخص ثالث را به تصویب رساند.
به گزارش بینا، در این جلسه شورای عمومی سندیکای، همچنین آیین نامه های پیشنهادی بیمه مرکزی درباره" نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه" و" آیین نامه پیشنهادی حمایت از حقوق بیمه گذاران" طرح و مقرر گردید کمیسیونهای زیربط سندیکا و نیز اعضای شورای عمومی نقطه نظرات خود را جهت جمع بندی به سندیکا ارسال نمایند.
آیین نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه از جمله مهمترین آئین نامه های صنعت بیمه می باشد که جایگزین نظارت تعرفه ای بر صنعت بیمه می شود .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رتبه عالی رضایت مشتریان به بیمه ایران رسید

به گزارش بیما؛‌دومین همایش طرح ملی سپاس شب گذشته درمرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار که طی مراسمی باشکوه لوح سپاس و تندیس زرین این همایش درحوزه رضایتمندی مشتریان به مسوولان بیمه ایران اهدا شد.
مسوولان برگزارکننده این همایش درلوح سپاس بیمه ایران آورده اند: براساس کارشناسی های انجام شده این شرکت موفق به کسب امتیاز و رتبه عالی رضایتمندی مشتریان در بین فعالان اقتصادی این بخش گردید.
درادامه آمده است: بدون شک نمونه شدن و برگزیدگی درمیان چنین جمعی بیانگرقابلیت ها و توان ممتاز آن مجموعه می باشد از این رو به رسم ادب و اخلاص لوح سپاس و تندیس زرین به این شرکت اهدا می شود.
همچنین ابراز امیدواری کرده اند:‌شرکت سهامی بیمه ایران با تکیه برحس خوداتکایی،‌استقلال همه جانبه اقتصادی را درحوزه بیمه برای مرزو بوم پاکمان به ارمغان آورد.
درمراسم اهدای لوح و تندیس زرین به فعالان برتر حوزه اقتصاد و صنعت کشورجمع کثیری از مسوولان کشوری و فعالان اقتصادی شرکت داشتند.
گفتنی است؛ همایش طرح ملی سپاس با هدف اعتلا و ارتقای فعالیت های اقتصادی و حفظ و تقویت سرمایه های عظیم و توانمند کشوربرگزارمی شود.
مسوولان ارشد وزارت خانه های امور اقتصاد و دارایی،صنعت معدن و تجارت،وزارت بهداشت،شورای اصناف کشور،سازمان بورس و اوراق بهادار،بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران،مرکز آمارایران و چندین شرکت و سازمان معتبر دیگرازاعضای دبیرخانه وکمیته انتخاب برترین های اقتصاد و صنعت دومین طرح ملی سپاس بودند


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بیمه میهن فرابورسی شد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از فرابورس ایران، 'امیر هامونی'افزود: تعداد سهام مورد عرضه 785 هزار و 206 سهم است که معادل 196/0 درصد از کل سهام شرکت بیمه میهن است.

به گفته ی وی ارزش پایه هر سهم یک هزار و 200 ریال و ارزش کل آن 942 میلیون و 247 هزار و 200 ریال تعیین شده که خریدار آن باید به صورت نقدی آن را پرداخت کند.

هامونی یادآور شد: سهام مورد عرضه مربوط به اشخاصی است که تعهد پرداخت داشته­اند، اما در مهلت مقرر نسبت به تادیه مابقی مبلغ تعهد شده، اقدام نکرده­اند.

هامونی در خصوص این عرضه توضیح داد: سرمایه این شرکت 400 میلیارد ریال است که از سهامداران عمده این شرکت می­توان شرکت سامان محیط، شرکت سرمایه­گذاری صبا­­تامین، شرکت لیزینگ امید، موسسه سازمان اقتصادی رضوی، شرکت تعاونی مصرف کارکنان بنیاد مسکن، شرکت تامین آتیه و کارکنان بانک سپه را نام برد.

همچنین فعالیت این شرکت در زمینه انجام عملیات بیمه­ای مستقیم در انواع رشته­های بیمه زندگی و غیر زندگی (بر اساس پروانه­های فعالیت - صادره از سوی بیمه مرکزی ایران) است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رتبه بندی شرکت های بیمه ایرانی در نشریه بنکر اعلام شد

بینا- جدیدترین شماره نشریه بنکر در نوامبر ۲۰۱۱ درحالی منتشر شد که علاو بر معرفی و رتبه‌بندی ۵۰۰ موسسه مالی اسلامی جهان به معرفی و رتبه بندی شرکت های بیمه نیز پرداخته است.
به گزارش بینا، در این رتبه بندی، بیمه ایران رتبه ۹۱،  بیمه پارسیان رتبه ۱۴۷، بیمه البرز رتبه ۱۶۱، بیمه کارآفرین رتبه ۱۹۱، بیمه آسیا رتبه ۱۹۷، بیمه سامان رتبه ۲۴۵ و بیمه اتکایی امین رتبه ۲۸۵ را در سال ۲۰۱۱ کسب کرده‌اند.
البته باید یادآور شد که ۶۷۵ موسسه مالی از ۵۵ کشور جهان مورد این ارزیابی قرار گرفته اند که از این بین ۵۰۰ موسسه رتبه‌بندی شده‌اند.
براساس این گزارش ، این دسته‌بندی مطابق قوانین شریعت بوده و بانک‌های جهان را بر حسب درصد‌های نگه‌داری دارایی‌های خود مطابق با قوانین شریعت رتبه‌بندی کرده است. نشریه بنکر (The Banker ) که انتشار آن از سال ۱۹۲۶ میلادی آغاز شده و وابسته به نشریه بین‌المللی فایننشال تایمز است ، از نشریات معتبر مالی جهان می باشد و هر ساله اطلاعات و رتبه بندی بانکهای تجاری دنیا را در کنار سایر اطلاعات مالی ، بانکی و سرمایه گذاری منتشر می سازد.
این مجله که یکی از برجسته ترین مجلات بانکی - مالی دنیا محسوب می شود ، در بیش از ۱۵۰ کشور در سراسر دنیا منتشر می شود و منبعی کلیدی برای اطلاعات و تحلیل های صنعت بانکداری به شمار می‌رود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نخستین دوره آموزش فروش بیمه زندگی

بینا- نخستین دوره آموزش فروش بیمه زندگی در صنعت بیمه کشور توسط شرکت بیمه معلم برگزار می شود. به گزارش بینا، ارتقای سطح علمی و فنی شبکه فروش و آشنایی با تکنیک های بیمه عمر از محورهای اساسی این دوره می باشد. این گزارش می افزاید.
مدت این دوره 2 روز در تاریخ 6  و 7  آذر ماه سال جاری و ویژه نمایندگان برتر شرکت بیمه معلم می باشد که پس از گذراندن این دوره، مجوز صدور بیمه عمر به نمایندگان اعطا خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نخستین نشست کارگروه بیمه های مهندسی

بینا- نخستین نشست کارگروه تخصصی بیمه های مهندسی سندیکا با محوریت موضوع ” شرایط عمومی بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمانهای مسکونی" با حضور نمایندگان شرکتهای بیمه برگزار گردید.
به گزارش بینا، نخستین نشست  کارگروه تخصصی بیمه های مهندسی سندیکای بیمه گران ایران با محوریت موضوع ” شرایط عمومی بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمانهای  مسکونی" با حضور نمایندگان شرکتهای بیمه   ملت،توسعه،البرز،دانا،میهن،کارآفرین،سامان،معلم،پاسارگاد،رازی،نوین،کوثر،پارسیان و بیمه ما در محل سندیکای بیمه گران ایران برگزار گردید. در ابتدای این جلسه آقای اسدی مدیر عامل بیمه توسعه به تشریح اهمیت موضوع  پرداخت و از نمایندگان بیمه ها خواست که با جدیت بیشتری   این موضوع را بررسی کنند. دومین جلسه این کارگروه روز یکشنبه 6 آذر در محل سندیکای بیمه گران برگزار می شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

29شرکت بیمه ای در صف راه اندازی

 بیما-  پرویز خسروشاهی معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی، در خصوص شرکت های بیمه در شرف تاسیس گفت: در حال حاضر در کشور 24 شرکت بیمه وجود دارد که مجوز دارند و مشغول فعالیت هستند.
به گزارش بیما، معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی گفت: 20شرکت نیز تقاضای تاسیس داده اند که هنوز در مرحله اولیه بررسی است و پس از اصلاح آئین نامه40 اعطای مجوز به آن ها مشخص خواهد شد.
 3 شرکت دیگر نیز در مرحله صدور پروانه فعالیت و تاسیس اند. 6 شرکت عمومی (general) در بیمه مرکزی business plan خود را به بیمه مرکزی تحویل داده اند و درخواستشان در حال بررسی است. 2 شرکت تخصصی درمان و زندگی نیز تقاضا داده اند. خسروشاهی در ادامه افزود کلیه تقاضاهای ارائه شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به تقاضاهایی که مورد تائید باشند مجوز اعطا خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 تدوین سیستم جامع نظارت بیمه/ راهکارهای جلوگیری از سوء استفاده مالی

 رئیس کل بیمه مرکزی ایران از تدوین سیستم جامع نظارت صنعت بیمه به زودی خبرداد و گفت: شرکت‌های بیمه به صورت آن لاین مورد رصد قرار می گیرند.

سیدمحمد کریمی در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که بیمه مرکزی چه راهکارهایی را برای جلوگیری از سوء استفاده های مالی در صنعت بیمه اتخاذ کرده است؟ به فساد مالی اخیر در نظام بانکی کشور اشاره و اظهارامیدواری کرد که دیگر چنین اتفاقاتی در نظام اقتصادی کشور رخ ندهد.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران از جدی تر کردن برنامه های نظارتی در صنعت بیمه کشور خبرداد و گفت: بیمه مرکزی به عنوان ناظر بر عملکرد شرکتهای بیمه، سازو کارهای نظارتی را قوی تر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بیمه مرکزی بازرسین متعددی را برای نظارت بر عملکرد شرکتهای بیمه در نظر گرفته است، در عین حال سیستم جامع نظارتی هم به زودی تدوین و آماده خواهد شد.

رئیس شورایعالی صنعت بیمه کشور با بیان اینکه هم اکنون ایجاد سیستم جامع نظارت صنعت بیمه مرحله تدوین را پشت سر می گذارد، عنوان کرد: براین اساس شرکتهای بیمه به صورت آن لاین مورد رصد قرار می گیرند تا مشکلی ایجاد نشود و در عین حال مراقبت های لازم صورت گیرد.  


سید محتشم حسینیان

 

سلام

تحریم ها بر صنعت بیمه کارساز نبوده است

'سیدمحمد کریمی' روز سه شنبه در نشست خبری که در محل بیمه مرکزی برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: هرآنچه که بیمه های خارجی تا سال گذشته تحت پوشش قرار داده بودند، وقتی از پوشش خارج شدند،شرکتهای داخلی بیمه به هدایت بیمه مرکزی و کمک های دولت، آنها را تحت پوشش قرار دادند.

وی تاکید کرد: هم اکنون در حال آماده سازی خود برای ایران پس از تحریم های بیشتر هستیم و باید خود را برای شرایط خود اتکایی آماده کنیم.

وی اظهار داشت: با گسترش تحریم های یاد شده می توان به گونه ای عمل کرد که کشورهای منطقه به جمهوری اسلامی ایران اتکایی بیشتری به لحاظ بیمه ای داشته باشند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 لغو محدودیت سقف سنی برای بیمه‌های عمر

 رییس کل بیمه مرکزی از لغو محدودیت سقف سنی برای بیمه‌های عمر خبر داد.

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدمحمد کریمی در نشستی خبری گفت: تاکنون افراد بالای 75 سال نمی‌توانستند از مزایای بیمه‌های عمر استفاده کنند اما شورای عالی بیمه این محدودیت سنی را برطرف کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس افراد مسن بالای 75 سال البته با پرداخت رقم بیشتری می‌توانند از مزایای بیمه‌های عمر استفاده کنند.


سید محتشم حسینیان

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

سید محتشم حسینیان


معرفی من

نام:سید محتشم

نام خانواگی:حسینیان

متولد:1355

تحصیلات: کارشناسی ارشد مدیریت بیمه

محل تحصیل:دانشگاه آزاد اسلامی

سابقه فعالیت 4 سال بازاریابی بیمه و 13 سال نمایندگی بیمه

در صورت تمایل با شماره های 44859470 یا 09121212615 تماس بگیرید
سید محتشم حسینیان


بیمه های دولتی
  بیمه مرکزی
بیمه ایران

بیمه های خصوصی
بیمه آسیا
بیمه البرز
بیمه دانا
بیمه کارآفرین
بیمه ملت
بیمه پارسیان
بیمه سینا
بیمه توسعه
بیمه سامان
بیمه رازی
بیمه دی
بیمه نوین
بیمه پاسارگاد
بیمه معلم
بیمه میهن
بیمه اتکائی ایرانیان
بیمه آرمان
بیمه کوثر
بیمه ما
بیمه تعاون
بیمه سرمد

بیمه های مناطق آزاد
بیمه ایران معین
بیمه حافظ
بیمه اتکائی امین
بیمه امید
بیمه آسماری

سایتهای بیمه ای
انجمن صنفی نمایندگان بیمه ایران
سندیکای بیمه گران ایران
انجمن کارشناسان صنعت بیمه
انجمن حرفه ای صنعت بیمه
اکو بلاگ
پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه
پژوهشكده بيمه
یادداشتهای بیمه ای
بیمه و مدیریت
مرکز خبری بانک و بیمه
ریسک نیوز
آئین
راهنمای بیمه
وبلاگ تخصصی بیمه های مسئولیت
بيمه
ارزیاب ریسک
پایگاه علمی بیمه
فرانشیز
بیمه نیوز
انجمن صنفی کارگزاران بیمه
انجمن اکچوئری ایران
انتشارات پوشش گستر
صندوق تامین خسارتهای بدنه
وبلاگ تخصصی بیمه آتش سوزی
مدیریت بیمه های عمر و پس انداز بیمه دانا
ارزیابی خسارت در بیمه های مهندسی
دانشنامه بیمه
وبلاگ بیمه شهر

آرشیو من


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0