بیمه گران ایران


 

سلام

نرخ حق بیمه ریسک‌های هوایی ایران 20‌درصد افزایش یافت

لیلا اکبرپور(دنیای اقتصاد)
به موازات تحریم‌های صورت گرفته برای صنعت بیمه کشورمان، سوانح هوایی ایران در سال 88 موجب شد تا نرخ حق بیمه ریسک‌های هوایی برای ناوگان هوایی کشورمان بیش از 20درصد افزایش یابد.


یک منبع آگاه در این خصوص به دنیای اقتصاد گفت: بحث تحریم موضوع جدیدی نیست و رویکرد بیمه‌گران اتکایی دنیا به این مساله متفاوت است.او ادامه داد: تا زمانی که سازمان ملل موضوع تحریم را به صورت رسمی اعلام نکند بیمه‌گران اتکایی بازار اروپا توجهی به تحریم ندارند، اما بیمه‌گرانی که سهامداران آمریکایی دارند به تبعیت از تهدیدات دولت آمریکا علیه ایران از فهرست بیمه‌گران اتکایی طرف قراداد با صنعت بیمه ایران خارج می‌شوند.او درخصوص افزایش نرخ حق بیمه ریسک‌های هوایی ایران یادآورشد: این موضوع ربطی به تحریم ندارد بلکه وقوع حوادث متعدد هوایی در امسال موجب شد تا صنعت هوایی ایران جزو کشورهای با ریسک بالا قرارگیرد و افزایش نرخ حق بیمه برای این گروه در عالم بیمه‌گری طبیعی است.
او همچنین از پیشنهاد لیدرواگذاری اتکایی یکی از شرکت‌های هواپیمایی کشورمان به شرکت بیمه ایران خبر داد و گفت: لیدر یاد شده که مسوول توزیع ریسک این شرکت هواپیمایی در بازار لندن است برای استفاده از ظرفیت شرکت بیمه ایران به هواپیمایی مذکور پیشنهاد کرده تا با تغییر بیمه‌گر خود با بیمه ایران به عنوان بیمه‌گر مستقیم قرارداد امضا نماید.این درحالی است که شرکت هواپیمایی مذکور در حال تمدید قرارداد خود با یکی از شرکت‌های بیمه خصوصی ایرانی است که این شرکت برای اخذ پوشش‌های لازم در بازار خارجی با مشکل کم بیمه گی روبه رو شده است.
این منبع آگاه در این خصوص متذکر شد: پوشش لازم بیمه مسوولیت برای ناوگان هوایی این شرکت حداقل یک میلیارد دلار است که پوشش ریسک برای زمان حداکثر وزن در زمان بلندشدن، حداکثر وزن درزمان نشستن هواپیما و ظرفیت صندلی هواپیما مبنای تعیین این میزان است.
او ادامه داد: بیمه‌گران ایرانی برای حفظ اطلاعات بیمه‌گذار خود به ویژه مشتریان دانه درشت در زمان واگذاری اتکایی تنها واگذاری اتکایی اجباری به بیمه مرکزی را رعایت می‌کنند و بدون توجه به اشباع بازار داخلی اقدام به واگذاری بیش از 90درصد ریسک در بازارهای خارجی می‌کنند.
به گفته وی لیدر یادشده به منظور استفاده از ظرفیت بیمه ایران و سایر بیمه‌گران پیشنهاد تغییر بیمه‌گر مستقیم را داده است که هنوز خبری مبنی‌بر قبول یا رد پیشنهاد مذکور توسط مسوولان شرکت هواپیمایی فوق در دست نیست.
سهم ایران از سوانح هوایی جهان
طی هفت سال گذشته 371 سانحه مرگبار هوایی با 7209 نفر کشته در دنیا رخ داده که سهم ایران از تعداد سوانح هشت سانحه (2‌درصد) و از تعداد کشته‌ها 625 نفر (8‌درصد) بوده است.
به گزارش فارس به نقل ازسایت بین‌المللی planecrashinfo که تازه‌ترین و به روز‌ترین سوانح هواپیمایی دنیا را منتشر می‌کند و با استفاده از 68 مرجع و منبع معتبر بین‌المللی جزئیات اطلاعات 5282 سانحه مرگبار هواپیمایی را از سال 1920 میلادی در اختیار دارد، با اعلام این آمار افزود: از مجموع هشت سانحه هوایی در ایران طی هفت سال گذشته دو سقوط مربوط به سی 130، دو سقوط توپولف و چهار سقوط دیگر مربوط به بوئینگ، ایلیوشین، آنتونف و فالکون بوده است.
در سال 2009 میلادی تا تاریخ 20 جولای 30 سانحه هوایی با 959 کشته در دنیا داشتیم که یکی از این سوانح هوایی مربوط به هواپیمای توپولف در ایران با 168 کشته بوده است و در عین حال مرگبار‌ترین سانحه هوایی در این سال سقوط ایرباس شرکت هواپیمایی ایرفرانس با 228 کشته بوده است.
بنابراین گزارش، در سال 2008 میلادی 62 سانحه هوایی با 820 کشته رخ داده که مرگ‌بارترین آنها سقوط هواپیمایی مک‌دونالد داگلاس شرکت اسپان ایر با 154 کشته است و خوشبختانه ایران در این سال سانحه مرگباری نداشته است. در سال 2007 میلادی 54 سانحه هوایی با 931 کشته داشتیم که سقوط ایرباس در برزیل با 187 کشته مرگبار‌ترین آنها بوده است و خوشبختانه در این سال نیز سانحه مرگبار هوایی در ایران رخ نداده است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: تعدادنمایندگی ها و کارگزاریهای بیمه در کشور

20 شرکت بیمه، 694 شعبه، 12910 نمایندگی بیمه و 265 کارگزار رسمی بیمه به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول خدمت رسانی و عرضه خدمات بیمه‌ای در کشور هستند.
به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس آمار اعلام شده از سوی مدیریت آموزش و توسعه بیمه مرکزی، در حال حاضر 12هزارو910 نمایندگی حقیقی و حقوقی بیمه و 265 کارگزاری رسمی بیمه در سراسر کشور فعالیت و انواع خدمات بیمه‌ای را به مردم عرضه می‌کنند.
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تا کنون 470 پروانه کارگزاری رسمی بیمه برای افراد حقیقی و حقوقی صادر کرده است که از این تعداد 265 کارگزاری بیمه در بازار بیمه کشور فعال هستند.
تعداد نمایندگی فروش در بازار بیمه کشور در سال گذشته 11 هزار و 530 نمایندگی بیمه بود که تا پایان شهریور 88 به 12910 نمایندگی رسیده که این ظرفیت در حال افزایش و بخشی از اشتغالزایی در صنعت بیمه است.
شرکت های بیمه ،‌نمایندگی ها و کارگزاران رسمی بیمه به عنوان شبکه فروش ، مسئول عرضه خدمات بیمه ای به اشخاص و بخشهای اقتصادی هستند. این شبکه به منزله بازوی اجرایی صنعت بیمه، نقش مهمی در تحقق اهداف و توسعه این صنعت دارد.
براساس قانون بیمه‌گری، خدمات بیمه‌ای توسط شرکت‌های بیمه، نمایندگی‌های بیمه و کارگزاران رسمی بیمه عرضه می‌شود که هر کدام در توسعه بازار بیمه‌ای و جذب و حفظ مشتری عملکرد متفاوتی دارند.
نمایندگان بیمه از لحاظ ساختار حقوقی نماینده شرکت‌های بیمه بوده و جدا از بیمه‌گران نیستند. کارگزاران رسمی بیمه نیز واسطه انجام معاملات بیمه بین بیمه گر و  بیمه‌گذار هستند تا پوشش لازم را با بهترین شرایط و نرخ برای بیمه گذار خریداری کنند.
شعبه، نمایندگی یا کارگزاری بیمه هیچکدام برای فروش بیمه هزینه اضافی از بیمه گذار نمی گیرند و مقدار حق بیمه نزد همه آنها یکسان است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 تحریم صنعت بیمه، موضوع جدیدی نیست

یک کارشناس صنعت بیمه گفت: تحریم برای صنعت بیمه موضوع جدیدی نیست و شرکتهای بیمه دو سال است که با این مساله روبرو هستند.
به گزارش بینا، رییس هیات اجرایی بیمه اتکایی ایرانیان درباره تصمیم جدید خزانه داری آمریکا مبنی بر تحریم شرکتهای بیمه ایرانی افزود: هزینه های بیمه اتکایی، بخش کمی از هزینه های شرکتهای بیمه را شامل می شود.
سید محمد آسوده تصریح کرد: تاثیر تحریم های اقتصادی در صنعت بیمه این است که هزینه های بیمه اتکایی را افزایش می دهد. وی با اشاره به راهکار شرکتهای ایرانی برای حل این مساله خاطرنشان کرد: یکی از راهکارها این است که بخشی از بیمه اتکایی را با کمک شرکتهای ایرانی و در داخل کشور انجام دهیم. وی در توضیح این موضوع افزود: شرکتهای بیمه ای با تشکیل کنسرسیوم، برخی ریسکهای سایر شرکتها را نگهداری می کنند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نیروی انتظامی به بیمه مرکزی گزارش می‌دهد

نیروی انتظامی گزارشهای لازم در خصوص کاهش تصادفات و نحوه هزینه کرد مبلغ ‪۱۷۵‬میلیارد تومان دریافتی را به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه می کند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه، این دستوری بود که سردار مومنی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در دیدار با جواد فرشباف ماهریان رییس کل بیمه مرکزی صادر کرد تا بخش‌های مربوط، گزارشها را تهیه و به بالاترین رکن صنعت بیمه ارائه کنند.
فرشباف و سردار مومنی در نشست مشترک خود، عملیاتی کردن تفاهم نامه منعقد شده بین دو نهاد را بررسی کردند و مقرر شد کارشناسان نحوه عملیاتی شدن موارد مورد توافق را پیگیری کنند.
موضوع این تفاهم نامه، ایجاد امکان بهره برداری از سامانه<های اطلاعاتی طرفین به منظور اجرایی شدن مواد‪ ۲۴‬و ‪ ۲۶‬قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث، کاهش و جلوگیری از تخلف<<ها و تقلب<ها و نیز مبادله اطلاعات مورد نیاز دو طرف برای بهبود ارائه خدمات به مردم و توسعه و تعمیم آن است که طبق آن بیمه مرکزی امکان بهره برداری از اطلاعات و مشخصات موجود در سامانه اطلاعات استعلام بیمه خودرو را برای ناجا فراهم می‌کند و اطلاعات مربوط به بیمه نامه‌های خودروهای حادثه دیده را که میزان خسارت دریافتی آنها از بیمه گر بیش از ‪ ۶۰‬درصد است، در اختیار ناجا قرار می<دهد.
نیروی انتظامی نیز امکان دسترسی و بهره برداری از اطلاعات و مشخصات موجود در سامانه اطلاعات خودروی خود شامل اطلاعات خودروهای شماره‌گذاری شده ، خودروهای سرقتی و مالکان آن را برای صنعت بیمه فراهم می<کند و امکان دسترسی و بهره برداری از اطلاعات مربوط به گواهی<نامه<های صادر شده، سوابق تخلفات و تصادفات رانندگان، اطلاعات تصادفات رانندگی، کروکی<های صادره و مقصران و زیان<دیدگان حوادث، مشخصات فوتی<ها و مصدومان حوادث رانندگی را پس از اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح برای صنعت بیمه ایجاد می‌کند.ارائه خدمات متقابل بصورت آنلاین(برخط) است.
در این دیدار طرفین درباره نحوه عملیاتی کردن بیمه شخص ثالث و جلوگیری از تردد خودرو
های فاقد بیمه نامه نیز بحث و تبادل نظر کردند. فرشباف نتایج این نشست را بسیار مثبت و اثرگذار توصیف کرد.
بازتاب : سایت بینا/ عصر اقتصاد / ابراراقتصادی


سید محتشم حسینیان

 

سلام

معاون وزیر اقتصاد: بیمه اسیا و دانا تا دو ماه دیگر واگذار می شود

معاون امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی وزیر اقتصاد از واگذاری و عرضه سهام دو شرکت بیمه آسیا و دانا تا دو ماه اینده خبر داد .
اصغر ابوالحسنی در مصاحبه با خبرنگار ما افزود : مراحل شفاف سازی مالی این دو شرکت در حال اجراست و پس از آماده شدن امید نامه انها ، ظرف یک تا دو ماه اینده سهامشان به بورس عرضه خواهد شد.
وی درباره فعالیت کارگروه بانکداری الکترونیک در معاونت امور بانکی وزارت اقتصاد گفت :‌ هفته اینده جلسه این کارگروه تشکیل خواهد شد .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

ورود اولین بیمه‌ خصوصی به فرابورس*
معاون سرمایه‌گذاری بیمه دی:
از قیمـت سهـم رضـایـت داریـم

امروز 7 میلیون و500 هزار سهم معادل 2.5 درصد از سهام بیمه دی در بازار فرابورس عرضه شد که در نهایت 7 میلیون و 296 هزار سهم آن به قیمت 150 تومان به فروش رفت.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فریدون صفرخانلو ـ معاون سرمایه‌گذاری بیمه دی ـ که در جریان عرضه این شرکت در فرابورس در تالار شیشه‌ای حضور داشت کشف قیمت سهم را مناسب دانست و گفت: بازار عرضه و تقاضا کشف قیمت مناسبی را برای شرکت رقم زد که از این قیمت رضایت داشته و امیدواریم ازاین پس پاسخگوی سهامداران باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به عرضه چند شرکت دولتی که اخیرا در بورس انجام شد امید داشتیم که سهم به قیمت مناسب عرضه شود.

وی عنوان کرد: تمایزی بین بازار بورس و فرابورس وجود ندارد و اگر نیازی باشد سهام خود را در بورس نیز عرضه می‌کنیم.

وی سرمایه‌ شرکت را30 میلیارد و50 میلیون تومان دانست و تصریح کرد: با کشف قیمت که امروز صورت گرفته است تا پایان سال سرمایه را به 61 میلیارد تومان افزایش می‌دهیم.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

هر سهم بیمه دی 150 تومان کشف قیمت شد

خبرگزاری فارس: با عرضه اولیه 7 میلیون و 500 هزار سهم بیمه دی و فروش 7 میلیون و 100 هزار سهم این شرکت نرخ سهام بیمه دی 150 تومان کشف قیمت شد.


به گزراش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس بر اساس برنامه اعلامی امروز 7میلیون و 500 هزار سهم بیمه دی معادل 2.5 درصد در بازار اول فرابورس عرضه شد که طی آن 7 میلیون و 100 هزار سهم این شرکت به قیمت هر سهم 150 تومان کشف قیمت شد.
بر اساس این گزارش این تعداد سهام که از سوی کارگزاری آگاه عرضه شده بود از طریق 210 ایستگاه معاملاتی به فروش رسید.
این در حالیست که عمده تقاضاها بر روی قیمت 120 تومانی هر سهم بیمه دی متمرکز بود. این شرکت سومین شرکت بازار فرابورس است که بعد از شرکتهای مرجان کار و کویر تایر وارد بازار فرابورس شده است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

چرا اعتقادی به بیمه نداشتم؟
افشین‌ایرجی(دنیای اقتصاد) 
کلمه «بیمه» برایم واژه نامانوسی بود فقط می‌دانستم از ریشه بیم و ترس است‌، هیچ اعتقادی به آن نداشتم‌، اگر راستش را بگویم آن را معادل کلمه «گارانتی» می‌دانستم‌، همان کاغذ اغلب بی‌ارزشی که بابت آن، فروشندگان لوازم مختلف، کلی پز می‌دهند ولی بهنگام نیاز هیچ دردی را دوا نمی‌کند!

هروقت می‌خواستم سراغ بیمه بروم، احساس خوبی‌نداشتم‌، احساس می‌کردم می‌خواهم بی‌خود و بی‌جهت پول زبان بسته‌ام را به‌عنوان حق بیمه بیرون بریزم.
البته هزارویک سوال در ذهنم‌ایجاد می‌شد و کلی سردرگم می‌شدم‌، چندتا از سوال‌ها را عنوان می‌کنم که به من حق بدهید که چرا سردرگم می‌شدم.
- بیمه‌نامه را از شرکت‌های دولتی بگیرم یا خصوصی؟
- بهتر است بیمه‌نامه را از دفاتر مرکزی شرکت بیمه بگیرم یا نمایندگی و کارگزاری‌ها؟
- کدام بیمه‌نامه مطابق با نیازهای من است؟
-‌....
همیشه‌این نگرانی را داشتم، زمانی که بخواهم خسارت بگیرم‌، کارشناس اداره خسارت بیمه با قیافه حق به‌جانب و لحن خاص خودش خواهد گفت‌: آقای محترم با توجه به بند فلان ماده بهمان، خسارت به شما تعلق نمی‌گیرد.
یا؛ خسارت شما جزو استثنائات بیمه‌نامه است.
یا‌، شما باید در مهلت مقرر تشکیل پرونده می‌دادید و اکنون مهلت منقضی شده است.
و نهایتا‌، می‌بایست پوشش.... را می‌داشتید‌، اکنون خسارتی قابل پرداخت نیست.
همه و همه‌این موضوعات مثل ستاره دور سرم می‌چرخیدند!
گاهی با خودم می‌گفتم آخر عقل از سرت پریده است که می‌خواهی پول زبان بسته را به شرکت بیمه پرداخت کنی و موقع خسارت بعد از کلی آلاخون والاخون بی‌خیال گرفتن خسارت بشوی‌.
لااقل همین پول اندک را تو یک حساب کوتاه مدت پس‌انداز کن و موقع خسارت، بی‌دردسر و بی‌منت یک کمک هزینه کوچک ته حسابت باشد!
بالاخره خسته شدم‌، تصمیم گرفتم تا ته قضیه بروم‌، مگر می‌شود ‌این تشکیلات عریض و طویل در تمام کشورهای دنیا برای همه مردم جواب داده باشد، ولی برای من جواب ندهد؟
با خودم گفتم، حتما بیمه مثل ماشین لباسشویی! قابل برنامه ریزی است و دستورالعمل استفاده دارد، اگر ماشین لباسشویی را هم متناسب با لباس‌ها تنظیم‌ نکنیم‌، درست کار خودش را انجام نمی‌دهد. مشکل همین جا بود من اطلاعات و دستورالعمل‌های بیمه را نمی‌دانستم و تنها معیار مقایسه فقط و فقط حق بیمه بود‌، پس با‌این معیار بهترین بیمه‌نامه ارزانترین بود!
دیدم من وقتی که می‌خواهم یک خودکار ناقابل بخرم چندتا از آنها را روی یک کاغذ باطله امتحان می‌کنم، خودکاری را که خوش رنگ و خوش دست و روان است می‌خرم، چه بسا که ارزانترین آنها نیست! حالا در بیمه که می‌تواند پشتیبان من در روزهای گرفتاری باشد اندازه خرید یک خودکار دقت نمی‌کنم!
بنده خدا همان کارشناس اداره خسارت که قبلا صحبتش شد‌، بیراه هم نمی‌گفت‌، خدا وکیلی از یک بیمه‌نامه چلانده نباید انتظار دریافت خسارت داشت.
خلاصه رفتم سراغ بررسی شرکت‌های بیمه دولتی و خصوصی ببینم کدامشان در اعتبار بیمه‌نامه ارجح هستند‌، بهترین مرجعی که می‌توانست مرا کمک کند، سایت بیمه مرکزی به عنوان متولی و ناظر شرکت‌های بیمه بود‌، در همان پله اول، طبق ماده یک قانون تاسیس بیمه مرکزی‌ایران نوشته‌: «بیمه مرکزی به منظور تنظیم و تعمیم و هدایت امر بیمه در ‌ایران و حمایت بیمه گذاران و بیمه‌شدگان و صاحبان حقوق آنها‌، همچنین به‌منظور اعمال نظارت دولت بر‌این فعالیت تاسیس شده است.»
در‌این ماده هیچ اشاره‌ای به‌اینکه نظارت بیمه مرکزی بر بیمه‌های دولتی بیشتر بوده یا خصوصی مشاهده نکردم و از طرفی با توجه به ابلاغ و پی‌گیری‌های سیاست‌های اصل 44 از سوی ارکان نظام دیگر شکی نداشتم که شرکت‌های بیمه خصوصی و دولتی در اعتبار بیمه‌نامه تفاوتی ندارند.
اگر شرکت‌های بیمه خصوصی قابل اعتماد نیستند چرا قرار است دولتی‌ها خصوصی شوند‌، البته در‌این بررسی، کاری با بیمه‌های خصولتی! نداشتم.
بعد ازاینکه خیالم قرص و محکم شد که تفاوتی بین اعتبار کلیه بیمه‌نامه‌های شرکت‌های بیمه فعال در کشور وجود ندارد رفتم سراغ سوال دیگر خود، برای تهیه بیمه‌نامه کامل به دفتر مرکزی شرکت بیمه مراجعه کنم یا نمایندگان آن ؟
البته قدیمی‌ها اعتقاد دارند آبِ سرِ چشمه زلال تر است. آیا ‌این اعتقاد به بیمه هم ربطی دارد؟
پس از کلی کلنجار و بالا و پایین به‌ این نتیجه رسیدم که مهم نیست بیمه‌نامه مرا چه کسی صادر می‌کند مهم‌ این است که من یک شخص بی‌اطلاعی هستم که در برابر یک سازمان عریض و طویلی به‌نام شرکت بیمه قرارگرفتم و شرکت مذکور با وجود کارشناسان متعدد به کلیه جوانب قضیه و منافع و حق و حقوق خود آگاه و مسلط است‌، اگر در بیمه‌نامه‌ای مغبون می‌شوم هیچ ربطی به رندی و زرنگی شرکت‌های بیمه ندارد‌، در بازی شطرنج هم اگر قواعد را بلد نباشم خواهم باخت!
پس تا ‌اینجا دانستم مشکل من کمبود اطلاعات بیمه‌ای است‌، راه حل چیست؟ آیا برای تهیه هرچیزی باید در آن رشته یک لیسانس بگیرم؟ یعنی اگر می‌خواهم رایانه بخرم باید قبل از آن یک مهندسی سخت‌افزار و نرم‌افزار داشته باشم !؟ من نیاز به مشاور داشتم که با اعتماد کامل و اطلاع ‌ایشان از شرایط و نیازهای بنده بهترین بیمه‌نامه، با شرایط و حق بیمه متناسب برای من تهیه کند.
همانطور که زمان بیماری نزد پزشک می‌رویم‌، مشکل خود را به او می‌سپاریم و نیازی نیست خود پزشکی خوانده باشیم فقط باید به او اعتماد کنیم و به حاذق بودن او اعتقاد داشته باشیم.
می‌توان گفت من مهمترین خلاء صنعت بیمه در‌ایران را کشف کرده بودم‌، زیرا شرکت‌های بیمه نماینده دارند، ولی منِ بی‌اطلاع از بیمه، مشاور ندارم که از طرف من بیمه‌نامه مناسب را تهیه کند، بنابراین هر بار که خودم اقدام به تهیه بیمه‌نامه می‌نمودم باختی دیگر بر باخت‌های قبلی افزوده می‌شد و ذهنیت من به یکی از ارکان مهم اقتصادی به‌نام بیمه‌، منفی‌تر می‌شد!
چاره چیست؟ برخلاف آب که در سرچشمه زلال‌تر است نمی‌توان گفت در دفاتر مرکزی بیمه‌نامه کامل و کارآیی به من تحویل خواهد شد، البته علت آن را نیز در بررسی‌ها کشف کردم که در ‌این مجال نمی‌گنجد، تنها مرجعی که می‌تواند به عنوان مشاورِ من عمل کند یکی از نمایندگان بیمه خواهد بود‌، در حالی که‌ ایشان نماینده بیمه می‌باشد، به‌عنوان مشاور بنده هم عمل کند، زیرا‌ این افراد می‌توانند با مشتری مداری و تامین حق و حقوق من‌، مرا به مشتری وفادار خود تبدیل کرده و یک مثلث برنده – برنده – برنده را ‌ایجاد کنند که سه ضلع آن شرکت بیمه‌، نماینده (مشاور) بیمه و من به‌عنوان بیمه‌گذار خواهم بود. اکنون مدتی است یکی از نمایندگان حاذق بیمه‌، مشاور امور بیمه‌ای بنده نیز شده است‌، برخلاف قبل که نماینده بیمه را فقط سالانه یکبار فقط در زمان تمدید بیمه‌نامه می‌دیدم‌،‌این بار مشاور بیمه، هر از چندگاهی جویای احوال من بوده و در مورد کلیه ریسک‌های کار و زندگی خود با او مشورت می‌کنم‌، در‌این مدت از وجود بیمه‌نامه‌هایی مطلع شدم که قبلا اطلاعی از آنها نداشتم‌.
در صورت بروز خسارت اولین کاری که می‌کنم مشاورم را از بروز خسارت مطلع کرده و مابقی کار را به او محول کرده و او پا به پای من همچون وکیل تمام عیار برای دریافت خسارت از شرکت بیمه خود وارد عمل می‌شود‌، چرا که بیمه‌نامه من طبق مشورت با او صادر شده است.
اکنون من با تمام وجود به بیمه اعتقاد دارم و جان و مال و مسوولیت خود را بیمه کرده‌ام و بیمه دیگر برای من کلمه مانوسی است‌، توسط آن می‌توانم بیم و ترس خود را از بروز خسارت با یک ضمانت کارا از بین برده و با پرداخت حق بیمه در یک تعاون بزرگ سهیم شوم‌، تعاونی که عده‌ای زیان‌دیده از آن بهره می‌برند و از طرفی دیگر نگران بروز خسارات احتمالی نیستم.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

امضای تفاهم‌نامه بیمه مرکزی با ناجا و ثبت احوال

گروه بازار پول- معاون فناوری اطلاعات بیمه مرکزی گفت: این موسسه با هدف افزایش سرعت و دقت در عملیات بیمه‌ای 2 تفاهم‌نامه با سازمان ثبت احوال و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی منعقد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی صنعت بیمه، «فرامرز فتح‌نژاد» افزود: تفاهم نامه بیمه مرکزی و نیروی انتظامی برای تبادل اطلاعات بین این دو نهاد به‌صورت آنلاین یا برخط امضا شده است.
وی افزود: مطابق این تفاهم‌نامه شرکت‌های بیمه‌ای در زمان صدور بیمه‌نامه یا پرداخت خسارت به‌طور همزمان از بیمه مرکزی و نیروی انتظامی استعلام می‌کنند.
وی این تفاهمنامه را گامی در جهت تسهیل ارائه خدمات بهینه به مردم دانست و گفت: با استعلام همزمان از بیمه مرکزی و ناجا اطلاعات کامل پرونده بیمه‌گر مشخص خواهد شد که این کار باعث کاهش تخلفات نیز می‌شود.فتح‌نژاد با بیان اینکه این تفاهمنامه شامل همه رشته‌های بیمه‌ای می‌شود، تصریح کرد: بیمه شخص ثالث در فاز اول اجرای این تفاهمنامه قرار دارد و در مرحله‌های بعدی سایر رشته‌های بیمه‌ای نیز مشمول این تفاهم‌نامه می‌شوند.وی سوء سابقه رانندگان متخلف را در میزان حق بیمه آنها موثر دانست که با استعلام از ناجا مشخص می‌شود.معاون فناوری اطلاعات بیمه مرکزی با اشاره به برگزاری این جلسه برای اجرای این تفاهم‌نامه، گفت: از آبان امسال این طرح عملیاتی خواهد شد.وی همچنین از عقد تفاهم‌نامه‌ای با اداره ثبت‌احوال برای تکمیل بانک اطلاعاتی رانندگان با کد ملی هر فرد خبر داد و اظهار داشت: این طرح به ارائه بیمه‌نامه سرعت و دقت می‌بخشد و نیازی نیست تا متقاضی فرمی را تکمیل کند، بلکه با ثبت کد ملی فرد در رایانه، فقط تاریخ تمدید بیمه‌نامه ثبت می‌شود.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

صنعت بیمه کشور به بیمه‌های خارجی نیازمند است

کارشناس رسمی‌دادگستری در صنعت بیمه، ‌بیشترین صنعتی را که نیازمند همکاری‌های بین‌المللی و جهانی است، صنعت بیمه دانست و گفت: ‌‌این امر مدتی است مورد توجه مسوولان و کارشناسان‌این صنعت قرار گرفته است.

به گزارش‌ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه،‌ «علیرضا بیانیان» درباره لزوم حضور بیمه‌های خارجی در کشور، گفت: صنعت بیمه‌ایران برای حفظ بازارهای داخلی به همکاری با شرکت‌های بیمه خارجی نیازمند است.
وی معتقد است: صنعت بیمه کشور همانند سایر صنایع نباید از تکنولوژی روز دنیا عقب باشد، زیرا تحولات زیادی در ‌این صنعت روی داده که با حضور بیمه گران خارجی در داخل، روند ورود‌این تکنولوژی‌ها به کشور سریع تر خواهد شد.
بیانیان تصریح کرد: ورود بیمه و بانک‌های خارجی علاوه بر مزایایی که درخصوص گردش سرمایه دارد، به نوعی سازو کار تعاملات بازرگانی‌ایران را با سایر کشورها تسهیل می‌کند.
مدرس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: با ورود شرکت‌های بیمه بین‌المللی کیفیت‌این صنعت در‌ایران ارتقا یافته و نیازمندی‌های بیمه‌ای جامعه به نحو فنی و جامع‌تری برطرف خواهد شد.
وی با اشاره به‌اینکه منافع شرکت‌های بیمه منوط به سرمایه‌گذاری‌های درست و اصولی است، تاکید کرد: در زمان حاضر شاهد‌این هستیم که شرکت‌های بیمه برای جبران خسارت بیمه‌های اتومبیل و شخص ثالث از محل رشته‌های دیگر تامین مالی می‌کنند، در حالی که‌این شرکت‌ها منابع مالی مورد نیازشان را باید از سرمایه‌گذاری‌های اصولی که از محل ذخایرشان است، به‌دست آورند.
بیانیان معتقد است: سود شرکت‌های بیمه باید از محل سرمایه‌گذاری‌هایی که در بازار سرمایه یا بازارهای دیگر انجام می‌دهد، به‌دست آید نه از محل مابه‌تفاوت حق بیمه‌ها و خسارت.
این استاد دانشگاه گفت: در زمان حاضر رشته‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که صنعت بیمه نتوانسته در آنها وارد شود و دلیل‌این امر نیز نداشتن دانش فنی آن بوده است. وی در‌این خصوص افزود: علاوه بر نبود دانش فنی، فرهنگ‌سازی و آموزش لازم برای اخذ‌این نوع بیمه‌ها به مردم داده نشده است.
این کارشناس رسمی‌ دادگستری در صنعت بیمه با اشاره به افزایش کیفیت در‌این صنعت، تصریح کرد: افزایش کیفیت یعنی پوشش‌های بیمه‌ای بالاتر براساس درخواست‌های متقاضی (بیمه‌گذار) که در صورت حضور شرکت‌های بیمه‌ای خارجی با رشد کیفیت بیمه‌نامه‌ها و کاهش نرخ حق بیمه‌ها مواجه خواهیم شد.
وی در پایان تاکید کرد: چاره‌ای جز جهانی شدن نداریم، صنعت بیمه باید بین‌المللی تا نفع بیمه‌گران و بیمه‌گزاران تامین شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بانک‌ها و بیمه‌ها دو بازوی شکوفایی اقتصاد کشورند

مدیرعامل بیمه توسعه کشور گفت: بانک‌ها و بیمه‌ها در کنار هم دو بازوی ارزشمند برای شکوفایی اقتصاد کشور هستند.

به گزارش ایسنا، قدرت‌الله اسدی با بیان اینکه توسعه بیمه در استان گیلان موجب امنیت سرمایه‌گذاران و در نهایت توسعه اقتصادی خواهد شد، افزود: بانک و بیمه در کنار هم دو بازوی ارزشمند در توسعه اقتصادی هستند این در حالی است که نزدیک به سه سال است ضریب بیمه در کشور ثابت باقی مانده است و این مساله به این علت است که مردم با مسائل بیمه به طور صحیح آشنا نیستند.
اسدی گیلان را استان دوم پس از تهران از نظر تراکم جمعیتی در کشور عنوان و اظهار کرد: تهران با تراکم 712 نفر در کیلومتر اولین تراکم جمعیتی و گیلان با تراکم 176 نفر در کیلومتر دومین تراکم جمعیت استانی را در کشور داراست که این نشان از جاذبه و توانمندی‌ها و پتانسیل‌های فراوان است و برآنیم با توجه به این مزیت‌ها بهترین خدمات را در این استان فراهم کنیم.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 آسیا و دانا در بورس پذیرش نشدند

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار گفت: پذیرش بیمه های آسیا و دانا در بورس به دلیل عدم فرصت برای بررسی به تعویق افتاد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیمه مرکزی، حسن قالیباف اصل درباره پذیرش شرکتهای بیمه دانا و آسیا در جلسه روز یکشنبه هیئت پذیرش اوراق بهادار گفت: فرصت برای بررسی بیمه دانا  نبود و بررسی مباحث بیمه آسیا نیز نیمه تمام باقی ماند و به جلسه هفته آینده موکول شد.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار درباره مهمترین مباحث مورد بحث در بیمه آسیا که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، گفت: بند 3 حسابرس در مورد ذخایر فنی بیمه ای باید از طرف سازمان حسابرسی به بورس ارایه شود، همچنین از پرتفوی سرمایه گذاری بیمه آسیا اطلاعات بیشتری ارایه شود و امیدنامه نیز تکمیل شود.

وی  گفت: ادامه بررسی بیمه آسیا به جلسه هفته آینده موکول شد و فرصت برای بررسی بیمه دانا نشد.

قالیباف اصل به دیگر مباحث مورد بررسی بیمه آسیا اشاره کرد و افزود: جزییات مربوط به آخرین وضعیت استقرار سیستم های جدید اطلاعاتی از پیمانکار مربوط اخذ و در امیدنامه به اطلاع بازار رسانده شود و هیات مدیره شرکت متعهد شود به گونه ای برنامه ریزی کند که حداکثر تا پایان مهلت قرارداد مربوط ، کلیه بخش های این سیستم در سطح شرکت استقرار یابد.

وی همچنین سپرده صد در صدی وجوه شرکت در سپرده گذاری مرکزی و ارایه رونوشت قرارداد مربوط به ماده 37 دستورالعمل پذیرش به بورس را از دیگر موارد مورد نیاز برای پذیرش بیمه آسیا اعلام کرد.

قالیباف اصل ادامه داد: تاییدیه بیمه مرکزی درباره رعایت ضوابط و مقررات نهاد ناظر و مجوز فعالیت در صنعت بیمه با توجه به خصوصی شدن این شرکت  توسط بیمه مرکزی از دیگر موارد مورد نیاز این شرکت بود.

وی ادامه داد: بر همین اساس بررسی پذیرش این بیمه ها به هفته آینده موکول شد و در صورت پذیرش یکی از این بیمه ها در جلسه هفته آینده هیات پذیرش، بر طبق قانون 5 روز بعد از پذیرش و درج این شرکت می تواند در بورس عرضه شود. منبع : جام جم آنلاین

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 راه اندازی جنبش نرم افزاری نظارت در بیمه ایران

مدیر عامل و رئیس هیات مدیره بیمه ایران از راه اندازی جنبش نرم افزاری نظارت در بیمه ایران خبر داد.

به گزارش بینا، سهامیان مقدم رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بیمه ایران در جلسه مدیران این شرکت بیمه با اشاره به مرور برنامه های سال 87 بیمه ایران، سیاست ها و هدف گذاری های آتی این شرکت اظهار داشت: دستیابی به پرتفوی 20هزار میلیارد ریالی موجب افزایش سهم بیمه ایران در بازار صنعت بیمه کشور شده است. وی افزود: با وجود تنگناهای بسیار، با برنامه ریزی و تلاش ارزنده و حمایت مسئولان اقتصادی کشور بویژه وزیر محترم امور اقتصادی ودارائی کسب گردیده است.

مدیر عامل بیمه ایران در ادامه از احداث و ساخت ساختمان مرکزی جدید بیمه ایران در محدوده
بزرگراه های همت، حکیم و کردستان خبر داد
و افتتاح 12 ساختمان جدید بیمه ایران در سراسر کشور در سال گذشته و جاری را با وجود محدودیت های موجود اقدامی مثبت در جهت توسعه ارائه خدمات به مردم ارزیابی نمود و افزود توفیقات و دستیابی به کمالات همیشه در تنگناها به دست می آید.

رئیس هیات مدیره بیمه ایران با بررسی بایدها و دورنمای فعالیت آتی این شرکت یادآور شد: با توجه به چشمگیر بودن دستاوردهای بیمه ایران در سال 87، برنامه ریزی و مراقبت از شیوه عمل و دورنمای برنامه های آتی بسیار با اهمیت است.

وی همچنین هدف گذاری، دریافت بازخورد و رصد کردن فعالیت ها را از مهمترین برنامه های مدیران جهت رشد و توسعه شرکت قلمداد نمود و با تاکید بر حفظ پرتفوی افزود: به مصداق وای بحال کسی که دو روزش مثل هم باشد، شما نیز باید در راستای توسعه پرتفوی و خدمت به مردم تلاش وافری داشته باشید تا فردای شما نیز از امروزتان بهتر گردد.

سهامیان مقدم در بخش دوم سخنان خود تصریح کرد: توجه به دستاوردهای انسانی نیروها و احترام به مردم نیازمند گفتگو و مجالست و راهنمائی است و بایستی در این راستا اصول اخلاقی را به کارکنان آموزش دهیم و آنها را از غفلت ناخودآگاه در برخی اوقات دور نمائیم.

وی در ادامه در مورد احقاق حقوق بیمه گذاران اظهار داشت: اگر حقوق بیمه گذار ضایع شود ضمان شرعی آن بعهده شماست. حق مردم و سرعت عمل بسیار مهم است. به عنوان مثال، پرونده های خسارت هوائی که به مدت 2 سال بطول می انجامید، هم اکنون در 2ماه حل و فصل می شود و این یک توفیق بزرگ در راه ارائه خدمت است.

سهامیان همچنین با طرح موضوع نظارت از جنبش نرم افزاری نظارت در بیمه ایران خبر داد و به مصداق این جمله قرانی که شیطان سراغ عبادالصالحین می رود، بر مراقبت و نظارت بیش از پیش تاکید کرد و افزود: بایستی خطاها را کنترل کنیم و بر اساس عدل و عدالت، سیاست تشویق و تنبیه را اعمال نمائیم و ارزیابی ها را به طور جدی پیگیری کنیم.

مدیر عامل بیمه ایران در پایان گفت: شما برای مردم کار می کنید، مردمی که با جانشان نهال انقلاب را آبیاری کردند. بنابراین، بایستی در کارتان دقت را سر لوحه امور قرار دهید، دستورالعمل ها و بخشنامه ها را به موقع پاسخ دهید و هدفتان در کار، خدا و خلق خدا باشد و من از تلاش همگی شما در سال گذشته تشکر و قدردانی می‌کنم.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 واگذاری صدور بیمه‌های مهندسی تا سقف ۵۶۰ میلیارد ریال به بیمه‌های دولتی

اکنون بیمه مهندسی فاقد تعرفه مصوب شورای عالی بیمه است و بیمه مرکزی اختیار صدور بیمه‌های مهندسی را تا سقف ‪ ۵۶۰میلیارد ریال (‪ ۴۰میلیون یورو )به شرکت‌های بیمه دولتی واگذار کرده است.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه، مدیر طرح و برنامه بیمه مرکزی درباره رشته دیگری که به شورای عالی بیمه برای آزادسازی نرخ پیشنهاد شده است، گفت: در زمان حاضر بیمه مهندسی فاقد تعرفه مصوب شورای عالی بیمه است و بیمه مرکزی اختیار صدور بیمه‌های مهندسی را تا سقف ‪ ۵۶۰میلیارد ریال (‪ ۴۰میلیون یورو )به شرکت‌های بیمه دولتی واگذار کرده است.
حبیب میرزایی گفت: این اختیار برای شرکت‌های بیمه خصوصی متناسب با سرمایه بین ‪ ۱۰۰تا ‪ ۲۰۰میلیارد ریال بوده که به شورای عالی بیمه پیشنهاد شده شرکت‌های بیمه مجاز شوند تا سقف ‪ ۷۰۰میلیارد ریال بدون نیاز به استعلام از بیمه مرکزی ایران نرخ‌ها را تعیین و اعمال کنند که در آن صورت حدود ‪ ۷۰درصد بیمه نامه‌ها مهندسی بدون نیاز به استعلام از بیمه مرکزی راسا توسط شرکت‌های بیمه صادر خواهند شد و حدود ‪ ۳۰درصد موارد بیمه به اخذ استعلام از بیمه مرکزی نیاز دارد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از رشته‌های بیمه که رقابت شدیدی در بازار آن وجود دارد بیمه بدنه خودرو است. وجود تعرفه مصوب (آیین نامه شماره ‪ (۳۳در این رشته باعث تشدید رقابت ناسالم بین بیمه گران شده و بخصوص در بیمه نامه‌های گروهی رقابت بسیار زیاد و درخواست ها از بیمه مرکزی برای اعطای مجوز تخفیف‌های گروهی و افزودن پوشش‌های اضافی در این رشته روبه افزایش است.
میرزایی گفت: حدود ‪ ۱۷میلیون وسیله نقلیه شامل خودرو و موتورسیکلت در کشور تردد می‌کنند که حدود ‪ ۱/۴میلیون مورد آن دارای بیمه نامه بدنه هستند که امید می‌رود با حذف تعرفه، بازار این رشته نیز توسعه یابد.
بازتاب : دنیای اقتصاد/ ابراراقتصادی / سایت بینا


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 رانندگان متخلف هنگام بیمه خودرو شناسایی می‌شوند

بیمه مرکزی ایران با هدف افزایش سرعت و دقت در عملیات بیمه‌ای و شناسایی رانندگان متخلف به هنگام دریافت بیمه شخص ثالث دو تفاهم‌نامه با سازمان ثبت احوال و نیروی انتظامی امضا کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی صنعت بیمه، فرامرز فتح‌نژاد معاون فناوری اطلاعات بیمه مرکزی ایران تفاهم‌نامه بیمه مرکزی و نیروی انتظامی برای تبادل اطلاعات بین این دو نهاد به صورت آنلاین یا بر خط امضا شده است.

 

وی افزود: مطابق این تفاهم نامه شرکت‌های بیمه‌ای در زمان صدور بیمه‌نامه یا پرداخت خسارت به‌طور همزمان از بیمه مرکزی و نیروی انتظامی استعلام می‌کند. وی این تفاهم‌نامه را گامی برای تسهیل ارائه خدمات بهینه به مردم دانست و گفت: با استعلام همزمان از بیمه مرکزی و ناجا اطلاعات کامل پرونده بیمه‌گر مشخص خواهد شد که این کار باعث کاهش تخلفات نیز می‌شود.

فتح‌نژاد با بیان اینکه این تفاهم‌نامه شامل همه رشته‌های بیمه‌ای می‌شود، تصریح کرد: بیمه شخص ثالث در فاز اول اجرای این تفاهم‌نامه قرار دارد و در مرحله‌های بعدی سایر رشته‌های بیمه‌ای نیز مشمول این تفاهم‌نامه می‌شوند. وی سابقه رانندگان متخلف را در میزان حق بیمه آنها مؤثر دانست که با استعلام از ناجا مشخص می‌شود.

معاون فناوری اطلاعات بیمه مرکزی با اشاره به برگزاری این جلسه گفت: از آبان امسال این طرح عملیاتی خواهد شد.

وی همچنین از عقد تفاهم‌نامه‌ای با اداره ثبت احوال برای تکمیل بانک اطلاعاتی رانندگان با کد ملی هر فرد خبر داد و اظهار داشت: این طرح به ارائه بیمه‌نامه سرعت و دقت می‌بخشد و نیازی نیست تا متقاضی فرمی را تکمیل کند بلکه با ثبت کد ملی فرد در رایانه، فقط تاریخ تمدید بیمه‌نامه ثبت می‌شود.

این استاد دانشگاه و متخصص IT به اجرای محدود این طرح اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح را با بیمه مرکزی آغاز کردیم تا بانک اطلاعاتی خودروها در بیمه مرکزی تکمیل شود و شرکت‌های بیمه نیز از طریق شناسه کاربری که از بیمه مرکزی دریافت کرده‌اند، می‌توانند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

وی گفت: شرکت‌های بیمه‌ای برای استفاده از این خدمات باید تسهیلات نرم‌افزاری موردنظر را برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق سایت بر روی سیستم شرکت بیمه‌ای موردنظر نصب کنند.

منبع : اطلاعات


سید محتشم حسینیان

 

سلام

جلسه معارفه بیمه دی برگزار شد/ بیمه دی فردا در فرابورس

به گزارش خبرنگار مهر معاون سرمایه گذاری بیمه دی در آستانه عرضه سهام این شرکت فردا (چهارشنبه) از طریق فرابورس و حضور آن در بازار سرمایه، وضعیت مالی آن را در جلسه معارفه‌ای تشریح کرد.

فریدون صفرخانلو به تشریح وضعیت مالی، سودآوری،‌ سهم شرکت از بازار بیمه کشور و معرفی سهام داران عمده پرداخت و در پایان نیز پاسخگوی سوالات سرمایه‌گذاران شد.

وی با اشاره به اینکه بنیاد شهید، سازمان اقتصادی کوثر،‌ سرمایه‌گذاری البرز و چند شرکت دیگر در تاریخ سوم اسفندماه 83 موفق به اخذ مجوز ثبت بیمه دی شدند، گفت: بنابراین شرکت با سرمایه 20 میلیارد تومان، از اول فروردین ماه 84 فعالیت خود را آغاز کرد.

معاون سرمایه گذاری بیمه دی با بیان اینکه عملکرد شرکت در دو بعد عملیات بیمه ‌ری و غیربیمه‌ای تعریف شده است، ابراز داشت:‌ هم اکنون در حدود 95 درصد از سهام شرکت در اختیار 20 شرکت سرمایه‌گذاری عمده و مابقی در اختیار سهامداران حقیقی است.

وی با اشاره به اینکه به استناد آئین‌نامه 40 بیمه، هیچ نهادی نمی‌تواند بیش از 20 درصد سهام شرکت را در اختیار داشته باشد، گفت:هم‌اکنون سه شرکت توسعه و دانش مدیریت خوارزمی، شرکت سرمایه‌گذاری شاهد و مجموعه اقتصادی کوثر سهام داران عمده بیمه دی محسوب می‌شوند که هر کدام 20 درصد از سهام را در اختیار دارند، همچنین تعداد سهام‌داران حقیقی نیز چهار هزار نفر اعلام شده است.

وی گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده، شرکتهای سرمایه‌گذاری شاهد، مجموعه اقتصادی کوثر و سرمایه‌گذاری ری به تدریج سهام خود را در فرابورس عرضه خواهند کرد.

معاون سرمایه‌گذاری بیمه دی در پاسخ به این سئوال که چرا درصد محدودی از سهام شرکت در فرابورس عرضه خواهد شد، خاطر نشان کرد: صنعت بیمه جذاب بوده و از همین رو کسی تمایل ندارد که از این صنعت خارج شود.

وی ادامه داد: به علاوه یکی از مشکلات این جا است که نحوه پذیرش و اخذ مجوز و فعالیا تز بیمه مرکزی زمان بر است، بنابراین می‌توان گفت که یکی از عوامل پویایی و جذابیت‌های صنعت بیمه همین مسئله است.

صفرخانلو در پاسخ به اینکه با توجه به عدم تمایل سهامداران عمده برای فروش سهام، انگیزه ورود به فرابورس چیست،‌ گفت: چنانچه قیمت مناسبی برای سهام شرکت کشف شود، به طور قطع سهامداران عمده اقدام به فروش سهام خود می کنند، به علاوه پنج برابر شدن سرمایه، ترکیب سهامداران را بر هم خواهد زد.

وی با اشاره به تمایل سازمانها، نهادها و سرمایه‌گذاری‌های عمده برای خرید سهام این شرکت گفت: با در نظر گرفتن افزایش سرمایه شرکت،‌ امید داریم که در پنج سال آینده جزو پنج شرکت برتر بیمه­ای کشور باشیم.

صفرخانلو تصریح کرد: دارایی‌های شرکت در انتهای سال 87 حدود 100 میلیارد تومان است، البته باید توجه داشت که دارایی‌های ثابت به ارزش دفتری مقطع خرید محاسبه شده و هنوز تجدید ارزیابی صورت نگرفته است.

وی با تاکید براینکه بیمه دی مردادماه در فرابورس پذیرش شده، گفت:‌ سود سال مالی 88 مبلغ 203 ریال پیش‌بینی شده است که البته تعدیل این رقم به روند آینده شرکت بستگی دارد، همچنین نحوه تخصیص نیز در مجمع تصمیم‌گیری خواهد شد.

معاون سرمایه‌گذاری بیمه دی با اشاره به اینکه در بعد سرمایه‌گذاری غیر از سپرده‌های بانکی حرکت مناسبی انجام شده است، خاطرنشان کرد: برخلاف بیشتر شرکتهای بیمه که پس از راه‌اندازی بانک، آغاز به کار می­کنند، طی دو ماه آینده شاهد پذیره ‌نویسی بانک دی خواهیم بود که بیمه دی یکی از سهامداران اصلی آن به شمار می­رود.

صفرخانلو با بیان اینکه بیمه دی 5/2 درصد از سهام این بانک را در اختیار خواهد داشت، گفت: البته برای ما برند و عملیات بانک اهمیت دارد، چرا که حکات بیمه‌ای بانک به سمت بیمه دی سوق می‌یابد.

وی افزود:‌ به علاوه بیمه دی سهامدار عمده شرکت کارگزاری نماد شاهدان است و 20 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه بیمه دی در تمامی استانها 37 شعبه دارد،‌ گفت: هم‌اکنون بیمه دی 310 نماینده و 260 کارمند دارد.

وی افزود: سال گذشته سرمایه بیمه دی از 20 میلیارد تومان به 30 میلیارد تومان افزایش یافت و این شرکت در نظر دارد به زودی افزایش سرمایه دیگری را در دستور کار خود قرار دهد.

وی تصریح کرد: بیمه دی برای بقای خود دو محوریت ذخایر فنی و سرمایه را در دستور کار دارد و در مدت فعالیت خود توانسته ذخیر فنی خود را به حدود 40 میلیارد تومان و سرمایه را به 30 میلیارد تومان برساند، تا جزو 10 شرکت برتر بیمه ای قرار بگیرد.

وی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سرمایه شرکت طی دو تا سه سال آینده پنج برابر خواهد شد که در اولین مجمع در خصوص افزایش سرمایه به 61 میلیارد تومان تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوال سرمایه‌گذاری مبنی بر اینکه افزایش سرمایه از چه محلی انجام می شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه  فرآیند افزایش سرمایه در سال جاری صورت می‌گیرد و سال مالی شرکت 29 اسفند است، به طور قطع افزایش سرمایه از محل آورده نقدی تامین خواهد شد.

صفرخانلو ادامه داد: این در حالی است که بر اساس آئین‌نامه 42 بیمه، شرکتهای بیمه‌ای بر مبنای ذخایر فنی و سرمایه خود اجازه سرمایه‌گذاری دارند و بهترین شرکتهای بیمه در دنیا دارای ذخایر فنی بالایی هستند و امیدورایم بتوانیم ذخایر خود را بیش از سرمایه افزایش دهیم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر مقایسه بیمه دی با سایر بیمه‌ها ابراز داشت: سهم بیمه دی از بازار بیمه کشور چهار درصد است و امیدواریم به زودی سهم خود را گسترش دهیم،‌ البته نمی توان شرکت بیمه ایران را که در سال 1314 ایجاد شده و بخش عظیمی از بازار را در اختیار دارد با سایر بیمه‌ها مقایسه کرد.

معاون سرمایه‌گذاری بیمه دی با اشاره به اینکه در میان شرکتهای بیمه خصوصی از جایگاه مناسبی برخوردار هستیم، یادآور شد: عملکرد بیمه دی از سه شرکت بیمه دولتی که در حال واگذاری هستند، کمتر نیست، هر چند که دارایی‌های این سه شرکت متعلق به پیش ازانقلاب است.

وی ادامه داد: سرمایه بیمه البرز 26 میلیارد تومان، بیمه دانا 10 میلیارد تومان و بیمه آسیا در حدود 45 میلیارد تومان است.

صفرخانلو خاطرنشان کرد: باید روند شرکت، ترکیب بهینه پرتفو و سودآوری مورد تاکید قرار بگیرد، زیرا در برخی موارد مانند بیمه ثالث، ‌داشتن سهم بالایی از بازار به زیان شرکت خواهد بود.

وی گفت: استراتژی بیمه دی، گرایش به رشته های سودده است و هم اکنون گسترده ترین شبکه فروش بخش خصوصی را در اختیار داریم، به طوری که علاوه بر شهرهایی که با مراکز استان فاصله دارند، در بسیاری از مراکز استانها نیز شعبه داریم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر میزان ضریب خسارت شرکت ابراز داشت: ضریب خسارت شرکتهای بیمه برای سال 87 در سایت بیمه مرکزی مندرج و کل ضریب خسارت بیمه 86 درصد اعلام شده است.

صفرخانلو گفت: ضریب خسارت بیمه دی برای سال مالی 87 نیز 5/85 درصد اعلام شده است، البته باید توجه داشت که ضریب خسارت هیچ بیمه ای غیر از ثالث بالای 100 درصد نیست.

گفتنی است، 5/2درصد سهام بیمه دی به عنوان سومین شرکت پذیرفته شده در فرابورس، روز چهارشنبه عرضه می‌شود.

شرکت بیمه دی با سرمایه اسمی 305 میلیارد ریالی و چهار هزار سهام‌دار فعالیت می کند. این شرکت در تاریخ 18 مردادماه، پس از دو شرکت مرجان کار و کویر تایر، پذیرش شد و سهام آن به عنوان سومین شرکت در بازار اول فرابورس عرضه می‌شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

معاون سرمایه‌گذاری شرکت بیمه دی:
بیمه دی سرمایه خود را تا پایان سال به دو برابر افزایش می دهد

خبرگزاری فارس: معاون سرمایه‌گذاری شرکت بیمه دی با اشاره به اینکه بیمه دی تا سه ماه آینده شروع به کار می‌کند، گفت: تا پایان سال جاری بیمه‌دی سرمایه خود را از طریق آورده‌های نقدی دو برابر خواهد کرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس فریدون صفرخانلو، در جلسه معارفه بیمه دی با اشاره به اینکه شرکت با سرمایه 20 میلیارد تومان از اول فروردین ماه 84 فعالیت خود را آغاز کرد، اظهار داشت: عملکرد بیمه دی در دو بعد عملیات بیمه ‌ای و غیربیمه‌ای تعریف شده است و هم اکنون در حدود 95 درصد از سهام شرکت در اختیار 20 شرکت سرمایه‌گذاری عمده و مابقی در اختیار سهام‌داران حقیقی است.
وی با اشاره به اینکه بیمه‌ دی بر خلاف بعضی شرکتهای بیمه‌ای که ابتدا بانک بوده سپس بیمه آن بوجود آمده، گفت: بانک‌ دی تا سه ماه آینده افتتاح خواهد شد و بیمه دی یکی از سهامداران این بانک خواهد بود. در حال حاضر بیمه دی در 37 استان شعبه داشته و با توجه به حجم بالای تقاضا برای اخذ نمایندگی تا کنون 310 نماینده و 260 نفر در این شرکت فعالیت می‌کنند.
صفرخانلو افزود: بیمه دی 2.5 درصد از سهام این بانک را در اختیار خواهد داشت. البته برای شرکت برند و عملیات بانک اهمیت دارد، همچنین بیمه دی سهام‌دار عمده شرکت کارگزاری نماد شاهدان است و 20 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.
وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم تا 5 سال آینده جزء 5 شرکت بیمه‌ای برتر کشور باشیم، افزود: پیش بینی سود شرکت در سال 88 با در نظر گرفتن پذیرش در فرابورس که در مرداد ماه انجام شد 203 ریال خواهد بود.
مدیر سرمایه گذاری شرکت بیمه دی اظهار داشت: شرکت‌های بیمه‌ای برای بقای خود و تداوم آن نیاز به ذخایر فنی و سرمایه دارند که بیمه دی در مدت 4 سال ذخایر فنی ‌خود را از یک میلیارد و 800 تومان به 40 میلیارد رساند و در حال حاضر با 30 میلیون سرمایه جزء 10 شرکت برتر بیمه کشور است.

* افزایش دو برابری سرمایه بیمه دی

به گفته وی، بیمه دی قصد دارد تا پایان سال جاری سرمایه خود را از 30 میلیارد تومان به 61 میلیارد تومان افزایش دهد و اولین مجمع خود را به منظور افزایش سرمایه خود برگزار می‌کند. با توجه به اینکه سال مالی شرکت 29 اسفند است و تصمیم شرکت برای افزایش سرمایه در سال جاری است، بنابراین این کار از طریق آورده‌های نقدی صورت می‌گیرد.
مدیر سرمایه گذاری بیمه دی با تاکید بر اینکه تا 2 سال آینده سرمایه شرکت را 5 برابر خواهیم کرد، اظهار داشت: هم اکنون 3 شرکت توسعه دانش و مدیریت خوارزمی وابسته به بانک صادرات، سرمایه شاهد و مجموعه اقتصادی کشور با 20 درصد از سهام شرکت از سهامداران عمده بیمه دی هستند.
صفرخانلو با اشاره به اینکه 19 الی 20 شرکت و اشخاص حقیقی از سهامداران بیمه دی هستند، گفت: در روز چهارشنبه 5 میلیون سهم اولیه عرضه و کشف قیمت می‌شود و افزایش آن بستگی به استقبال مردم از عرضه سهام دارد.
وی در خصوص ذخایر فنی شرکت اظهار داشت: بر مبنای آئین نامه 42 شرکت‌های بیمه‌ای بر اساس ذخایر خود سرمایه گذاری می‌کنند، به طور مثال بیمه‌ها تا 33 درصد از ذخایر فنی خود می توانند وارد بورس شوند و در دنیا نیز بهترین شرکت‌های بیمه‌ای شرکتهایی هستند که ذخایر فنی بالایی دارند.

*مقایسه و ضریب خسارت بیمه دی

صفرخانلو درباره مقایسه بیمه دی با آسیا، ایران، البرز و دانا گفت: تفکر، بازده مالی و نیروی انسانی عامل ارزشیابی است. بیمه دی در بین بیمه‌های خصوصی تقریبا جزء اولین شرکتهاست و در بین بیمه‌های دولتی از لحاظ عملکرد کمبودی نسبت به سه شرکت که در حال واگذاری هستند ندارد.
معاون سرمایه گذاری بیمه دی در پاسخ به اینکه ضریب خسارت شرکت‌ در سال 87 چند درصد بوده است افزود: ضریب خسارت در صنعت بیمه 86 بوده که برای بیمه دی 85.5 است. شرکت در همه زمینه‌ها به جز شخص ثالث که ضریب خسارت آن صد در صد است کار کرده و گفتنی است ضریب خسارت ثالث در بیمه دی 30 درصد بوده است.
صفرخانلو با اشاره به اینکه حسابهای مالی شرکت‌هاباید بر مبنای آنچه شورای عالی بیمه تدوین می‌کند باشد،اظهار داشت: سهام بیمه دی در بازار هم اکنون 4 درصد است و امیدواریم با تاکید آینده سهامداران، ورود سهامداران جدید به قراردادهای آتی سهم خود را روز به روز افزایش دهیم.
معاون سرمایه گذاری بیمه دی در خصوص سیاست تقسیم سود شرکت تصریح کرد: در سالهای قبل میزان حق بیمه شرکت کم و شرکت رو به گسترش بود و دادن سود واهی در یک سال اثر خوبی را در سهامداران خود می‌گذارد، بنابراین تصمیم گرفتم هر ساله یک روند افزایش داشته باشیم و با توجه به برنامه‌هایی که در نظر داریم در سالها بعد میزان سود را افزایش خواهیم داد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

همایش بین‌المللی صنعت بیمه آبان‌ماه برگزار می‌شود

همایش بین‌المللی صنعت بیمه، چالش‌ها و فرصت‌ها به کوشش دانشکده علوم اقتصادی و با همکاری علمی و تخصصی دانشگاه‌ها و مراکز علمی داخلی و خارجی، سازمان بورس و جمعی از شرکت‌های بیمه روزهای ششم و هفتم آبان ماه امسال در تهران برگزار می‌شود.
 

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشکده علوم اقتصادی، هدف از برگزاری این همایش، جلب توجه برنامه ریزان اقتصادی کشور به جایگاه صنعت بیمه و ارائه راهکارهای قابل اجرا برای بهبود وضعیت بیمه در کشور است. ترغیب نخبگان به تولید ایده‌هایی نو و کارآمد، ارائه راهکارهای ارتقای سطح فرهنگ بیمه در کشور، طرح تجارب موفق جهانی پیرامون محورهای مختلف همایش، ارزیابی و سنجش عملکردهای گذشته، تاکید بر اهمیت اجرای جدی و دقیق مقررات موجود در خصوص بیمه، گسترش ضریب نفوذ انواع بیمه و بررسی تغییر نقش دولت از مالکیت و مدیریت مستقیم شرکت‌های بیمه به سیاستگذاری و هدایت و نظارت بر آنها از دیگر اهداف همایش به شمار می‌رود. از جمله محورهای اصلی این همایش که با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران ایرانی و خارجی و همچنین پیشکسوتان صنعت بیمه کشور برگزار می‌شود، می‌توان به اقتصاد بیمه، مدیریت بیمه، حقوق و بیمه، مدیریت ریسک، بیمه و بانک، بیمه‌های زندگی، بیمه‌های اموال و مسوولیت بیمه‌های اتکایی، بیمه مهندسی، بیمه در اسلام، صنعت بیمه و بازار، خصوصی‌سازی در بیمه و ... اشاره کرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بیمه تکمیلی اعضای خانه‌ سینما با 50 درصد تخفیف تمدید شد


بیمه‌های تکمیلی درمان گروهی، جامعه اصناف سینمای ایران از اول آبان ماه تمدید می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگی حیات به نقل از روابط عمومی خانه سینما، نمایندگی صابری (شرکت سهامی بیمه ایران) علاوه برسه سال گذشته درسال جاری با تمدید قرارداد بیمه‌های درمانی لیست  اعضای خانه سینما برای تمدید بیمه‌ سال 89-88 را دریافت کرده است.

بر اساس این گزارش با برخورداری از این خدمات بالغ بر 99درصد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر کشور، ارائه خدمات به خانواده و والدین سینماگران اعم از تحت تکفل و غیر تحت تکفل، ارائه کارت درمان بیمارستانی بدون طی مراحل اداری و پرداخت هزینه درمان در حداقل زمان، بخشی از خدمات مورد توافق این نمایندگی است.

همچنین نمایندگی مذکورآمادگی خود را برای اعطای همه نوع خدمات مشاوره ، تسهیلات و تخفیف در اربطه با بیمه اعلام کرده است.

علاقمندان جهت برخورداری هر چه بیشتر از این خدمات، می‌توانند با شماره تلفن های 77521266 و 77503712 تماس حاصل کنند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه ایران خبر داد:
پرداخت خسارت هوایی از دو سال به 50 روز رسید

سهامیان مقدم گفت: در گذشته پرداخت خسارت‌های صنعت هواپیمایی دو سال به طول می‌کشید، اما پرداخت خسارت هوایی را به 50 روز رساندیم.

جواد سهامیان مقدم مدیرعامل بیمه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار موج با اشاره به پرداخت خسارت 15‌هزار میلیاردی از سوی بیمه ایران در سال 87، اظهار داشت: بیمه ایران از سرمایه و ذخایر بسیار بالایی برخوردار است و مطابق میزان ریسک، حق بیمه دریافت می‌کند. وی افزود: بیمه ایران در ساختار، فرهنگ امانت داری، ادای حقوق بیمه‌گذاران تغییرات عمده‌ای ایجاد کرده است. مدیرعامل بیمه ایران به پرداخت خسارت هواپیمایی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در گذشته پرداخت خسارت‌های صنعت هواپیمایی دو سال طول می‌کشید، اما بیمه ایران پرداخت خسارت هوایی را به 50 روز رساند.
وی تصریح کرد: هواپیمای کاسپین 24 تیرماه در آسمان قزوین سقوط کرد و 18 شهریور ماه تمامی خسارت‌های آن پرداخت شد و 167 سرنشین این هواپیما خسارت خود را ظرف 20 دقیقه دریافت کردند. سهامیان مقدم با بیان اینکه «خسارت‌های سنگین از جمله خسارت‌های هوایی بیمه اتکایی خارجی داشته است»، متذکر شد: قسمت اعظم خسارت را از بیمه گران اتکایی خارجی دریافت کردیم. وی ادامه داد: بیمه ایران تمامی خسارت معوق خود را تسویه کرده است و هم‌اکنون خسارت معوق ندارد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

استراتژی 4 گانه طرح تحول بیمه ای/ افزایش 28 درصدی سهم بخش خصوصی دربیمه

رئیس کل بیمه مرکزی ایران استقرار نظام نظارتی هوشمند، نهادینه و خود تنظیم، گسترش پوششهای گسترده و ارزان برای خانوارها، توسعه پوششهای عمقی و تعاملات بین المللی را چهار استراتژی طرح تحول صنعت بیمه کشور اعلام کرد.

جواد فرشباف ماهریان در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه 4 استراتژی برای توسعه و طرح تحول صنعت بیمه کشور در نظر گرفته شده است، افزود: اصلی ترین راهبرد و استراتژی طرح تحول صنعت بیمه، نظام نظارتی هوشمند، نهادینه و خود تنظیم است.

رئیس شورای عالی بیمه پوششهای گسترده برای خانوارها با نرخهای ارزان در اقصی نقاط کشور را دیگر استراتژی طرح تحول برشمرد و گفت: گسترش و توسعه پوششهای بیمه ای عمومی و عمقی نیز استراتژی سوم طرح تحول صنعت بیمه در کشور می باشد.

وی ادامه داد: پوششهای عمومی همچون پوشش بیمه ای ساختمانها، بیمه های زندگی و طرح تامین آتیه فرزندان جامعه، پوششهایی است که فرهنگ بیمه ای را در خانوارها نفوذ و گسترش می دهد.

فرشباف ماهریان با بیان اینکه هم اکنون پوششهای عمومی را در جامعه پیگیری می کنیم، گفت: استقبال خوبی از این پوششها شده است، به علاوه در حال ایجاد شرایطی هستیم که این پوششها به شکل گسترده و سازمان یافته با نرخهای پائین به مردم عرضه شود.

وی بر پیگیری پوششهای عمقی در جامعه تاکید و بیان کرد: فعالیتهای اقتصادی جامعه، کارخانجات، فعالیتهای اقتصادی در رشته های مختلف باید پوششهای عمقی داشته باشند. همچنین باید بیمه های آتش سوزی، مسئولیت، اموال، کارگران و رشته های مختلف پوششهای بیمه ای را برای بنگاههای اقتصادی به نوعی در بازار رقابتی فراهم آوریم.  

رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعاملات بین المللی را استراتژی دیگر طرح تحول صنعت بیمه عنوان کرد و گفت: با توجه به گستردگی کشور و اقتصاد بزرگ آن، نیاز است که صنعت بیمه نیز متناسب با این اقتصاد خود را توسعه دهد.

وی اضافه ادامه داد: بر اساس این استراتژی باید بتوانیم پوششهای بیمه اتکایی را هم عرضه کرده و هم چنین پوششهای اتکایی را بگیریم تا از این طریق مرکزی برای فعالیتهای اقتصادی در منطقه باشیم.

فرشباف ماهریان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با واگذاری سهام 3 شرکت بیمه دولتی به بخش خصوصی، سهم بخش خصوصی در صنعت بیمه کشور به 53 درصد خواهد رسید. به عبارت دیگر، سهم 25 درصدی بخش خصوصی صنعت بیمه کشور به 53 درصد افزایش خواهد یافت.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

فرشباف : برآورد خسارت بیمه ای به شرکت های مستقل واگذار می شود

رئیس کل بیمه مرکزی از واگذاری امور مربوط به برآورد خسارت های بیمه ای به شرکت های مستقل خبر داد.
جواد فرشباف ماهریان در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت : بیمه مرکزی قصد دارد ارتباط شرکتهای بیمه با مردم را از راه شرکتهای مستقل و بیطرف برقرار کند تا حقوق مردم با اطمینان بیشتری تامین شود.
وی افزود : هم اکنون براورد خسارتها را شرکت های بیمه انجام می دهند.
رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد : با واگذاری تعیین خسارت به شرکتهای بیطرف ، براورد و تعیین خسارتها را شرکتهای مستقل انجام می دهند.
فرشباف گفت : شرکت های برآورد خسارت بر اساس ضوابط تاسیس می شوند و با مجوز و نظارت بیمه مرکزی فعالیت می کنند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

معاون سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد:
احتمال واگذاری هم‌زمان بیمه‌های آسیا و دانا

خبرگزاری فارس: معاون سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به احتمال واگذاری هم‌زمان بیمه‌های آسیا و دانا، از واگذاری قطعی بیمه دانا در هفته آینده خبر داد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»‌، احمد غلامی امروز طی در نشستی خبری در ارتباط با واگذاری بیمه دانا، گفت: بعد از واگذاری بیمه البرز قرار است بیمه‌های دانا و آسیا واگذار شود.
غلامی با اشاره به جلسه سه‌شنبه هیئت پذیرش خاطرنشان کرد: اگر این جلسه در سه‌شنبه هفته جاری تشکیل شود با توجه به فاصله زمانی پنج روزه تا واگذاری بیمه دانا، قطعا هفته بعد واگذار خواهد شد.
وی در خصوص میزان سهام شرکت بیمه دانا در بورس یادآور شد، پنج درصد از سهام این شرکت در بورس عرضه خواهد شد و در صورت تقاضای مناسب امکان افزایش میزان وجود دارد.
به گفته غلامی اگر بیمه‌های دانا و آسیا زودتر عرضه شوند، تمایل برای خرید سهام بیمه البرز کاهش می‌یابد.
وی افزود: عطش بازار در عرضه اولیه است و خوشبختانه در عرضه اولیه بیمه البرز هم به نفع مردم و هم به نفع دولت بود.
غلامی در خصوص عرضه هم‌زمان دو بیمه آسیا و دانا تصریح کرد: اگر مشکل خاصی نباشد، امکان عرضه هم‌زمان این دو بیمه وجود دارد.
وی در خصوص قیمت پایه عرضه سهام بیمه دانا نیز گفت: تعیین قیمت نهایی (قیمت پایه) به روش‌های مختلف در روز آخر به دست می‌آید و قیمتی که در بورس معامله می‌شود، بستگی به عملکرد رسانه‌ها و مکانیزم عرضه و تقاضا است.
غلامی در خصوص مرجع نهایی قیمت پایه سهام بلوکی و خرد، گفت: مرجع نهایی در ارائه قیمت سهام بلوکی هیئت پذیرش و در سهام خرد مکانیسم عرضه و تقاضا است.
وی خاطرنشان کرد: هدف سازمان خصوصی‌سازی این است که افراد با سرمایه کم هم بتوانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند.
غلامی در خصوص افزایش سرمایه شرکت بیمه دانا خاطرنشان کرد: شرکت‌های دولتی ذیل اصل 44 براساس قانون برنامه سوم و چهارم نمی‌توانند افزایش سرمایه دهند و این موضوع منع قانونی دارد و تنها ممکن است از محل اندوخته افزایش سرمایه بدهد.
معاون سازمان خصوصی‌سازی در خصوص تعهد پذیره نویسی توسط این سازمان یادآور شد، تعهد پذیره‌نویسی توسط شرکت‌های تأمین سرمایه انجام خواهد شد و هدف از این موضوع نبود صف خرید برای سهام شرکت‌هاست.
وی افزود: با توجه به این که سهام این شرکت‌ها جذابیت مناسبی برای خریداران دارد، مطمئنیم که این سهام فروخته خواهد شد و اگر مطمئن باشیم که سهام فروخته نمی‌شود، تعهد پذیره‌نویسی خواهیم داشت.
غلامی در خصوص تعهد پذیره‌نویسی در طول زمان و پس از واگذاری تصریح کرد: این بازار عرضه و تقاضاست که پذیره‌نویسی را تعهد می‌کند و هیچ سهامدار عمده‌ای نمی‌گذارد که سهام خودش با کاهش قیمت مواجه شود.
وی در خصوص رد دیون بیمه البرز گفت: 20درصد از سهام بیمه البرز بابت رد دیون به آستان قدس رضوی و آستان با توجه به این که از سهامداران عمده این شرکت است مدیریت این شرکت بهبود خواهد یافت.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

توسط واحد تحقیقات کارگزاری بانک صنعت و معدن :
فرصت ها و چالش های صنعت بیمه تشریح شد

خبرگزاری فارس: در آستانه حضور دو شرکت دیگر بیمه ایی آسیا و دانا در بورس، فرصت ها و چالش های صنعت بیمه توسط واحد تحقیقات یک شرکت کارگزاری بورس تشریح شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، در حالی از حضور بیمه البرز به عنوان اولین شرکت بیمه ایی در بورس کمتر از یکماه می گذرد که دو شرکت بیمه ایی آسیا و دانا نیز پشت دروازه های بورس ایستاده اند تا در آینده ایی نزدیک وارد بازار سهام شوند.
این در حالی است که به دلیل تازه بودن ورود صنعت بیمه به جمع 38 صنعت بورس، اکثر فعالان بازار سرمایه با ابعاد مختلف این صنعت جدید آشنا نیستند. برهمین اساس ، فارس در ادامه انتشار مطالب تحلیلی صنعت بیمه ، چکیده ایی از نتایج بررسی ها واحد تحقیقات کارگزاری بانک صنعت و معدن (که کارگزار معرف دو شرکت بیمه داناو آسیا است) را در خصوص وضعیت بیمه در مناطق مختلف جهان و فرصت ها و چالش های این صنعت منتشر می کند.

بررسی وضعیت بیمه در مناطق مختلف جهان

*کشورهای صنعتی

کشورهای صنعتی بیش از 80 درصد حق بیمه‏های جهانی را تولید می‏کنند. در سال‏های اخیر افزایش قیمت‏ها و سودآوری مناسب، ظرفیت بالقوه یمه را تقویت کرده است. این مسئله باعث گرم‏شدن رقابت بر سر قیمت و کاهش قیمت‏ها و بنابراین رشد کمتر حق بیمه‏ها می‏شود. در کشورهای صنعتی، پیرشدن جمعیت یک روند جمعیت‏شناختی مهم است که پیامدهای مالی این روند باید توسط دولت‏ها تحلیل شود. کاهش جمعیت فعال ( به عنوان پیامد کاهش نرخ زاد و ولد)، مستمری بگیران رو به ازدیاد و امید به زندگی بیشتر، همگی منجر به عدم تعادل و عدم هماهنگی مالی در تعداد زیادی از کشورهای توسعه یافته شده است. این عدم تعادل در دهه‏های آینده شدیدتر و همچنین باعث عدم تعادل بودجه‏های مالی خواهد شد. برون رفت از این شرایط نیاز به اصلاحات اساسی در سیستم مستمری و بازنشستگی دارد. احتمالا اصلاخات بدین صورت خواهد بود که تامین بودجه، مدیریت مستمری و بازنشستگی به صنعت بیمه منتقل خواهد شد و بدین ترتیب بر ورن و اهمیت کسب و کار بازنشستگی در سبد سرمایه‏گذاری زندگی افزوده خواهد شد. نرخ‏های رشد حق بیمه‏های غیر زندگی کمار از بیمه‏های زندگی می‏باشد. در حالیکه بسیاری از زمینه‏های فعالیت بیمه‏ای در حال حاضر اشباع شده است، بیمه‏های مسئولیت، سانحه و درمان همچنان در کشورهای صنعتی پتانسیل رشد دارند. در کشورهای صنعتی بین 55 تا 60 درصد حق‏ بیمه‏ها مربوط به بخش زندگی و مابقی مربوط به بخش غیر زندگی است.

* کشورهای اسلامی

آمارهای بین‏المللی در حوزه بیمه حاکی از پایین بودن نفوذ بیمه و سرانه حق بیمه در دنیای اسلام است. کارشناسان معتقدند، فن‏آوری در توسعه بیمه اسلامی نقش بسیار موثری دارد. اگر کشورهای اسلامی در جهت بهره‏گیری از فن‏آوری روز حرکت کنند، سهم آن‏ها در کل بازار بیمه جهان به شدت رشد خواهد کرد. در حال حاضر سهم بیمه در اکثر کشورهای اسلامی از یک درصد تولید ناخالص داخلی آن‏ها فراتر نمی‏رود. بازار بیمه اسلامی در حال رشد و پا گرفتن است. شرکت ‏های بیمه اسلامی می‏توانند روش‏ها و مهارت‏های متعارف را از کشورهای خارجی بیاموزند اما برای رشد به سرمایه‏گذاری عظیمی نیاز دارند. کارشناسان پیش‏بینی می‏کنند که در سال 2015 ارزش حق‏بیمه‏ها در کشورهای اسلامی به 7.4 میلیارد دلار برسد. رشد اقتصادی و جمعیتی کشورهای این منطقه و عدم پوشش بیمه‏ای اکثریت این افراد، نشان دهنده زمینه مساعد برای رشد انواع بیمه در منطقه است.

*بازارهای نوظهور

رشد اقتصادی قوی، توسعه صنعت بیمه را مورد حمایت قرار داده است و حق بیمه در بازارهای نوظهور سریع‏تر از جهان صنعتی رشد می‏کند. این امر تا حد زیادی به دلیل جهانی شدن و حذف قوانین دولتی و همچنین بازشدن تدریجی بازارهای بیمه است. بازارهای نوظهور که شامل مناطق آسیای شرقی و جنوبی، آمریکای لاتین، اروپای مرکزی و شرقی، آفریقا، و آسیای مرکزی می‏گردد 85 درصد جمعیت کل جهان را تشکیل می‏دهند. از ویژگی‏های بازارهای نوظهور می‏توان به نرخ پایین، افزایش سرمایه‏گذاری‏های مستقیم خارجی، هزینه پایین نیروی کار و رشد تولید ناخالص اشاره کرد. این ویژگی به همراه ایجاد تغییراتی در سیستم مستمری و بازنشستگی و مالیات باعث افزایش رشد صنعت بیمه شده‏اند.
طی دهه اخیر، بیمه زندگی در بازارهای نوظهور نه تنها از رشد اقتصادی پویا بهره گرفته است بلکه از تقاضای رو به افزایش حق بازنشستگی برای افراد مسن نیز استفاده کرده است. از بین رفتن تدریجی ساختار اجتماعی- ‏سنتی به دلیلی صنعتی شدن یکی از عوامل این افزایش بوده است. در همین مدت حق بیمه‏های غیر زندگی نسبت به یمه‏های زندگی رشد کمتری داشته‏اند.

*تحولات جهانی و صنعت بیمه

سقوط اعتماد به سیستم بانکی و آشفتگی اقتصادی رویدادهایی هستند که نسبت به آنها هیچ صنعتی مصون نیست. کاهش قابل توجه قیمت و ارزش حقوق صاحبان سهام بر ترازنامه ها اثر گذاشته است و جمع‏آوری سرمایه سخت تر شده است. سودآوری از بازده های در حال کاهش سرمایه گذاری‏ها متاثر گشته است، که تعهد مسئولیت احتیاطی را حتی بیشتر از گذشته به عاملی تعیین کننده تبدیل کرده است. رکود جهانی همچنین بر محیط خسارات بیمه تاثیر خواهد داشت.

*چالشها و فرصتهای صنعت بیمه

تلاش برای رشد:
لازم است تا بیمه‏گران برای ایجاد رشد فراتر از رویه‏های متداول بیندیشند. برای مثال، به منظور حضور در بازار در حال رشد بازنشستگی، نیاز خواهد بود تا بیمه‏گران عمر عرضه‏های نوآورانه‏ای را بسط دهند که هم حفاظت از درآمد و هم حفاظت از دارایی را فراهم کنند. نیاز خواهد بود تا بیمه‏گران به مشتریان، تولیدکنندگان، و سایر شرکاء نزدیک‏تر شوند- و در همان زمان، استراتژی‏هایی را توسعه دهند که کانال‏های توزیع سنتی و الکترونیکی را به یکدیگر پیوند دهد تا به صورتی پیوسته با مشتریان و تولید‏کنندگان در ارتباط باشند. شراکت استراتژیک میان بخش‏های خدمات مالی احتمالا زمانی که شرکت‏ها در جستجوی تمرکز بر مزیت‏های رقابتی‏شان هستند، افزایش یابد. ادغام و تصاحب اهمیت زیادی خواهد یافت- موفقیت در ادغام و تصاحب به توانا بودن در پایه‏گذاری مذاکرات بر مبنای اهداف استراتژیک بلندمدت و داشتن قابلیت‏های کلیدی موردنیاز برای اجرای سریع و موثر ادغام بستگی خواهد داشت.

* قدرت تحلیلی پیشرفته:
صنعت بیمه به سبب اینکه گاهی برای تعهد مسئولیت و مدیریت سرمایه‏گذاری از ابزارهای تحلیل پیشرفته استفاده می‏کند، با این ابزارها ناآشنا نیست. اما پیشرفت‏های مداوم علم تجزیه و تحلیل را برای استفاده در اکثر بخش‏های صنعت بیمه مانند مدیریت خسارات، مدیریت توزیع و نرخ‏گذاری قابل کاربرد ساخته است- و حتی شرکت‏ها را قادر ساخته تا داده‏ها را در زمان حال تحلیل کنند و نتایج مذکور را فورا از طریق فن‏آوری همراه منتشر کنند. شرکت‏های پیشتاز تحلیل‏های پیشرفته را در فرآیندها درون سازمانی گنجانده‏اند- حرکتی که ضرورتا تمرکز را از مستندسازی گذشته به پیش‏بینی آینده برای رقابت‏کردن موثرتر منتقل خواهد کرد.

* حرکت به سمت تعالی عملیاتی :

با وجود شرایط اقتصادی تضعیف‏شده، کاهش هزینه‏ها در دستور کار شرکت‏ها از اهمیت بالایی قرار گرفته است. ثابت شده است که انتقال فرآیندهای عملیاتی به خارج از کشور نه تنها ابزار مناسبی برای کاهش هزینه‏ها است، بلکه ابزار مناسبی برای پرکردن شکاف مهارتی و تخصصی می‏باشد. شرکت‏های بیمه که در انتقال فرآیندهای عملیاتی‏شان به خارج از کشور تازه‏کار می‏باشند باید رویه‏ای تدریجی را در نظر گیرند تا طی زمان خبرگی و مهارت را کسب کنند. همچنین فرصت‏های قابل توجهی برای بهبود عملیات از طریق بازطراحی و خودکار کردن فرآیندها، به وسیله بنا نهادن زیرساختارهای فن‏آوری اطلاعات، وجود دارد. با این حال، بیشترین بازده از هماهنگ‏کردن چنان تلاش‏هایی در سطح کل سازمان ناشی می‏گردد، به گونه‏ای که بهبودها برای کل سازمان بهینه گردند.

*تفکر مجدد در مورد استراتژی‏های مهارتی:

رقابت بیمه‏گران برای مهارت ادامه دارد، و شرکت‏ها نیاز خواهند داشت تا نسل جدیدی از کارمندان را به خدمت گیرند- افرادی که انتظارات و ارزش‏های جدیدی را به محیط کار آورند. با توازن در نتال قدرت از کارفرما به کارمند، شرکت‏های بیمه نیاز خواهند داشت تا تاکید بیشتری را به انعطاف‏پذیری، یادگیری و تطبیق با شرایط شغلی برای تمام عمر به منظور جذاب بودن به عنوان مکانی برای کار داشته باشند. آنها می‏توانند به کارمندان اجازه دهند تا مسیر شغلی خودشان را ایجاد کنند و وفاداری را به وجود آورند. نهایتا، شرکت‏ها نیاز خواهند داشت تا در مورد مدل‏های مدیریت مهارت متداول به نفع رویه‏های متناسب تر با هر شرکت مجددا بیاندیشند.

*مقررات و ریسک :

قانون‏گذاران و موسسات رتبه‏بندی بررسی‏های‏شان را در مورد مدیریت ریسک در صنعت بیمه را افزایش داده‏اند، که بر رویه‏ها و روش‏های مدیریت ریسک سازمان (ERM) را به میزان زیادی تاکید می‏کنند. در حالیکه ERM برای سال‏ها موضوع بحث در صنعت بیمه بوده است، و تا حدی به وسیله مقرراتی مانند قانون توان پرداخت بدهی II اروپایی ترغیب شده است، پیشرفت این روند ناهموار بوده است و فواید محسوس آن به راحتی قابل شناسایی نیستند. به منظور دستیابی به دیدی کل‏نگر به مدیریت ریسک، اکثر شرکت‏های بیمه نیاز خواهد داشت تا تغییرات عمده‏ای را در ساختار سازمانی، مدل‏های ریسک و سیستم‏های فن‏آوری اطلاعات‏شان بدهند.
در این اثناء، شرکت‏ها همچنین نیاز خواهند داشت تا برای معرفی استانداردهای گزارشگری مالی بین‏المللی (IFRS) جدید برای صنعت بیمه آماده باشند، که در حال حاضر در حال تدوین می‏باشند. منافع بالقوه ارزشگذاری قراردادهای بیمه در قیمتی منصفانه، آنگونه که در IFRS انتظار می‏رود، قابل توجه می‏باشد. همچنین چالش‏هایی که این قوانین ایجاد می‏کنند مهم هستند. امروزه شرکت‏های بیمه‏گر باید شروع به بسط و آزمون مدل‏های شبیه‏سازی خبره نمایند که در آینده به آنها نیاز پیدا خواهند کرد و برای تغییرات مورد نیاز سازمانی و تغییرات مورد نیاز در فن‏آوری اطلاعات برای اجرای IFRS برنامه‏ریزی کنند. به علاوه، بیمه‏گران نیاز خواهند داشت تا به بررسی‏های اضافی احتمالی از جانب مراجع مالیاتی، تا حدی به سبب شفافیت افزایش یافته در گزارشگری مالی، و از جانب قانون‏گذاران مرتبط با هدایت بازار و فعالیت‏های فروش پاسخ دهند.

*چالشهای اساسی صنعت بیمه کشور

عقب ماندن از تحولات صنعت یمه طی چند دهه گذشته و در نتیجه، بی توجهی به امر بازنگری در قوانین و مقررات پایه ای صنعت بیمه کشور، تعدد قوانین و مقررات موضوعه و برداشت های متعدد و مختلف از آنها و عدم وجود وحدت رویه در تنظیم آئین نامه هخا و دستورالعمل ها در بخش های فنی شرکتهای بیمه از دیگر چالش های مرتبط در این زمینه است.
تعدد و بلندی در ساختار نظام تصمیم گیری برای امور بیمه ای کشور در درون و بیرون صنعت بیمه، که در بسیاری از موارد انعطاف پذیری و تحرک متناسب با تحول در شرایط محیطی را گرفته و به تداخل امور، وضع قوانین و مقررات متعدد و متداخل، رویکردها و شیوه های نظارتی متعدد و سطح نازل کارائی منجر شده است.
غفلت از دامنه وسیع و متفاوت ذینفع ها صنعت بیمه (سهامداران، کارکنان، نمایندگان و کارگزاران، بیمه گزاران، دولت، بازار سرمایه، شهرداری ها، نیروی انتظامی، قوه قضائیه و ....) که هر یک انتظاراتی از این صنعت دارند.
انحصاری و دولتی بودن ساختار صنعت بیمه کشور.
نظارت تعرفه ای شورای عالی بیمه و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر صنعت بیمه، که در نتیجه آن تعرفه ها در صنعت بیمه از بالا تعیین و برای اجرا به شرکتهای بیمه ابلاغ می شود. این پدیده، رقابت و کارائی و اثربخشی(بهره وری) را از بازار بیمه کشور گرفته و مانع عملکرد سیاستهای خصوصی سازی در صنعت بیمه کشور است. در واقع بازار بیمه به معنی واقعی و اقتصادی آن در کشور موجود نیست.
فقدان فرهنگ استفاده از بیمه در جامعه و حتی بخش های گوناگون اقتصادی کشور که بعضاً از حوزه های عظیم، باسابقه و توسعه یافته و پر ریسک کشور هستند،بصورت نهادینه و گسترده و کمبود آگاهی از مزایا و انواع پوشش های بیمه ای موجود در بازار بیمه کشور.
فقدان شفافیت، سادگی و هماهنگی کافی در قوانین و مقررات حاکم بر صنعت بیمه کشور، نحوه تهیه و تنظیم بودجه و صورت های مالی شرکتهای بیمه و روش های حسابداری در آنها، شاخص های مورد استفاده در هیه گزارشات و .....، که امکان تفسیر و برداشتهای گوناگون از قوانین و مقررات را فراهم آورده، شرایط بیمه نامه ها را برای بیمه گزاران مبهم و پیچیده کرده و بالنتیجه اعتماد و اطمینان آنان را نسبت به صنعت بیمه کاهش داده، مبانی استنباط از نحوه عملکرد شرکتهای بیمه را مخدوش نموده و توان و محدوده تصمیم گیری دست اندرکاران صنعت بیمه را محدود کرده است.
محدود بودن فعالیت شرکتهای بیمه در زمینه بیمه های اتکائی و وابستگی زیاد صنعت بیمه کشور به منابع اطلاعاتی و فنی موسسات و متخصصان خارجی.ضعف در تعاملات و همکاری های منطقه ای و بین المللی. فقدان فرآیند سیستماتیک کارآمد تحقیق و توسعه به منظور تولید و عرضه محصولات بیمه ای جدید و ارتقاء کیفیت محصولات بیمه ای تولیدی موجود. عدم توسعه بیمه های عمر بخاطر نارسائی در قوانین و مقررات، نبود تعامل بین بانک ها و شرکتهای بیمه به منظور ارائه محصولات مشترک بانک و بیمه. نبود شرکتهای تخصصی بیمه عمر به منظور ارائه محصولات مشترک بانک و بیمه، نبود شرکتهای تخصصی بیمه عمر و سودآوری بالاتر و غیرمتعارف موجود در فعالیتهای بورس بازی در زمینه هائی چون خرید و فروش زمین و مسکن. بی توجهی به ملاحضات فعالیت اقتصادی در بیمه شخص ثالث و اشکال در نحوه تعیین حق بیمهها و میزان آن به خصوص عدم اعمال تبعیض قیمتی برای رانندگان، سهم خواهی برخی از نهادها و سازمانها از محل حق بیمه های دریافتی مربوط به بیمه شخص ثالث، نارضایتی بیمه گزاران از بالا بودن حق بیمه های شخث ثالث و پیچیدگی و شفاف نبودن قوانین و مقررات و تسهیلات بیمه ای آن و عدم تناسب شرایط بیمه شخص ثالث با نیازهای روز. این مشکلات، باعث گردیده که نه بیمه گران از شرایط موجود راضی باشند و نه بیمه گزاران و نه دولت.
عدم اهتمام جدی به امر آموزش نیروی انسانی در صنعت بیمه و نبود ارتباط منطقی میان آموزش های دانشگاهی با نیازهای واقعی بازار بیمه.ضعف در زمینه نظارت در شرکتهای بیمه و فقدان واحدهای نظارت سازمان یافته در این زمینه در درون شرکتها.عقب افتادگی شدید در زمینه بهره برداری از فناوری های اطلاعاتی در جهت سرعت، دقت، کیفیت و راحتی در امر ارائه خدمات بیمه ای به جامعه.تمرکز در نظام تصمصم گیری شرکتهای بیمه و اختیارات محدود شبکه فروش (اعم از شعب ، نمایندگان و کارگزاران صنعت بیمه) و تداخل سیاستگذاری و اجرا و حوزه های ستاد و صف در صنعت بیمه.فقدان نظام مالی و فنی جامع و مدون برای فعالیت شبکه فروش بخصوص در بعد نظارت بر عملکرد آن، ابهام در روش اجرای مشارکت در منافع نمایندگان بیمه و توزیع نامناسب فعالیت های بیمه ای در مناطق مختلف کشور و پائین بودن سطح اطلاعات فنی شبکه فروش.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه ایران:
بیمه هزینه نیست، سرمایه‌گذاری است

مدیرعامل بیمه ایران با اشاره به آتش‌سوزی بازار تهران گفت: بیش از 100 واحد اقتصادی بازار تهران در یک شب طعمه حریق شد.

جواد سهامیان مقدم، مدیرعامل بیمه ایران در گفت‌وگو با موج با اشاره به آغاز خصوصی‌سازی شرکت‌های بیمه‌ای و تقاضای بسیار بخش خصوصی برای ورود به صنعت بیمه اظهار داشت: اگر خصوصی‌سازی افزایش بهره‌وری، ارائه خدمت‌های سریع و برتر بیمه‌ای به بیمه‌گذاران را در پی داشته باشد، موجب رشد اقتصادی کشور می‌شود.
وی با تاکید بر فرهنگ‌سازی برای تقویت بازار بیمه گفت: بیمه هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است و باید با فرهنگ‌سازی لازم بازار بیمه کشور را متحول کنیم.مدیرعامل بیمه ایران تصریح کرد: مهمترین فاکتور در صنعت بیمه رقابت بر اساس مشتری‌مداری و ایجاد رغبت در میان مردم برای خرید بیمه‌نامه با ارائه خدمات بیمه‌ای سریع و آسان است.
وی به آتش‌سوزی بازار تهران اشاره کرد و گفت: بیش از 100 واحد اقتصادی بازار تهران در یک شب طعمه حریق شد و سرمایه مردم دچار حادثه گردید که خوشبختانه بیمه ایران در میان شعله‌های آتش خسارت مردم را پرداخت کرد.
عرضه بیمه نامه صیانت اقتصادی از خانواده به بازار
سهامیان مقدم گفت: بیمه‌نامه صیانت اقتصادی از خانواده در مرحله نهایی آکچوئری قرار دارد و به زودی به بازار عرضه می‌شود.
جواد سهامیان مقدم مدیرعامل بیمه ایران از عرضه بیمه نامه صیانت اقتصادی از خانواده به بازار در سال جاری خبر داد. وی افزود: در حال حاضر این بیمه‌نامه در مرحله نهایی آکچوئری و محاسبه ریسک قرار دارد و به زودی در بازار عرضه می‌شود.
مدیرعامل بیمه ایران اذعان داشت: در این بیمه نامه برای زوج‌های جوانی که ازدواج پایداری را در طی 10‌سال داشته باشند، پاداش و تشویقی در نظر گرفته شده است. سهامیان مقدم گفت: اگر در طول زندگی زناشویی هر یک از زوجین به بیماری صعب العلاجی مبتلا شوند، هزینه‌های زندگی آنان پرداخت می‌شود. وی هم‌چنین پرداخت مستمری به زنانی را که به هر دلیل در زندگی زناشویی مطلقه شده‌اند، یادآور شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

آزاد‌سازی تعرفه بیمه بدنه اتومبیل فعلا مسکوت ماند

لیلا اکبرپور(دنیای اقتصاد) درحالی که آزادسازی بیمه بدنه اتومبیل و آتش‌سوزی واحدهای مسکونی و غیر‌مسکونی در دستور کار جلسه آینده شورای عالی بیمه قرار گرفته است، اما بنا به درخواست سندیکای بیمه گران ایران طرح آزادسازی رشته بدنه اتومبیل با یک ماه تعویق منوط به بررسی‌های بیشترشد.

یک منبع آگاه دراین خصوص گفت: بیش از 60درصد کل پرتفوی صنعت بیمه کشورمان درانحصاربیمه‌های اتومبیل (شخص ثالث-بدنه )است که زیان‌ده بودن بیمه شخص ثالث محرز بوده و ضریب خسارت 70درصدی رشته بدنه با احتساب هزینه‌های اداری،حق صدوروکارمزد شبکه فروش به 100درصد می‌رسد، بنابراین آزادسازی رشته بدنه درشرایط موجود به صلاح نیست.
او با بیان اینکه نرخ شکنی‌های صورت گرفته درسال‌های اخیرموجب شد تا بر 40درصد باقی مانده پرتفوی صنعت بیمه کشورمان نیزسوددهی قابل توجهی نداشته باشد ادامه داد: کارگروهی متشکل از مدیران فنی شرکت‌های بیمه درسندیکای بیمه گران ایران با تهیه گزارشی از رییس شورای عالی بیمه خواستند تا با درنظرگرفتن یک ماه مهلت طرح آزادسازی رشته بدنه به زمان دیگری موکول شود.
به گفته وی، درگزارش سندیکا به بیمه مرکزی آمده است‌: آزادسازی بیمه بدنه درآخرین مرحله صورت گیرد و تعرفه رشته بدنه اتومبیل آخرین تعرفه‌ای باشد که برداشته می شود.
همچنین با توجه به شرایط بیمه‌نامه بدنه پیشنهاد شده است تا آزادسازی رشته بدنه اتومبیل به تفکیک خطرات اصلی وتبعی صورت گیرد؛ به طوری که خطرات اصلی تصادف، سرقت و آتش سوزی طبق تعرفه شورای عالی بیمه و خطرات تبعی مانند شکست شیشه،سرقت درجا، سیل ، زلزله و... به صورت آزاد براساس توافق بیمه‌گر و بیمه‌گذار تحت پوشش قرارگیرد.
این منبع آگاه ادامه داد: از دیگرپیشنهادات کارگروه فنی سندیکای بیمه گران به بیمه مرکزی ایران در خصوص آزادسازی رشته بدنه اتومبیل‌، ساده‌سازی شرایط بیمه‌نامه بدنه است. او افزود: اکنون بیمه‌نامه بدنه برای تحت پوشش قراردادن خطرات اصلی دارای تنوع بسیار است که حاصل ساده سازی آن درشورای عالی بیمه‌، ارائه نرخ‌های متفاوت تبدیل به یک نرخ میانگین خواهد شد و برای خرید پوشش‌های تبعی توسط بیمه‌گذاران ارائه خدمات مطلوب موجب نرخ‌های توافقی میان بیمه گرو بیمه‌گذار خواهد شد.
یادآورمی شود که بیش از چهارسال پیش طرح بازبینی شرایط عمومی بیمه‌نامه بدنه اتومبیل درشورای عالی بیمه مطر شد و تغییراتی درمدت زمان پرداخت خسارت و تحت پوشش قرارگرفتن خساراتی که پیش از آن پوشش نداشت دراین بیمه نامه صورت گرفت، اما در تعیین نرخ تعرفه به زمان دیگری موکول شد.
اینک فرصت دوباره‌ای برای تعیین نرخ وشرایط بیمه نامه بدنه اتومبیل به دست آمده است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیر عامل «بیمه آسیا» روند موجود را ارزیابی کرد
سرمایه،راشل آرامیان: «فروش بیمه نامه به هر قیمتی»، این جمله انتقادی است که این روزها بارها و بارها از زبان بیمه گران در وصف عملکرد دیگر هم صنفی های خود شنیده می شود.آزادسازی تعرفه ها و نرخ شکنی های موجود در بازار بیمه موضوع گفت وگویی است که با محمد علیپور مدیرعامل بیمه آسیا انجام شده است. این گفت وگو را با هم می خوانیم: ¦اولین پدیده ای که پس از آزادسازی به شکل بسیار گسترده رواج پیدا می کند نرخ شکنی است، چرا؟ وقوع نرخ شکنی پس از آزادسازی تعرفه ها امری طبیعی است. شرکت های بیمه تا پیش از آزادسازی از نظام تعرفه ای تبعیت می کردند که هم ابزار نظارتی برای سازمان ناظر یا همان بیمه مرکزی به شمار می رود تا از این طریق تخطی شرکت های بیمه از تعرفه تعیین شده، کنترل شود و هم ملاکی بود برای ریسک پذیری شرکت های بیمه.
 نظام تعرفه ای، بیمه گری را بدون انعطاف و غیررقابتی و بسیار ساده می کرد. در حالی که یکی از ارکان مهم صنعت بیمه محاسبه ریسک است نظام تعرفه ای باعث شده بود شرکت های بیمه نیاز چندانی به محاسبه ریسک نداشته باشند و از این بابت ضعفی بر صنعت بیمه حاکم بود که منجر به غیرفنی شدن شرکت های بیمه می شد.
¦البته نظارت بیمه مرکزی می تواند تا حدودی از حرکت بدون هدف بیمه ها در هر زمان جلوگیری کند.
بله، دستگاه ناظر باید ابزار کنترلی دیگری را جایگزین نظام تعرفه ای کند که همان نظام مالی است و در سایر کشورها نیز کاربرد دارد.
¦آیا در حال حاضر بیمه مرکزی توانسته برای اجرای نظارت مالی الگوی خاصی را تدوین کند؟
بیمه مرکزی حدود دو سال است برای رسیدن به برنامه ای جامع در این زمینه فعالیت می کند اما هنوز به الگوی مشخصی نرسیده است.
¦پس آزادسازی تعرفه ها بدون تدوین الگوی خاصی در حال اجراست؟
آزادسازی که بیمه مرکزی آن را به تازگی آغاز کرده چندان گسترده نیست و حدود دو درصد کل پرتفوی شرکت های بیمه است. در حال حاضر تنها بخشی از بیمه باربری آزاد شده است.
¦ آیا شرکت های بیمه تنها در این بخش اقدام به آزادسازی و به نوعی نرخ شکنی کرده اند؟
پیش از اینکه آزادسازی توسط بیمه مرکزی با بیمه باربری آغاز و رسماً اعلام شود نرخ شکنی شروع شده بود.
¦به چه صورت؟
بعد از ورود شرکت های بیمه خصوصی به بازار، رقابت شدید بر سر نرخ ها منجر به کاهش نرخ های قبلی شد.
¦منظور شما این است که بیمه مرکزی با مشاهده نرخ شکنی ها همچنان موضع سکوت را برگزیده است؟
شاید به معنای سکوت نبود و بیمه مرکزی هم در عمل معیارهای نظارتی خود را تعدیل کرده بود. با این حال این روند تقریباً چند سالی بود که به صورت غیررسمی رواج یافته و از طرف همه امری پذیرفته شده بود.
¦نبود نظارت مالی چه تبعات منفی را می تواند به دنبال داشته باشد؟
در صورتی که نظام تعرفه ای برداشته شود و بیمه مرکزی نیز به دلیل نبود ابزار مالی نتواند برعملکرد شرکت های بیمه نظارت کافی و دقیق داشته باشد، رقابت ناسالم به مرور توان بیمه گر شرکت های بیمه را کاهش داده و عدم ایفای تعهدات بیمه گر باعث نارضایتی بیمه گذاران و بدنامی صنعت بیمه می شود.
¦نرخ شکنی قطعاً باعث فروش بیمه نامه های زیادی خواهد شد و سود قابل ملاحظه ای را عاید بیمه گران خواهد کرد.
ممکن است این رویه در مدت زمان کوتاهی باب میل بعضی شرکت های بیمه باشد اما در بلندمدت اثرات سوء جبران ناپذیری را هم بر صنعت بیمه و هم بر بیمه گذاران وارد خواهد کرد.
¦ منظور شما ایجاد مشکل در روند ایفای تعهدات بیمه گران است؟
هر چه شرکت های بیمه کوچک تر باشند با فروش بیمه نامه با نرخ غیرفنی به طور حتم زودتر از دیگر شرکت ها در ایفای تعهدات شان با مشکل مواجه می شوند.
¦به نوعی می توان شاهد ورشکستگی شرکت های بیمه بود.
بله، ممکن است اگر میزان تعهدات شان بیش از حق بیمه دریافتی شان باشد و بسیار زود دچار ورشکستگی شوند.
¦اما می دانید در ایران پس از انقلاب ورشکستگی بیمه ها و بانک ها هرگز دیده نشده و همین امر پذیرش ورشکستگی این دو گروه را دشوارتر می کند.
درست است. در ایران ورشکستگی بیمه ها امر غیرقابل قبولی است. شاید ورشکستگی در بخش ها و صنایع دیگر چندان نامطلوب به نظر نیاید اما در صنعت بیمه چون عنصر اعتماد بسیار اساسی و محوری بوده و از توجه زیادی برخوردار است از بروز پدیده ورشکستگی باید جلوگیری شود. به همین دلیل است که تقویت جایگاه دستگاه ناظر دو چندان احساس می شود.
¦برای جلوگیری از ورشکستگی چه راه هایی وجود دارد؟
آنچه بیش از همه عوامل مهم است نظارت مالی بیمه مرکزی بر فعالیت شرکت هاست. این سازمان باید شاخص های مالی شرکت های بیمه را مورد ارزیابی قرار دهد تا براساس آن توانایی هر شرکت در قبول ریسک و ایفای تعهدات کنترل شود و آن شرکت نتواند بیش از توان مالی خود قبول ریسک کند. در مرحله بعد شرکت های بیمه باید کارشناسان مجرب را به کار گیرند تا نرخ های آنها ضمن رقابتی بودن از مبنای فنی و محاسباتی برخوردار باشد.
¦سندیکای بیمه گران در این میان چه نقشی می تواند داشته باشد.
شرکت های بیمه به جای اینکه تنظیم نرخ و رعایت آن را از نظام تعرفه طلب کنند، می توانند با حضور در سندیکا به همگرایی حرفه ای برسند و هر آنچه را می خواهند تهیه و تنظیم کنند زیرا نتیجه ای که خود شرکت های بیمه بر آن به اجماع برسند بیش از سایر روش ها قابل اجرا خواهد بود.
¦بازگردیم به بحث آزادسازی، به نظر می رسد زمان حال، زمان مناسبی برای آزادسازی تعرفه ها نباشد، به طور حتم بیمه مرکزی نمی تواند منتظر وقوع حادثه ای باشد و بعد وارد عمل شود.
بیمه مرکزی مسلماً برنامه ریزی لازم را در این زمینه انجام خواهد داد و به همین دلیل است که تاکنون تنها دو درصد از پرتفوی بیمه ها آزاد اعلام شده.
¦اما به نظر می رسد در رسیدن به الگوی مناسب برای نظارت مالی چندان موفق عمل نکرده است؟
قطعاً آزادسازی تدریجی این فرصت را به بیمه مرکزی خواهد داد تا آمادگی لازم را کسب کند و باید در این زمینه سرعت عمل بیشتری به خرج دهد.
¦پیش تر بیمه مرکزی پیش از آزادسازی مبلغی را به عنوان جریمه از شرکت های نرخ شکن دریافت می کرد.
شرکت های بیمه 25 درصد از بیمه نامه هایی را که می فروختند نزد بیمه مرکزی اتکایی می کردند به همین دلیل ریزعملکرد شرکت های بیمه به بیمه مرکزی اعلام می شد. این نهاد ناظر نیز پس از کنترل گزارشات، شرکت هایی را که نرخ های تعیین شده را رعایت نمی کردند، جریمه می کرد و این از ابزارهای کنترلی بیمه مرکزی بوده است.
¦ بحث حذف اتکایی بیمه مرکزی چند سالی است که مطرح شده است. بیمه مرکزی با استناد به مدارک ارسالی از طرف بیمه گران در خصوص اتکایی قادر به انجام نظارت تعرفه ای است. اگر بیمه اتکایی حذف شود، بیمه مرکزی چگونه می تواند بر عملکرد بیمه ها نظارت کند؟
این دومقوله دو چیز جدا هستند. بیمه مرکزی می تواند اتکایی نباشد اما عملکرد بیمه گران را کنترل و ارزیابی کند.
¦چگونه ممکن است؟
بستگی به نظامی دارد که بیمه مرکزی برای اجرا برگزیند. اگر نظام مربوطه تعرفه ای باشد باید با بررسی تعرفه ها عملکرد بیمه ها را ارزیابی کند و اگر نظارت مالی را برگزیند می تواند گزارش های مالی شرکت ها را به طور ماهانه، سه ماهه یا... بررسی کند.
¦ در نظام تعرفه که هم اکنون در حال اجرا است، چگونه می تواند هم اتکایی نباشد و هم بیمه گران را کنترل کند؟
بیمه مرکزی با استفاده از سیستم های آی تی می تواند به تمام اطلاعات موجود در خصوص نحوه فعالیت شرکت های بیمه دسترسی داشته باشد و از این طریق بر آنها نظارت کند.
¦اگر برخی شرکت های بیمه، بیمه نامه ها را از نظر اطلاعات به ویژه بها مخدوش کنند، چطور؟
تخلف در هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد.
¦نمونه مشخصی از اینگونه تخلفات دارید؟
مورد مشخصی نمی دانم اما وقوع چنین امری بعید نیست. در هر حال تخلف، تخلف است.
¦آیا بیمه مرکزی ابزار لازم برای جلوگیری از تخلفات بیمه گران را در اختیار دارد؟
این بستگی به توان و تجهیز هر چه بهتر بیمه مرکزی دارد که به لحاظ نرم افزاری و نیروی متخصص این آمادگی را همواره داشته باشد.
¦ در هر صورت آزادسازی در حال انجام است و بسیاری از شرکت های بیمه با نرخ شکنی غیرفنی به فروش بیمه نامه ادامه می دهند. پیش بینی شما از استمرار وضعیت اخیر چیست؟
نخستین اتفاقی که کم و بیش همه نظاره گر آن هستیم، صدور بیمه نامه هایی است که شرکت مربوطه توان ایفای تعهدات پس از آن را ندارد و همین امر بدگمانی به بیمه گران را در جامعه رواج می دهد. در وهله دوم، شرکت هایی که از سابقه و توان مالی کمتری نسبت به سایر شرکت ها برخوردارند، بدون محاسبه و با شتاب بیشتری در این زمینه عمل خواهند کرد. در این شرایط ممکن است اینگونه شرکت ها به ورشکستگی یا مانند برخی کشورها به ادغام تن دهند. در ایران توقع سود از سرمایه نسبت به جاهای دیگر بالاست. اگر می گوییم بخش خصوصی و به همین دلیل نیز سرمایه گذاران غیردولتی وارد بازار می شوند نمی توانیم توقع داشته باشیم از سرمایه خود انتظار سود نداشته باشند.
¦بیمه شخص ثالث و محدودیت شرکت های بیمه در سرمایه گذاری می تواند دو عامل اصلی زیان ده بودن صنعت بیمه باشد. البته شخص ثالث به دلیل داشتن تقریباً 50 درصد از پرتفوی صنعت بیمه از دیگری مهم تر است.
مشکل شخص ثالث مهم تر است؛ در سرمایه گذاری شاید بتوان روش هایی بهتر از این اتخاذ کرد اما مشکل اصلی شرکت های بیمه محدودیت در سرمایه گذاری نیست. شرکت های بیمه چون خود ریسک پذیرند باید بیش از حد محتاط عمل کنند و وارد فعالیت هایی شوند که از ریسک کمتری برخوردارند. ممکن است آیین نامه سرمایه گذاری نیاز به اصلاح داشته باشد اما شرکت های بیمه نباید منابع خود را به دلیل سودآوری بیشتر فقط در یک بخش به کار گیرند. این آیین نامه بر این نکته تاکید کرده است. خرید اوراق مشارکت، سپرده گذاری، خرید سهام و ملک از جمله روش های سرمایه گذاری هستند که شرکت های بیمه باید آن را اجرا و درصد معینی از منابع شان را صرف سرمایه گذاری در هر یک از این بخش ها کنند.
¦اما تمامی چهار روش سرمایه گذاری که در آیین نامه مربوطه ذکر شده اند
از شرایط مناسبی برخوردار نیستند.
در هر صورت سرمایه گذاری بیمه گران باید میانگینی از جامعه باشد. ممکن است در مقطعی سود سپرده گذاری در بانک ناچیز باشد اما بهترین حالت برای صنعت بیمه حرکت مداوم از طریق به کارگیری تمام روش های سرمایه گذاری است.
¦اما به کارگیری تمام شیوه های مطرح شده منجر به سودآوری شرکت های بیمه به ویژه در حال حاضر نمی شود.
ممکن است در دوره ای مسکن رونق داشته باشد و در دوره ای دیگر بازار سهام، یا اینکه سپرده گذاری در بانک سودآور باشد اما شرکت های بیمه باید منابع شان را درچند گروه اخیر طوری مدیریت کنند تا از معدل عمومی بازدهی در بازار، کمتر سود نداشته باشد. درست است که هر چهار گزینه تعیین شده برای سرمایه گذاری دچار مشکل هستند و برای نمونه نرخ سود بانکی پایین است اما در بسیاری از کشورها نرخ سود نزدیک به صفر رسیده است.
¦منظور شما این است که شرکت های بیمه با این روش ها، هر چند که در حال حاضر ناکارآمد هستند، می توانند به سود برسند.
شرکت های بیمه ناکارآمد نیستند اما شرکت های بیمه باید تنوع سرمایه گذاری را در نظر بگیرند تا از آسیب کمتری برخوردار شوند و این از هوشمندانه ترین روش هاست. ممکن است در هر لحظه سقف بازدهی را نتوانند به دست آورند اما با به کارگیری تمامی روش های ذکر شده برای سرمایه گذاری می توانند به معدلی دست یابند که اطمینان بخش است.
¦پس شما معتقدید بیمه گران با تنوع سرمایه گذاری در این چهار رشته می توانند
به سود برسند؟
بله، به سود مستمر و کم خطر.

سید محتشم حسینیان

 

سلام

 اقدامات بیمه مرکزی در خصوص فرهنگ سازی تشریح شد

رئیس کل بیمه مرکزی گفت : هدف بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از فرهنگ‌سازی صنعت بیمه، اطلاع‌رسانی به عموم مردم به منظور تثبیت این باور است که "بیمه" در همه زمینه‌ها یک نیاز است و هر فرد حقیقی و حقوقی برای ایجاد اطمینان و اعتماد نیازمند "بیمه" است.

به گزارش بانکداری نیوز دکتر فرشباف ماهریان در مصاحبه با نشریه نوین افزود : در این راستا فعالیت‌های گوناگونی به صورت برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدت تدوین شده که در طی محدوده‌های زمانی خاص قابل اجرا هستند. از جمله برنامه‌های بلندمدت، تدوین استراتژی اطلاع‌رسانی بر مبنای انجام تحقیقات مختلف است به این صورت که تبلیغات و فرهنگ‌سازی بر اساس نتایج اخذ شده از تحقیقات صورت گرفته ساماندهی می‌شود که البته این موضوع ادامه حرکت در راستای اهداف مندرج در برنامه تحول در صنعت بیمه است که شرح آن در کتاب برنامه تحول رفته است.

"راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی صنعت بیمه"،  "انجام تحقیقات و نظرسنجی‌های مختلف درخصوص میزان اقبال مردم به بیمه و رشته‌های مختلف بیمه‌ای"، "راه‌اندازی سامانه‌های اطلاع‌رسانی پیام کوتاه و تلفن گویا" و "«برگزاری جشنواره بیمه در رسانه" مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که برای تحقق اهداف بالا در سال جاری همزمان با سایر فعالیت‌های عمومی اطلاع‌رسانی در نظر گرفته شده است.

ضمن آن که تهیه و تنظیم بروشورهای مختلف، تهیه و تدوین برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی مستند و غیرمستند از فعالیت‌های بیمه‌ای، انتشار مجموعه کتاب‌های کودکان برای آشنایی این رده سنی با مفاهیم بیمه‌ای و ... نیز در دستور کار فعالیت‌های اطلاع‌رسانی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است تا همان‌طور که گفته شد "باور" مردم نسبت به فعالیت‌ها و رشته‌های بیمه‌ای "تثبیت" شود و در این راه از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل شرکت‌های بیمه نیز بهره‌برداری لازم خواهد شد.  منبع : عصر اقتصاد


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 عرضه بیمه نامه صیانت اقتصادی از خانواده به بازار

سهامیان مقدم گفت: بیمه نامه صیانت اقتصادی از خانواده در مرحله نهایی آکچوئری قرار دارد و به زودی به بازار عرضه می شود.

جواد سهامیان مقدم مدیرعامل بیمه ایران در گفتگو با خبرنگار موج از عرضه بیمه نامه صیانت اقتصادی از خانواده به بازار در سال جاری خبر داد. وی افزود: در حال حاضر این بیمه نامه در مرحله نهایی آکچوئری و محاسبه ریسک قرار دارد و به زودی در بازار عرضه می شود.

مدیرعامل بیمه ایران اذعان داشت: در این بیمه نامه برای زوج های جوانی که ازدواج پایداری را در طی 10 سال داشته باشند، پاداش و تشویقی در نظر گرفته شده است.

سهامیان مقدم گفت: اگر در طول زندگی زناشویی هر یک از زوجین به بیماری صعب العلاجی مبتلا شوند، هزینه های زندگی آنان پرداخت می شود. وی هم چنین پرداخت مستمری به زنانی که به هر دلیل در زندگی زناشویی مطلقه شده اند را یادآور شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 آسیب‌شناسی تلقی کیفیت در خدمات بیمه‌ای

افشین ایرجی

مدیریت کیفیت در خدمات بیمه‌ای امر بسیار مهمی‌بوده و بیمه‌گذار تنها تلقی و درکی که از خدمات بیمه‌ای مورد درخواست خود دارد، کیفیت آن است و کمتر صحبتی از کمیت آن به میان می‌آید، آسیب‌های فراوانی در زمینه درک و تلقی بیمه‌گذاران از کیفیت، از سوی نمایندگان بیمه مشاهده می‌گردد، در این مطلب به دو آسیب مهم که در برخی نمایندگان بیمه به عنوان درک بیمه‌گذار از کیفیت تلقی می‌گردد، اشاره می‌کنیم:

1 - برخی از نمایندگان بیمه، بر این باورند که مهم‌ترین اولویت بیمه‌گذار در بررسی کیفیت بیمه‌نامه، حق بیمه است، این عقیده غیر صحیح باعث می‌گردد نمایندگان تنها معیار رقابت خود را با رقبا حق بیمه پایین قراردهند، هرچند با حذف چند پوشش فرعی یا کاهش سقف تعهدات به این سطح کیفیت برسند!

بابت بیمه‌نامه ناقص که نتوان از محل آن خسارت گرفت، به قول معروف مفت هم گران خواهد بود، زیرا بیمه‌گذار هم حق بیمه داده و هم خسارت نگرفته و چنان نقره داغ شده که نه تنها سراغ نمایندگی، بلکه به این زودی‌ها سراغ صنعت بیمه را نیز نمی‌گیرد.

درک بیمه‌گذار از کیفیت بیمه‌نامه، ارائه خدمات در محل بیمه‌گذار و حذف رفت و آمدهای زائد و بوروکراسی حاکم، قابلیت اطمینان، پوشش‌های جامع و کافی، دریافت خسارت سریع و آسان و نهایتا حق بیمه مناسب است.

البته بخشی از این مشکل به عدم تسلط کافی نمایندگان بر شرایط عمومی‌و اختصاصی بیمه‌نامه‌ها مربوط است و چون در بحث فنی بیمه‌نامه با بیمه‌گذار نمی‌توانند وارد شوند، به بحث کاهش حق بیمه بسنده کرده و با اخذ مجوز تخفیف یا نرخ شکنی و تخفیف از سهم کارمزد نمایندگی سعی در نزدیک شدن به مرکز دایره کیفیت، نسبت به رقبا را دارند.

شاید برای اغلب نمایندگان پیش آمده باشد، به بیمه‌گذاری برای ارائه بیمه‌نامه‌ای مراجعه می‌کنید، از قضا در این رشته تبحر و تسلط کافی بر جوانب بیمه‌نامه، شرایط صدور و شرایط دریافت خسارت دارید، از طرفی بیمه‌گذار نرخ سایر نمایندگان شرکت‌های مختلف را نیز زیر دستش دارد، مطمئنا با تشریح پوشش‌های کامل و کارآ به بیمه‌گذار، حق بیمه به اولویت‌های بعدی تنزل کرده و بیمه‌گذار با داشتن نرخ‌های پایین‌تر، دستور صدور بیمه‌نامه را به شما ابلاغ می‌نماید.

فراموش نکنیم بیمه‌گذار وقتی جهت خرید میوه، وارد میوه فروشی می‌شود ارزان‌ترین میوه را نمی‌خرد، بلکه کیفیت میوه‌ها به همراه قیمت آنها را بررسی کرده و یکی را انتخاب می‌کند، چه بسا انتخاب او گران‌ترین میوه باشد. همین مساله با روشن شدن کیفیت بیمه‌نامه برای بیمه‌گذار می‌تواند اتفاق افتد.مساله فوق موید این است که حق بیمه اولویت اول ارائه بیمه‌نامه با کیفیت نیست. نمایندگان می‌توانند با تسلط کافی بر دانش فنی بیمه‌نامه‌ها، با ایجاد کیفیت متناسب با نیاز بیمه‌گذاران، جایگاه خود را در میان رقبا ارتقا بخشند.البته لازم به ذکر است در مقررات برگزاری اغلب مناقصات بیمه‌ای سازمان‌ها، تنها معیار تصمیم‌گیری پایین‌ترین حق بیمه با تعهدات یکسان بوده و کیفیت کار نماینده جایی در این تصمیم‌گیری ندارد.

2 -آسیب دیگری که برای ارتقا در دایره کیفیت مشاهده می‌گردد عبارت است از تغییر مکان نقطه کیفیت به سمت مرکز دایره در ذهن بیمه‌گذار با این توضیح که این تغییر مکان جامه عمل نپوشیده و مشکلات بعدی را به وجود می‌آورد.

با علم به اینکه رضایتمندی بیمه‌گذار از رابطه ذیل تبعیت می‌کند:

(انتظار قبلی بیمه‌گذار از بیمه‌نامه – کیفیت بیمه‌نامه = رضایت بیمه‌گذار از بیمه‌نامه)اگر ما انتظار قبلی بیمه‌گذار از بیمه‌نامه را به صورت ذهنی ارتقا داده ولی عملا کاری انجام ندهیم، با توجه به ثابت ماندن کیفیت، منجر به افت رضایتمندی بیمه‌گذار خواهد شد.

پس برای افزایش رضایتمندی بیمه‌گذار بدون افزایش انتظارات قبلی بیمه‌گذار نسبت به ارتقای کیفیت اقدام کنیم. (این بحث با تعمیم مدل کانو در رضایتمندی بیمه‌گذاران ملموس‌تر خواهد شد که در این مجال نمی‌گنجد و نیاز به فرصت دیگری خواهد داشت).

یک مثال: بیمه‌گذاری پرونده خسارت داشته و می‌خواهیم زمان صدور چک خسارت را به او اعلام کنیم:

حالت 1: زمان را 10 روز اعلام می‌کنیم ولی روز دهم به هنگام مراجعه بیمه‌گذار، می‌گوییم چک آماده نشده و 5 روز دیگر مراجعه کند.

حالت 2: زمان را 20 روز اعلام می‌کنیم ولی روز پانزدهم با بیمه‌گذار تماس گرفته و می‌گوییم چک خسارت شما آماده است.

در هر دو حالت چک بیمه‌گذار 15 روزه تحویل شده ولی رضایتمندی مشتری در حالت دوم بسیار بیشتر از حالت اول خواهد بود.گاهی برای نشان دادن سرعت در امور مربوط به بیمه‌گذاران زمان‌بندی را کاهش می‌دهیم، با این کار انتظار قبلی بیمه‌گذار از بیمه‌نامه را به صورت ذهنی ارتقا داده و در صورت محقق نشدن عملی این امر، ضایعه‌ای که به کیفیت وارد می‌شود بسیار بیشتر از مشکلات حفظ زمان‌بندی قبلی خواهد بود.شاید در ذهن بیمه‌گذار در ابتدا کیفیت را یک قدم به سمت بالا حرکت داده‌ایم ولی پس از اینکه وعده ما تحقق نمی‌یابد، عملا موقعیت خود را چند قدم عقب رانده‌ایم.برای ایجاد کیفیت در نمایندگی خود و ایجاد یک حرکت پویای قدم به قدم به سوی مرکز دایره کیفیت از موارد ذیل بهره بگیریم:

1 - شناسایی عوامل ایجاد عدم رضایت بیمه‌گذاران2- اولویت‌های کیفی بیمه‌گذاران در هر رشته بیمه ای3- مقایسه عملکرد خود با رقبا چه در شرکت خود و چه در سایر شرکت‌های بیمه‌ای و الگو‌گیری

4 - شناسایی و تحلیل نیازهای بیمه‌گذاران به امید روزی که بیمه‌گذاران با ایجاد عوامل کیفی در صنعت بیمه و جذابیت‌های لازم توسط بیمه‌گران، مشتاقانه جان و مال و مسوولیتشان را تحت پوشش بیمه قراردهند. منبع : دنیای اقتصاد


سید محتشم حسینیان

 

سلام

عضویت مدیرعامل سه بیمه خصوصی در شورای عالی بیمه

بر اساس نظر اصلاحی دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی 3 نفر از مدیران عامل بیمه‌های غیردولتی به مدت 3 سال الزاما باید عضو شورای عالی بیمه باشند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه، براساس نظر اصلاحی دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره ماده 10 قانون تاسیس بیمه مرکزی، اعضای شورای عالی بیمه از 10 به 12 نفر افزایش می‌یابد که از این 12 نفر طبق بند 7 ماده 10 این پیشنهاد، مدیرعامل سه موسسه از موسسات بیمه غیردولتی به انتخاب سندیکای بیمه‌گری ایران عضو شورای عالی بیمه خواهند بود.
همچنین در تبصره همین ماده مدت عضویت این مدیران در شورای عالی بیمه 3 سال اعلام شده و انتخاب مجدد آنها بلامانع است. در ماده 11 پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها در راستای افزایش نقش مدیریتی رییس‌ کل در راس بیمه مرکزی برای وی حق رای در شورای عالی بیمه در نظر گرفته شده است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیر عامل بیمه آسیا خبر داد:
واگذاری20 درصد سهام بیمه آسیا و 39 درصد دانا بابت رد دیون

خبرگزاری فارس: مدیر عامل بیمه آسیا گفت: 20درصد از سهام بیمه آسیا و 39 درصد از سهام بیمه دانا بابت رد دیون به تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق ذخیره فرهنگیان و صندوق ذخیره نیروهای مسلح واگذار خواهد شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» سید محمد علی پور، مدیر عامل بیمه آسیا در جمع خبرنگاران در خصوص واگذاری بیمه‌های دولتی گفت: قرار بود هر سه بیمه دولتی با هم واگذار شوند و هر سه آماده واگذاری بودند.
وی افزود: دو بیمه آسیا و دانا حداکثر تا سه هفته آینده واگذار خواهند شد.
مدیر عامل بیمه آسیا در خصوص استقبال مدیران از سهام بیمه‌های دانا و آسیا اظهار داشت: هر کدام از این بیمه‌ها امتیازاتی دارند ولی به لحاظ جذابیت هر سه در یک رده خرید قرار دارند.
وی با اشاره به دلایل استقبال مردم از سهام بیمه البرز خاطر نشان کرد: دلیل استقبال خوب مردم از سهام بیمه البرز،‌کم بودن این سهام و شفافیت مالی بیمه البرز بود.
علی‌پور در خصوص واگذاری سهام بیمه دانا و آسیا بابت رد دیون گفت:20 درصد از سهام بیمه آسیا و 39 درصد از سهام بیمه دانا بابت رد دیون به تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق ذخیره فرهنگیان و صندوق ذخیره نیروهای مسلح واگذار خواهد شد.
مدیر عامل بیمه آسیا در مورد میزان عرضه اولیه سهام بیمه آسیا گفت: عرضه اولیه 5 درصد برای کشف قیمت خواهد بود و هنوز قیمت پایه سهام مشخص نشده است.
وی در خصوص تحریم صنعت بیمه و راهکارهای مقابله با آن یاد آور شد: تحریم روی ضعف بیمه تاثیری ندارد، چون ارتباط بیمه‌ها با خارج از کشور محدود و تعریف شده است.
مدیر عامل بیمه آسیا اظهار داشت: تنها مسئله در بحث تحریم‌ها، موضوع بیمه‌های اتکایی است که بیشتر بیمه‌های اتکایی معطوف به داخل شده است.
به گفته وی،‌آزادسازی تعرفه‌ها لازمه فضای رقابتی و خصوصی‌سازی است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیر عامل بیمه دانا در گفت‌وگو با فارس:
بیمه دانا مشکلی برای ورود به بورس ندارد

خبرگزاری فارس: مدیر عامل بیمه دانا با اشاره به شرایط مناسب این شرکت برای عرضه در بورس گفت: این بیمه ظرف دو هفته آینده در بورس عرضه خواهد شد.


هادی اویار حسین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در رابطه با واگذاری بیمه دانا گفت: تمامی مدارک لازم جهت واگذاری به سازمان ارائه شده و پس از واگذاری بیمه البرز در چهارشنبه کارهای مربوط به این موضوع از جمله ارائه امیدنامه به بورس تحویل خواهد شد.
وی افزود: بودجه 88، آخرین مدرکی بود که از سازمان حسابرسی اخذ و به بورس تحویل داده شد.
اویار حسین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است که واگذاری بیمه دانا همچون بیمه البرز با چالش روبرو شود؟ گفت: بیمه البرز اولین شرکت بیمه‌ای بود که به بورس وارد می‌شد،یکسری سوالات و ابهامات از سوی بورس برای ورود صنعت بیمه به این سازمان وجود داشت که با ورود بیمه البرز بیشتر این ابهامات برطرف خواهد شد.
به گفته مدیر عامل بیمه دانا این بیمه ظرف دو هفته آینده در بورس عرضه خواهد شد.
چند روز پیش محمدرضا رهبر نایب رییس هیات مدیره بورس اوراق بهادار در ارتباط با واگذاری بیمه دانا گفته بود: این شرکت برای ورود به بورس هنوز شرایط لازم را احراز نکرده است و باید مراحلی را که بیمه البرز پشت سر گذاشته طی کند.
وی با اشاره به صنعت بیمه به عنوان یک صنعت جدید در بازار سرمایه خاطر نشان کرد: صنعت بیمه به این علت که خریدار ریسک است، باید با بررسی‌های بیشتر مورد پذیرش قرار گیرد.
مدیرعامل کارگزاری حافظ تاکید کرد: صورت‌های مالی این شرکت‌ها باید مطابق با استانداردهای حسابداری تنظیم شود، علاوه بر این بیمه دانا در سالهای گذشته زیان‌ده بوده که لزوم دقت و شفافیت بیشتر را برای ورود به بورس افزایش می‌دهد.
بر اساس این گزارش بیمه‌های آسیا و دانا برای بررسی درخواست پذیرش خود توسط هیات پذیرش بورس باید اساسنامه شرکت را ثبت و نوع شرکت را به سهامی عام نزد مرجع ثبت شرکت‌ها تغییر دهند.
همچنین ثبت سهام شرکت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، گزارش اقدامات انجام شده در خصوص بندهای شرط حسابرس سال 1387، فهرست به روز رسانی شده دعاوی حقوقی له یا علیه شرکت، ارائه تاییدیه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر رعایت ضوابط و مقررات نهاد ناظر و امیدنامه با تایید مدیرعامل، سایر مدارک مورد نیاز این شرکت‌ها برای پذیرش در بورس است.
بیمه دانا نیز علاوه بر موارد فوق گزارش پیش‌بینی عملکرد حسابرسی شده سال مالی آتی را نیز باید به بورس ارائه کند.
این در حالی است که هفته گذشته بیمه دانا که هنوز از بورس فاصله نسبتاً زیادی دارد مراسم پیش معارفه‌ای برای اهالی تالار شیشه‌ای برگزار کرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

  با حکم وزیر اقتصاد؛
اصغر ابوالحسنی معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد شد

خبرگزاری فارس: سیدشمس‌الدین حسینی طی حکمی "اصغر ابوالحسنی هستیانی " را به معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی " وزارت اقتصاد منصوب کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت اقتصاد، سیدشمس‌الدین حسینی طی حکمی "اصغر ابوالحسنی هستیانی " را به معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی " وزارت اقتصاد منصوب کرد.
در همین حال، سیدحمید پورمحمدی معاونت سابق امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی این وزارتخانه، طی حکمی از سوی رییس جمهور به قائم مقامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی منصوب شد.
بر اساس این گزارش ابوالحسنی دارای مدرک دکترا در رشته اقتصاد از دانشگاه امام صادق بوده و سابقه تدریس در دانشگاه تهران،دانشگاه امام صادق (ع)، پیام نور، آزاد اسلامی، دانشگاه کار، جهاد کشاورزی و مرکز مدیریت دولتی تهران را دارد.وی مولف کتاب شناسایی و بررسی مراکز تحقیقات استراتژیک جهان و ماخذشناسی بخش کشاورزی در اقتصاد ایران است.
ابوالحسنی همچنین دو کتاب مباحث نظری در اقتصاد اسلامی و بررسی آرای اقتصاد اندیشمندان اسلامی را در دست چاپ دارد.در کارنامه وی، تهیه و انتشار 15 مقاله علمی و اجرا، نظارت و مشارکت در هشت طرح پژوهشی با گرایش موضوعات اقتصاد کلان نیز به چشم می‌خورد.
برخی سمت‌های ابوالحسنی تاکنون عبارت از رییس کارگروه سیاستگزاری کلان طرح تحول بانکی شورای هماهنگی بانک‌ها، عضو هیات مدیره بانک صادرات (از سال 85 تا 88) مدیر عامل بانک سرمایه (در حال حاضر)، قائم مقام رییس دانشگاه پیام نورکشور (از سال 86 - 87)، کارشناس گروه اقتصادی و اجتماعی ِ معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری (از سال 75 تا 83)، دبیر کمیسیون تلفیق و هماهنگی و سیاست‌های بلند مدت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام (از سال 77 تا 83) و عضو کمیسیون علمی-راهبردی تحقق چشم‌‌انداز 20 ساله است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیر عامل شرکت بیمه معلم:
رقابت با شرکت‌های بیمه دولتی برای خصوصی ها دشوار است

خبرگزاری فارس: مدیر عامل بیمه معلم با اشاره به وجود دامپینگ در صنعت بیمه، گفت: بیمه‌های دولتی به دلیل حمایت‌های دولت از قدرت مانور بیشتری برخوردارند و با پایین آوردن حق بیمه‌های دریافتی توان رقابت را از شرکت‌های خصوصی می‌گیرند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، محمدرضا عباسی مدیر عامل بیمه معلم امروز در یک نشست خبری اظهار داشت: برای اولین بار برای ارتقاء بیمه درمانی تکمیلی فرهنگیان، معرفی‌نامه‌ای از سیستم پردازش الکترونیکی برای افراد صادر می‌شود و فرهنگیان با مراجعه به سایت بیمه معلم می‌توانند از این سیستم بهره‌برداری نمایند.
وی افزود: به فرهنگیان توصیه می‌شود هر چه سریع‌تر با ثبت‌‌نام در این سایت اطلاعات خود را وارد کرده تا برای دریافت بیمه درمان تکمیلی با مشکل مواجه نشوند.
مدیر عامل بیمه معلم در خصوص بیمه دانش‌آموزان اظهار داشت: سال گذشته مقرر شد، دانش‌آموزان موفق‌ در سال تحصیلی گذشته در مقاطع مختلف، در سایت شرکت ثبت‌نام کرده تا به قید قرعه به 500 نفر از این تعداد جایزه اهداء شود.
عباسی در خصوص سهم بیمه معلم از بازار بیمه کشور یادآور شد، برای اولین بار در تاریخ بیمه کشور این موفق شد در دو سال، سهم خود را از صنعت بیمه سه برابر کند.
وی با اشاره به اینکه 21 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش این بیمه قرار دارند، عنوان کرد: بیمه معلم با توجه به تعداد افراد تحت پوشش بزرگ‌ترین شرکت بیمه‌ای در ایران و خاورمیانه است.
عباسی تصریح کرد: این شرکت مقام اول در مدیریت هزینه را داراست و امیدواریم در شاخص شفافیت مالی مانند سال 86 رتبه اول را در سال 87 کسب کنیم.
وی با اشاره به افزایش سهم این شرکت از بازار بیمه‌ای کشور، گفت: با توجه به کاهش 2/3 درصدی سهم بیمه‌های دولتی از بازار بیمه، بیمه معلم موفق شد از این میزان 3/1 درصد را جذب کند.
به گفته مدیر عامل بیمه معلم مجموع پرتفوی دو سال گذشته نسبت به 13 سال قبل آن هفت برابر شده است.
وی با اشاره به افتتاح شعبه این شرکت در عراق، اظهار داشت: این شرکت به عنوان اولین شرکت بیمه‌ خارجی در عراق فعال شده و در فاز اول در کردستان عراق در شهر اربیل و به زودی در سلیمانیه و دعوک فعال خواهد شد.
عباسی با اشاره به بیمه صادرات محصولات ایران خودرو، گفت: سال گذشته موفق شدیم برای حمایت از صادرات، محصولات صادراتی شرکت ایران خودرو را بیمه نماییم.
به گفته وی این شرکت به لحاظ انعقاد قرارداد با بیمارستان‌های خصوصی در رتبه اول در بین تمام شرکت‌های بیمه دولتی و خصوصی قرار دارد.
عباسی با اشاره به عقد قرارداد با بانک صادرات برای افتتاح حساب مشتریان بیمه معلم گفت: این شرکت به منظور سهولت در پرداخت خسارات بیمه‌گذاران اقدام به افتتاح حساب در بانک صادرات کرده است و بیمه‌گذاران می‌توانند با ارائه کد ملی از حسابشان برداشت کنند.
وی افزود: فرهنگیان نیز می‌توانند علاوه بر حساب بانک صادرات با ارائه حساب‌های خود در بانک‌ها به بیمه معلم از این خدمات بهره ببرند.
مدیر عامل بیمه معلم با اشاره به بیمه دانشجویان خاطرنشان کرد: علاوه بر دانش‌آموزان بسیاری از دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهران تحت پوشش این بیمه قرار دارند و این بیمه در 10 استان کشور فعال شده است.
وی با انتقاد از دولت به خاطر عدم حمایت از صنعت بیمه، گفت: در این بین بیمه‌های خصوصی از حمایت کمتری برخوردارند و بیمه‌های دولتی با توجه به کمک‌های دولت از قدرت مانور بیشتری برخوردارند.

* وجود دامپینگ در صنعت بیمه

عباسی در مورد دامپینگ در صنعت بیمه عنوان کرد: بیمه‌های دولتی به دلیل کمک‌های دولت با پایین آوردن حق بیمه‌های دریافتی توان رقابت را از شرکت‌های خصوصی می‌گیرند.
مدیر عامل بیمه معلم تصریح کرد: بعضی از شرکت‌های بیمه دولتی یک سوم تعرفه دریافتی شرکت‌های بیمه خصوصی را از بیمه‌گذاران دریافت می‌کنند و این موضوع برای شرکت‌های بیمه خصوصی قابل تحمل نیست و بهتر است بیمه‌های دولتی براساس یک سری قواعد فقط در بیمه‌هایی فعالیت کنند که نقش ملی و تأثیرگذار دارند.
وی دلیل این مسئله را در اساسنامه و ماهیت بیمه‌های دولتی عنوان کرد و افزود: با توجه به این که در اساسنامه این شرکت‌ها ایجاد رفاه و آسایش برای عموم مردم عنوان شده، از این شرکت‌ها اقدام دیگری انتظار نمی‌رود اما در مقابل شرکت‌های خصوصی باید پاسخگوی سود صاحبان سهام خود باشند و این موضوع به این شرکت‌های اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه معلم:
بیمه‌های دولتی نباید قیمت‌شکنی کنند

فرهنگیان سراسر کشور باید برای دریافت معرفی نامه بیمه درمان تکمیلی با مراجعه به سایت بیمه معلم اقدام به ثبت‌نام الکترونیکی کنند؛ پر کردن این فرم منجر به کاهش زمان دریافت خدمات به فرهنگیان خواهد شد.

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمدرضا عباسی ـ مدیرعامل شرکت بیمه معلم ـ در یک نشست خبری با اشاره به عملکرد بیمه معلم در سال گذشته گفت: بیمه معلم با تحت پوشش قرار دادن حدود 22درصد از جمعیت کشور، نه تنها بزرگ‌ترین شرکت بیمه در کشور بلکه در خاورمیانه است و از مجموع 3.2درصد کاهش بیمه‌های دولتی در تولید حق بیمه 1.3درصد آن به بیمه معلم رسیده است.

وی به فعالیت‌های این بیمه برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان گفت: براساس این تفاهم‌نامه هزینه خسارت مشتریان در زمان حاضر به حساب‌ بانک صادرات واریز و مبالغ بیمه درمان به حساب افراد واریز خواهد شد.

عباسی به فعالیت‌های این شرکت در کشورهای خارجی اشاره کرد و گفت: اولین مجوز فعالیت یک شرکت بیمه خارجی در سال گذشته در عراق کسب شده و شعبه‌ای در اربیل ایجاد شده و به زودی شعبی هم در سلیمانیه و دهوک افتتاح می‌شوند.

وی درباره آزادسازی تعرفه بیمه اظهار کرد: در صورتی که زیرساخت‌های لازم برای ان کار فراهم شود مناسب است اما در زمان حاضر شرکت‌های بیمه دولتی در رقابت با بیمه‌های خصوصی و برای از بین بردن آن‌ها تدابیر مختلفی اتخاذ می‌کنند که در مواردی رفتارهای آن‌ها استکبارگونه است چرا که به دلیل قدرت خود می‌خواهند شرکت‌های کوچک‌تر بخش خصوصی را کنار بزنند. بیمه‌های دولتی نباید قیمت‌شکنی کنند و اینجاست که دولت باید نقش حاکمیتی و حمایتی خود را ایفا کند چرا که بیمه‌های دولتی مدعی‌اند بر مبنای اسا‌س‌نامه خود باید برای رفاه جامعه تلاش کنند و نه سود‌آوری.

عباسی ادامه داد: در برخی مناقصه‌ها شرکت‌های بیمه دولتی یک سوم قیمت واقعی که از سوی بیمه‌های خصوصی ارائه می‌شود قیمت می‌دهند و پاسخ آن‌ها هم استناد به اساس‌نامه‌شان است. دولت باید برای دامپینگ بیمه‌های دولتی فکر جدی کند و بیمه‌های دولتی باید تنها در طرح هایی شرکت کنند که دارای نقش ملی و تاثیر گذار هستند.

مدیرعامل بیمه معلم میزان خسارت پرداختی بیمه شخص ثالث را محرمانه دانست و گفت: بدون درنظر گرفتن شاخص‌های واقعی برای بیمه شخص ثالث نمی‌توان انتظار سودده بودن آن را داشت.

وی در ادامه به ارائه آمار و ارقام درباره عملکرد شرکت بیمه معلم پرداخت و گفت: در سال 87 میزان پورتفوی شرکت 781.714 میلیارد ریال بوده و در 6 ماهه ابتدای سال جاری که معمولا 20 تا 25 درصد پرتفوی شرکت‌های بیمه‌ای محقق می‌شود، 484.442 میلیارد ریال جذب شده است و پیش‌بینی ما برای پایان سال 100 میلیارد تومان است. تعداد بیمه‌نامه‌ها هم که در سال 87 برابر 286 هزار و 617 بود در 5 ماهه ابتدای سال جاری به 186 هزار و 197 رسیده است. میزان خسارت پرداخت بیمه معلم در سال 87 حدود 169 میلیارد ریال است و تعداد شعب 35 و نمایندگان 600 بوده است. کارکنان شرکت هم از 315 نفر در سال 87 به 421 نفر در 5 ماهه اول سال 88 افزایش یافته است.

وی سهم بیمه معلم از بازار بیمه کشوری را 1.95 درصد عنوان کرد که نسبت به دو سال پیش بیش از 250 درصد رشد داشته است.همچنین 13 میلیون دانش آموز، 4 میلیون پرسنل آموزش و پرورش با خانواده که حدود 22 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که دو میلیون آن‌ها تحت پوشش بیمه تکمیلی و 90 درصد از بیمه عمر و حوادث و مصوب و مکمل پرسنل آموزش و پرورش تحت پوشش بیمه معلم است.

وی تصریح کرد: از لحاظ رشد تعداد بیمه‌نامه در سال 87 در مقام سوم بوده‌ایم و از لحاظ رشد پورتفوی رتبه اول. میزان رشد پورتفوی در 6 ماهه ابتدای سال جاری 143 درصد بوده است و بازده حقوق صاحبان سهام از 2.28 درصد در سال 86 به 11.92 درصد در سال 87 رسیده است. سود عملیاتی فعالیت بیمه‌ای در سال 86 برابر 18 میلیارد و 810 میلیون ریال و در سال 87 برابر 58 میلیارد 443 میلیون ریال بوده و سود خالص از 10 میلیون و 68 میلیون ریال در سال 86 به 55 میلیارد و 357 میلیون ریال در سال 87 رسیده است و از نظر کسب سهم در بازار ششمین شرکت بیمه است.

وی تاکید کرد: بازده حقوق صاحبان سهام این شرکت 400 درصد، بازده دارایی ها 147 درصد، سود عملیاتی فعالیت بیمه ای 310 درصد، سود خالص دوره ای 549 درصد درآمد و حق بیمه 319 درصد رشد داشته است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

معاون مالی بیمه البرز در گفت‌وگو با ایسنا:
قیمت سهام شرکت کمی تند و تیز بود اما نسبت به ارزش ذاتی سهم مناسب است

معاون مالی بیمه البرز قیمت سهام این شرکت بیمه را نسبت به ارزش ذاتی آن مناسب و نسبت به EPS کمی تند و تیز توصیف کرد.

سیدرسول تاجدار در گفت‌وگو با خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره دلایل استقبال از سهام شرکت بیمه البرز در کمتر از یک دقیقه گفت: بیمه البرز در پنج سال گذشته شاخص‌های مالی خوبی از خود به جا گذاشته است و در زمینه کارایی عملیاتی، مشتری‌مداری و استفاده بهینه از بازار سرمایه سابقه خوبی دارد. ضمن اینکه از دارایی‌های مناسبی در تهران و کرج برخوردار است و در کل سوددهی مناسبی داشته است؛ همه این دلایل باعث استقبال از سهام بیمه البرز در بورس شد.

وی درباره قیمت هر سهم این شرکت که فراتر از پیش‌بینی‌ها بود اظهار کرد: اعتقاد داریم قیمت کنونی نسبت به ارزش ذاتی سهام کاملا مناسب است اما از آنجایی که علاقه داشتیم برای سهام‌دار جزء منافع بیشتری داشته باشد می‌توان گفت این قیمت نسبت به EPS کمی تند وتیز بود.

وی غیرواقعی بودن قیمت کنونی را رد کرد و گفت: اگر قیمت سهام غیرواقعی باشد، مسوولان مالی شرکت نه تنها باید به نهادهای نظارتی پاسخگو باشند بلکه اعتقاد داریم ذره‌ای اجحاف در حق سهام‌داران نارواست. ما در جلسه معارفه در شب قبل از عرضه سهام، صادقانه تمام ابهاماتی که در مورد بیمه البرز مطرح بود را پاسخ دادیم. مسائلی مثل نیروی انسانی و افزایش حقوق و دستمزد، افزایش سهم بیمه خودرو در پرتفوی بیمه البرز که عمدتا برای شرکت سربه‌سر و حتی زیان‌ده است. این مسائل تشریح شد تا مبادا خریداران به صورت ناآگاهانه درباره خرید سهام تصمیم بگیرند.

معاون مالی بیمه البرز درباره مراحل بعدی عرضه سهام بیمه البرز گفت: پس از عرضه یک میلیون و 46 سهم باطل شده، مابقی 10 درصد باقی مانده سهام بیمه البرز در قالب 10 عرضه یک درصدی طی 10 روز عرضه می‌شود و تصمیم در این باره برعهده سازمان خصوصی‌سازی و بورس است. اگرچه آن‌ها تا شش ماه پس از عرضه اولیه فرصت دارند 10 درصد مابقی را عرضه کنند اما گویا تصمیم بر عرضه به همین شیوه است.

وی درباره حجم مبنای سهام شرکت بیمه البرز توضیح داد: طریقه محاسبه حجم مبنا بدین گونه است که شرکت‌هایی که دارای سه میلیارد برگ سهم هستند حجم مبنا 0.8 در هزار، یک تا سه میلیارد برگ سهم 0.5 در هزار و پایین‌تر از یک میلیارد 0.4 در هزار محاسبه می‌شود و بر این اساس حجم مبنای سهام شرکت بیمه البرز 208 هزار سهم است.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرکل آموزش و توسعه بیمه مرکزی ایران:
ضریب نفوذ بیمه در سطح کشور1.3 درصد است
کشورهای توسعه یافته12 برابر مردم ایران حق بیمه پرداخت می کنند

مدیرکل آموزش و توسعه بیمه مرکزی ایران گفت: مردم کشورهای توسعه یافته 12 برابر مردم کشور ایران حق بیمه پرداخت می کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوروزی در مراسم افتتاحیه هجدهمین شعبه بیمه توسعه کشور و نخستین شعبه بیمه توسعه در گیلان گفت: افتتاح شعبه زمینه ظهور یک حضور آگاهانه است و گیلان با وجود پتانسیل های بیشمار توریستی، اقتصادی، کشاورزی و صنعتی نیازمند شتاب بیشتر در زمینه بیمه است.

وی با اشار به اینکه سهم کشور ایران از مجمومه بیمه‌های دنیا در صنعت بیمه 9 درصد است و این سهم اصلا کافی نیست، افزود: با شتاب خوبی که در پیش گرفته شده است و گامهای موثری که موسسات دولتی باید انجام دهند این میزان باید ارتقا یابد.

نوروزی خاطرنشان کرد: شاخص سرانه حق بیمه در ایران50 دلار است این در حالیست که مردم در کشورهای توسعه یافته 600 دلار یعنی 12 برابر حق بیمه پرداخت می کنند و حتی بیمه در کشورهای رقیب مانند ترکیه، امارات، قطر، کویت و عربستان سرانه حق بیمه بسیار جلوتر از کشور ایران است.

وی ضریب نفوذ بیمه در سطح کشور را 1.3 درصد عنوان کرد و در ادامه گفت: این سهم در کشورهای توسعه یافته 7.5 درصد است این در حالیست که سهم بیمه‌های زندگی در کشور ما 5.6 درصد است و این آمار حاکی از آنست که ظرفیتهای خالی زیادی وجود دارد که امروز به آنها نفوذ نکرده ایم.

مدیرکل آموزش و توسعه بیمه مرکزی ایران با اشاره به اینکه رشد حق بیمه کشور از سال 85 تا 86 ، 27 درصد بوده است این در حالیست که بیمه توسعه در این مدت 182 درصد رشد داشته است نشان از آن است که این بیمه مسیر توسعه را پرشتاب طی می کند و با نوآوری‌ها و توانمندیها باید بتواند ارزش سیاسی را هم بالا ببرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

با عرضه «البرز» اتفاق افتاد

ورود نخستین بیمه به بازار سهام

دنیای اقتصاد- روزگذشته 26میلیون سهم بیمه البرز در شرایطی عرضه شد که گمانه‌‌زنی‌های بازار در بهترین حالت ممکن قیمتی معادل 450تومان را برای‌‌این سهم ارزیابی می‌کرد؛ اما فروش 26میلیون سهم بیمه البرز در کمتر از 38ثانیه در شرایط باورنکردنی و به دنبال رقابت کارگزاران، میانگین قیمتی 629 تومان را برای هر سهم «البرز» رقم زد.‌ مدیران شرکت بورس، بیمه البرز و مسوولان سازمان خصوصی‌سازی در اظهاراتی مشابه، سفارش‌های کارگزاران را عامل اصلی کشف قیمت بالای بیمه البرز دانستند.
 

پلاک 453 بورس تهران به «البرز» رسید
اولین بیمه بازار سرمایه
گروه بورس: اعظم شریفی- مدیران شرکت بورس، بیمه البرز و مسوولان سازمان خصوصی‌سازی در اظهاراتی مشابه، سفارش‌های کارگزاران را عامل اصلی کشف قیمت بالای بیمه البرز دانستند.
به گزارش خبرنگار ما، روزگذشته 26میلیون سهم بیمه البرز در شرایطی عرضه شد که گمانه‌‌زنی‌های بازار در بهترین حالت ممکن قیمتی معادل 450تومان را برای‌‌این سهم ارزیابی می‌کرد؛ اما فروش 26میلیون سهم بیمه البرز در کمتر از 38ثانیه در شرایط باورنکردنی و به دنبال رقابت کارگزاران، میانگین قیمتی 6293ریال را برای هر سهم «البرز» رقم زد.‌‌این در حالی است که سهم هر کدام از 520ایستگاه معاملاتی از سوی ناظر بازار 52هزار سهم تعیین شده بود و رقابت کارگزاران در خرید سهام این شرکت موجب شد 21میلیون سهم بیمه البرز در قیمت 620تومان و 5میلیون سهم‌‌این شرکت در محدوده قیمتی بین 620 تا 675تومان معامله شود.
براین اساس و به منظور توزیع گسترده سهامی که خریداران زیادی تقاضای خرید داده بودند، سهم هر کد حقیقی در هر کارگزاری 3هزار سهم و سهم هر کد حقوقی از هر کارگزار 5هزار سهم تعیین شده است.
بازار قیمت البرز را تعیین کرد
در هیمن حال مدیرعامل شرکت بورس با اشاره به‌‌اینکه تمام تلاش خود را کردیم تا 10درصد بیمه البرز راعرضه کنیم، گفت: طبق مقررات موجود در عرضه‌های اولیه، 5درصد سهام برای کشف قیمت به بازار عرضه می‌شد، اما با توجه به کوچک بودن شرکت بیمه البرز تمام تلاش‌ خود را کردیم تا 10درصد بیمه البرز در روز عرضه اولیه به بازار بیاید. وی با اشاره به‌‌اینکه قیمت سهم را خود بازار تعیین کرده است، افزود: شرکت بورس سعی کرده است در عرضه‌های اولیه، تمام اطلاعات لازم را به بازار ارائه کند تا بازار بتواند بر‌‌این اساس ارزیابی دقیقی از سهام صورت دهد.‌‌این در حالی است که با ورود بیمه البرز یک صنعت جدید وارد بورس شد تا تعداد صنایع حاضر در بازار سرمایه کشور به 39صنعت برسد.
قالیباف خاطرنشان کرد: ‌‌این صنعت پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و صورت‌های مالی متفاوتی را شامل می‌شود که تحلیل‌گران باید توجه لازم را به آنها داشته باشند. براین اساس در جلسات متعدد سعی کردیم اطلاعات خوبی را در اختیار بازار قرار دهیم که به صورت ضمیمه در امیدنامه بیمه البرز آمده است. از سوی دیگر بیمه‌های آسیا و‌‌ایران نیز با توجه به روند پیگیری در هیات پذیرش به زودی می‌توانند در بورس عرضه شوند. قالیباف با توجه به انتقاد برخی کارگزاران در خصوص سهمیه‌بندی و مشکلات سیستم معاملاتی خاطرنشان کرد: تمهیدات لازم را برای توزیع گسترده سهام انجام دادیم تا بنابر درخواست‌هایی که نزد هر کارگزاری به ثبت رسیده است، تخصیص عادلانه‌‌این سهم صورت گیرد.‌‌این در حالی است که هر مشکلی را نباید به سیستم معاملات ربط داد و بررسی دقیقی را در‌ ‌این خصوص انجام می‌دهیم.
قیمت سازمان خصوصی‌سازی؛ 4746ریال
همچنین معاون آماده‌سازی امور سهام سازمان خصوصی‌سازی نیز با بیان قیمت مدنظر سازمان 4746ریال بود، گفت: ما قیمت پایه‌‌ای را مدنظر قرار داده بودیم، اما ‌‌این کارگزاران بودند که نرخ را در سامانه معاملاتی وارد کردند.
وی به ارزش‌گذاری شرکت‌های تامین سرمایه امین، آریا سهم، کارگزاری رضوی به عنوان کارگزار فروشنده و سازمان خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: کارگزاری رضوی قیمت‌‌این سهم را 4399ریال، آریا سهم 4627ریال، تامین سرمایه امین بین 4050 تا 4600ریال و سازمان خصوصی سازی حداقل قیمت را 4746‌ریال برآورد کرده بودند.
غلامی در خصوص اجرای روش ثبت سفارش دفتری در ‌‌این سهم گفت: ممکن بود که با اجرای‌‌این روش قیمت سهم تا 1200 تومان افزایش یابد.
وی در خصوص عرضه‌های بعدی سازمان خصوصی‌سازی در‌‌این سهم گفت: عرضه بعدی‌‌این سهم با توجه به وضعیت بازار از روز شنبه صورت خواهد پذیرفت.
غلامی با اشاره به اختصاص 20درصد سهم بیمه البرز به آستان قدس رضوی و سهم 20درصدی صندوق‌های تامین اجتماعی در این سهام اظهار داشت: با عرضه 10درصدی امروز، 50درصد بیمه البرز واگذار شده است و عرضه تدریجی 10درصدی سهام این شرکت از روز شنبه دردستور کار است. وی در پاسخ به اینکه دولت تمامی سهم خود در این شرکت عرضه خواهد شد یا خیر گفت: در این خصوص باید وزارت اقتصاد تفسیر دقیق خود را بیان کند که آیا باید 20درصد از سهم هر شرکت را در پرتفوی خود داشته باشد یا اینکه 20درصد بازار هر صنعت را برای دولت نگه خواهد داشت. وی افزود: با مشخص شدن این موضوع سازمان خصوصی‌سازی باید با توجه به واگذاری 5درصد از سهام بیمه البرز به کارکنان این شرکت، در خصوص عرضه 35درصدی یا 15درصدی سهام بیمه البرز تصمیم‌گیری کند؛ اما به نظر می‌رسد عرضه‌های تدریجی، بیشتر از عرضه بلوکی در این سهم صورت گیرد.
غلامی همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سهم دهک‌ها در سهام عدالت مشخص است،‌ فعلا سهام جدیدی به سهام عدالت داده نخواهد شد.
قیمت‌گذاری تند بیمه البرز
مدیرعامل شرکت بیمه البرز نیز در واکنش به قیمت کشف شده برای این شرکت گفت: به اعتقاد من قیمت تعیین شده برای سهم تند بود؛ زیرا اطلاعات شرکت به صورت شفاف و روشن در امیدنامه و جلسه معارفه ارائه شده و درست است که شرکت بیمه البرز موفق‌ترین شرکت بیمه کشور بوده و سودآور است، ولی هر سهم، قیمت خاص خود را داشته و برآورد ما از قیمت سهام این شرکت در حدود450‌تومان بود.
محمد ابراهیم امین افزود: ولی به هر دلیل قیمت این سهم تا 6293ریال افزایش پیدا کرد که امیدواریم با عرضه‌های بعدی طی هفته آینده قیمت سهم متعادل شود تا خریداران بازنده نباشند.
وی خاطرنشان کرد: توقعات و ارزیابی بازار از سهام بیمه البرز باید براساس آمار و عملکرد شرکت صورت گیرد. این درحالی است که سود سال 87 شرکت از آزاد کردن ذخایر آن بوده است و ما نیز علاقه‌مند به تعیین غیرواقعی سهام نیستیم تا شاهد تنزل آن نباشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه به زودی در خصوص برگزاری مجمع شرکت تصمیم‌گیری می‌شود، عنوان کرد: بیمه البرز برای سال 88 تعدیل EPS نخواهد داشت؛ زیرا در شش ماه اول 50‌درصد EPS پیش‌بینی شده، محقق شده است.
وی در خصوص افزایش سرمایه بیمه البرز توضیح داد: افزایش سرمایه در اولین جلسه مجمع شرکت مطرح می‌شود؛ چرا که بر اساس الزامات بیمه مرکزی باید سرمایه شرکت‌های بیمه به 40میلیارد تومان افزایش یابد؛ ولی با توجه به اینکه امکان استفاده از منابع داخلی شرکت برای افزایش سرمایه وجود دارد، پیشنهاد ما افزایش سرمایه تا 50میلیارد تومان است؛ زیرا هر چقدر سرمایه شرکت‌های بیمه بالاتر باشد ظرفیت پذیرش ریسک افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: اگر در کنار خصوصی‌سازی موضوع آزادسازی قیمت‌ها وعدم دخالت دولت در قیمت‌گذاری مطرح باشد، آینده بسیار روشنی را برای شرکت و صنعت بیمه پیش‌بینی می‌کنم.
وی در پاسخ به این سوال که خصوصی‌شدن چه تاثیری در شرکت بیمه البرز خواهد داشت؟ تصریح کرد: آنچه که موفقیت بنگاه اقتصادی را تضمین می‌کند نوع مالکیت بنگاه نیست بلکه نحوه اداره شرکت وفضای کسب و کار است. فضای کسب و کار در کشور و به خصوص در صنعت بیمه در صورتی که آزادسازی صورت گیرد، افق روشنی را خواهد داشت.
امین ادامه داد: از نظر اداره بنگاه نیز روش‌های شناخته‌شده مدیریتی وجود دارد که مهم‌ترین شاخصه آن شفافیت و پاسخگویی است که شرکت بیمه البرز نیز از نظر شفافیت، پاسخگویی و مشتری‌مداری و به لحاظ استفاده از دستاوردهای IT مقام اول را در بین همه شرکت‌های بیمه برای سه سال متوالی کسب کرده است.
بیمه البرز قیمت‌گذاری کاذب شد
در همین رابطه رییس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین با اشاره به اینکه بازار کم عمق ما بار دیگر در عرضه بیمه البرز خود را نشان داد، گفت: معامله‌گران در کارگزاری‌ها فقط با اتکا به داشتن مدرک نمایندگی 2 و بدون کار کارشناسی در جو هیجانی بازار اقدام به وارد کردن قیمت‌های خرید می‌کنند.
شاهین چراغی با بیان اینکه 160سفارش خرید در هر قیمتی به کارگزاری مهرآفرین داده شده بود، افزود: در شرایطی که جو روانی بازار می‌خواهد سهام را به هر قیمتی خریداری ‌کند، بازار بدون تحلیل روی سهم قیمت‌گذاری می‌کند؛ چرا که عمده درآمدهای بیمه البرز در سال گذشته از درآمدهای غیرعملیاتی این شرکت و از محل اوراق مشارکت محقق شده است و این مساله موضوع قابل بحثی در شرکت است.
وی با بیان اینکه بعد از واگذاری قرار نیست هیچ اتفاق خاصی در شرکت بیفتد، یادآور شد: سازمان خصوصی‌سازی و بورس باید همان‌گونه که در مورد بازگشایی نماد شرکت‌ها پس از مجامع محدودیت ایجاد کرده‌اند، در مورد عرضه‌ سهامی مانند بیمه البرز نیز باید با تعیین قیمت کارشناسی و سهمیه‌بندی دستگاه‌های معاملاتی، این سهم را به بازار می‌دادند تا بازار با جو احساسی، سهم را قیمت‌گذاری کاذب نمی‌کرد. وی افزود: در افزایش قیمت بیمه البرز کارگزاران نقش داشتند؛ اما سازمان خصوصی‌سازی نیز با عدم اعلام قیمت کارشناسی خود بازار را از اشتباه در قیمت‌گذاری بیرون نیاورد.
بیمه البرز؛ 3 دهم درصد ارزش بورس
این در حالی است که با ورود بیمه البرز به بورس تهران در مجموع 163میلیارد تومان به ارزش بازار بورس تهران افزوده شد. بیمه البرز به عنوان چهارمین شرکتی‌ که از ابتدای سال جاری عرضه می‌شود، وارد بورس شد و10درصد این شرکت به عنوان یازدهمین شرکت اصل 44 عرضه شد.
این شرکت با 26میلیارد تومان سرمایه فعلی 3/0درصد به ارزش بازار بورس تهران افزود که بر این اساس با میانگین قیمتی 6293ریال، رتبه پنجاه و هفتم شرکت بورس تهران را به دست آورده است.
از سوی دیگر براساس آخرین شنیده‌ها یک میلیون و 45هزار و 200سهم عرضه شده بیمه البرز به دلیل اشتباهات صورت گرفته از سوی برخی کارگزاران و اشکالات سیستم معاملات باطل شده است.
براین اساس با ابطال 4/0درصد از سهام عرضه شده بیمه البرز، معامله 6/9درصد از سهام این شرکت به طور قطعی انجام شده و به نظر می‌رسد سهام باطل شده معاملات روزگذشته در روز شنبه عرضه شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نیم میلیون تصادف به دلیل"آرایش کردن"

ایران اکونومیست: از هر پنج زن که رانندگی می کنند، یک نفر در حال رانندگی آرایش می کند. 3 درصد از این زنان اعتراف کرده اند که هنگام رانندگی آرایش کرده و موجب تصادف شده اند. بیشتر این زنان و دختران بین 17 تا 21 سال هستند.

به گزارش جهان: روزنامه "دیلی میل" چاپ انگلیس طی گزارشی فاش کرد که سالانه بیش از پانصد هزار تصادف در این کشور رخ می دهد که علتش آرایش دختران و زنان در حین رانندگی است.
این روزنامه انگلیسی در ادامه گزارش خود می افزاید: زنان و دخترانی که در زمان رانندگی به آرایش کردن مشغول می شوند، به دلیل خارج شدن خودرو از کنترل آنها، موجب تصادف و ایجاد حوادثی مرگبار می شوند.
"دیلی میل" همچنین می نویسد: از هر پنج زن انگلیسی که رانندگی می کنند، یک نفر در حال رانندگی آرایش می کند. 3 درصد از این زنان اعتراف کرده اند که هنگام رانندگی آرایش کرده و موجب تصادف شده اند. بیشتر این زنان و دختران بین 17 تا 21 سال هستند.
اداره مبارزه با حوادث جاده ها در انگلیس ضمن تأیید این خبر، نسبت به آرایش کردن این زنان و دختران در حین رانندگی به شدت هشدار داده و خواستار برخورد شدید و جدی با آنان شده است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیر بیمه‌های اشخاص بیمه البرز:
پوشش بیماری‌های خاص به بیمه عمر شرکت بیمه البرز اضافه شد

مدیر بیمه‌های اشخاص بیمه البرز از اضافه شدن پوشش بیماری‌های خاص و تکمیل پوشش بیمه‌ای عمر این شرکت خبر داد.

علیرضا مقرب در گفت‌وگو با باشگاه خبری «توانا» اظهار کرد: کارشناسان و اساتید مجرب این شرکت با اجرای طرحی به منظور به‌روزرسانی بیمه عمر، پوشش بیماری‌های خاص مانند جراحی مغز، جراحی قلب و مانند آن را به پوشش بیمه‌ای عمر اضافه کردند.
وی با بیان اینکه این بیمه‌نامه به صورت تکمیلی در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت، افزود: فروش این نوع بیمه‌نامه‌ها در دنیا به صورت به روز بوده، ولی بیمه‌نامه عمر به این صورت در دنیا وجود ندارد و شرکت بیمه البرز به عنوان تنها مدعی می‌تواند با شرکت‌های بیمه دنیا رقابت کند.
مقرب با اشاره به تکمیل پوشش بیمه ای عمر در این شرکت، گفت: در کنار پوشش‌های بیمه‌ای عمر شرکت بیمه البرز شرط حوادث را هم در بیمه‌نامه خود گنجانده و هر حادثه‌ای که برای بیمه شده در طول شبانه‌روز اتفاق افتاد، این شرکت خسارت آن را پرداخت می‌کند.
مدیر بیمه‌های اشخاص بیمه البرز با معرفی بیمه فوت تمام عمر، اظهار داشت: در دنیا پوشش‌های جدید بیمه‌ای طراحی و به بازار ارائه می‌شود و شرکت بیمه البرز هم برای رقابت با شرکت‌های خارجی بیمه نامه‌هایی جدید ارائه می‌دهد.
وی ادامه داد: این شرکت به عنوان اولین شرکت بیمه اقدام به طراحی بیمه‌نامه‌ای کرده که در آن علاوه بر اینکه شرط سنی وجود ندارد مشتری می‌تواند در سرمایه‌گذاری‌های شرکت بیمه ذی‌نفع بوده و از محل آن عایدی بیشتری تا پایان عمر خود دریافت کند.
مقرب بهره‌مندی از پوشش بیمه عمر و حوادث با پرداخت اولین قسط حق بیمه و نیز امکان معافیت از پرداخت حق بیمه در صورت از کارافتادگی کلی را از جمله مزایای بیمه فوت تمام عمر دانست و ادامه داد: برای دارندگان این نوع بیمه‌نامه امکاناتی از قبیل صدور بیمه‌نامه با هر مبلغ حق بیمه مورد نظر، تبدیل تمام یا قسمتی از سرمایه فوت به انواع بیمه‌های مستمری و پرداخت تسهیلات به دفعات تا 90‌درصد ارزش بازخریدی بیمه نامه بدون نیاز به ضامن در نظر گرفته شده است.
وی هدف از ارائه این بیمه‌نامه را ایجاد آینده‌ای مطمئن برای بیمه شده و خانواده وی بیان کرد و اظهار داشت: بیشترین نگرانی هر خانواده از دست دادن سرپرست خانواده است، ولی با انعقاد قرارداد بیمه فوت تمام عمر و پرداخت به موقع اقساط حق بیمه، در صورت فوت بیمه شده به هر علت سرمایه فوت شده به وراث قانونی یا ذی‌نفع‌های منتخب بیمه پرداخت می‌شود.
مدیر بیمه‌های اشخاص بیمه البرز در خصوص شرایط معافیت از پرداخت حق بیمه، گفت: در صورتی که بیمه شده در اثر بروز بیماری یا وقوع حوادث دچار از کارافتادگی کامل و دائم شود از پرداخت حق بیمه معاف می‌شود.
وی حداکثر سن بیمه شده به منظور برخورداری از مزایای پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه را 60 سال تمام دانست.
مقرب مزایای دیگر این طرح را معافیت مالیاتی عنوان کرد و اظهار داشت: گسترش و توسعه بیمه عمر و به تبع آن بیمه فوت تمام عمر در کشور کمک موثری جهت تامین افراد و خانواده‌هایشان است.
وی با بیان اینکه دولت برای ترغیب مردم به خرید بیمه نامه‌های عمر مزایای خاص مالیاتی را در نظر گرفته است، گفت: به سرمایه بیمه عمر مالیات تعلق نمی‌گیرد و بیمه شده یا استفاده‌کنندگان از سرمایه بیمه هیچگونه مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.
مقرب ابزار اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در مورد این نوع پوشش‌ها را محدود به رسانه‌ها ندانست و گفت: دولت می‌تواند به منظور فرهنگ‌سازی، کارکنان خود را به خرید این‌گونه بیمه‌نامه‌ها ترغیب کند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

وضعیت مالی بیمه دانا در آستانه عرضه در بورس

مدیرعامل بیمه دانا از سود 74 تومانی برای هر سهم این شرکت در سال 87 خبر داد.

به گزارش ایسنا، هادی اویارحسین اظهار کرد: بیمه دانا مدارک لازم برای واگذاری سهام را به سازمان بورس ارسال کرده و نزد سازمان ثبت شده است و پس از عرضه بیمه البرز به فاصله کوتاهی حدود هفت الی 10 روز بیمه دانا واگذار خواهد شد.
وی از نهایی کردن صورت‌های مالی شرکت و تهیه امیدنامه خبر داد و سرمایه شرکت را 10میلیارد و 500میلیون تومان عنوان کرد و افزود: برای هر سهم بیمه دانا 740ریال سود برای سال 1387 در نظر گرفته شده است.
وی همچنین درباره زیان‌دهی بیمه دانا در سال‌های گذشته تاکید کرد: پرونده زیان‌دهی شرکت بسته شده و بیش از سه سال است که صورت‌های مالی بیمه دانا به سوددهی رسیده و سود انباشته نیز دارند.
اویارحسین درباره برگزار نشدن مجمع عمومی شرکت تصریح کرد: پس از مذاکرات لازم به این نتیجه رسیدیم که با تنفس در برگزاری مجمع سود سال جاری را به سهامداران جدید اختصاص دهیم.
مدیرعامل بیمه دانا با تاکید بر واگذاری بخشی از سهام بیمه دانا به عنوان رد دیون به میزان 39درصد گفت: از باقیمانده سهام شرکت همچنین قرار است پنج درصد برای کشف قیمت، در بورس عرضه شود که در نظر داریم آن را تا 20درصد با موافقت سازمان خصوصی‌سازی عرضه کنیم و پنج درصد نیز برای کارکنان این شرکت اختصاص می‌یابد.


سید محتشم حسینیان

سلام


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل شرکت بورس در پاسخ به فارس:
طرح بیمه سهام شرکت های بورسی مسکوت ماند

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت بورس از مسکوت ماندن طرح بیمه سهام به دلیل بار مالی آن خبرداد.

حسن قالیباف اصل در پاسخ به این سوال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که طرح بیمه سهام که پیش از این طریق همکاری با بیمه آسیا پیگری می‌شد به کجا انجامید پاسخ داد: این طرح فعلا " مسکوت مانده چرا که به بار مالی نیاز داشت و کسی هم حاضر به تقبل آن نشد.
وی با بیان اینکه شرکت بورس علاقمند به اجرای این طرح است ادامه داد: این طرح باید از سوی وزارت اقتصاد و شرکت‌های بیمه‌ای و با مشخص بار مالی آن پیگیری شود.
به گزارش فارس، جواد سهامیان مقدم مدیرعامل بیمه ایران در 30 اردیبهشت سال گذشته درگفت و گو با فارس از اجرایی شدن چند طرح جدید از جمله بیمه سهام و نوسانات نرخ ارز در خریدهای فاینانس و نسیه از خارج و بیمه نوسان در سال گذشته جاری خبر داده بود.
طرح بیمه سهام یکی از راه‌های کنترل و مدیریت ریسک در بورس است. بیمه سهام علاوه بر دارا بودن مزایای اوراق مشتقه و پوشش ریسک، امکان معاملات سوداگرانه روی اوراق مشتقه را از بین می‌برد و از این راه به کارایی بیشتر بازار سرمایه کمک می‌کند.
بیمه سهام قراردادی است که براساس آن سبد سهام تا تاریخ مشخصی در برابر زیان‌های احتمالی محافظت و تضمین می‌شود. در صورتی که این سبد سهام در تاریخ سررسید قرارداد، زیانی را تجربه کرده باشد طبق قرارداد، این زیان جبران می‌شود. اما چنانچه سبد سهام در دوره مزبور سود کرده باشد کل سود حاصله (منهای حق‌بیمه پرداختی) به‌عنوان سود سرمایه‌گذار شناسایی می‌شود

سید محتشم حسینیان

 

سلام

لایحه بیمه جامع کیفیت ساختمان به شورای اسلامی شهر ارائه شد

مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران از ارائه لایحه بیمه جامع کیفیت ساختمان به شورای اسلامی شهر تهران خبر داد و گفت : به دلیل آن که این اقدام همه فرآیند ساختمان را در بر می گیرد ، کاهش تخلفات ساختمانی را به دنبال خواهد داشت .
به گزارش حیات ، سید صباح الدین متقی با بیان این که موضوع بیمه ساختمان دو سال است که پیگیری می شود ، گفت : بیمه ای که شهرداری طی این دو سال مطرح کرده ، بیمه جامع کیفیت ساختمان بوده که در سه مرحله طراحی ، ساخت و بهره برداری ، ساختمانها را تحت پوشش قرار دهد .
وی افزود : برای این کار با چند شرکت بیمه مذاکره شد که هیچ شرکتی این نوع بیمه را به صورت کامل نداشت .
متقی از تشکیل کنسرسیوم بیمه برای این کار خبر داد و گفت : اخیرا شرکت ها یبیمه دولتی و نیمه دولتی به صورت یک کنسرسیوم برای این کار ، تشکیل و یک شرکت به صورت نماینده این شرکت ها اعلام آمادگی کرده است تا موضوع بیمه ساختمان را در همه فرآیندها بر عهده بگیرد .
مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران ، اجرای طرح بیمه جامع کیفیت ساختمان را موجب کاهش تخلفات ساختمانی دانست و خاطر نشان کرد : این طرح ، ساختمان را از زمان صدور پایان کار به مدت 10 سال بیمه می کند.
متقی تصریح کرد : لایحه بیمه جامع کیفیت ساختمان در حال حاضر به شورای اسلامی شهرتهران ارائه شده است و بعد از تصویب ، اجرایی خواهد شد .
به گفته وی ، این طرح پس از تصویب ، در مرحله اول برای ساختمان های بالاتر از سه هزار متر مربع و پس از آن در مرحله دوم برای همه ساختمان ها اجرا می شود و به دلیل آن که در شناسنامه ساختمان قید می شود ، هم برای مالک و هم خریدار حائز اهمیت است .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

فروش 10 درصد سهام البرز در 11 دقیقه

ده درصد سهام شرکت بیمه البرز معادل 26 میلیون سهم در مدت 11 دقیقه در بورس تهران فروخته شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، این سهام به قیمت هر سهم 629 تومان و در مجموع به ارزش 16میلیارد و 362 میلیون تومان فروخته شد.

پیش بینی سود هر سهم بیمه البرز 812 ریال اعلام شده است.

شرکت بیمه البرز نخستین شرکت بیمه ای است که در اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی واگذار شد.

سهام دو شرکت بیمه ای آسیا و دانا هم واگذار خواهد شد

سید محتشم حسینیان

 

سلام

‌عمدی بودن آتش‌سوزی بازار‌ تهران
رئیس سازمان آتش‌نشانی یادآور شد: در هر حادثه، عمدی یا غیرعمدی بودن حادثه مورد توجه کارشناسان این سازمان قرار می‌گیرد و ما احتمال می‌دهیم حادثه فوق عمدی باشد، که برای اعلام نتیجه قطعی باید منتظر نظر کارشناسان سازمان بود.
محمدرضا حاجی‌بیگی رئیس سازمان آتش‌نشانی از آتش‌سوزی یکصد مغازه در بازار تهران خبر داد و گفت: احتمال عمدی بودن این آتش‌سوزی وجود دارد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی با اشاره به این حادثه به «جام‌جم» گفت: ساعت 00/19 دوشنبه و به دنبال مشاهده دود ناشی از آتش‌سوزی در یک مغازه پتوفروشی در سرای حاج حسن بازار بزرگ تهران، موضوع به ماموران آتش‌نشانی گزارش شد. با عزیمت ماموران به محل مشخص شد این آتش‌سوزی به دلیل آن که در مجاورت کالاهای سریع‌الاشتعال مانند کاغذ، پارچه، چوب، چرم و مانند آن بوده است؛ گسترش پیدا کرده و یکصد مغازه را در برگرفته است.

حاجی‌بیگی افزود: با اعزام 150 نفر از ماموران 10 ایستگاه آتش‌نشانی به محل، عملیات گسترده برای اطفای حریق آغاز و پس از 150 دقیقه ماموران موفق شدند با مهار آتش از بروز یک فاجعه بزرگ پیشگیری کنند.

فقط دعا کنید

رئیس سازمان آتش‌نشانی اضافه کرد: پس از وقوع این آتش‌سوزی و به دلیل مشکلاتی که پیرامون بافت بازار تهران وجود دارد، چند مرحله دکتر محمدباقر قالیباف شهردار تهران و مهندس مهدی چمران رئیس شورای شهر با من تماس گرفتند که عنوان کردم برای پیشگیری از وقوع یک فاجعه در بازار تهران، فقط دعا کنید.

تجهیزات آتش‌نشان‌ها با گاری منتقل شدحاجی بیگی افزود: ماموران آتش‌نشانی با رشادت مثال زدنی خود را به دل آتش زدند و مجبور شدیم برخی تجهیزات را با گاری دستی به محل منتقل کنیم. وی خاطرنشان کرد: در این حادثه 9 نفر از آتش‌نشان‌ها آسیب دیدند که در حال حاضر یک نفر آنها در بیمارستان بستری است.

8 تا 10 میلیارد تومان خسارت

رئیس سازمان آتش‌نشانی تصریح کرد: پس از اطفای حریق 4 ایستگاه در محل استقرار پیدا کردند تا لکه‌گیری خود را ادامه دهند که این کار تا عصر دیروز ادامه داشت.

وی افزود: برآورد اولیه حاکی از این است که حادثه آتش‌سوزی 8 تا 10 میلیارد تومان خسارت برجای گذاشته است.

رئیس سازمان آتش‌نشانی یادآور شد: در هر حادثه، عمدی یا غیرعمدی بودن حادثه مورد توجه کارشناسان این سازمان قرار می‌گیرد و ما احتمال می‌دهیم حادثه فوق عمدی باشد، که برای اعلام نتیجه قطعی باید منتظر نظر کارشناسان سازمان بود.

رئیس سازمان آتش‌نشانی افزود: به عنوان یک خدمتگزار اعلام خطر می‌کنم که بازار تهران آتش زیرخاکستر است. رها شدن سیم‌های برق و بافت فرسوده بازار تهران و معابر تنگ و باریک عملا آتش‌نشانی را با مشکل جدی روبه‌رو کرده است. وی گفت: از ابتدای سال جاری این سومین آتش‌‌سوزی در بازار تهران است که اگر از خودگذشتگی آتش‌نشان‌ها نبود، قطعا شاهد حوادث بسیار تلخی بودیم.

هشدارها را جدی بگیرید

بهروز تشکر، مدیرروابط عمومی سازمان آتش‌نشانی نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: این حادثه دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. بافت فرسوده، اتصالات برقی به هم ریخته و بی‌توجهی به نکات ایمنی، زیرا عمده آتش‌سوزی‌ها در بعدازظهر روی می‌دهد.

وی افزود: باید شرایطی ایجاد شود تا بازار از حالت بارانداز بودن خارج شود. و ما برای به صدا در آوردن زنگ هشدار اخیرا اقدام به چاپ 10 هزار بروشور و توزیع آن در بازار کردیم تا صاحبان مغازه‌ها، انبارها و کارگرانی که در این محل فعالیت می‌کنند هشدارها را جدی بگیرند.
تشکر افزود: پس از حادثه آتش‌سوزی شب دوشنبه شرایط به‌گونه‌ای بود که تصور می‌کردیم بزودی شعله‌های ‌آتش از خیابان مولوی در آن سوی بازار بیرون خواهد زد.

سید محتشم حسینیان

 

سلام

رییس‌کل بیمه مرکزی خبر داد:
ماموریت جدید بیمه ایران برای تامین سرمایه مسکن

لیلا اکبرپور(دنیای اقتصاد)سال‌ها است در تمامی مراجع رسمی از مجلس گرفته تا وزارتخانه و موسسات بخش‌خصوصی صحبت از مشکل و گرانی مسکن بوده و محال است روزنامه یا مجله‌ای را باز کنید که در آن راجع به گرانی مسکن و....

اجاره‌بهای آن چیزی نوشته نشده باشد، یا طی هفته‌ای که می‌گذرد مسوولی راجع به این موضوع مصاحبه‌ای نداشته و خلاصه از سوی صاحبنظران و دست‌اندرکاران راه‌های مختلفی برای عرضه هرچه بیشتر مسکن پیشنهاد نشده باشد، اما در مقابل هیچ‌یک از مسوولان تاکنون به عنوان یک راه‌حل مهم توجهی به ذخایر و اندوخته‌های بیمه‌ای چه در سیستم بیمه‌های بازرگانی و چه در سیستم بیمه‌های تامین‌اجتماعی نداشته‌اند.
اما هفته گذشته در مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت بیمه ایران، رییس‌کل بیمه مرکزی از نقش‌آفرینی جدید بیمه ایران در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
فرشباف ماهریان ضمن اعلام تدوین برنامه‌های کلیدی تنظیم بازار بیمه کشورمان، در قالب برنامه طرح تحول صنعت بیمه که به تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز رسیده است خاطرنشان کرد: ماموریت جدیدی برای بیمه ایران تعریف شده است تا این شرکت با توجه به ذخایر قابل‌توجهی که دارد در پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری از جمله توسعه ساخت‌وساز در کشور مشارکت نماید.
فرشباف با بیان اینکه مذاکرات با شرکت توسعه عمران و بررسی پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری آن آغاز شده است ادامه داد: بیمه ایران با استفاده از قابلیت‌هایی که دارد می‌تواند در راستای اهداف دولت در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کند.
از آنجا که بحث تامین مسکن یک مطلب مهم در جامعه امروزی است این مسوولیت جدید بیمه ایران می‌تواند تحولی عظیم در بیمه‌های زندگی ایجاد نماید.
زیرا طبقات متوسط به پایین اجتماع به مشکل کمبود مسکن و بالا بودن نرخ اجاره‌بها مبتلا هستند و از سویی بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه‌درصدد توسعه بیمه‌های عمر به خصوص عمر متصل به پس‌انداز در کشور هستند.
بنابراین بدون تردید بهترین راه، ایجاد مسکن برای خریداران بیمه‌های عمر با استفاده از ذخایر شرکت‌های بیمه‌ای است.
درصد بالایی از آحاد مردم تحت‌پوشش بیمه‌های اجتماعی و انواع بیمه‌های بازرگانی هستند که موسسات بیمه‌گر می‌توانند از محل وجوه حق بیمه تا حدی که مقررات فنی اجازه می‌دهد به امر ایجاد مسکن برای آن دسته از بیمه‌شدگان خود که مسکن ندارند بپردازند و بهای آن را در بلندمدت دریافت کنند.
شرکت‌های بیمه بازرگانی می‌توانند برای بیمه‌شدگان عمر خود اقدام به برنامه خانه‌سازی کنند و به جای وعده پرداخت سرمایه از پیش تعیین‌شده، نوید خانه‌دار شدن را بدهند. به این ترتیب ضمن افزایش تعداد خریداران انواع بیمه‌های عمر مردم دیگر سرمایه خریداری شده سال‌های آتی را با نرخ تورم و انواع سود‌های بانکی و اوراق مشارکت نمی‌سنجند و یقین دارند در مقابل پرداخت اقساط بلندمدت بیمه‌های عمر، ضمن تحت‌پوشش
بودن بیمه حوادث در پایان دوره قرارداد، خانه‌ای از خود خواهند داشت.
در این خصوص موضوع مورد بحث یعنی سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در امر مسکن از دید بیمه مرکزی ایران و شورای‌عالی بیمه در سال‌های دور از نظر دور نمانده است و در آیین‌نامه شماره 12 مصوب شورای‌عالی بیمه که راجع به سرمایه‌گذاری موسسات بیمه است، این موضوع مورد حمایت قرار گرفته است، دیگر این وظیفه شورای‌عالی بیمه است که یک بار دیگر زمینه را برای تنوع سرمایه‌گذاری بیمه‌گران فراهم کند و شرکت‌های بیمه نیز در اندیشه برنامه‌ریزی اصولی برای گسترش بیمه‌های زندگی در کشور باشند.
به نظر می‌رسد مسوولان جدید بیمه مرکزی به این مساله پی برده‌اند که دیگر زمان آن رسیده تا ابزارهای جدیدی برای تامین منافع مشترک بیمه‌گر، بیمه‌گذار و سهامدار تعریف شود.
بیمه ایران که امروز تنها بیمه بازرگانی دولتی است همان طور که در بحث توزیع ریسک‌های سنگین لیدر کنسرسیوم است و در زمان قبولی اتکایی از بیمه‌های داخلی در راس
هرم قرار دارد می‌تواند با تدوین برنامه‌ای اصولی همان نقشی را که دولت و نهاد نظارتی بیمه مرکزی از او انتظار دارند به درستی ایفا نماید تا ضمن رونق بازار مسکن سهم بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بالاخره از پرتفوی بازار بیمه کشورمان فراتر از 6درصد برود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه توسعه خبر داد
تحقق یک سوم ازپرتفوی 100‌میلیارد تومانی

مدیر عامل بیمه توسعه گفت: یک‌سوم از پرتفوی 100‌میلیارد تومانی بیمه توسعه به ارزش 28‌میلیارد تومان محقق شده است.

قدرت‌ا... اسدی در گفت‌وگو با خبرگزاری موج اظهار کرد: یک سوم از پرتفوی 100‌میلیارد تومانی بیمه توسعه به ارزش 28‌میلیارد تومان در 6 ماه نخست سال‌جاری تحقق پیدا کرد. وی با اشاره به ضریب خسارت 26‌درصدی بیمه توسعه در سال گذشته افزود: هم‌اکنون ضریب خسارت بیمه توسعه 24‌درصد است که تا پایان سال‌جاری به 30‌درصد می‌رسد.
مدیرعامل بیمه توسعه متذکر شد: بیمه توسعه خسارت معوق و پرداخت نشده ندارد و تمامی خسارت‌های خود را پرداخت کرده است. وی در پایان از صدور بیمه‌نامه‌ای جدید تحت‌عنوان بیمه‌نامه «مستمری مادام‌العمر» خبر داد و گفت: تفاوت این بیمه‌نامه با بیمه‌نامه عمر از نظر زمانی است و با رعایت جوانب قانونی به زودی به مشتریان عرضه می‌شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

در گفت‌وگو با فارس مطرح شد
آخرین اخبار بیمه البرز قبل از واگذتری از زبان مدیرعامل

خبرگزاری فارس:به زودی بیمه البرز از طریق بورس واگذار می شود مدیر عامل این بیمه در گفت و گو با فارس به بیان آخرین اخبار این شرکت پرداخت.

محمدابراهیم امین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در رابطه با نحوه واگذاری بیمه‌های دولتی اظهار داشت: واگذار‌ی‌ها براساس قوانین و مقررات کشور صورت می‌گیرد که یکی از آنها عرضه از طریق بورس است و هر کس بتواند خریداری می‌کند.
وی افزود: نوع دیگر عرضه، به صورت بلوکی است و هر کس توانایی خرید داشته باشد، سهام را می‌خرد و نباید فروشنده تعیین کند که این سهام به چه کسی بفروش برسد.
امین در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا واگذاری سهام بیمه‌های دولتی به بیمه‌های خصوصی بهتر از واگذاری آن به صورت عام است؟، تصریح کرد: یک شخصیت حقوقی نمی‌تواند بیشتر از 20 درصد از سهام یک شرکت را بخرد و دلیلی مبنی بر ارائه شرکت‌های بیمه دولتی به خصوصی نمی‌بینم چون هر شرکت، یک برند و فعالیتی خاص دارد و اگر شرکتی می‌خواهد موفق باشد بهتر است بیمه خود را توسعه دهد.
به گفته مدیر عامل بیمه البرز لزوما اگر بیمه‌های دولتی به خصوصی واگذار شود صنعت بیمه رشد نخواهد کرد.
وی تصریح کرد: هدف از واگذاری‌ شرکت‌های دولتی این است که از شمول قوانین عام دولت خارج شوند تا راحت‌تر رشد کنند.
امین بیان کرد: وقتی که شرکتی از شمول قوانین دولتی رها می‌شود سطح کارایی، مشخص کننده میزان حقوق و مزایای یک کارمند خواهد بود.
مدیرعامل بیمه البرز گفت: رشد یک شرکت به انتقال مالکیت آن بستگی ندارد بلکه به نحوه اداره و فضای کسب و کار وابسته است چون فضای کسب و کار در بخش دولتی و خصوصی متفاوت است.
وی افزود: اگر بخش خصوصی سرمایه و نیروی انسانی دارد که می‌تواند سهام شرکت دیگری را بخرد بهتر است این سرمایه و نیروی انسانی را برای شرکت‌های خود صرف کنند.
امین معتقد است شرکت‌های بیمه‌ دولتی در صورت خصوصی سازی مانند برخی از شرکت‌های دولتی واگذار شده ضررده نخواهند بود چون طرف قرارداد با دولت نیستند.

* تعرفه‌ها در هیچ‌کدام از شرکت‌های بیمه رعایت نمی‌شود

امین در خصوص آزادسازی تعرفه‌ها در صنعت بیمه، خاطرنشان کرد: هم اکنون تعرفه‌‌ها در هیچ یک از شرکت‌های بیمه دولتی و خصوصی اجرا نمی‌شود و جریمه لحاظ نکردن این تعرفه‌ها به شرط اثبات توسط بیمه مرکزی، نقدی است.
وی تصریح کرد: اما زمانی که تعرفه‌ها به طور رسمی برداشته شود، دیگر کف و سقف وجود ندارد و هر شرکت باید با محاسبه فنی نرخ حق بیمه را بدست آورد که البته این موضوع برای همه شرکت‌ها یکسان است؛ فقط میزان هزینه‌ها و سود موردنظر، تعیین کننده نرخ حق بیمه است.
مدیرعامل بیمه البرز با اشاره به سهم 25 درصدی بیمه‌های خصوصی در صنعت بیمه یادآور شد: شرکت‌های کوچک و خصوصی هم اگر مدیریت مناسب داشته باشند می‌توانند با آزاد سازی تعرفه‌های خود را هماهنگ کنند.
امین در پاسخ به این سوال که آیا برای شرکت بیمه سود مهم است یا پرتفوی، اظهار کرد: کف نرخ‌ها،‌ نرخ فنی است و ملاک کار، اقتصادی بودن آن است نه پرتفوی؛ همچنین برای صاحبان سهام سود اهمیت دارد نه پرتفوی و با توجه به این که بیمه‌‌نامه‌ها یک ساله است یک شرکت نمی‌تواند به صورت کوتاه مدت نرخ‌ها را کاهش دهد تا دیگر شرکت‌ها را از دور خارج کند و این موضوع امکان‌پذیر نیست.
وی خاطرنشان کرد: صنعت بیمه سیال است و مشتری وقتی خدمات بهتر ببیند به آن شرکت رجوع می‌کند.
امین تصریح کرد: در همه جای دنیا وقتی نرخ‌ها آزاد می‌شود، دستگاه نظارتی قوی وجود دارد تا کسی نتواند دامپینگ کند. در ایران شورای رقابت و شورای داوری در سندیکای بیمه‌گران این موضوع را پیگیری می‌کنند.
مدیر عامل بیمه البرز در مورد ضریب نفوذ بیمه در ایران بیان کرد: ضریب نفوذ بیمه در کشورهای هم‌تراز ایران حدود 5 درصد بوده که سه برابر ایران است و با توجه به عملکرد این کشور‌ها در کوتاه‌مدت می‌توان به آن دست یافت.
امین در مورد ضریب نفوذ بیمه در سایر کشورها گفت: در کشورهای صنعتی مانند کره این شاخص 14 درصد، ژاپن 15، انگلیس 10 و میانگین آن در دنیا حدود 7 درصد است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

تالار مولوی بیمه شد

مدیر تالار مولوی از بیمه شدن تماشاگران، گروهها، تالار و همچنین بیمه آتش‌سوزی و تأسیسات و امکانات این تالار نمایشی توسط بیمه ایران خبر داد.

مهدی مکاری در این باره به خبرنگار مهر گفت: از این پس تالار مولوی، تماشاگران، عوامل، گروههای نمایشی و همچنین امکانات و تجهیزات و تأسیسات تالار بیمه شده‌اند. در واقع تالار مولوی دارای سه نوع بیمه آتش‌سوزی، تماشاگر،‌ اعضای گروه و عوامل تالار و امکانات، تجهیزات و تأسیسات شده است. حداقل و حداکثر تعهد بیمه پزشکی و جانی در طول بیمه‌نامه از یک تا 120 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: کارگاه دکور، بخش فنی و دکورهای موجود نمایش‌ها همچنین ماشین آلات موجود نظیر پرژکتورها و میکسر و تأسیسات چیلر و هواساز تالار تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند. عوامل و کارکنان تالار مولوی علاوه بر بیمه پزشکی و جانی در نظر گرفته از دفترچه خدمات درمانی بیمه نیز بهره‌مند هستند.

مدیر تالار مولوی درباره وضعیت تابلوهای راهنما و تابلوی اصلی این تالار تئاتری گفت: ما تمام مراحل قانونی را برای نصب تابلوهای راهنمای تالار مولوی در منطقه و نصب تابلوی اصلی تالار مولوی انجام دادیم ولی متأسفانه به نتیجه‌ای نرسیدیم. نصب تابلوهای راهنما برای تالار مولوی که در کنار تئاتری بودن به جامعه دانشگاهی نیز اختصاص دارد بدیهی است. البته ما تابلوی اصلی تالار را برای نصب در خیابان 16 آذر طراحی کرده و آن را نصب خواهیم کرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

آمریکن فری پرس:
بیمه سپرده‌های بانکی آمریکا در آستانه ورشکستگی قرار گرفت

خبرگزاری فارس : رئیس شرکت بیمه سپرده های فدرال امریکا با اذعان به عدم توانایی پرداخت دیون بانک ها اعلام کرد ممکن است نتواند به کار خود ادامه دهد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نشریه آمریکن فری پرس ، رئیس شرکت بیمة سپردة فدرال که یک آژانس نیمه خصوصی با عملکرد تضمین سپرده های تا 250000 دلار در بانک های ایالات متحده است اعلام کرد ممکن است نتواند به کار خود ادامه دهد.
رییس شرکت بیمه سپرده آمریکا افزود : این آژانس با عدم توانایی پرداخت دیون بانک ها روبرو است چون بانکها هر چه بیشتر زیر بار قروض و دیون می روند.
رئیس این موسسه ، شیلا بایر عنوان نمود که موسسه بیمه فدرال ممکن است در سال جاری از پرداخت دیون خود عاجز باشد. خانم بایر افزود: «ورشکستگی تعداد زیادی از بانکها در سال 2010 بدلیل شرایط رو به وخامت اقتصادی محتمل است. بدون مقادیر قابل توجه درآمد مالیات اضافی در آیندة نزدیک، طرحهای فعلی نشان می دهد که تراز بودجه به صفر خواهد رسید یا حتی منفی خواهد شد.»
سخنان وی به منظور اعمال فشار بر بانکها و دیگر مؤسسات مالی برای گرفتن پول اضافی برای پرداخت ولخرجی های آنها بود. موسسه بیمه فدرال برای اطمینان از اینکه می تواند سپرده ها را تضمین کند، به این دریافت ها وابسته است .
وی گفت پاداشهای فوری جدید با توجه به مشکلات رو به رشد بانک که بودجة این را به صفر رسانده است بسیار حیاتی بود.
بایر با فاش کردن غیر عمدی این راز ،در روز 9 مارس در تلویزیون ظاهر شد تا اولین بیانات خود را شفاف سازی نماید با گفتن اینکه انتظار می رود موسسه بیمه فدرال طی سال جاری علی رغم شرایط اقتصادی، دچار به هم ریختگی نشود.
بایر گفت: «ما می خواهیم برای تمام احتمالات در آینده آماده باشیم بنابراین در حال افزایش ذخایر و داراییها هستیم به گونه ای که ذخیره های ما را کمی بیشتر تقویت کند.»
وی افزود این آژانس 22 میلیارد دلار برای هر گونه خسارات احتمالی در سال آینده کنار گذاشته و 19 میلیارد دلار در بودجه باقیمانده است. مشکل این است که بودجة بیمة سپرده در پایین ترین سطح خود در حدود ربع قرن گذشته قرار گرفته است. از ژانویة 2008، طبق آمار موسسه بیمه فدرال ، 50 بانک تعطیل شده اند. در چهار سال آینده، این موسسه پیش بینی می کند ورشکستگی آیندة بانکها بیش از 65 میلیارد دلار از بودجة آژانس را هزینه موسسه بیمه فدرال آمریکا بانکهای بزرگ که دچار مشکل می شوند را در نظر نمی گیرد. اگر سیتی بانک یا بانک آمریکا تعطیل شوند، می تواند کل سیستم را از بین ببرد.
در سال 1923 پس از اینکه آمریکایی ها میلیارد ها دلار از ذخایر خود را هنگامی که بانکها طی قحطی بزرگ تعطیل شدند، از دست دادند، این موسسه بوجود آمد. سیسم FDIC به گونه ای ایجاد شد که دستمزدهایی را از بانکها دریافت کند که برای تضمین سپرده ها در صورت ورشکستگی بانک، مورد استفاده قرار گیرد. ولی اگر پول کافی در بودجه موجود نباشد، موسسه بیمه فدرال مجبور خواهدبود برای حل مشکل به دولت فدرال و مالیات پردازان برای تأمین بودجة قرضی، مراجعه کند. این موسسه در وبسایت خود اعلام می کند که از زمان افتتاح این آژانس در اول ژانویة 1934، هیچ سپرده گذاری حتی یک سنت از بودجة تضمین شده خود را در اثر ورشکستگی بانک از دست نداده است .
بعضی تحلیل گران نگران هستند که این موضوع ممکن است در سالهای آینده تغییر کند چون درآمدهای مالیاتی دولت کاهش می یابد و حجم خالص وامهای دچار مشکل و دارایی های بی ارزش، بانکهای بیشتری را مجبور به تعطیلی می کند و مشتریان بانک راباخسارت بزرگی روبرو می نماید. قانونگذاران هم اکنون به این نگرانی رو به رشد با ارائه قانونی به پیشنهاد سناتور کریس داد، رئیس کمیتة بانکداری مجلس سنا و سناتور مایک کراپو پاسخ داد که این قانون به موسسه بیمه فدرال اجازه می دهد تا سقف 500 میلیارد دلار از خزانه آمریکا در صورت نیاز وام بگیرد.
برای این کار، خزانه نیاز خواهد داشت از سرمایه گذاران خارجی مانند چین و حتی دیگر بانکها وام بگیرد. این یک قانون مسخره است که نسلهای آینده را سر دو راهی برای پرداخت اصل سرمایه برای وام و سود سرمایه برای دیون قرار می دهد.
بدنبال انتشار خبر احتمال عدم توانایی این موسسه برای پرداخت، بایر تلاش خود را نمود تا نگرانیهای روز افزون را تسکین دهد. بایر گفت: «مهم آن است که مردم این موضوع را درک کنند. ما بوسیلة حمایت کامل و اعتبار دولت آمریکا پشتیبانی می شویم. این پول همیشه در دست ما خواهد بود. هرگز بی پول نخواهیم شد.»
بر اساس این گزارش تا حدودی حق با اوست. استفان زارلنگا، نویسندة علم گمشدة پول می گوید: «حق با اوست که این پول همیشه در دست خواهد بود ولی راهی که از آن پول به آنجا می رسد مهم است که آیا می توانیم از مشکل رهایی یابیم یا هرچه بیشتر در مشکل غرق خواهیم شد. هم اکنون، دولت مجبور است از مردم مالیات بیشتری بگیرد یا پول بیشتری قرض کند ولی این کلید حل مشکل نیست.»


سید محتشم حسینیان

 

سلام

معاون شرکت بورس در گفت وگو با فارس خبر داد:
انتظار بورس برای برگزاری جلسه معارفه بیمه البرز

خبرگزاری فارس : معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس گفت: با توجه انتشار امیدنامه و تکمیل اطلاعات بیمه البرز انتظار براین است قبل از عرضه اولیه سهام این شرکت در چهارشنبه هفته جاری، جلسه معارفه ایی برگزار شود.


محمدرضا رستمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در رابطه با عرضه اولیه و 10 درصدی سهام بیمه البرز (که به گفته مسئولان سازمان خصوصی سازی چهارشنبه جاری انجام می گیرد) اظهار داشت: با توجه به انتشار امیدنامه و کامل شدن اطلاعات بیمه البرز، به عنوان شرکت بورس انتظار داریم این شرکت جلسه معارفه جدیدی را قبل از عرضه سهام برگزار کند تا فعالان بازار از آخرین اطلاعات آن مطلع شده و شفاف سازی کامل شود.
وی ادامه داد:هر چند این شرکت قبل از پذیرش و درج نام در بورس جلسه معارفه ایی را در 31 شهریور ماه برگزارکرده، اما در آن زمان بیمه البرز توسط هئیت پذیرش اوراق بهادار پذیرش نشده بود و امیدنامه ایی وجود نداشت، بنابراین این شرکت باید قبل از عرضه سهام نسبت به برگزاری جلسه معارفه ایی ظرف یکی دو روز آینده اقدام کند.
رستمی با اشاره به برگزاری سمینار آموزشی صنعت بیمه در دو هفته پیش و کسب نتایج مطلوب از این سمینار ادامه داد: علاوه بر درج اطلاعات این سمینار در سایت شرکت بورس، بخشی از کتاب ارزشگذاری نوشته " آسوات داموداران " که مربوط به نحوه ارزشگذاری بانکها و بیمه ها بود با هدف تحلیل های فنی صنعت بیمه در پایگاه اطلاع رسانی شرکت بورس درج شده است.
وی در خاتمه گفت: بیمه البرز اولین شرکت از صنعت بیمه کشور است که در روزهای آینده وارد بورس خواهد شد لذا لازم است شفاف سازی کامل آن با برگزاری جلسه معارفه ایی نهایی شود.
به گزارش فارس،براساس اجرای اصل 44 و طبق برنامه های سازمان خصوصی سازی، مقرر است چهارشنبه جاری تا 10 درصد از سهام شرکت 26 میلیارد تومانی بیمه البرز در تابلوی اصلی بازار اول بورس عرضه و کشف قیمت شود تا راه برای عرضه سهام دو شرکت دیگر بیمه ایی آسیا و دانا باز شود


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه دانا خبر داد:
سود 7.8 میلیارد تومانی در سال 87
کاهش بیمه شخص ثالث در پرتفوی شرکت

مدیرعامل بیمه دانا از سود 7.8 میلیارد تومانی این شرکت در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هادی اویارحسین در جمع اعضای شرکت‌های کارگزاری بورس قبل از عرضه در بورس گفت: صورت‌های مالی شرکت بیمه دانا فراز و نشیب‌هایی داشته اما سعی کرده‌ایم با بکارگیری سیاست‌هایی، شاخص‌ها را افزایش بدهیم. در طی دو سال گذشته پرتفوی بیمه شخص ثالث از نزدیک به40 درصد به 25درصد کاهش یافته که این امر نقش اساسی در کاهش زیان‌دهی شرکت داشته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره زیان‌ده بودن بیمه حج و زیارت زائران گفت: درست است که این بیمه‌نامه ضررده بوده اما نقش اصلی در ضرردهی شرکت‌ برعهده بیمه‌های شخص ثالث بوده است.

وی تصریح کرد: طبق تحقیقات سودآورترین رشته‌ها در پنج سال گذشته در صنعت بیمه رشته‌های باربری، آتش‌سوزی، مهندسی و مسئولیت‌ بوده‌اند که پایین‌ترین ضریب خسارت را داشته‌اند و در بیمه دانا سعی شده تا پرتفوی این نوع بیمه‌ها افزایش یابد.

مدیرعامل بیمه دانا اظهار کرد: هنگامی که مسئولیت را در شرکت برعهده گرفتیم 7251 پرونده در دفتر حقوقی باز وجود داشت که در حال حاضربه 975 پرونده رسیده است.

وی به صرفه جویی سه میلیارد تومانی در سال 86 و سه میلیارد و300 میلیون تومانی در سال 87 با تشکیل کمیته پرداخت خسارت دیات در مرکز اشاره کرد و گفت: این رقمی بود که در صورت کنترل نشدن پرداخت می‌شد و کمیته 10 نفره کارشناسان با بررسی کارشناسی باعث صرفه‌جویی در این زمینه شد.

اویارحسین همچنین سود بیمه دانا را در سال گذشته 7.8 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: یک برنامه بهینه ترکیب پرتفوی برای شرکت تعریف شده است که 94 درصد آن تحقق یافته است.

وی همچنین به زمین مزرعه علی‌آباد این شرکت در روبروی شهرک امید شرق تهران اشاره کرد و گفت: شرکت بیمه شرق این زمین را در سال 1329 خریداری کرد و پس از پیروزی انقلاب و ادغام بیمه‌ها این زمین در اختیار ارتش بود بنابراین لازم بود در این باره از فرماندهی کل قوا دستور گرفته شود و نهایتا در دی‌ماه 87 دستور رفع تصرف این زمین که 450 هزار متر مربع وسعت داشت داده شد


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نحوه‌ی ارزش‌گذاری و صورت‌های مالی نمونه شرکت‌های بیمه و مطالب ارائه شده در «سمینار تخصصی آشنایی با صنعت بیمه»

با عنایت به اینکه پیرو درج نام شرکت بیمه البرز در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار تهران، صنعت جدید بیمه‌گری به مجموعه‌ی صنایع موجود در بورس اضافه شده است، به‌منظور آشنایی بیشتر فعالان محترم بازار، فایل‌های آموزشی ارائه شده در «سمینار تخصصی آشنایی با صنعت بیمه» که در تاریخ 31 شهریور 1388 در محل اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران برگزار شد، در دسترس قرار می‌گیرد و از پیوندهای زیر قابل دریافت است.

 

* ساختار کلی صنعت بیمه کشور

* موارد خاص در گزارشگری مالی شرکت‌های بیمه

* کسب و کار بیمه: ویژگی‌های عملیاتی و مالی، مفاهیم و اقلام شاخص صورت‌های مالی

همچنین فصل بیستم ترجمه‌ی کتاب «ارزش‌گذاری سهام: مفاهیم و مدل‌های کاربردی» با عنوان «ارزش‌گذاری سهام مؤسسات خدمات مالی» (نویسنده‌ کتاب: آسوات داموداران، برگردان و گردآوری شده توسط شرکت تأمین سرمایه امین) و نیز صورت‌های مالی نمونه شرکت‌های بیمه، مصوب جلسه‌ی مورخ 9 اردیبهشت 1388 شورای عالی بیمه به همراه یادداشت‌های پیوست آن، از پیوندهای زیر قابل دریافت است:

* ارزش‌گذاری سهام مؤسسات خدمات مالی

* صورت‌های مالی نمونه شرکت‌های بیمه


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بیمه نامه های درمان گروهی به تعداد کمتری تقلیل می یابد

با تغییرات اساسی در آیین نامه مصوب شورای عالی بیمه، بیمه نامه های درمان گروهی از 50 نفر به تعداد کمتری تقلیل می یابد.

به گزارش بینا، عطری مدیر بیمه های درمان بیمه دانا در جمع خبرنگاران گفت: مدیریت نظارت بیمه مرکزی نظرات شرکت های بیمه ای را به منظور بازنگری مجدد برای تغییر در بیمه های درمان گروهی اخذ کرده است. وی با اشاره به آیین نامه مصوب شورای عالی بیمه در این خصوص گفت: به احتمال زیاد تغییرات اساسی در بیمه های درمان گروهی خواهیم داشت به طوریکه این بیمه نامه ها از 50 نفر به تعداد کمتری تقلیل یابد.

عطری هم چنین گفت: با تغییرات اساسی در آیین نامه مصوب شورای عالی بیمه، گسترده پوشش خدمات بیمه ای بیمه دانا افزایش پیدا می کند.مدیر بیمه های درمان بیمه دانا در ادامه متذکر شد: بیمه دانا با بیش از 96 درصد مراکز درمانی قرارداد درمانی منعقد کرده است. وی هم چنین به طرح زرین بیمه دانا اشاره کرد و افزود: با استفاده از طرح زرین بیمه دانا دیگر نیازی به مراجعه شعب و دریافت معرفی نامه برای مراکز درمانی نیست.

مدیر بیمه های درمان بیمه دانا تصریح کرد: یک چهارم پرتفوی بیمه دانا را بیمه های درمان تشکیل می دهند و سال گذشته رتبه اول را در بخش بیمه های درمان کسب کردیم.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 فرشباف به مهر اعلام کرد:
آغاز پذیره نویسی اولین بیمه تعاونی سهامی عام

رئیس کل بیمه مرکزی ایران از آغاز پذیره نویسی اولین شرکت بیمه تعاونی سهامی عام در آینده ای نزدیک خبرداد و گفت: این شرکت در مرحله معرفی مدیران خود قرار دارد.

جواد فرشباف ماهریان در گفتگو با مهر با بیان اینکه اولین بیمه تعاونی سهامی عام در مرحله معرفی مدیران است، گفت: اگر مدیران مربوطه تشخیص صلاحیت شوند، این شرکت آماده پذیره نویسی خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران با اشاره به اقدامات گسترده ای که برای تشکیل این شرکت صورت گرفته است، بیان کرد: این شرکت متشکل از تعدادی از سهامداران گسترده به شکل تعاونی است و وزارت تعاون در تشکیل آن هیچ نقشی ندارد. وی رقم سهامداری این شرکتها را از نیم درصد تا 5 درصد اعلام کرد و افزود: سهامداران شرکتهای تعاونی، سهام بیمه تعاونی را به نوعی خریداری کرده اند و در آن مشارکت خواهند کرد.

فرشباف ماهریان خاطرنشان کرد: قسمتی از سهام این شرکت عرضه عمومی می شود که این عرضه در قالب پذیره نویسی خواهد بود.

به گزارش مهر، با توجه به قانون سیاستهای اصل 44 در بخش تعاون و لزوم توسعه این حوزه از اقتصاد تشکیل بانکهای دولتی و غیر دولتی در کنار ایجاد بیمه های تعاونی سهامی عام تکلیف شده است.

با راه اندازی بانک دولتی توسعه تعاون، تشکیل و آغاز به کار اولین شرکت تعاونی بیمه سهامی عام پس از طی چند مرحله هم اکنون به مرحله انجام کارهای بورسی و پذیره نویسی سهام رسیده است و به زودی پس از انجام مراحل قانونی می توانیم شاهد راه اندازی رسمی آن باشیم.

اجرای الزامات قانون اصل 44 در بخش تعاون که نمونه های آن مانند ایجاد بانک و بیمه برشمرده شد، می تواند راهگشای دستیابی این بخش به سهم 25 درصد تا پایان برنامه پنجم توسعه باشد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

موافقت دولت با خرید ساختمان جدید برای بیمه مرکزی

خبرگزاری فارس: دولت به استناد گزارش‌های تخصصی درباره مستهلک بودن ساختمان فعلی بیمه مرکزی ایران، با خرید ساختمان اداری جدید برای این شرکت که تنها نهاد نظارتی و هدایتی صنعت بیمه کشور است، موافقت کرد.

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد: هیئت وزیران بنا به پیشنهاد بیمه مرکزی ایران با خرید یک باب ساختمان اداری در تهران توسط این شرکت از محل منابع داخلی آن با رعایت حداکثر صرفه‌جویی و صرفه و صلاح کشور موافقت کرد.
بر این اساس، خرید این ساختمان اداری توسط شرکت بیمه مرکزی ایران از شمول جزء ب9 بند 5 ضوابط اجرایی بودجه سال 1388 که شرکت‌های دولتی را از خرید هرگونه ساختمان جدید منع کرده، مستثنی خواهد بود.
این مصوبه را محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور در تاریخ 1/7/1388 ابلاغ کرده است.
این گزارش حاکی است به استناد گزارش‌های تخصصی از جمله گزارش شرکت خدمات مهندسین مشاور ایران ساختمان موجود بیمه مرکزی با بیش از 36 سال قدمت از استحکام لازم برخوردار نیست و امکان ریزش آن محتمل است و پیش از این نیز در سال‌های 1382 و 1386 تأمین ساختمان مناسب برای بیمه مرکزی ایران مورد تصویب قرار گرفته بود اما به دلیل مشکلات اجرایی عملی نشد.

سید محتشم حسینیان

 

سلام

واحدهای ستادی بیمه ایران متمرکز می شوند

هیئت دولت با هدف متمرکز کردن کلیه واحدهای ستادی شرکت سهامی بیمه‌ ایران، با خرید ساختمان اداری جدید برای این شرکت از محل فروش بخشی از ساختمان‌های واحدهای ستادی آن موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی با خرید یک باب ساختمان اداری در تهران توسط شرکت سهامی بیمه ایران از محل منابع داخلی این شرکت با رعایت حداکثر صرفه‌جویی و صرفه و صلاح کشور موافقت کرد.

بر این اساس، خرید این ساختمان اداری توسط شرکت سهامی بیمه ایران از شمول جزء (ب) بند 5 ضوابط اجرایی بودجه سال 1388 که شرکت‌های دولتی را از خرید هرگونه ساختمان جدید منع کرده، مستثنی خواهد بود.

این مصوبه را محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور در تاریخ 1/7/1388 ابلاغ کرده است.

هدف از این مصوبه، متمرکز نمودن کلیه واحدهای ستادی شرکت سهامی بیمه ایران به منظور کاهش هزینه خدمات تمام‌شده و صرفه‌جویی در هزینه‌های واحدهای اداری این شرکت و همچنین تسهیل در خدمات اداری است.

با استقرار کلیه واحدهای ستادی شرکت سهامی بیمه ایران در یک ساختمان واحد، هزینه‌های اداری و قیمت تمام شده فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده به مردم ضمن حفظ کیفیت بالا، به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. شرکت سهامی بیمه ایران طبق سیاست‌های اصل 44 در بدنه دولت باقی خواهد ماند و هم‌اینک حدود 50درصد بازار بیمه کشور را در اختیار دارد و کاهش قیمت تمام شده خدمات این شرکت، موجب تقویت رقابت در بازار بیمه و بهبود ارائه خدمات به مردم خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه دانا در گفت‌وگو با فارس:
سوددهی بیمه شخص ثالث در شرایط کنونی غیر ممکن است

خبرگزاری فارس: مدیرعامل بیمه دانا با اشاره به 100 درصد بودن ضریب خسارت بیمه شخص ثالث، سودده بودن این بیمه را با توجه به شرایط موجود غیر ممکن دانست.

هادی اویار حسین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد واگذاری بیمه‌های دولتی به بیمه‌های خصوصی به صورت بلوکی اظهار داشت: با توجه به امکانات و ظرفیت‌ شرکتهای بیمه خصوصی، این شرکتها توان خرید بیمه‌های دولتی را ندارند.
وی افزود: بهتر است پس از واگذاری و خصوصی‌سازی بیمه‌های دولتی، این شرکت‌ها، بیمه‌های خصوصی و کوچک را خریداری کرده و آنها را گسترش دهند.
مدیرعامل بیمه‌ دانا در مورد انحصار در صنعت بیمه گفت: زمانی چهار شرکت بیمه دولتی وجود داشت که شاید آن زمان این موضوع تا حدی درست بود، اما هم‌اکنون شرکت‌های بیمه خصوصی به طور مناسب خدمات ارائه می‌دهند.
اویار حسین با اشاره به عدم رعایت تعرفه‌های بیمه اظهار داشت: رعایت نکردن تعرفه‌ها به معنی تخلف نیست، بلکه یک نوع کار بیمه‌ای است که هر شرکت با توجه به سابقه و تجربه خود، آن را ارائه می‌دهد.
وی ضمن نفی انحصار در صنعت بیمه، این موضوع را به دلیل فعالیت خوب شرکت‌های بیمه خصوصی منتفی دانست.
مدیرعامل بیمه دانا با اشاره به ضررده دانستن بیمه شخص ثالث، تصریح کرد: براساس آخرین سالنامه بیمه مرکزی ضریب خسارت بیمه شخص ثالت بیش از 100درصد است و این موضوع به معنی عدم سوددهی بیمه شخص ثالث است.
به گفته اویار حسین به دلیل اینکه پرداخت دیات شخص ثالث یوم الادا است، شرکت‌های بیمه نمی‌توانند در مقابل سرمایه‌گذاری انجام شده از محل دریافت حق بیمه سود بیشتری به نسبت افزایش سالیانه دیات بدست آورند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه میانگین زمان پرونده‌های شخص ثالث سه سال است و با توجه به اینکه نرخ محاسبه دیات براساس تاریخ اجرای حکم (یوم‌الادا) است، این موضوع به ضرر شرکت‌های بیمه تمام می‌شود.
مدیرعامل بیمه دانا با اشاره به دیه کامل یک فرد بیان کرد: دیه کامل یک فرد از سال 73 براساس اعلام قوه قضائیه هر سال اعلام و بر مبنای 100 نفر شتر می‌باشد که در ماه‌های حرام یک سوم به این میزان اضافه می‌شود.
وی عنوان کرد: یکی از دلایل زیان‌ده بودن شخص ثالث، افزایش 30 تا 40 درصدی نرخ دیات به صورت سالانه است که بیشتر از بهره بانکی بوده و این موضوع هر نوع سرمایه‌گذاری برای سودآوری از طریق وجوه دریافتی بیمه شخص ثالث را منتفی می‌کند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

آغاز پذیره نویسی اولین بیمه تعاونی سهامی عام

رئیس کل بیمه مرکزی ایران از آغاز پذیره نویسی اولین شرکت بیمه تعاونی سهامی عام در آینده ای نزدیک خبرداد و گفت: این شرکت در مرحله معرفی مدیران خود قرار دارد.

جواد فرشباف ماهریان در گفتگو با مهر با بیان اینکه اولین بیمه تعاونی سهامی عام در مرحله معرفی مدیران است، گفت: اگر مدیران مربوطه تشخیص صلاحیت شوند، این شرکت آماده پذیره نویسی خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران با اشاره به اقدامات گسترده ای که برای تشکیل این شرکت صورت گرفته است، بیان کرد: این شرکت متشکل از تعدادی از سهامداران گسترده به شکل تعاونی است و وزارت تعاون در تشکیل آن هیچ نقشی ندارد.

وی رقم سهامداری این شرکتها را از نیم درصد تا 5 درصد اعلام کرد و افزود: سهامداران شرکتهای تعاونی، سهام بیمه تعاونی را به نوعی خریداری کرده اند و در آن مشارکت خواهند کرد.

فرشباف ماهریان خاطرنشان کرد: قسمتی از سهام این شرکت عرضه عمومی می شود که این عرضه در قالب پذیره نویسی خواهد بود.

به گزارش مهر، با توجه به قانون سیاستهای اصل 44 در بخش تعاون و لزوم توسعه این حوزه از اقتصاد تشکیل بانکهای دولتی و غیر دولتی در کنار ایجاد بیمه های تعاونی سهامی عام تکلیف شده است.

با راه اندازی بانک دولتی توسعه تعاون، تشکیل و آغاز به کار اولین شرکت تعاونی بیمه سهامی عام پس از طی چند مرحله هم اکنون به مرحله انجام کارهای بورسی و پذیره نویسی سهام رسیده است و به زودی پس از انجام مراحل قانونی می توانیم شاهد راه اندازی رسمی آن باشیم.

اجرای الزامات قانون اصل 44 در بخش تعاون که نمونه های آن مانند ایجاد بانک و بیمه برشمرده شد، می تواند راهگشای دستیابی این بخش به سهم 25 درصد تا پایان برنامه پنجم توسعه باشد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

اولین بیمه دولتی در بورس درج شد

هیئت پذیرش اوراق بهادار با درج بیمه البرز به عنوان نخستین بیمه دولتی در تابلوی اصلی بازار اول بورس اوراق بهادار تهران موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر هیئت پذیرش اوراق بهادار در جلسه شب گذشته خود پس از دریافت تعهدنامه‌های لازم با درج بیمه البرز به عنوان چهارصد و پنجاه و سومین شرکت پذیرفته شده در بخش و گروه «تامین وجوه بیمه و بازنشستگی بجز تامین اجتماعی اجباری» و طبقه «بیمه غیر از بیمه عمر»، با کد «01-03-66» و نماد «البرز» در فهرست نرخهای تابلوی اصلی بازار اول بورس اوراق بهادار تهران موافقت کرد.

هیئت پذیرش در جلسه روز 31 شهریور ماه سال جاری اطلاعات تکمیلی را از شرکت بیمه البرز درخواست کرد که این اطلاعات هم اکنون دریافت شده است.

براین اساس فرآیند پذیرش بیمه البرز در بورس نهایی شد، بنابراین براساس مقررات طی 5 روز پس از درج شرکت، سهام اولیه آن قابل عرضه در بورس خواهد بود. سهام این شرکت یک شنبه یا دوشنبه هفته آتی در بورس عرضه خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام


دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با همکاری  پایگاه اطلاع رسانی راهنمای بیمه ،  دوره آموزشی غیر حضوری مدیریت و بازاریابی بیمه  را برگزار می نماید.

این دوره غیرحضوری بوده و متقاضیان می توانند بسته آموزشی دوره را از طریق پست درب منزل خود دریافت نمایند
بنابراین متقاضیان ساکن شهرهای غیر از تهران نیز می توانند بدون حضور در تهران دوره را بگذرانند و مدرک آن را دریافت کنند

با گذراندن این دوره، مدرک معتبر مدیریت و بازاریابی بیمه از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به شما اعطاء می شود

گذراندن این دوره برای متقاضیان دریافت نمایندگی بیمه توصیه می شود.
طبق تبصره1 بند4
آئین نامه شماره 57 مصوب شورای عالی بیمه مربوط به شرایط اخذ نمایندگی بیمه، افرادی که دارای گواهی قبولی دوره آموزشی بیمه از مراکز معتبر باشند، نیازی به سابقه کار جهت اخذ نمایندگی بیمه ندارند.

همچنین فعالین صنعت بیمه نیز با گذراندن این دوره، ضمن دریافت مدرک معتبر در زمینه حرفه خود، با تکنیک هایی بازاریابی و مدیریتی نوین صنعت بیمه آشنا شده و سطح علمی حرفه خود را افزایش می دهند

توضیحات کامل تر
تلفن های ثبت نام و پیگیری:25 و 88225024-021


سید محتشم حسینیان

 

سلام

کردزنگنه: بیمه البرز 15 مهر به بورس می رود

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: عرضه سهام شرکت بیمه البرز به چهارشنبه 15 مهر موکول شد.
غلامرضا حیدری کردزنگنه در مصاحبه با خبرنگار ما افزود: دیشب جلسه ای درباره آخرین تصمیم گیری برای واگذاری سهام بیمه البرز تشکیل و در این جلسه مقرر شد سهام بیمه البرز به جای عرضه برای صبح فردا به 15 مهر موکول شود.
وی گفت :15 مهر ابتدا 10 درصد از سهام بیمه البرز برای کشف قیمت در بورس عرضه می شود و با توجه به کشش بازار احتمال دارد این مقدار یا در همان روز یا روزهای آینده افزایش یابد.
کرد زنگنه درپاسخ به اینکه ارزش10 درصد از سهام بیمه البرز را به چه میزان پیش بینی می کنید افزود: بستگی به بازار دارد و تا کشف قیمت صورت نگیرد نمی توان در این باره اظهار نظر کرد.
رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: شرکت بیمه البرز نخستین بیمه دولتی است که در بورس عرضه می شود و یکی از پرسودترین بیمه هاست.
کرد زنگنه افزود: پیش بینی ما از احتمال استقبال وسیع مردم برای خرید سهام بیمه البرز حکایت می کند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه ایران در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
اجرای طرح بیمه آتیه همگان برای اعطای تسهیلات 75 تا 150 میلیون تومانی

خبرگزاری فارس: مدیر عامل بیمه ایران با اشاره به تدوین آیین‌نامه‌های طرح بیمه آتیه همگان از اجرایی شدن آن ظرف شش ماه آینده خبر داد.


جواد سهامیان مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در مورد طرح بیمه آتیه همگان گفت: براساس این طرح تمام متولدین بعد از تاریخ اجرای مصوبه در سن 18 سالگی با گرفتن تسهیلات 75 یا 150 میلیون تومان می‌توانند برای کار و مسکن و ازدواج اقدام کنند.
وی افزود: بر این اساس خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد مستضعفان از پرداخت حق بیمه معاف و دولت برای خانواده‌های دارای درآمد متوسط، 60 درصد حق بیمه، برای 5/1 برابر درآمد متوسط 30 درصد و برای بقیه جامعه 10 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کند.
به گفته مدیر عامل بیمه ایران، آیین‌نامه این طرح ظرف حداکثر شش‌ ماه تهیه و برای اجرا به دولت ارائه خواهد شد و این طرح برای دو نفر از فرزندان قابل اجراست.
بر این اساس با توجه به مهلت شش ماهه برای تدوین آیین‌نامه این طرح و با توجه به تصویب این طرح در شهریور ماه احتمالا متولدین فروردین 89 می‌توانند از این طرح استفاده کنند.

* انحصار در صنعت بیمه وجود ندارد

سهامیان مقدم در پاسخ به این سوال که آیا در صنعت بیمه انحصار وجود دارد، گفت: انحصاری وجود ندارد برخی، ضعف‌ عملکردها در ارائه خدمات را به حساب انحصار می‌گذارند.
وی اظهار داشت: کالایی عرضه می‌شود، هر کس خدمات بهتر و ارزان‌تر ارائه دهد مردم آن را خریداری می‌کنند، مردم اختیار دارند و مجبور نیستند، اجبار یعنی انحصار، در صورتی که انحصاری وجود ندارد.
مدیرعامل بیمه ایران بیان کرد: برخی بیمه‌ها به خاطر اینکه گمان می‌کنند، بیمه شخص ثالث زیان‌ده است از صدور این بیمه‌نامه خودداری می‌کنند در صورتی که، منابع عظیم مالی که از صدور این بیمه به دست می‌آید، اگر با مدیریت مالی درست سرمایه‌گذاری شود منجر به سودده شدن این بیمه می‌شود.

* وجود کف قیمت حق بیمه لازمه آزاد سازی تعرفه‌ها

سهامیان مقدم در مورد آزادسازی تعرفه‌ها گفت: آزادسازی یک سری ابزار و الزامات دارد که تا اجرا نشود موفق نخواهد بود.
وی افزود: باید یک کف و حداقل برای نرخ حق بیمه تعیین شود تا هیچ شرکتی نتواند کمتر از آن نرخ تعیین کند.
عضو شورای عالی بیمه اظهار داشت: مورد دیگر، وجود محاسب و کارشناس برای ارزیابی ریسک بیمه است، اگر شرکت بیمه، ریسک را محاسبه کند سود اقتصادی وجود خواهد داشت و اگر نباشد یا از مردم هزینه اضافی گرفته شده و یا زیان‌ده خواهد بود.
مدیرعامل بیمه ایران در خصوص بخش خصوصی یادآور شد ما حامی بخش خصوصی هستیم و حدود 80 درصد حق بیمه تولید توسط نمایندگی‌های شرکت که در اختیار بخش خصوصی است تولید می‌شود.
وی با اشاره به دستورالعمل رئیس جمهور در مورد صنعت بیمه عنوان کرد: رئیس جمهور در دستورالعمل خود به این صنعت خط و ربط داد و رقابت را براساس مشتری‌مداری، خدمات سریع و آسان عنوان کرد و در صنعت بیمه همه شرکت‌ها واحد هستند.

* پرداخت خسارت شخص ثالث در 20 دقیقه

سهامیان مقدم با اشاره به خدمات بیمه ایران در پرداخت خسارت تصادف تصریح کرد: در 22 منطقه تهران، گروه‌های سیار برای پرداخت خسارت وجود دارند و ظرف 20 دقیقه خسارت پرداخت خواهد شد.
به گفته وی، خسارت هواپیمایی متعلق به شرکت کاسپین ظرف 52 روز پرداخت شد به طوری که 2 میلیارد تومان برای بیمه بدنه هواپیما و برای هر نفر 40 میلیون تومان ظرف 20 دقیقه از زمان مراجعه پرداخت شد.

* عرضه بلوکی می‌تواند به رشد صنعت بیمه‌ کمک کند

سهامیان مقدم در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نحوه واگذاری بیمه گفت: 5 درصد سهام به صورت عرضه آزاد برای کشف قیمت است مابقی را هم می‌توان به صورت بلوکی به شرکت‌های بیمه خصوصی واگذار کرد به شرطی که به فرد باتجربه و متخصص واگذار شود.
وی افزود: هر دو مدل بلوکی و عرضه آزاد خوب است، جوهره واگذاری این است که هر کس این سهام را مناسب برای سوددهی می‌داند بتواند این سهام را خریداری کند.
چند روز پیش یکی از اعضای سابق شورای عالی بیمه با اشاره به انحصار در صنعت بیمه ضمن انتقاد از نحوه واگذاری‌ها به صورت آزاد، پیشنهاد داد سهام شرکت‌های بیمه دولتی به شرکت‌های بیمه خصوصی به صورت بلوکی عرضه شود.

* فرهنگ‌سازی در دوران تحصیل کودکان لازمه رشد نفوذ بیمه در کشور است

مدیرعامل بیمه ایران در مورد راهکارهای افزایش نفوذ بیمه در کشور گفت: یکی از رموز صنعت بیمه، فرهنگ‌سازی عمیق است که نباید در یک مقطع زمانی خاص اجرا شود.
وی تصریح کرد: مدیران امروز دانشجویان و دانش‌آموزان سابق هستند، آیا در آن زمان به فرهنگ بیمه توجه می‌شد؟
عضو شورای عالی بیمه عنوان کرد: باید در دوره تحصیل دانش‌‌آموزان و دانشجویان فرهنگ بیمه گنجانده شود تا وقتی که این افراد مدیریت کشور بدست گرفتند با دیدی که نسبت به بیمه دارند بتواند این صنعت را گسترش دهند.
به گفته وی، برخی از مدیران، اموال دولتی را در دست گرفته‌اند و به امید حوادث رها کرده‌اند و هیچ چاره‌ای در این زمینه اندیشه نشده است.
مدیرعامل بیمه ایران گفت: بیمه در بحث آموزش فقیر است و نیروهای موجود هم باید آموزش ببینند، چون مسائل بیمه روز به روز در حال تغییر و تحول است.
به گفته وی سازمان بدون آموزش مثل آب راکد است که اگر جریان نداشته باشد، فاسد می‌شود.
وی با اشاره به سهم 3/1 درصدی صنعت بیمه در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: متوسط سهم بیمه در اقتصاد دنیا 5/7 درصد است که با توجه به این اختلاف باید با برنامه‌ریزی به هم دست یافت.
سهامیان مقدم‌ همچنین از آزادسازی تعرفه بیمه‌های بدنه و مهندسی‌ در جلسه این هفته شورای‌عالی بیمه خبر داد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

صورت‌های مالی سال 1387 شرکت سهامی ‌بیمه ‌آسیا به تصویب رسید
ذخایر فنی بیمه ‌آسیا 21 درصدرشد کرد

گروه بازار پول(دنیای اقتصاد) مجمع عمومی ‌شرکت سهامی‌ بیمه‌ آسیا به عنوان دومین شرکت بزرگ بیمه کشور با حضور صد درصد سهامداران، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره بیمه‌آسیا تشکیل و صورت‌های مالی این شرکت به تصویب اعضای مجمع رسید.


به گزارش روابط‌عمومی‌ شرکت بیمه‌آسیا، سیدمحمد علیپور، مدیرعامل بیمه‌آسیا در گزارش عملکرد بیمه‌آسیا در سال 1387، گفت: حق‌بیمه‌های دریافتی بیمه‌آسیا در سال 1387 به 8/5‌هزار‌میلیارد ریال رسید که نسبت به سال قبل 5/14‌درصد رشد داشته است. همچنین در سال مذکور میزان خسارت پرداختی با رشدی 5‌درصدی به 2/4‌هزار‌میلیارد ریال رسید.
وی کاهش رشد خسارت پرداختی در مقایسه با رشد حق‌بیمه را نشان از اصلاح مدیریت ریسک و پرتفوی بیمه‌آسیا دانست و گفت: در سال 1387 به‌‌رغم تمامی‌محدودیت‌ها و اعمال مقررات در مورد بیمه شخص ثالث توانستیم با مدیریت ریسک و شناسایی بیمه‌‌‌گذاران پرخطر، ضریب خسارت را در بیمه‌آسیا کاهش دهیم.
مدیرعامل بیمه‌آسیا گفت: سود خالص این شرکت در سال 87 به 64‌میلیارد ریال رسید که نسبت به سال قبل 5‌درصد رشد داشته است.
علیپور در ادامه با توجه به روند واگذاری شرکت‌های بیمه به بخش خصوصی بیان داشت: کلیه مراحل واگذاری سهام بیمه‌آسیا از طریق بورس اوراق بهادار انجام شده است و امیدواریم در روزهای آینده جلسه پذیرش شرکت برگزار و سهام شرکت از طریق سازمان خصوصی‌سازی واگذار شود و شرکت بیمه‌آسیا به عنوان بزرگترین شرکت بیمه خصوصی کشور وارد مرحله تازه‌ای از فعالیت گردد.
وی افزود: ذخایر فنی بیمه‌آسیا در رشته‌های مختلف با توجه به استاندارد جدید حسابداری و آئین‌نامه 58 شورای عالی بیمه معادل 21 درصد رشد داشت و از این طریق ذخایر شرکت به 8/3‌هزار‌میلیارد ریال بالغ شد. علیپور گفت: 78‌درصد از تولید شرکت در سال 1387 از طریق شبکه فروش انجام شد و بقیه تولید مستقیم شرکت است. مدیرعامل بیمه‌آسیا در پایان تهیه طرح استراتژیک و برنامه بلندمدت 5 ساله و همچنین استقرار سیستم‌های جامع بیمه‌ای و مالی را از دیگر برنامه‌های مهم اجرا شده در سال 1387 برشمرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

خصوصی‌سازی را در بیمه جدی‌تر بگیریم!

منوچهـر انتـظار *
(دنیای اقتصاد)خصوصی‌سازی یعنی باور کردن بخش خصوصی و بها دادن به آن و آماده کردن بستر توسعه به منظور تحقق مشارکت واقعی مردم در امور جامعه و این عملی نیست؛ الا اینکه دولت دخالت را به نظارت تبدیل کرده و میدان را برای رقابت بخش خصوصی میسر سازد که خوشبختانه سمت و سوی تصمیمات در این جهت رقم می‌خورد.

یکی از مقوله‌های جدی در این رابطه خصوصی‌سازی در صنعت بیمه است صنعتی که امنیت فکری و آرامش روانی را به جامعه ارمغان می‌دهد و هر قدر ضریب نفوذ بیمه در جامعه بالاتر رود آرامش بیش از پیش معنی می‌یابد. حرکت در جهت واگذاری سهام بیمه‌های دولتی به بخش خصوصی (شما بخوانید خصوصی کردن بیمه‌ها) روند مبارکی است و ما آن را در تحقق خصوصی‌سازی در صنعت بیمه به فال نیک می‌گیریم. لکن دولتی ماندن نخستین بیمه دولتی ایران یعنی بیمه ایران را نمی‌توانیم توجیه کنیم و عدم خصوصی‌سازی این شرکت قَدَر را تقابلی غیر‌متعادل با شرکت‌های خصوصی بیمه‌ای تلقی می‌کنیم که توان رقـابت را نه تنها از بقیه شرکت‌های خصوصی خواهد گرفت، بلکه امکان رقابت با این چنین شرکت قَدَر قدرتی برای بقیه شرکت‌ها فراهم نخواهد شد؛ خصوصا بعد از آزاد شدن تعرفه‌های مصوب فعلی، بنابراین جا دارد از دولتمردان، قانونگذاران، اندیشمندان و دست‌اندرکاران مرتبط با صنعت بیمه بخواهیم که همت نموده این صنعت دیرپای مظلوم را تنها نگذارند و حمایت‌های واقعی خود را در جهت خصوصی‌سازی تمام و کمال در این رشته به‌کار گیرند تا باشد که با تحقق و عینیت واقعی خصوصی‌سازی بتوانیم شاهد شکوفایی کامل این صنعت در کشورمان باشیم. فراموش نکنیم که حتما خصوصی‌سازی در تمام دنیا تجربه موفقی بوده که ما نیز در این سمت و سو پیش می‌رویم. لکن خودمان را به دل کندن از شرکت‌های دولتی قَدَر (در این مورد به خصوص شرکت بیمه ایران) قانع کنیم که موفقیت دولت در عدم‌فربهی و توفیق اقتصادی در باز شدن هر چه بیشتر دست و بال بخش خصوصی است و لاغیر.
*بیمه توسعه – مدیر منطقه شمال غرب کشور


سید محتشم حسینیان

 

سلام

سومین کتاب پرسش و پاسخ بیمه‌ای منتشرشد

گروه بازار پول(دنیای اقتصاد) سومین کتاب پرسش و پاسخ بیمه‌ای تالیف آیت کریمی‌انتشار یافت.


این کتاب با موضوع بیمه، آزمون‌ها و تمرین‌ها در چهارصد صفحه به چاپ رسیده است.
مولف در مقدمه آن آورده است: از آنجا که تعداد کتاب‌های بیمه ای به زبان فارسی اندک است و در پی استقبال پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویان ازکتاب‌های پرسش و پاسخ یک و دو اینجانب را ترغیب به انتشار سومین شماره آن کرد.
در این کتاب سعی شده تا مسائل و نکات فنی با پاسخ‌های چهارجوابی به نحوی تهیه شود که خوانندگان را به تفکر، اندیشه و مطالعه متون، قوانین و مقررات بیمه‌ای وادار کند.
شما می‌توانید مطالبی چون ریسک، فروش، قانون بیمه، بررسی فقهی بیمه، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی‌‌ایران، فعالیت‌های بیمه‌ای شرکت‌های بیمه، بیمه‌های آتش‌سوزی، حمل‌و‌نقل، اتومبیل، مسوولیت، شخص ثالث، اتکایی و سرمایه‌گذاری و... را در سومین کتاب پرسش و پاسخ بیمه‌ای بخوانید.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

جعل اسناد برای کلاهبرداری از شرکت بیمه

مجرم سابقه‌داری که با جعل اسناد پزشکی بیمارستانی قصد داشت، از شرکت بیمه کلاهبرداری کند در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش سرویس «حوادث» ایسنا، سرهنگ عبدی‌پور ـ رییس پلیس آگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد ـ در توضیحات جزییات این خبر، گفت: در پی وصول گزارش و اعلام شکایت از سوی یکی از شرکت‌های بیمه درمانی که متولی ارائه خدمات بیمه است و در سطح استان فعالیت و هزینه‌های درمانی از طریق این شرکت با ارائه اسناد پزشکی پرداخت می‌شود، کارآگاهان اداره مبارزه با جرایم خاص رایانه‌ای اقدام به مطالعه دقیق شکایت کردند.

وی افزود: این شرکت بیمه در شکایت خود عنوان کرده بود که فردی به هویت «سعید ـ ع» با جعل اسناد هزینه‌های درمانی که مبنی بستری شدن بیمه‌شدگان شرکت مذکور در بیمارستان بود، قصد دریافت 350 میلیون ریال از این شرکت را دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: جعلی بودن اسناد پزشکی و سابقه‌دار بودن جاعل توسط کارشناسان تشخیص هویت محرز و ادامه تحقیقات روشن کرد که پرونده‌ پزشکی تشکیل شده، غیرواقعی بوده و متهم به صورت ساختگی و با جعل اسناد و با توسل به عملیات متقلبانه قصد دریافت پول ناحق را دارد. کارآگاهان با جمع‌بندی اطلاعات به دست آمده و استفاده از بانک اطلاعاتی مجرمان سابقه‌دار جاعل اسناد را با استفاده از ترفند‌های پلیسی دستگیر و به اداره آگاهی منتقل کردند.

به گزارش اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا، سرهنگ عبدی‌پور گفت: نظر به کامل و شفاف بودن ادله موجود علیه فرد جاعل، او به جعل اسناد پزشکی و ارائه آن‌ها جهت دریافت پول از شرکت بیمه اعتراف کرد. در نهایت متهم به همراه مدارک نزد مراجع قضایی اعزام و از آنجا با صدور قرار روانه زندان شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

سهام بیمه البرز سه‌شنبه هفته جاری عرضه نمی‌شود

خبرگزاری فارس: برخلاف اعلام مسئولین سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر عرضه اولیه و 5 درصدی سهام بیمه البرز در سه‌شنبه جاری، ورود اولین شرکت بیمه‌ای به بورس به دلیل عدم درج نام آن در این هفته انجام نمی‌شود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به مانند گذشته و به هنگام عرضه اولیه سهام شرکت‌‌ها زمان دقیق و نهایی واگذاری سهام بیمه‌ البرز تاکنون نامشخص مانده و برخلاف اعلام مسئولان سازی، عرضه سهام اولین شرکت در سه‌شنبه جاری (7 مهر) انجام نخواهد شد.
مهدی عقدایی معاون سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگوی روز پنج‌شنبه خود با فارس از عرضه سهام این شرکت در سه‌شنبه هفته جاری را قطعی دانسته اما از طرف دیگر مدیران شرکت بورس تأکید کرده‌اند این اتفاق به دلیل عدم درج نام آن و لزوم رعایت فاصله حداقل 5 روزه بین زمان درج و عرضه اولیه در هفته جاری رخ نخواهد داد.

*سازمان خصوصی سازی:بیمه البرز سه شنبه جاری بورسی می شود

براساس این گزارش، پرونده شرکت 26 میلیارد تومانی بیمه البرز در شرایطی سه‌شنبه هفته گذشته مورد بررسی و با 9 شرط مورد پذیرش هیئت پذیرش اوراق بهادار قرار گرفت که عقدایی به فارس گفت: با توجه به اینکه ارایه تعهد‌نامه وزارت اقتصاد در خصوص مسائل قبل از واگذاری این شرکت و همچنین تأییدیه بیمه مرکزی زمان‌بر نبوده و این شرکت مورد پذیرش قرار گرفته، سازمان خصوصی‌سازی سه‌شنبه هفته جاری
(7 مهر) اقدام به عرضه اولیه سهام این شرکت در تابلوی اصلی بازار اول بورس خواهد کرد.
وی در برابر این مطلب که شرکت بورس زمانی برای ورود اولین شرکت بیمه‌ایی به بورس اعلام نکرده پاسخ داد: در جلسه سه‌شنبه هفته گذشته هیئت پذیرش اوراق بهادار موضوع زمان واگذاری سهام بیمه البرز مطرح شده بود و مشکلی برای این اقدام در سه‌شنبه جاری نیست.
عقدایی در برابر این سؤال که در روز اول چند درصد از سهام بیمه‌ البرز عرضه خواهد شد پاسخ داد: طبق مقررات در روز اول عرضه سهام شرکت‌ها نمی‌توانیم بیش از 5 درصد سهام را عرضه کنیم. اما تعهد داده‌ایم در روز بعد از عرضه اولیه هرچه بازار کشش داشته باشد سهام این شرکت را عرضه کنیم.
عقدایی در واکنش به این نکته که با توجه به سرمایه اندک و 26 میلیارد تومانی بیمه البرز و واگذاری 40 درصد از سهام آن (معادل 104 میلیون سهم) بابت رد دیون دولتی، عرضه 5 درصدی سهام بیمه‌ البرز ناچیز خواهد بود اظهار داشت: روز بعد از کشف قیمت سهام بیمه البرز، به مانند حفاری شمال تا سقف 20 درصد از سهام بیمه البرز در بورس عرضه خواهد شد تا به درخواست متقاضیان پاسخ داده شود.
به گفته وی تاکنون 16 درصد از سهام حفاری شمال به صورت تدریجی عرضه شده است.

*شرکت بورس: بیمه البرز این هفته نمی آْید

معاون سازمان خصوصی‌سازی در حالی علاوه بر این از عرضه سهام یکی از دو شرکت بیمه آسیا و دانا در پایان مهر خبر داده که مسئولان شرکت بورس عرضه اولیه سهام بیمه البرز در روز سه‌شنبه جاری را امکان‌پذیر نمی‌دانند.
در این باره حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس در واکنش به این سؤال فارس که آیا سه‌شنبه جاری بیمه البرز کشف قیمت خواهد شد یا خیر پاسخ داد: خیر. چرا که درج نام این شرکت تا پنج‌شنبه گذشته انجام نشده است.
وی ادامه داد: اگر نام بیمه‌ البرز سه‌شنبه گذشته در فهرست شرکت‌های بورس درج می‌شد امکان عرضه سهام آن در سه‌شنبه جاری وجود داشت. اما با توجه به اینکه طبق مقررات باید 5 روز فاصله بین درج نام و عرضه اولیه سهام شرکت ها وجود داشته باشد، سهام بیمه البرز در این هفته واگذار نخواهد شد.
به گفته وی علی‌رغم تلاش‌های کارشناسان شرکت بورس ، درج نام بیمه‌ البرز در هفته گذشته انجام نشد.
براساس این گزارش ، که با توجه به وجود صنایعی چون بانکداری و واسطه گری مالی در بورس و نمادهای معاملاتی چون " والبر " و همچنین
" و بیمه " ( برای سرمایه گذاری های البرز و بیمه ایران) تاکنون نماد معاملاتی بیمه البرز مشخص نشده که به گفته قالیباف اصل احتمالا " نماد این شرکت " البرز " خواهد بود.

*سرمایه گذاران این هفته منتظر البرز نباشند

براساس این گزارش، با این اوصاف و با تکیه بر اینکه شرکت بورس باید مقررات و آیین‌نامه‌های مصوب خود را رعایت کند سرمایه‌گذاران نباید در هفته جاری منتظر ورود اولین شرکت بیمه‌ای به بازار سهام باشند. چرا که قطعاً این اتفاق در 5 روز کاری در پیش‌رو رخ نخواهد داد و باید منتظر درج نام بیمه البرز بود تا بعد از 5 روز از درج نام آن کشف قیمت نخستین شرکت بیمه‌ای در تالار شیشه‌ای رخ دهد.
به نظر می رسد این اتفاق و شکستن ورود صنعت جدید به بورس در هفته آینده رخ دهد.این در حالی است که به گفته مدیرعامل بیمه البرز، بعد از عرضه اولیه سهام ، مجمع سالیانه این شرکت با پیشنهاد تقسیم سود 50 درصدی سود 92 تومانی هر سهم برگزار خواهد شد.


*تعهد پذیره نویسی سهام بیمه البرز در هاله از ابهام

اما موضوع دیگری که در رابطه با حضور بیمه البرز در بورس وجود دارد بحث انجام یا عدم انجام تعهد پذیره‌نویسی سهام آن به هنگام عرضه اولیه است.
در حالی طبق بند 6 شروط 9 گانه هیئت پذیرش، عرضه سهام این شرکت باید با نظر مدیرعامل بورس به همراه تعهد پذیره‌نویسی توسط یکی از مؤسسات تأمین سرمایه‌ انجام شود که به گفته عقدایی و ابراهیم امین مدیرعامل بیمه البرز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.
این دو مقام مسئول در سازمان خصوصی‌سازی و بیمه البرز در گفت‌وگو با فارس تأکید کرده‌اند عرضه سهام بیمه البرز بدون انجام تعهدپذیره‌نویسی خواهد بود اما مدیرعامل شرکت بورس تلاش دارد عرضه سهام بیمه البرز همراه با تعهد پذیره‌نویسی باشد.
قالیباف اصل در این باره به فارس گفت: نمایندگان سازمان خصوصی‌سازی در جلسه سه‌شنبه گذشته هیئت پذیرش اوراق بهادار با تعهد پذیره‌نویسی بیمه البرز مخالفت کردند اما هیئت پذیرش این اختیار را به مدیرعامل بورس داده که چنین اتفاقی رخ دهد.
وی ادامه داد: بنابراین عدم تعهد پذیره‌نویسی سهام بیمه البرز قطعی نشده و تلاش می‌کنیم ورود اولین شرکت بیمه‌ای همراه با تعهد پذیره‌نویسی باشد.
با این اوصاف باید ظرف روزهای آینده اولاً در انتظار درج نام بیمه البرز در فهرست شرکت‌های بورس ماند و ثانیاً باید چشم انتظار بود که آیا ورود بیمه البرز همراه با تعهد‌پذیره‌نویسی خواهد بود یا خیر.

گزارش از علی رضایی‌زاده


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه البرز در گفت‌وگو با فارس:
تعهد پذیره‌نویسی سهام بیمه البرز مردود شد

خبرگزاری فارس: مدیرعامل بیمه البرز با اعلام اینکه شروط 9 گانه تعیین شده هیئت پذیرش اوراق بهادار مربوط به وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی است از مردود شدن تعهد پذیره‌نویسی سهام این شرکت توسط سازمان خصوصی‌سازی خبر داد.

ابراهیم امین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد شروط 9 گانه ای که هیئت پذیرش اوراق بهادار برای درج و عرضه سهام آب بیمه البرز در بورس تعیین کرده اظهار داشت: اکثر این شروط مربوط به وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی است که باید تعهدات و تأییدیه‌های لازم از جمله فعالیت بیمه البرز در قالب شرکت خصوصی را ارایه کنند.
وی با بیان اینکه این موارد به شرکت بیمه البرز مربوط نیست در برابر این سؤال که آیا شرکت بیمه البرز مشکل مالیاتی و دیگر دعاوی دارد یا خیر که باید توسط وزارت اقتصاد تعهد شود پاسخ داد: خیر . براساس مفاصا حساب سال 87 ، این شرکت هیچ مشکلی در خصوص مالیات و دیگر موارد ندارد. چرا که بیمه البرز همواره شفاف‌ترین گزارش‌ها را در صنعت بیمه کشور ارایه کرده است.
امین در واکنش به این پرسش که طبق نظر هئیت پذیرش آیا عرضه اولیه سهام بیمه البرز در چند روز آینده همراه با تعهدپذیره نویسی‌ سهام خواهد بود تصریح کرد: خیر. در جلسه سه‌شنبه گذشته هیئت پذیرش اوراق بهادار این موضوع مطرح شد اما با مخالفت سازمان خصوصی‌سازی مواجه شد و این موضوع مردود اعلام شد. چرا که با توجه به وضعیت بیمه البرز و سودآوری آن نیازی به تعهد پذیره‌نویسی نیست.
به گفته وی این مسئله مورد موافقت مدیرعامل شرکت بورس نیز واقع شده است.
به گزارش فارس، شرکت بیمه البرز براساس اجرای اصل 44 سه‌شنبه هفته گذشته مورد پذیرش مشرط هیئت پذیرش اوراق بهادار قرار گرفت و درج نام اولین شرکت بیمه‌ایی حاضر در بورس نیز منوط به ارایه تعهدات و مجوزهای لازم شده است.
طبق برنامه‌های سازمان خصوصی‌سازی و شرکت بورس، بعداز درج نام بیمه البرز در بورس، سهام این شرکت 26 میلیارد تومانی طی هفته‌ جاری در تابلوی اصلی بازار اول بورس عرضه می شود .
این در حالی است که زمان دقیق عرضه اولیه و 10 درصدی سهام آن توسط شرکت بورس مشخص و نهایی خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

*تحلیل و برآورد قیمت اولیه بیمه البرز درآستانه ورود به بورس*
یک کارشناس ارشد بازار سرمایه:
سنجش ریسک در صنعت بیمه از پیچیدگی خاصی برخوردار است

یکی از بزرگترین مشکلات صنعت بیمه وجود نظارت تعرفه است که این امر امکان رقابت و ارائه محصولات جدید و با کیفیت را از بیمه گران سلب کرده است و در صورت خصوصی سازی شرکت‌های بیمه قاعدتاً نظارت تعرفه‌ای دولت، جای خود را به نظارت فنی و مالی خواهد داد.

مصطفی نیک رفتار ـ کارشناس ارشد بازار سرمایه ـ درگفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در آستانه ورود بیمه البرز به بورس به تحلیل وضعیت این بیمه پرداخت و با بیان اینکه شرکت بیمه البرز به عنوان اولین شرکت بیمه در شرف واگذاری از طریق بورس است، گفت: ورود شرکت‌های بیمه به تالار معاملات هم به لحاظ تنوع بخشی به صنایع موجود در بازار سرمایه و هم به لحاظ سود آوری این صنعت قطعاً با استقبال فعالان بازار سرمایه مواجه خواهد شد.

وی افزود: بیمه البرز در سال 1338 با سرمایه پنجاه میلیون ریال به صورت سهامی خاص تأسیس شد و به موجب ماده یک لایحه قانونی شورای انقلاب مصوب چهارم تیر 58 ملی اعلام شد. در نهایت سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به 260 میلیارد ریال افزایش یافته است و این شرکت به ازای هر سهم 480 ریال سود انباشته دارد و ارزش ویژه هر سهم آن 2 هزار و 300ریال است.

وی یاد آور شد: در حال حاضر 80 درصد سهام بیمه البرز متعلق به دولت و20 درصد سهام آن به مبلغ اسمی بابت رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی 11.6 درصد، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح 4 درصد ، صندوق بازنشستگی کشوری 3.4درصد و صندوق ذخیره فرهنگیان یک درصد واگذار شده است.

نیک رفتار با اشاره به اینکه تعداد پرسنل شرکت 1335 نفر اعم از رسمی و قراردادی و پرسنل پیمانکار امور خدماتی ( 140 نفر) است، ترکیب فروش شرکت را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: ترکیب فروش شرکت در سال 87 به ترتیب وزن عبارت است از، حق بیمه ثالث و دیه 32 درصد، بیمه بدنه خودرو 14درصد، آتش سوزی 14 درصد، درمان10 درصد ، بیمه مسئولیت 9 درصد ، باربری 6 درصد و مابقی محصولات شامل حوادث، حوادث سرنشین وعمر که جمعا 15درصد از کل فروش شرکت را تشکیل می دهد.

این تحلیلگر مالی سود آوری شرکت در سال‌های آتی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود 46 درصد فروش شرکت را بیمه ثالث و بدنه خودرو تشکیل می دهد و فروش این دو محصول از حاشیه سود مناسبی برخوردار است لذا تداوم و رشد سود آوری شرکت در سالهای آتی دور از انتظار نیست.

نیک رفتار در ادامه گفت: سود هر سهم شرکت در سال 85 به ازای هر سهم 586 ریال است، همچنین در سال 86 سود به ازای هر سهم شرکت 588 ریال و در سال 87 نیز بیمه البرز به ازای هر سهم 927 ریال سود محقق ساخته است.

به گفته وی شرکت همچنین برای سال 1388 سود هر سهم را 812 ریال پیش بینی کرده که قابلیت رشد تا 950 ریال دور از ذهن نیست همچنین این شرکت برای سه ماهه اول سال جاری 26 درصد سود خالص معادل 212 ریال کنار گذاشته است.

این فعال بازار سرمایه یکی از بزرگترین مشکلات صنعت بیمه را وجود نظارت تعرفه‌ای دانست وعنوان کرد: وجود این نظارت امکان رقابت و ارائه محصولات جدید و با کیفیت را از بیمه گران سلب کرده است و در صورت خصوصی سازی شرکتهای بیمه قاعدتاً نظارت تعرفه ای دولت، جای خود را به نظارت فنی و مالی خواهد داد.

وی در ادامه به نقاط ضعف شرکت اشاره کرد و افزود: از نقاط ضعف شرکت عدم مشارکت در بیمه‌های اتکایی است که یکی از دلایل آن سرمایه ثبتی پایین است و هم اکنون سهم خرید و فروش شرکت در بیمه اتکایی ناچیز و در حد بیمه اتکایی داخلی است. البته نباید از نظر دور داشت که دشواری های سیاسی کنونی بطور کلی ریسک بیمه اتکایی را برای بیمه گران خارجی افزایش داده است.

کارشناس ارشد بازار سرمایه به بر آورد قیمت هر سهم بیمه البرز پرداخت و در توضیح گفت: در حال حاضر میانگین قیمت به درآمد کل بازار 5.5 است که با فرض عدم افزایش سرمایه تا روز واگذاری و با در نظر گرفتن ریسک خاص این صنعت تعمیم متوسط p/e بازار با حفظ امید به رشد در آینده امری معقول است. بنابراین عرضه اولیه به قیمت هر سهم 4500 تا 5000 ریال منطقی به نظر می رسد که ضمن استقبال فعالان بازار قطعاً در میان مدت و در بلند مدت بازدهی مناسبی برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت.

نیک رفتاردر ادامه با اشاره به اینکه مقوله سنجش ریسک در صنعت بیمه بر خلاف صنایع دیگر از پیچیدگی خاصی برخوردار است تصریح کرد: در بخش اقلام ترازنامه ای شرکتهای بیمه حفظ سطح بهینه ذخایر حق بیمه و خسارت و ذخایر فنی و احتیاطی ، سنجش نقد شوندگی سبد داراییهای جاری، تنظیم نسبتهای جاری و سریع و نسبتهای خاص این صنعت و الویت سنجی نوع کالای قابل عرضه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

میز صنعت بیمه با هدف بررسی ابعاد مختلف این صنعت در بورس تهران تشکیل گردید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس اوراق بهادار، دکتر حسن قالیباف اصل مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته مورخ 31 شهریورماه، در مراسم افتتاحیه سمینار تخصصی آشنایی با صنعت بیمه ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت: بورس تهران میز صنعت بیمه را با حضور افراد خبره و متخصص در بحث های فنی ، مالی صنعت بیمه تشکیل و ابعاد مختلف این صنعت را مورد بررسی قرار داد و نتایج به دست آمده در هیات پذیرش مطرح شد.

مدیر عامل شرکت بورس تهران ادامه داد: هیات پذیرش 23 بند را به عنوان شرایط پذیرش صنعت بیمه در بورس تصویب کرد تا اطلاعات قبل از پذیرش و درج، امید نامه ای و غیر امید نامه ای اطلاع رسانی شود تا تحلیل های جامع تری از این صنعت بدست آید.

وی در ادامه به مزیت برگزاری سمینار آموزشی برای دست اندرکاران صنعت بیمه اشاره کرد و افزود: این سمینار برای فعالان صنعت بیمه فرصتی را فراهم ساخت تا با انتظارات بازار سرمایه آشنا شوند و بدانند این صنعت چه اطلاعاتی را باید به بازار سرمایه ارایه دهد، زیرا اطلاعات اثر مهمی بر روند قیمتی سهام خواهد گذاشت و اگر اطلاعات غیر مرتبط ارسال نمایند بی فایده خواهد بود.

سخنگوی بورس تهران گفت: فعالان بازار می توانند نقطه نظرات خود را به بورس تهران ارایه کنند تا ما بتوانیم اطلاعاتی را که در آینده مورد نیاز است طراحی کنیم و بیشترین کمک در ایجاد شفافیت در مورد این صنعت ایجاد شود.

قالیباف اصل در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد : باید تلاش کنیم این جلسات به صورت دوره ای برگزار شود و برخی صنایع در بازار سرمایه از دید گاه ها ی مختلف مجددا مورد بررسی قرار گیرند، همچنین ما نمی توانیم همه صنایع را با یک روش ارزشیابی کنیم و باید از روش های جدیدتر، پیچیده تر و تخصصی تر استفاده نماییم و فعالان بازار سرمایه به این ابعاد فکر کنند زیرا به تصمیم گیری درست و آگاهانه سرمایه گذاران کمک می شود.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

یک کارشناس بازار سرمایه:
نظارت تعرفه‌ای بزرگ‌ترین مشکل صنعت بیمه است

سن(دنیای اقتصاد)ا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: صنعت بیمه همواره سودآور باقی می‌ماند. مصطفی نیک رفتار،‌ کارشناس ارشد بازار سرمایه، کسب و کار و ریسک در صنعت بیمه را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد:

فعالیت شرکت‌های بیمه خرید ریسک و مخاطرات موجود در جامعه (خسارت پرداختی) و فروش محصول یا کالای مجازی تحت عنوان آرامش خیال و آسودگی خاطر به مشتریان (حق بیمه دریافتی) است. در واقع صنعت بیمه همواره از دغدغه ذهنی آحاد جامعه نسبت به مخاطراتی که در آینده دارایی‌ها، اموال و جان آنها را تهدید می‌کند، به خوبی بهره می‌برد و مادامی که این دغدغه و نگرانی در افراد اعم از حقیقی و حقوقی وجود دارد، صنعت بیمه همچنان صنعتی پویا و سودآور باقی خواهد ماند.
نیک رفتار خاطرنشان کرد: مقوله سنجش ریسک در صنعت بیمه بر خلاف صنایع دیگر از پیچیدگی خاصی برخوردار است به همین دلیل اکنون در ایران و سایر کشورها ریسک سنجی در صنعت بیمه به عنوان یک سر فصل علمی در محافل آکادمیک تدریس می‌شود و محاسبه ریسک با استفاده از تجزیه و تحلیل تکنیکی روی داده‌های آماری و بررسی علمی احتمالات و استفاده از روش‌های مقداری و سایر علوم در این رشته متداول است. وی ادامه داد: در بخش اقلام ترازنامه‌ای شرکت‌های بیمه، حفظ سطح بهینه ذخایر حق بیمه و خسارت و ذخایر فنی و احتیاطی، سنجش نقدشوندگی سبد دارایی‌های جاری، تنظیم نسبت‌های جاری و سریع و نسبت‌های خاص این صنعت و اولویت‌سنجی نوع کالای قابل عرضه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این فعال بازار سرمایه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صنعت بیمه را وجود نظارت تعرفه‌ای دانست و اعلام کرد:این امر امکان رقابت و ارائه محصولات جدید و با کیفیت را از بیمه گران سلب کرده است و در صورت خصوصی‌سازی شرکت‌های بیمه، نظارت تعرفه‌ای دولت، جای خود را به نظارت فنی و مالی خواهد داد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بیمه از نگاه مدیریت استراتژیک زندگی

افشین ایرجی
(دنیای اقتصاد)ما انسان‌ها بدون اینکه چارچوب زندگی خود را ترسیم کنیم برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم، شبانه روز تلاش می‌کنیم و ...

به‌نظر شما لحظه‌ای تامل و اندکی توقف برای تیز کردن تَبَرِ کُندِ خود مفید نخواهد بود؟ آیا با تَبَرِ کُند زمان را از دست نمی‌دهیم؟
اصولا زندگی مادی ما انسان‌ها بر چهار رکن استوار است. به‌طور خلاصه ارکان مادی زندگی عبارتند از:
1 - قوت‌ها
2 - ضعف‌ها
3 - فرصت‌ها
4 - تهدیدها
به اختصار در مدیریت استراتژیک به ارکان فوق SWOT گفته می‌شود، در ادامه هر رکن را مختصرا بررسی می‌کنیم.
1 - قوت‌ها، همان درآمدهای ماست که می‌توانند بسیار متنوع باشند، سالانه، فصلی، ماهانه، هفتگی، روزانه و از طرفی برخی از آنها به حضور فیزیکی ما بستگی دارند مثل شغل ما و بعضی دیگر بدون حضور فیزیکی ما ایجاد می‌شوند مانند سود سپرده و سهام، اجاره ملک یا مغازه، اعطای نمایندگی به شخص دیگر و... که از لحاظ رکن اول بسیار مهم و حیاتی هستند و ما زمانی به استقلال مادی خواهیم رسید که قوت‌های ما ضعف‌ها و تهدیدها را به‌طور کامل پوشش دهند!
2 - ضعف‌ها، هزینه‌های ماست که به‌صورت ریز و درشت و مشخص در زندگی همه ما وجود دارند، البته باید آنها را کنترل نموده و کاهش داد، طبق اصل پارتو با تمرکز بر 20% از هزینه‌هایی که 80% از کل مجموع هزینه‌ها را رقم می‌زنند و کنترل این هزینه‌های درشت باعث کاهش بخش اعظمی از مخارج اضافی می‌شود، برخی از آنها عبارتند از قسط وام منزل و خودرو، اجاره منزل، شهریه دانشگاه و دوره‌های مختلف آموزشی و ورزشی، هزینه لاغری و جراحی‌های زیبایی و ...
3 - فرصت‌ها، با توجه به اینکه ما ارکان مادی زندگی را بررسی می‌کنیم منظور فرصت‌های اقتصادی ریز و درشت است که اغلب در زندگی ما به تناسب پیش می‌آید گاهی این فرصت‌ها بسیار عالی است که اصطلاحا گفته می‌شود «شانس یک بار در آدم را می‌زند» درصورتی‌که ما با ارتقای مهارت‌ها و نبوغ مالی خود و با بررسی وضعیت بازار همیشه می‌توانیم این فرصت‌های عالی را شناسایی و از آنها بهره‌برداری کنیم.
فرصت‌های عالی را در خرید املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای بزرگ و فرصت‌های متوسط یا کوچک را در سرمایه گذاری در سهام شرکت‌ها، سپرده‌گذاری‌ها و کسب و کارهای کوچک جست‌وجو کنیم.
4 - تهدیدها، هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی و گاهی
خانمان برانداز هستند. تهدیدات را نیز می‌توان به دو دسته ریز و درشت دسته‌بندی کرد، تهدیدات ریز همچون تعمیرات و تصادفات خودرو، تعمیرات و ترکیدگی لوله یا نشت آب برف و باران در منزل، خرابی لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون و لباسشویی، بیماری‌های جزئی و سرپایی ولی هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی درشتی در زندگی هر شخص رخ می‌دهد که ممکن است با عدم تدبیر مناسب قبلی به ضایعات جبران‌ناپذیری منجر گردد، همچون زلزله که باعث خرابی منزل و احیانا فوت سرپرست خانواده گردد، آتش‌سوزی کلی منزل، بیماری‌های صعب‌العلاج یکی از افراد خانوار بالاخص
سرپرست خانواده.
با بررسی همزمان چهار رکن اصلی در مدیریت استراتژیک یعنی، قوت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها عموما گفته می‌شود باید در ماتریس SWOT باید ضعف‌ها به قوت و تهدیدات به فرصت تبدیل شوند تا یک مدل موفق در برنامه‌ریزی ارائه گردد. آیا در ماتریس زندگی می‌توان هزینه‌ها را به درآمد تبدیل کرد و یا خدای ناکرده فوت نان‌آور خانوار را به فرصت تبدیل نمود؟
پس در مدل استراتژیک خانوار چه باید کرد؟ در این مدل می‌توان با افزایش قوت‌ها و کاهش ضعف‌ها تفاضل درآمد خانوار را افزایش داد و با آشنایی با علوم نبوغ مالی از فرصت‌ها بهره جست و با استفاده از بیمه تهدیدات را به حداقل رساند، همانطور که در بررسی تهدیدات عنوان شد هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی سنگین ممکن است مدل مدیریت استراتژیک هر خانواده را ازهم بپاشد.
خانواده‌ای که سال‌ها با افزایش درآمدهای خود به طور شبانه‌روزی و کاهش هزینه‌های خود و شکار فرصت‌های مختلف با بروز یک حادثه غیر مترقبه نتیجه تمام فرآیند فوق را در یک پروسه زمانی کوتاه و بعضا در یک چشم به هم زدن از دست می‌دهد و بنا به تصور نادرست برخی که می‌پندارند همواره می‌توان از صفر شروع کرد، دیگر ممکن است هرگز نتوان شروع کرد زیرا اگر هزاران رتبه زیر صفر قرار گیریم رسیدن به صفر خود مصیبتی خواهد بود!
بشر از زمان‌های بسیار قدیم این تهدیدات را شناسایی کرد و با مکانیزم تکامل یافته‌ای که ما هم‌اکنون آن‌را بیمه می‌نامیم نسبت به مقابله با آنها برخاست، این رکن از ارکان رابعه حیات بشر، به تنهایی در صورت عدم مهار با بیمه به راحتی سایر ارکان را فرو می‌ریزد که پس از آن برای زندگی نه قوتی باقی خواهد ماند نه فرصتی.
مهم‌ترین بیمه‌ها برای مهار تهدیدات عبارتند از:
1 - عمر‌مان چاه نفت است و قوت‌ها و فرصت‌ها بشکه‌های نفت که با تهیه یک بیمه‌نامه کامل که درصورت فوت از کارآیی بالایی جهت استفاده خانواده برخوردار بوده و پوشش‌های مختلفی برای زمان حیات و بازنشستگی، بیماری‌های صعب‌العلاج و از کارافتادگی هم داشته باشد.
2 - اموال و مسوولیت که در اولویت دوم قراردارند و نمی‌توان تقدم و تاخری بر آنها قائل شد و به طور همزمان بر سکوی دوم اولویت تهدیدات زندگی ما قراردارند، زیرا همان‌قدر که یک تصادف غیرعمد منجر به فوت، در زندگی ما تهدید بشمار می‌رود که آتش‌سوزی منزل می‌تواند خطر ساز باشد. ما انسان‌ها چه بخواهیم و چه نخواهیم در قبال جان و مال سایر انسان‌ها در برابر ورود خسارت غیرعمد خود مسوولیم و نمی‌توانیم با یک عذرخواهی از جبران خسارت سر باز زنیم پس کارفرما، راننده، تولیدکننده، پزشک، دندانپزشک و همه و همه در قبال ورود خسارات غیرعمد خود به افراد ثالث مسوولند که می‌توان با داشتن بیمه نامه مسوولیت این تهدید غیرقابل پیش‌بینی از لحاظ زمانی و مالی را با مبلغی مشخص و اندک مهارکنند و همین‌طور با بیمه آتش‌سوزی، بدنه، باربری و... کلیه اموال خود را از خطرات بزرگ مصون داریم.
حسن ختام را به کلام وحی اختصاص می‌دهیم :
پیروان نوح را در کشتی نجات نشاندیم (اعراف64)
حضرت نوح‌(ع) کشتی خود را در میان بیابان می‌ساخت که مورد طعن و تمسخر همگان بود که اینجا دریایی وجود ندارد ولی همان کشتی ناجی او و پیروانش گردید، به خاطر داشته باشیم در عافیت به فکر مصیبت باشیم.سید محتشم حسینیان

 

سلام

ده درصد از خودروها در انگلیس بیمه ندارند

دست کم ده درصد از خودروهایی که در انگلیس تردد می کنند، بیمه شخص ثالث ندارند.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، تحقیقات اخیر در انگلیس نشان داد ، گرچه داشتن بیمه شخص ثالث در انگلیس اجباری است اما دست کم ده درصد از خودروهایی که در شهرهای این کشور رفت و آمد می کنند، بیمه ندارند.
این وضع در برخی از شهرهای انگلیس، از جمله منچستر، مرزی ساید و لندن، پایتخت این کشور، وخیم تر است.
نظرسنجی های اخیر نشان داد، بسیاری از جوانان انگلیسی که تازه گواهینامه رانندگی گرفته اند، اصولاً مطلع نیستند که داشتن بیمه شخص ثالث برای خودروها در این کشور الزامی بوده و رانندگی بدون آن غیرقانونی است. در همین رابطه برخی شرکت های بیمه در انگلیس، پخش تبلیغات و پیام های بازرگانی را از طریق تلویزیون و سایر رسانه های عمومی، به منظور دادن آگاهی های لازم به شهروندان انگلیسی در این زمینه آغاز کرده اند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

*2 اقدام عمده بیمه آسیا در سال جاری*
مدیرعامل شرکت در گفت‌وگو با ایسنا:
بزرگترین بیمه دولتی مهرماه وارد بورس می‌شود

مدیرعامل بیمه آسیا از عرضه سهام بزرگترین شرکت بیمه در مهرماه خبر داد و گفت: این شرکت از سایر شرکت‌های بیمه آماده‌تر است.

سید محمد علیپور ـ مدیرعامل شرکت بیمه آسیا ـ در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این مطلب گفت: سهام بیمه آسیا به عنوان بزرگترین شرکت بیمه در مهرماه عرضه می‌شود، زیرا این شرکت آماده‌تر از سایر شرکت‌های بیمه بوده و مجمع آن برگزار و صورت‌های مالی آن بر خلاف بیمه البرز و دانا تصویب شده است لذا بیمه آسیا شرایط آماده‌تری برای ورود به بورس دارد.

وی با تاکید بر اینکه بیمه آسیا مشکلی برای واگذاری ندارد، تصریح کرد: به دلیل اینکه این بیمه بزرگترین شرکت بیمه‌ای است لذا وزارت امور اقتصادی و دارایی تصمیم گرفت که ابتدا شرکت کوچکتر ( بیمه البرز ) را عرضه کند لذا یک هفته پس از واگذاری بیمه البرز بیمه آسیا وارد بورس می‌شود.

وی با بیان اینکه در مجمع عادی سالیانه شرکت 19 تومان سود برای سال 88 پیش‌بینی شده است عنوان کرد: در سه ماهه اول سال رشد مناسب در پرتفوی شرکت داشتیم و علاوه بر اینکه دو کار عمده در سال جدید در راه است که یکی از آن ایجاد سیستم آن‌لاینی و دیگر سیستم جامع بیمه‌ای و سیستم مالی است.

علیپور یادآور شد: به مدت دو سال به لحاظ تجدید نظر در سیستم‌ها افت داشتیم ولی از چند ماه گذشته روند روبه رشد آغاز شد به طوری که در سابقه بیمه عمر از سایر شرکت‌ها جلوتر هستیم و از ابتدای تاسیس تاکنون یک میلیون بیمه نامه عمر فروختیم.

مدیرعامل بیمه آسیا عنوان کرد: بیمه‌ها به لحاظ آثار بیمه‌های شخص ثالث در معرض آسیب هستند ولی بیمه آسیا و ایران به دلیل اینکه بزرگترین شرکت‌های بیمه هستند نتوانستند سهم خود را کم کنند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بی بی سی : بانکداری و بیمه اسلامی در انگلیس رونق گرفته است

مسلمانان انگلیس با اتکاء به نظر علما و اقتصاد دانان اسلامی تلاش دارند بانکداری اسلامی را نه تنها در میان مسلمانان، بلکه در بین دیگر شهروندان انگلیسی نیز رواج دهند.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، امیلی بیوکانن، خبرنگار این شبکه در گزارشی از لندن ، درباره گسترش بانکداری و بیمه اسلامی در انگلیس که بر اساس شریعت اسلامی بنا شده است گفت، بحران اقتصادی جهانی که به اقتصاد انگلیس و سامانه بانکداری این کشور لطمات فراوانی زده، باعث این امر شد تا شهروندان انگلیسی در پی راه حل های متفاوت و گزینه های دیگری برای سپرده گذاری سرمایه هایشان و همچنین اخذ وام های بانکی باشند.
بیوکانن افزود در بانکداری اسلامی، بهره یا گمانه زنی های سوداگران ممنوع و فقط دریافت کارمزدهای معقول توسط بانک ها مجاز است.
گزارشگر این شبکه افزود، هم اکنون لندن به مرکز اصلی بانکداری اسلامی در جهان غرب تبدیل شده و از همین رو بانکداران ارشد و علمای اقتصاددان اسلامی، معمولاً در این شهر برای همایش های خود گردهم می آیند.
خبرنگار این شبکه افزود از زمان واقعه یازدهم سپتامبر که امریکا لایحه وطن پرستی را تصویب کرد ، سرمایه گذاری کشورها و شرکت های اسلامی در امریکا دشوارتر شد و این در حالی بود که بانکداری اسلامی که دولت انگلیس ان را د تشویق می کرد ، باعث جلب سرمایه های هنگفت از کشورهای خاورمیانه به سوی انگلیس شده است.
به عنوان مثال، پادگان قدیمی چلسی که دارای زمینی بسیار وسیع است، اخیراً به بهای حدود یک میلیارد پوند انگلیس به دولت قطر به منظور ایجاد مجتمع های مسکونی فروخته شد.
در عین حال، این معامله با دولت قطر که بزرگترین و پرهزینه ترین معامله در بخش مسکن در تاریخ انگلیس به حساب می آید، تماماً بر اساس بانکداری و شریعت اسلامی طراحی و انجام شد.
همچنین شرکت بیمه "سلام" در انگلیس که بر پایه قوانین اسلامی عمل می کند، مشتریان فراوانی را به خصوص در میان مسلمانان انگلیسی و اروپایی جلب کرده است.
گزارشگر این شبکه افزود منتقدین می گویند، خدمات و محصولات بانکداری و بیمه اسلامی، در اصول اقتصادیِ خود، با دیگر خدمات بانکی و بیمه در اروپا تفاوت چندانی ندارد، اما از آنجایی که مسلمان در سراسر اروپا خواهان تقویت هویت اسلامی خود و خانواده هایشان هستند، به احتمال زیاد، بانکداری و بیمه اسلامی در سراسر اتحادیه اروپا در آینده نه چندان دور، رشد قابل توجهی پیدا خواهد کرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

ممانعت بیمه مرکزی از خود بیمه گری سازمانها و نهادها

مدیر طرح و برنامه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سیاست مقام ناظر صنعت بیمه مبنی بر ممانعت از خود بیمه گری سازمانها و نهادها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب میرزایی گفت: هم اکنون بسیاری از سازمانها و نهادها عملیات بیمه ای انجام می دهند اما این عملیات در قالب یک شرکت بیمه تجاری انجام نمی شود و تمهیداتی اتخاذ شده است که این فعالیت ها در قالب شرکتهایی باشد که از بیمه مرکزی دارای مجوز هستند.

وی افزود: به عنوان مثال نیروهای مسلح دارای یک عملیات بیمه ای گسترده در داخل شبکه خودشان هستند که درحال اخذ مجوز از بیمه مرکزی هستند تا به عنوان یک شرکت بیمه ای بتوانند فعالیت کنند و با این اتفاق حجم عظیمی ار پرتفوی بیمه ای که الان در داخل وزارت دفاع در حال انجام است در شمار صنعت بیمه خواهد آمد و باعث تحول عظیم در صنعت بیمه خواهد شد.

میرزایی تصریح کرد: مراحل بررسی مجوز این شرکتها در حال اجراست و موافقت اصولی هم اعلام شده است که به نظر می رسد ظرف 3 ماه آینده به نتیجه لازم برسد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

13 میلیون سهم بیمه البرز سه شنبه آینده واگذار می شود

معاون واگذاری و امور حقوقی سازمان خصوصی سازی از واگذاری 5 درصد سهام بیمه البرز و عرضه آن در روز سه شنبه هفته اینده در بورس خبر داد.
سید مهدی عقدایی، در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به برگزاری جلسه عصر روز گذشته هیات پذیرش بیمه البرز گفت: در این جلسه با حضور اعضای هیات پذیرش بیمه البرز و هیات عامل سازمان خصوصی سازی و نیز مدیران بیمه البرز مقرر شد 5 درصد سهام این شرکت بیمه ای به منظور کشف قیمت در روز سه شنبه هفتم مهر در بورس عرضه شود.
وی گفت :‌ در صورت کشش بازار سرمایه تا 20 درصد سهام این شرکت در روزهای بعدی عرضه خواهد شد .
عقدایی افزود: مجموع سهام بیمه البرز 260 میلیون سهم است که 5 درصد آن معادل 13 میلیون سهم عرضه خواهد شد .
وی گفت : پیش بینی می شود تا یک ماه آینده سهام بیمه آسیا و دانا نیز در بورس عرضه شود .
معاون واگذاری و امور حقوقی سازمان خصوصی سازی گفت : همچنین برای سهام شرکت مخابرات مشتری دیگری اعلام آمادگی کرده است که فردا اهلیت این مشتری را به عنوان کنسرسیوم سوم در سازمان بررسی ، و نتیجه را به بورس اعلام خواهیم کرد .
وی افزود : قرار است سهام مخابرات یکشنبه عرضه شود .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 برآورد رشد 25 درصدی صنعت بیمه در شش ماهه اول امسال

 صنعت بیمه کشور در شش ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 25 درصد رشد یافته‌است.
این موضوع را مدیر طرح و برنامه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس برآوردهای اولیه از عملکرد صنعت بیمه در نیمه اول امسال اعلام کرد. حبیب میرزایی که روز 30 شهریور در برنامه زنده رادیو تجارت شرکت کرده بود در خصوص اصلاح نظام تعرفه و آزادسازی نرخ برخی از رشته‌های بیمه‌ای گفت: برنامه بیمه مرکزی این است که نرخ‌های حق بیمه طی برنامه ای پنج ساله به تدریج اصلاح و تعیین نرخ به خود شرکت‌های بیمه واگذار شود.
به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، بیمه مرکزی در تیرماه امسال مرحله اول اصلاح نظام تعرفه‌های بیمه را به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد که در چارچوب آن اجرای تعرفه  بیمه باربری برای شرکت‌های بیمه الزامی نیست و تعیین نرخ بیمه‌های کشتی و هواپیما نیز تا سقف معینی نیاز به استعلام نرخ از بیمه مرکزی ندارد. به گفته مدیر طرح و برنامه بیمه مرکزی این اقدام انعطاف‌پذیری شرکت‌های بیمه را برای رقابت در تعیین نرخ حق بیمه افزایش می‌دهد که انتظار می‌رود با این اقدام شرکت‌های بیمه در رقابت با هم نرخ‌هایی که در آن منافع بیشتر بیمه‌گذاران لحاظ شده باشد تعیین کنند.
مدیر طرح و برنامه بیمه مرکزی، حق بیمه‌های دریافتی در بخش بیمه‌های باربری در نیمه اول امسال را حدود 120 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت این رقم معادل 4 درصد از کل حق بیمه‌های صنعت بیمه در این مدت است.
وی یادآور شد که بیمه مرکزی پیش از آزادسازی شرکت‌های بیمه برای تعیین نرخ بیمه‌های باربری، طی سال‌های اخیر چند بار تعرفه بیمه‌های باربری را کاهش داده و از تیرماه تعیین نرخ آن را به خود شرکت‌های بیمه واگذار کرده است و طبیعی است که متقاضیان بیمه‌نامه باربری در مقابل یک خدمت معین به شرکت بیمه‌ای که نرخ‌های مناسب‌تری اعلام کند مراجعه خواهند کرد.
حبیب میرزایی گفت: بیمه مرکزی بر شرکت‌های بیمه دولتی و غیردولتی به طور یکسان نظارت می‌کند.
وی در همین حال وجود انحصار و دولتی بودن بخش اعظمی از صنعت بیمه کشور را از چالش‌های موجود صنعت بیمه برشمرد. به گفته مدیر طرح و برنامه بیمه مرکزی، هم اکنون سرمایه‌گذاری خارجی در بیمه‌ها در مناطق آزاد مجاز است اما تاکنون ایجاد شرکت‌های بیمه‌ خارجی و یا شعب این شرکت‌ها در مناطق آزاد مجاز نشده است. اکنون دادن اجازه فعالیت به بیمه‌های خارجی در چارچوب برنامه پنج ساله پنجم گنجانده شده است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

برگزاری همایش تخصصی بررسی صنعت بیمه

همایش تخصصی بررسی صنعت بیمه در آستانه ورود شرکت‌های بیمه‌ای آسیا ، البرز و دانا به بورس در اتاق بازرگانی ایران برگزارشد .
به گزارش خبرنگار ما این همایش با هدف بررسی ساختار کلی صنعت بیمه، گزارشگری مالی شرکتهای بیمه ، ویژگی‌های عملیاتی و مالی کسب و کار بیمه برگزار شد .
در ابتدای همایش علیپور مدیرعامل بیمه آسیا این همایش را با توجه به اینکه صنعت بیمه تا کنون در بازار سرمایه کشور حضور نداشته است مهم دانست .
حسن قالیباف اصل مدیر عامل شرکت بورس نیز هدف از برگزاری این همایش را افزایش سطح تحلیل در بازار سرمایه و آشنایی با نکات مختلف صنعت بیمه برای عرضه در بورس دانست.
وی گفت : صنعت بیمه سی و هشتمین صنعتی است که وارد بورس کشور می شود و پیچیدگی های خاصی دارد .
قالیباف گفت : هیئت پذیرش بورس 23 شرط را برای شرکت های بیمه ای به منظور عرضه سهام تعیین کرده است که باید این شروط را عملی کنند .
در ادامه همایش مدیرعامل بیمه پاسارگاد درباره ساختار کلی صنعت بیمه کشور و گزارشگری مالی شرکت‌های بیمه سخنرانی کرد .
محمد آسوده مدیرعامل سابق شرکت‌های بیمه‌های البرز و ایران نیز در این همایش ویژگی‌های عملیات مالی بیمه ها را تشریح کرد .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 کالبدشکافی صنعت بیمه برای بازیگران و فعالان بازار سرمایه

درنخستین سمینار آشنایی با صنعت بیمه که توسط شرکت بورس و بیمه آسیا برگزار شد ساختار کلی صنعت بیمه، موارد خاص در گزارشگریی مالی شرکتهای بیمه ایی و ویژگی‌های عملیاتی و مالی کسب و کار بیمه مورد بررسی کارشناسان بازار سرمایه و صنعت بیمه قرار گرفت.

به گزارش بینا، سه شرکت بیمه‌ای آسیا ، البرز و دانا در حالی براساس قانون اصل 44 در آستانه ورود به بورس قرار دارند که سمینار تخصصی صنعت بیمه با همکاری شرکت بیمه آسیا و شرکت بورس اوراق بهادار و با حضور کارگزاران بورس ، عالان بازار سرمایه ، مدیران شرکت‌های بورس و بیمه آسیا ، نمایندگان بیمه مرکزی و کارشناسان صنعت بیمه در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.این سمینار برای اولین بار توسط بورس و با هدف افزایش شفافیت در بازار سرمایه برگزار شد.

در ابتدای این سمینار علیپور مدیرعامل بیمه آسیا سخنرانی کوتاهی کرد و سپس حسن قالیباف اصل مدیر عامل شرکت بورس اهداف برگزاری این سمینار را اعلام کرد.

در ادامه نیز مدیرعامل سابق بیمه آسیا و مدیرعامل کنونی بیمه پاسارگاد ساختار کلی صنعت بیمه کشور و همچنین موارد خاص در گزارشگری مالی شرکت‌های بیمه را تشریح کرد.این جلسه با بررسی ویژگی‌های عملیاتی و مالی کسب و کار بیمه توسط محمد آسوده مدیرعامل سابق شرکت‌های بیمه‌های البرز و ایران پیگیری شد و با برگزاری جلسه پرسش و پاسخ به پایان رسید.    


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 در نشست مدیران روابط عمومی شرکت‌های بیمه تشریح شد:
چگونگی مشارکت شرکت‌های بیمه در نخستین جشواره بیمه در رسانه

 نشست شورای مدیران روابط عمومی شرکت‌های بیمه به منظور تشریح چگونگی مشارکت شرکت‌های بیمه در نخستین جشنواره بیمه در رسانه روز 31 شهریور برگزار شد.
در این نشست مدیر روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران درباره اهداف و چگونگی برگزاری نخستین جشنواره بیمه در رسانه، توضیح داد و  اظهار امیدورای کرد که با همکاری و همفکری مدیران به صورت یکپارچه و مدون به سوی گسترش فرهنگ بیمه در سطح کشور حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه فلسفه برگزاری این نشست بهره‌مندی از نقطه نظرات همکاران برای توسعه فرهنگ بیمه است، گفت: در کنار این جلسات باید فضایی برای آموختن از یکدیگر به وجود بیاید. ما معتقدیم که صنعت بیمه در حوزه فعالیت‌های اطلاع‌رسانی به دلیل ادبیات خاص بیمه هنوز از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و به همین دلیل زبان عامه فهمی برای گسترش این فرهنگ در جامعه وجود ندارد.
مدیر روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر به اشتراک گذاردن افکار و اندیشه‌ها به عنوان هدف اصلی برگزاری جلسات اینچینی گفت: نگاه و هدف ما صرفاً پرداختن به اخبار مطالب بیمه مرکزی نیست بلکه هدف گسترش نگاه عام به صنعت بیمه است.
ظهوریان، نماینده انجمن روابط عمومی ایران نیز به عنوان مجری برگزاری جشنواره، از معطوف کردن رسانه‌ها برای انتشار جزئیات مفاهیم بیمه‌ای در رسانه‌ها به عنوان هدف اصلی جشنواره یاد کرد.
در ادامه مدیران روابط عمومی 13 شرکت بیمه حاضر در این نشست به بیان ابهامات و سئوالات خود در زمینه‌های مختلف پرداختند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به «نقش شرکت‌های بیمه‌ در جشنواره»، «چرایی حضور آنها در جلسه»، «حذف ادبیات آمرانه در روابط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با شرکت‌ها»، «تغییر نگرش رسانه‌ای نسبت به پوشش اخبار صنعت بیمه»، «ضرورت برنامه‌ریزی بلندمدت برای گسترش فرهنگ بیمه»، «عدم اعتقاد مدیران به کارکردهای اصلی روابط عمومی»، «بازنگری بر عملکرد روابط عمومی‌ها و ... اشاره کرد.
مدیر روابط عمومی شرکت بیمه ایران نیز ارائه نقش مستقل شرکت‌های بیمه در جشنواره بیمه در رسانه‌ها  را پیشنهاد کرد و گفت در این جشنواره بهتر است شرکت‌های بیمه به طور مستقل نسبت به انتخاب و گزینش مطالب، آثار و خبرنگاران حوزه شرکت خود عمل نمایند و هزینه‌های اجرایی و میزبانی جشنواره بر عهده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشد.
مدیر روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تأکید دوباره بر همفکری و همکاری اعضای شورا گفت بحث اصلی مشارکت و همکاری‌های چند جانبه در زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در امور بیمه‌ای با توجه به هدف استراتژیک تعریف شده ناگزیریم فعالیت‌های خود را بر استراتژی‌های اصلی ساماندهی و با همفکری یکدیگر نظرات و پیشنهادات اجرایی و منطقی روابط عمومی‌ها را به رؤسا و مدیران عالی گزارش کنیم.
وی تهیه دستورالعمل اساسنامه شورای مدیران روابط عمومی‌های صنعت بیمه را موضوع جلسه بعدی این نشست عنوان و اظهار امیدواری کرد که با اخذ نظرات مدیران روابط عمومی شرکت‌های بیمه نسبت به این رویکرد فرهنگی صنعت بیمه تصمیم‌گیری شود.


سید محتشم حسینیان

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

سید محتشم حسینیان


معرفی من

نام:سید محتشم

نام خانواگی:حسینیان

متولد:1355

تحصیلات: کارشناسی ارشد مدیریت بیمه

محل تحصیل:دانشگاه آزاد اسلامی

سابقه فعالیت 4 سال بازاریابی بیمه و 13 سال نمایندگی بیمه

در صورت تمایل با شماره های 44859470 یا 09121212615 تماس بگیرید
سید محتشم حسینیان


بیمه های دولتی
  بیمه مرکزی
بیمه ایران

بیمه های خصوصی
بیمه آسیا
بیمه البرز
بیمه دانا
بیمه کارآفرین
بیمه ملت
بیمه پارسیان
بیمه سینا
بیمه توسعه
بیمه سامان
بیمه رازی
بیمه دی
بیمه نوین
بیمه پاسارگاد
بیمه معلم
بیمه میهن
بیمه اتکائی ایرانیان
بیمه آرمان
بیمه کوثر
بیمه ما
بیمه تعاون
بیمه سرمد

بیمه های مناطق آزاد
بیمه ایران معین
بیمه حافظ
بیمه اتکائی امین
بیمه امید
بیمه آسماری

سایتهای بیمه ای
انجمن صنفی نمایندگان بیمه ایران
سندیکای بیمه گران ایران
انجمن کارشناسان صنعت بیمه
انجمن حرفه ای صنعت بیمه
اکو بلاگ
پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه
پژوهشكده بيمه
یادداشتهای بیمه ای
بیمه و مدیریت
مرکز خبری بانک و بیمه
ریسک نیوز
آئین
راهنمای بیمه
وبلاگ تخصصی بیمه های مسئولیت
بيمه
ارزیاب ریسک
پایگاه علمی بیمه
فرانشیز
بیمه نیوز
انجمن صنفی کارگزاران بیمه
انجمن اکچوئری ایران
انتشارات پوشش گستر
صندوق تامین خسارتهای بدنه
وبلاگ تخصصی بیمه آتش سوزی
مدیریت بیمه های عمر و پس انداز بیمه دانا
ارزیابی خسارت در بیمه های مهندسی
دانشنامه بیمه
وبلاگ بیمه شهر

آرشیو من


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0