بیمه گران ایران


 

سلام

در گفت و گوى اختصاصى «ایران» با رئیس کل بیمه مرکزى عنوان شد:
صنعت بیمه پوست اندازى مى کند


سید محتشم حسینیان

 

سلام

تماشاگران سینماها بیمه حوادث بیمه پاسارگاد شدند

 

انجمن صنفی سینماداران ،طی توافقی با بیمه پاسارگاد کلیه ی تماشاگران سینماهای این حوزه را بیمه کرد.
به گزارش روابط عمومی بیمه پاسارگاد ،محمدرضا صابری سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت :طی این توافقنامه ،از این پس کلیه تماشاگرانی که در سینما های تحت نظر انجمن حضور می یابند در برابر حوادث مختلف بیمه خواهند شد و هزینه این امر نیز توسط انجمن سینماداران پرداخت می شود .
تعداد سینماهای تحت پوشش این انجمن در تهران و شهرستان ها بالغ بر ۵۷ سینما می باشد که می توان به سینما های آستارا ،آسیا،آفریقا،رودکی،صحرا،شهر قشنگ،کارون،جی ۱و۲و۳ ،فلسطین ،گلریز،ماندانا و ایران و دیگر سینماها اشاره کرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیر عامل بیمه ایران خبر داد:
غیرمتعهدها صندوق بیمه مشترک تشکیل دهند

پوشش بیمه اتکایى لازم براى سال جارى خریدارى شده و هیچ مشکلى در این خصوص وجود ندارد. جواد سهامیان مقدم، مدیرعامل بیمه ایران در گفت وگو با ایلنا با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه هیچ مشکلى براى پوشش بیمه اتکایى وجود ندارد، اظهار داشت: اگرچه تحریم ها بر صنعت بیمه اثر مى گذارد اما دنیا آنقدر بزرگ است که بتوان تمهیدات لازم براى دفع اثرات تحریم را اندیشید.وى خاطرنشان کرد: پوشش لازم براى بیمه اتکایى امسال خریدارى و مشکلى براى رفع اثرات تحریم وجود ندارد.مدیر عامل بیمه ایران با تاکید بر اینکه باید کشورهاى عضو جنبش غیرمتعهدها صندوق بیمه مشترک تشکیل دهند تا در برابر تحریم ها مصون باشند، گفت: ما نیز به طور جدى تقویت بیمه هاى اتکایى را در دستور کار داریم، به زودى۵۰۰ میلیون دلار از محل ذخیره ارزى براى افزایش سرمایه بیمه ایران جهت پوشش بیمه هاى اتکایى به بیمه ایران تزریق خواهد شد.سهامیان مقدم از افزایش سهم بیمه ایران به ۵۰ درصد در بازار بیمه کشور خبر داد و گفت: سهم بیمه ها در بازار بیمه خدمات بهینه و مشترى مدارى تعیین مى کند، لذا اگر شرکت هاى بیمه با گسترش خدمات خود درکشور فعال شوند مردم به سمت آنها گرایش پیدا مى کنند.وى افزود: باید رقابت در بازار بیمه به گونه اى باشد تا در جهت مشترى مدارى گام برداشته شود. بر همین اساس بیمه ایران طرح هاى جدیدى مثل بیمه نوزادان و بیمه جامع را در قالب بیمه عمر ارائه کرد و خدمات پرداخت خسارت سیار را پیگیرى کرده که با استقبال خوبى روبرو شده است.مدیر عامل بیمه ایران تصریح کرد: طرح پرداخت خسارت سیار بیمه ایران در مناطق ۲۲ گانه تهران اجرایى شده است و تا پایان سال در سراسر کشور فراگیر خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

فراخوان ثبت نام در "اولین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور"

 

" اولین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور " توسط دانشکده ی کار آفرینی دانشگاه تهران در ۱۲ آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد .
این کنفرانس با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی ،موسسه عالی بیمه اکو ،سندیکای بیمه گران ایران ،بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه مرکزی و برخی دیگر از سازمان ها و ارگان های ذیربط برگزار می شود .
علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین ثبت نام و ارسال مقالات خود به سایت اینترنتی کنفرانس به آدرس :http://insurance-bec.ir مراجعه کنند .
پست الکترونیکی کنفرانس :info@insurance-bec.ir


سید محتشم حسینیان

 

سلام

سرپرست مدیریت بیمه اعتباری مهندسی شرکت بیمه معلم تشریح کرد:
حمایت بیمه معلم از صادرات غیرنفتی

سرکار خانم عامل نقش شرکت‌های بیمه‌ای که در زمینه بیمه‌های اعتباری صادراتی فعالیت دارند را در توسعه صادرات غیرنفتی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کشورهای مختلف دنیا برای موفقیت در نظام صادراتی خود، سازمان‌ها، شرکت‌ها یا نهادهای مختلفی را تاسیس کرده‌اند، اما باید توجه داشت که تعداد سازمان‌های تاثیرگذار مرتبط با صادرات غیرنفتی، توسعه صادرات را تضمین نمی‌کنند؛ بلکه کارآمدی آنها است که می‌تواند موجبات رشد و ارتقای صادرات غیرنفتی را فراهم کند. این سازمان‌ها شامل وزارت بازرگانی، مرکز توسعه صادرات، شرکت‌های بیمه، صندوق ضمانت صادرات ایران و توسعه استاندارد فنی می‌باشند.
آیا کلیه این سازمان‌ها که تعدادشان کم نیز نمی‌باشد، توانسته‌اند هدف واحدی که همگی در جهت تحقق آن فعالیت می‌کنند؛ یعنی «ارتقای صادرات» را تحقق بخشند.
آنچه در اینجا باید مورد تاکید قرار گیرد این است که استراتژی‌ها و خط‌مشی و سیاست‌گذاری‌های کلیه سازمان‌‌های مذکور باید همسو و هم‌جهت باشد. هدف غایی توسعه اقتصادی که همانا ایجاد تسهیلات لازم برای تولیدکننده و صادرکننده و تشویق در راستای تقویت صادرات غیرنفتی است، تامین شود.
در حقیقت یکی از اصول مهم و اساسی در برقراری مبادلات تجاری مختلف بین کشورها، مفهوم مزیت نسبی و هزینه فرصت تولید کالا و خدمات است؛ لذا ما (کلیه سازمان‌ها و نهادهای دست‌اندرکار) به عنوان یک پیکره واحد باید سرعت ایجاد این مزیت نسبی را فراهم سازیم.
شرکت‌های بیمه و به ویژه شرکت بیمه معلم (صادرات و سرمایه‌گذاری سابق) که سابقه‌ای دیرین در ارائه خدمات بیمه‌های اعتباری صادراتی دارد نیز با شناساندن بازارهای هدف، اعتبارسنجی خریداران بازارهای مقصد و پوشش خطرات استنکاف خریدار از پرداخت بهای کالاهای صادراتی در تقویت روند ایجاد مزیت نسبی در بازار هدف برای صادرکنندگانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، سهیم است.
اما آنچه ما به عنوان یک شرکت بیمه در دنیای رقابتی تجارت باید بدان توجه کنیم ایجاد تسهیلات خدماتی به صادرکنندگان متناسب با نیازهای روز ایشان است که در این راه انتظار می‌رود بیمه مرکزی ایران با استعانت از بازخوردهای ارائه شده از جانب شرکت‌های بیمه راهکارهای مورد نیاز را طراحی و ابلاغ کنند.
لطفا در خصوص روند صدور بیمه‌نامه‌های اعتباری شرکت بیمه معلم طی 6 ماه سال‌جاری توضیح فرمایید.
روند صدور بیمه‌نامه‌‌های اعتباری صادراتی این شرکت در 6 ماه سال‌جاری 100درصد رشد داشته است که این رقم نسبت به سال گذشته دارای پیشرفت قابل ملاحظه‌ای است و انتظار می‌رود با تحول اساسی در ابعاد فرهنگی پیکره اقتصادی و مجریان اصلی که همانا صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی است، بتوان شاهد رشد فزاینده این نوع بیمه‌نامه‌ها در کشور بود. به‌علاوه اینکه در شرایط کنونی و مخاصمات سیاسی که بر روابط تجاری کشورها نیز حاکم شده است، بسیاری از خریداران خارجی مایل به گشایش
L/C
نیست. لذا شرایط فروش برای صادرکنندگان ایرانی در شرایط رقابتی تجارت بسیار دشوار شده است و اگر ایشان نتوانند به صورت اعتباری به مشتریان خود کالا یا خدمات خود را ارائه نمایند، رقیب تجاری ایشان به راحتی گوی سبقت را خواهد ربود.
از این رو به نظر می‌رسد منطقی‌ترین روش مدیریت ریسک برای صادرکنندگان، اخذ بیمه‌نامه‌های اعتبار صادراتی است تا علاوه بر ارزیابی سابقه و اعتبار خریدار، خطرات عدم پرداخت آنان را در اثر وقوع وقایع سیاسی و اقتصادی تحت پوشش بیمه قرار دهد.
شرکت بیمه معلم چه اقداماتی جهت توسعه بیمه‌های اعتباری به منظور حمایت از صادرات غیرنفتی انجام داده است!
در حال حاضر، بازارهای بزرگ همسایه نظیر آسیای میانه، افغانستان، عراق و... به روی بازرگانان ایرانی باز شده است، لذا شرکت بیمه معلم با بررسی وضعیت اینگونه بازارها اقدام به بازگشایی شعبه‌ای در عراق و افغانستان کرده است تا با حضور فعال در کشورهای مذکور تسهیلاتی را برای صادرکنندگان ایرانی فراهم کند. به‌علاوه از آنجایی‌که بسیاری از بانک‌های عراق و افغانستان قادر به گشایش
L/C به نفع فروشندگان خارجی نیستند، لذا شرکت بیمه معلم می‌تواند با عقد قرارداد با بانک‌های کشور مقصد و ارائه بیمه‌نامه‌های اعتباری به عنوان ابزاری جهت ایجاد اطمینان خاطر برای بانک‌های مذکور نسبت به اجرای تعهدات «خریدار»، شرایط انجام معاملات تجاری بین بازرگانان ایرانی و خارجی را سهولت بخشد.
لازم به ذکر است که بیمه معلم دارای دفتر فعالی در باکو نیز است که تاکنون پوشش‌های بیمه‌ای اعتبار صادراتی برای بسیاری از صادرکنندگان نمونه کشور که جزو قطب‌های اقتصادی کشور هستند را فراهم نموده است و امید است با بهره‌گیری از تجارب خود در بازارهای کشورهای مقصد فعلی بتواند شعب خود را به سایر کشورهایی که دارای مزیت نسبی برای صادرکنندگان ایرانی هستند نظیر کشورهای آفریقایی تعمیم دهد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

سرتیپ ساجدی نیا: رسیدگی به تصادفات خسارتی خودروها باید از سوی بیمه ها انجام شود

معاون عملیات ناجا گفت: رسیدگی به تصادفات خسارتی خودروها، بر عهده بیمه ها است، تا ماموریت های پلیسی 110 به طور هدفمند اجرا شود.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، سردار سرتیپ ساجدی نیا امروز در حاشیه دیدار و تماس تلفنی با شهروندان در دفتر نظارت همگانی ناجا در نشست خبری با خبرنگاران درباره دیر رسیدن ماموران راهنمایی و رانندگی بر سر صحنه تصادفات افزود: باید روند رسیدگی به تصادفات اصلاح شود و در این زمینه کارشناسان بیمه باید وارد عمل شوند.
وی با اشاره به این که هم اکنون راهنمایی و رانندگی در حال پیگیری است تا تصادفات خسارتی را بیمه رسیدگی کند گفت: روزانه 700 تصادف در تهران اتفاق می افتد که بر اساس آمار، ماموران از حداقل یک دقیقه تا حداکثر 45 دقیقه بر سر صحنه تصادفات حاضر می شوند.
معاون عملیات ناجا افزود: میانگین زمان رسیدن ماموران در تهران در بخش انتظامی 20 دقیقه و در بخش رانندگی 15 دقیقه است اما در شهرستان ها به علت کاهش بار ترافیک این زمان 12 دقیقه است.
سرتیپ ساجدی نیا اظهار داشت: با برنامه ریزی های پیش بینی شده درصدد هستیم تا میزان رسیدن ماموران را بر سرصحنه حوادث کاهش دهیم.
وی گفت: همچنین برای نظارت بر عملکرد پلیس 110 و گشت های انتظامی، تیم هایی به طور شبانه روز این کنترل را انجام می دهند که بر اساس آمار در این زمینه 600 مورد بررسی انجام می شود.
معاون عملیات ناجا درباره سامانه جی ای اس یا کنترل گشتی ها و اطلاع رسانی از نقاط حادثه افزود: این سامانه در تهران اجرایی شده است اما نواقصی دارد که در حال مرتفع کردن آن ها هستیم و بزودی در دیگر کلانشهرها و شهرستان ها نیز عملیاتی خواهد شد.
سرتیپ ساجدی نیا گفت: بر اساس آخرین آمار دفتر نظارت همگانی 197، بیشترین رضایت مندی مردم از پلیس راهنمایی و رانندگی با 34 درصد است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رییس کل بیمه مرکزی : بیمه های ارزان با پوشش اکثریت افراد جامعه

رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفت : بحث ریسک پذیری مربوط به شرکت های بیمه گر نیست بلکه مدیریت ریسک باید در تمام بنگاه های اقتصادی مانند صنعت و
ساخت و ساز نهاینه شود.
فرشباف ماهریان در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر ، گفت : باید برای محاسبه ریسک ، دانش لازم را فراهم کنیم و تخصص لازم در شرکت های بیمه ایجاد شود.
وی افزود : از انجا که نظام اقتصادی ما نظام تعرفه ای بوده است نرخ را با بیمه مرکزی هماهنگ کرده ایم اما درطرح تحول بیمه به دنبال کاهش نظام تعرفه ای هستیم تا توانمندی شرکت های بیمه را در خصوص محاسبه ریسک و اعمال مدیریت ریسک افزایش دهیم وبیمه و سرمایه های اقتصادی کشور با کمترین خطرها مواجه شوند.
فرشباف ماهری گفت : باید در بنگاه هایی که مدیریتی نیست ، این پیشنهاد عملیاتی شود و در شرکت های بیمه گر نیز کمیته های تخصصی محاسبه ریسک ایجاد شود تا پس از حذف تعرفه این موضوع عملیاتی شود.
وی با اشاره به طرح تحول ساختار بیمه کشور افزود : دو راهبرد اساسی در صنعت بیمه را دنبال می کنیم که یکی از انها ایجاد شرایط بیمه های ارزان با پوشش اکثریت افراد جامعه است .
رییس کل بیمه مرکزی ایران کاهش هزینه های بیمه ای را که باعث افزایش قیمت بیمه می شود ، از اقدامات این طرح برشمرد .
فرشباف گفت : اگر بحث ریسک را در سازمانها عملیاتی کنیم و خودسازمانها و شرکتها ریسک راکاهش دهند نیاز به پرداخت کمتری به شرکت های بیمه گذار خواهد بود.
وی به افزایش بیمه بنگاههایی که هزینه های زیادی به بیمه تحمیل می کنند ، اشاره کرد و افزود : مردم نباید هزینه اینگونه شرکت ها را متحمل شوند و خدمات به یک نفر نرسد.
ماهری گفت : اقتصاد ما دولتی است و در زمان اجرایی شدن اصل 44 باید شرکت های واگذاری به مردم ، ابتدا بیمه شوند.
وی اضافه کرد : این بیمه هم برای خریداران اطمینان ایجاد می کند و هم سرمایه های اقتصادی کشور حفظ می شود که باعث مدیریت ریسک یکپارچه خواهد شد.
رییس کل بیمه مرکزی ایران مدیریت یکپارچه ریسک راجایگزین جامع تک تک بیمه ها دانست و گفت : دربیمه یکپارچه و جامع ، هزینه های بیمه بنگاهها به حداقل خواهد رسید .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رئیس کل بیمه مرکزی ایران: سازمانهای تعیین ریسک های اعتباری باید ایجاد شوند

رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفت: سازمانهای مستقل برای تعیین ریسک های اعتباری ،سنجش اعتبار مشتریان بانکها و تعیین خسارات ناشی از رخدادهای مختلف باید ایجاد شوند .
به گزارش خبرنگار ما فرشباف ماهریان امروز در همایش یکپارچه سازی مدیریت ریسک و چالش های جهانی شدن در صنعت بیمه کشور افزود: اگر این سازمانها مستقل از بیمه گر و
بیمه گذار باشند خدمات بهتری ارائه خواهند داد و سبب ارتقای صنعت بیمه کشور می شوند.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد کمیته های تخصصی در صنعت بیمه کشور برای شناسایی انواع ریسک ها گفت: متاسفانه در اقتصاد ما بحث مدیریت ریسک مغفول مانده است .
فرشباف افزود: همه بنگاههای اقتصادی باید بتوانند مدیریت ریسک را در مجموعه های خود نهادینه نمایند و همه خطرات را نباید شرکتهای بیمه گر تحمل کنند .
وی با بیان اینکه میزان و تنوع ریسک ها در کشور افزایش یافته است افزود: نظام تعرفه ای در کشور باعث شده بسیاری از نیازمندی های تخصصی صنعت بیمه نادیده گرفته شود .
فرشباف گفت .. مدیریت ریسک یکپارچه در زمینه های مدیریت دارایی ، بدهی ، سرمایه و بازاریابی با پیوستگی و استمرار خود می تواند در حفظ سرمایه های بنگاههای اقتصادی موثر باشد .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رئیس کل بیمه مرکزی ایران: سازمانهای تعیین ریسک های اعتباری باید ایجاد شوند

رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفت: سازمانهای مستقل برای تعیین ریسک های اعتباری ،سنجش اعتبار مشتریان بانکها و تعیین خسارات ناشی از رخدادهای مختلف باید ایجاد شوند .
به گزارش خبرنگار ما فرشباف ماهریان امروز در همایش یکپارچه سازی مدیریت ریسک و چالش های جهانی شدن در صنعت بیمه کشور افزود: اگر این سازمانها مستقل از بیمه گر و
بیمه گذار باشند خدمات بهتری ارائه خواهند داد و سبب ارتقای صنعت بیمه کشور می شوند.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد کمیته های تخصصی در صنعت بیمه کشور برای شناسایی انواع ریسک ها گفت: متاسفانه در اقتصاد ما بحث مدیریت ریسک مغفول مانده است .
فرشباف افزود: همه بنگاههای اقتصادی باید بتوانند مدیریت ریسک را در مجموعه های خود نهادینه نمایند و همه خطرات را نباید شرکتهای بیمه گر تحمل کنند .
وی با بیان اینکه میزان و تنوع ریسک ها در کشور افزایش یافته است افزود: نظام تعرفه ای در کشور باعث شده بسیاری از نیازمندی های تخصصی صنعت بیمه نادیده گرفته شود .
فرشباف گفت .. مدیریت ریسک یکپارچه در زمینه های مدیریت دارایی ، بدهی ، سرمایه و بازاریابی با پیوستگی و استمرار خود می تواند در حفظ سرمایه های بنگاههای اقتصادی موثر باشد .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

یک کارشناس صنعت بیمه : برای جهانی شدن باید رقابت پذیرشویم

دبیر شورای مطالعات و برنامه ریزی بیمه ایران گفت: برای وارد شدن صنعت بیمه کشور به بازار جهانی باید شرایط رقابت با ورود کنترل شده شرکتهای بیمه خارجی فراهم شود .
به گزارش خبرنگار ما حیدری در همایش یکپارچه سازی مدیریت ریسک و چالش های جهانی شدن همچنین تغییر قوانین بویژه مقررات نظارتی را در بخش بیمه کشور و شناسایی استانداردهای بین المللی صنعت بیمه را برای جهانی شدن بیمه کشور ضروری دانست و افزود: با پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی در بخش بیمه علاوه بر استفاده از استانداردهای بین المللی قابلیت های جدید مالی برای شرکتهای بیمه کشور ایجاد و تجارب فنی دیگر شرکتها به داخل منتقل می شود .
حیدری به روز نبودن قوانین بیمه ای کشور ناکافی بودن منابع مالی برای بیمه ها و جریان کند اصلاحات را از چالش های مهم پیش روی صنعت بیمه کشور دانست و افزود: برای ارتقاء صنعت بیمه ، افزایش سریع توان مالی و فنی بیمه ها و تغییر ماهیت اقدامات نظارتی در این بخش ضروری است .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه آسیا : تغییر و مدیریت ریسک دو مختصات اصلی اقتصاد جهانی است

مدیر عامل شرکت بیمه اسیا گفت : با توجه به قرار گرفتن کشور در مرحله توسعه صنعتی و گشوده شدن مرزهای جهانی، نقش مدیریت ریسک در کشور غیرقابل اتکار است.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ،سیدمحمد علیپور درنخستین همایش بین‌المللی یکپارچه‌سازی مدیریت ریسک E.R.M و چالش‌های جهانی‌شدن در صنعت بیمه کشور ، گفت: تغییر، مهمترین عامل ریسک است و با توجه به تحولا‌ت جهانی، نادیده گرفتن مدیریت ریسک موجب اتلا‌ف منابع کشور خواهد شد.
مدیرعامل بیمه‌آسیا با اشاره به ناپایداری شرایط موجود جهانی، افزود: امروزه با توجه به جهانی شدن، بازارهای رقابتی، رکود اقتصادی، تغییر فناوری ،زندگی ما با تغییر همراه است و همراه همیشگی این تغییر، ریسک است که غفلت از مدیریت آن، زیان‌بار خواهد بود.
علیپور با تصریح روند رو به رشد خصوصی‌سازی در کشور، اضافه کرد: شرکت‌های دولتی که در فهرست واگذاری قرار دارند، می‌بایست به فکر تداوم رشد و شکوفایی خود باشند.
وی گفت :این شرکت ها به جلوگیری از ضررهای قابل پیش‌بینی در ریسک‌های بازرگانی نیاز مبرم دارند که ایجاب می‌ کند برای ادامه رشد و شکوفایی سازمان‌ها به نقش مدیریت ریسک ، بیشتر توجه کنند.
مدیرعامل بیمه‌آسیا با اشاره به اینکه مدیریت ریسک ، برخورد نظام‌‌یافته با خطرها را ساماندهی می‌کند، افزود: مدیریت ریسک شاخص‌ها و راهکارهایی را ارائه می‌دهد که افراد، مؤسسات اقتصادی و حتی دولت‌ها با بهره‌مندی از آن، می توانند آینده ‌را با ارزیابی، کنترل و تأمین مالی خسارت‌ها ، دقیق‌تر و شفاف‌تر برنامه‌ریزی کنند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نخستین همایش بین‌المللی مدیریت ریسک در صنعت بیمه اغاز شد

نخستین همایش بین‌المللی یکپارچه‌سازی مدیریت ریسک (E.R.M) و چالش‌های جهانی‌سازی در صنعت بیمه کشور امروز با حضور مدیران ارشد بیمهای و کارشناسان بیمه اغاز بکار کرد.
حمید تاجیک، دبیر همایش در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت : این همایش یک روزه با مشارکت فعال پژوهشکده بیمه مرکزی ایران، مرکز ملی مطالعات جهانی شدن ریاست جمهوری، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده علوم اقتصادی، شرکت‌های بیمه ایران و آسیا، شرکت خدمات بیمه‌ای سایان، بیمه معلم، بیمه توسعه و سرویس بیمه شهر در هتل المپیک تهران برگزار شده است.
تاجیک افزود: کالبدشکافی یکپارچگی مدیریت ریسک (E.R.M) و طرح‌ریزی تجاری به منظور پویایی صنعت بیمه کشور از منظر جهانی شدن از اهداف این همایش است .
وی همچنین تبیین مزایا و معایب و استفاده از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدهای جهانی شدن در صنعت بیمه را با تاکید بر (E.R.M) و شناسایی ریسک خصوصی‌سازی و آزادسازی در صنعت بیمه کشور در چارچوب پیوستن به سازمان تجارت جهانی را از محورهای اصلی این همایش عنوان کرد.
در کنار این همایش ،کارگاه تخصصی به منظور ارائه مطالب و محورهای مورد بحث و نیز نمایشگاه جانبی از شرکت های بیمه گذار درحاشیه ان برپا شده است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

دست اندرکاران سینما تحت پوشش جامع خدمات بیمه درمان تکمیلی قرار می گیرند

برقراری خدمات بیمه درمان تکمیلی سینماگران از آبان امسال با اعمال تسهیلات ویژه از جمله تقبل پنجاه درصد از مبلغ حق بیمه از جانب خانه سینما و پوشش اضافی بیمه حوادث آغاز خواهد شد.
روابط عمومی خانه سینما اعلام کرد: برخورداری از خدمات بالغ بر 99 درصد بیمارستانها و مراکز درمانی در سراسر کشور ، ارائه خدمات به خانواده و والدین سینماگران اعم از تحت تکفل و غیرتحت تکفل، ارائه معرفی نامه بیمارستانی و پرداخت هزینه های درمان در حداقل زمان و اعمال حداقل فرانشیز بخشی از خدماتی است که مورد توافق خانه سینما و شرکت سهام بیمه ایران قرار گرفته است.
روابط عمومی خانه سینما از تمامی دست اندرکاران سینمای ایران که علاقه مند به برخورداری از این خدمات هستند در خواست کرد، حداکثر تا پایان آبان با مراجعه تلفنی و یا حضوری به امور اداری خانه سینما برای کسب اطلاعات بیشتر ، ارائه مدارک و ثبت نام اقدام کنند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بیمه مکمل برای نابینایان

مدیرکل دفتر توانبخشی جسمی، حرکتی و حسی سازمان بهزیستی کشور از پوشش بیمه مکمل برای نابینایان خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما، دکتر غلامی گفت: سازمان بهزیستی بر اساس آمار اختلالات نابینایی در استان های کشور برای ارائه خدمات به این گروه برنامه ریزی می کند.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت 50 مرکز بینایی سنجی در کشور ،افزود: سال گذشته 64 هزار و 760 نفر از خدمات تشخیصی و ارزیابی این مراکز بهره مند شدند.
غلامی با اشاره به ایجاد و توسعه مراکز کودک و خانواده کم بینا و نابینا به منظور ارائه خدمات توانبخشی به کودکان زیر هفت سال ،گفت: این مراکز غیر دولتی در شش استان فعال شده است و بهزیستی آمادگی ارائه مجوز و پرداخت یارانه برای گشایش این مراکز را در سر اسر کشور دارد .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

انجمن بتن ایران-80 درصد ساختمان‌‏ها غیر استانداردند

80 درصد ستون‌‏ها و ساختمان‌‏ها به دلیل استفاده از بتن غیر استاندارد، خراب می‌‏شوند. 
جاوید خطیبی، دبیر انجمن بتن ایران بابیان این مطلب گفت: بتن غیر استاندارد بزرگترین علت فروریزی ساختمان‌‏هاست و علاوه بر بتن، ماسه و شن‌‏های مورد استفاده در ساختمان‌‏ها نیز باید استاندارد باشد. در حال حاضر متخصصان خوبی در زمینه بتن تربیت شده‌‏اند که باید در اجرای طرح‌‏ها از نظر آنها استفاده شود.
وی با درخواست از مردم برای نخریدن بتن دستی و غیر استاندارد برای استفاده در ستون‌‏ها اظهار کرد: مسوولان باید در ساختار مدیریت اجرایی ساختمان بازنگری کرده و به تخلف‌‏ها در این زمینه رسیدگی کنند.
 
خبر بالا را کارشناسان زیادی تایید کرده اند که متاسفانه نبود نظارت عالیه بر کار ساخت وساز وسوداگری بیش از حد در این حوزه این مساله را ایجاد کرده است .فراهم نبودن بستر مناسب برای شکوفایی اقتصاد در بخش های واقعی، گرایش افراد به سرمایه گذاری در این بخش را به گونه ای هجومی افزایش داده واین مساله موجب شده است تا هر کس به فراخور داشتن سرمایه ای به امر ساخت وساز بپردازد.بحث دیگری که در این زمینه لازم است عنوان شود ،مساله حضور بی فایده ولااقل کم فایده انجمن ها ونهادهای نظارت بر ساخت وساز(اعم از دولتی وغیر دولتی) بوده است واگر نگوییم غیر فعال در این زمینه ،این جسارت وجود دارد که بگوییم تشکل ها  ونهادها بر نحوه نظارت  بر ساختمان ها تا حد زیادی کم کاری کرده اند وهمین آمار ارائه شده ،گویای این مدعاست.البته در دو سه سال اخیر نظارت ها وجنب وجوش های نظارتی افزایش یافته است ومشاهده می شود که ساختمان ها از استحکام بیشتری نسبت به قبل ساخته می شوند .به هر حال ،رویای داشتن ایرانی مستحکم در برابر زلزله -که چنانچه دیگر هیچ ساختمانی غیر استاندارد ساخته نشود -حدود 30سال دیگر محقق می شود با این ضرورت که  ساختمان های غیر استاندارد در طول این چند سال که عمر آنها به پایان می رسد دوباره خراب ومستحکم ساخته شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

گزارش ابراراقتصادى از هشدار مدیر بیمه هاى اتومبیل بیمه ایران: ۱۰۰ درصد جریمه براى فاقدین بیمه نامه شخص ثالث از بهمن ماه

کسانى که تا پایان دى ماه به شرکت هاى بیمه براى خرید شخص ثالث مراجعه کنند از پرداخت جریمه معاف مى شوند.
طبق قانون بیمه اجبارى شخص ثالث و بند«۲» ماده یک آیین نامه منابع درآمد صندوق تأمین خسارات بدنى، همه خودروهایى که براى دریافت پوشش بیمه شخص ثالث معرفى مى شوند در صورتى که سابق بیمه اى شخص ثالث پیوسته نداشته باشند، مشمول پرداخت جریمه اى که حداکثر آن برابر حق بیمه یک سال خواهد بود، مى شوند، که این جرائم شامل همه خودروها و انواع موتورسیکلت باشد. هیأت وزیران در جلسه ۱۳/۴/۸۷ به استناد اصل یکصد و سى وهشتم قانون اساسى، آن دسته از مالکان خودروهایى را که سوابق بیمه اى ندارند و مشمول پرداخت جرایم یاد شده مى گردند را به مدت ۶ ماه از تاریخ ۱/۵/۸۷ تا ۳۰/۱۰/۸۷ از پرداخت جرائم معاف نمود. بر این اساس ابراراقتصادى گفت وگویى را با على شعبانى، مدیر بیمه هاى اتومبیل بیمه ایران انجام داد که در پى خواهد آمد.
ابرار اقتصادى- با توجه به اینکه حدود ۳ ماه از فرصتى که هیأت وزیران به مالکان خودروهاى فاقد بیمه نامه شخص ثالث داده سپرى مى شود، استقبال از این طرح چگونه بوده است؟
- فرصتى که هیأت وزیران به مالکان خودرو داده است ۶ ماه بود که ۳ ماه آن سپرى شده که این فرصت تحت هیچ شرایطى تمدید نخواهد شد. بیمه ایران در۶ماهه اول سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار بیمه نامه شخص ثالث صادر کرد که این رقم در ۶ ماهه اول سال جارى به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار فقره رسیده است. بخشش جریمه فاقدین بیمه نامه اجبارى شخص ثالث در حالى صورت مى گیرد که حدود ۲ میلیون مالک خودرو بیمه ندارند و با احتساب جریمه متوسط ۲۰۰ هزار تومان براى هر خودرو حدود ۴ میلیارد تومان صنعت بیمه متضرر مى شود، اما در راستاى خدمت رسانى به مردم شرکت هاى بیمه و واحدهاى صدور بیمه، بیمه ایران آمادگى دارد تا انواع بیمه نامه را براى متقاضیان صادر نمایند.
ابراراقتصادى- گرانى حق بیمه براى موتورسیکلت سواران از دلایل نداشتن بیمه نامه بود آیا این تخقیف شامل راکبان موتورسیکلت نیز شد؟ و آیا این بخشنامه عطف به ماسبق خواهد شد؟
- هرچند که ۸۰ درصد راکبان موتورسیکلت فاقد بیمه شخص ثالث در سال ۸۶ بوده اند اما هیأت وزیران در همین مصوبه مصوب کرد که حق بیمه موتورسیکلت ها تا سقف ۴۰ درصد تا ۶ ماه کاهش یابد. در مورد قسمت دوم سؤال باید بگویم که خیر این بخش جریمه عطف به ماسبق نمى شود.
ابراراقتصادى- قوانین براى موتورسیکلت ها به گونه اى نیست که نیاز داشتن بیمه نامه براى آنها خیلى ضرورى احساس شود. در این خصوص اظهارنظر بفرمایید.
- در این جا باید به دو نکته توجه داشته باشیم. اول اینکه طبق قانون داشتن بیمه نامه شخص ثالث براى موتورسیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه موتورى زمینى اجبارى است و بعد از این در کلیه مراحل دادوستد و نقل و انتقال، شماره گذارى و امثالهم براى موتورسیکلت ها بیمه نامه شخص ثالث رویت و بررسى خواهد شد که فاقدین بیمه نامه بعد از اتمام دوره در نظر گرفته شده در همه مراحل نیاز به بیمه شخص ثالث دارند که در غیر این صورت جریمه مى شوند. نکته دوم این که همه موتورسیکلت هایى که در حوادث آسیب خواهند دید همیشه زیان دیده نیستند، بلکه بسیار اتفاق افتاده که همین موتورسیکلت ها با وسایط نقلیه دیگر یا عابران پیاده تصادف مى کنند، آسیب وارد مى کنند و یا حتى آسیب مى بینند که در اینجا شرکت هاى بیمه خسارت جانى و مالى که از ناحیه موتورسیکلت ها به اشخاص ثالث وارد شده باشد، مشروط بر اینکه پوشش بیمه اى شخص ثالث دانسته باشند جبران مى شود.این در حالى است که خسارات جانى وارد شده به راننده موتورسیکلت و ترک نشین احتمالى در صورتى که مقصر باشند و داراى تعهدات سرنشین در بیمه باشند، جبران مى شود.
ابراراقتصادى- در مورد قانون جدید بیمه شخص ثالث و تعهدات جدید شرکت هاى بیمه در این زمینه و اینکه آیا با توجه به تغییرات قانون حق بیمه شخص ثالث افزوده خواهد شد یا خیر توضیح دهید؟
- قانون بیمه اجبارى شخص ثالث که اخیراً در مجلس تصویب و توسط دولت ابلاغ شده است از مزایاى زیادى براى مشتریان برخوردار است که از جمله آنها گسترش اشخاص ثالث همسر و فرزندان، پدر و مادر بیمه گذار و مالک وسایط نقلیه، افزایش تعهدات قابل جبران صندوق تأمین خسارات بدنى تا سقف یک دیه کامل، افزایش سقف پرداخت خسارات جانى در صورت محکومیت مقصر به پرداخت بیش از یک دیه و برابرى دیه زن و مرد و پرداخت خسارت هاى وارده به رانندگان فاقد گواهى نامه و پرداخت خسارت به کارکنان بیمه گذار است.قانون جدید بار مالى جدیدى را به شرکت هاى بیمه اضافه خواهد کرد که این مسأله در بیمه مرکزى با مشارکت شرکت هاى بیمه در حال بررسى و تدوین آیین نامه جدید قانون بیمه اجبارى شخص ثالث و در مورد بار مالى افزایش یافته براى شرکت هاى بیمه نیز اتخاذ تصمیم خواهد شد.انتظار مى رود که با توجه به بار مالى افزایش یافته و درصدهایى که به تعهدات اضافه شده در مورد حق بیمه نیز تجدیدنظر صورت گیرد که اجازه دهید از طریق مراجع ذیصلاح اعلام شود.
ابراراقتصادى- در مورد اینکه هیچ عوارضى در قانون جدید نباید از حق بیمه شخص ثالث کاسته شود نیز توضیح دهید.
- ۲۰ درصد از سود عملیاتى شرکت هاى بیمه در رشته شخص ثالث طبق ماده ۲۷ به حسابى که بیمه مرکزى ایران تعیین مى کند توسط شرکت هاى بیمه واریز مى شود و بیمه مرکزى مسئول تقسیم این مبلغ به وزارت راه، نیروهاى انتظامى و... خواهد بود.
ابراراقتصادى- براى جبران خسارت راننده اتومبیل مسبب حادثه که در قانون جدید ثالث تلقى مى شود بیمه ایران چه اقداماتى انجام داده است؟
- بیمه ایران براى جبران خسارت جانى وارده به راننده مقصر حادثه، تعهدات سرنشین را تا سقف ۶۰۰ میلیون ریال عرضه مى نماید که از پانزدهم آبان ماه براى شخص راننده تا سقف یک میلیارد ریال قابل افزایش است که به صورت کاملاً اختیارى توسط بیمه گذار و راننده قابل ابتیاء است.
ابراراقتصادى- برنامه هاى جدید بیمه ایران براى گسترش خدمات سیار و پرداخت خسارت در محل چیست؟
- در پرداخت خسارت هاى سیار هیچ گونه نیازى به مراجعه و زیان دیدگان به واحدهاى اجرایى نیست که در برنامه هاى جدید تیم هاى پرداخت خسارت در همه استان ها و محورهاى مواصلاتى مستقر خواهد شد و در تهران بزرگ هم اکنون ۲۲ واحد مستقر است که به ۵۰ واحد در آینده بسیار نزدیک خواهد رسید و سقف پرداخت خسارت در محل که هم اکنون ۵ میلیون ریال است به ۱۰ میلیون ریال پرداخت خسارت در محل افزایش مى یابد.
ابراراقتصادى- آیا صنعت بیمه در قانون جدید که در بیمه مرکزى در حال تدوین است براى رانندگان کم خطر تخفیف قائل شده است؟
تخفیف عدم خسارت براى رانندگانى که خسارت نداشتند در قانون جدید که در حال بررسى است تا ۷۰ درصد حق بیمه در نظر گرفته شده است و به همین صورت رانندگانى که داراى خسارات متعدد باشند اضافه نرخ بیشترى براى تمدید پرداخت خواهند کرد که بسته به مورد و خسارت مالى و جانى تا ۱۰۰ درصد حق بیمه در بخش مالى پیشنهاد شده است. این پیشنهاد براى خسارت هاى جانى بیش از ۱۰۰ درصد است که باید به تصویب شوراى عالى بیمه نیز برسد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

ایجاد حریق عمدی برای کلا‌هبرداری از بیمه

افرادی که با ایجاد حریق عمدی قصد کلا‌هبرداری از شرکت بیمه را داشتند و در این بین جان یک نفر را گرفتند با دستور بازپرس ویژه قتل بازداشت شدند. بازپرس جنایی تهران پس از تحقیق در مورد علت و زمان مرگ مردی که جسدش پس از اطفای حریق کشف شده بود، حادثه را عمدی تشخیص داد و دستور بازداشت دو متهم را صادر کرد. حدود ساعت 2 بعدازظهر جمعه گذشته یک مورد آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های حاشیه میدان رسالت به مرکز فوریت‌های 125 اعلا‌م شد. در پی آن ماموران نزدیک‌ترین ایستگاه‌های آتش‌نشانی در محل حضور یافتند و پس از اطفای حریق، جسد مردی را در ساختمان چند‌طبقه کشف کردند. در این هنگام ماموران پلیس حاضر در محل برای بررسی موضوع، بالا‌ی سر جسد رفتند و پی بردند آثار یک ضربه روی سر متوفی وجود دارد.
بنابراین بازپرس کشیک قتل را در جریان قرار دادند و بازپرس نیز دستور داد عوامل دست‌اندرکار در محل حضور یابند. در پی این اقدامات بازپرس خواست زمان دقیق ضربه و علت مرگ مرد مشخص شود اما کارشناسان و ماموران پلیس با توجه به وضع موجود، اعلا‌م زمان و دلیل مرگ را غیرممکن دانستند.
با به دست آمدن این نتایج بازپرس شاملو دستور داد جسد به پزشکی قانونی انتقال یابد تا علت و زمان مرگ مشخص شود و همچنین کارشناسان آتش‌نشانی علت حریق و عمدی بودن آن را مورد بررسی قرار دهند. این در حالی بود که تحقیق در مورد این پرونده به ماموران اداره ویژه قتل پلیس آگاهی تهران سپرده شده بود و در همان آغاز کارشناسان تشخیص هویت اداره آگاهی سرنخ‌هایی به دست آوردند که عمدی بودن حریق را تقویت می‌کرد.
محمدحسین شاملو، بازپرس شعبه اول دادسرای جنایی تهران که رسیدگی به پرونده را برعهده دارد در این‌باره گفت: یکی از طبقات محل حریق، انبار لوازم الکتریکی بود که جسد قربانی حادثه (فرهاد 28 ساله) در آنجا کشف شده بود. کارشناسان تشخیص هویت در تحقیقات از محل، دستنوشته و نقشه‌هایی را پیدا کردند که در آن شیوه‌های مختلف ایجاد حریق در محل مورد بررسی قرار گرفته بود. از طرفی ادامه تحقیقات نیز نشان داد خط موجود روی کاغذهای کشف‌شده مربوط به فرهاد است به همین دلیل تحقیق در مورد عمدی بودن حریق در دستور کار کارشناسان آتش‌نشانی قرار گرفت. 
همچنین تحقیقات نشان داد آن انبار با 500میلیون تومان در برابر آتش‌سوزی و حوادث اینچنینی بیمه شده بود اما مدتی قبل از حادثه مرگبار مبلغ بیمه به 800 میلیون تومان افزایش یافته است.
با کشف این موضوع احتمال حریق عمدی با انگیزه کلا‌هبرداری از شرکت بیمه قوت گرفت و این احتمال زمانی که کارشناسان آتش‌نشانی نظر به عمدی بودن حریق دادند به اطمینان تبدیل شد. بنابراین تحقیقات روی شناسایی عوامل حریق متمرکز شد و افرادی که ممکن بود از موضوع اطلا‌ع داشته باشند مورد بازجویی قرار گرفتند. در بین افراد بازجویی‌شده برادر فرهاد گفت: برادرم مدتی قبل از مرگ در مورد اتصالی سیم‌ها و اینکه تحت چه شرایطی ممکن است اتصالی سیم برق باعث حریق بزرگی شود از من سوالا‌تی پرسید.
با به دست آمدن این سرنخ‌ها دو نفر که در این حادثه مجروح شده بودند مورد ظن قرار گرفتند، یکی از آنها دوست قربانی حادثه و دیگری مالک انبار بود.
آنها در مورد حادثه اظهارات ضد و نقیضی بیان کردند. بنابراین به عنوان متهمان احتمالی در مظان اتهام قرار گرفتند. در مرحله بعد با اعلا‌م نتیجه آزمایش‌های انجام‌شده در مورد نحوه آتش‌سوزی معلوم شد حریق با مواد آتش‌زا نظیر بنزین ایجاد شده و این در حالی بود که سوختگی‌های روی بدن دو متهم نزدیک بودن به منبع حرارت را تایید می‌کرد. بازپرس شاملو در ادامه گفت: با جمع‌بندی این شواهد دو مجروح بازداشت شدند و در حال حاضر تحقیقات در مورد ماجرا ادامه دارد.
در صورت اثبات ماجرا و همدستی متهمان با فرهاد در ایجاد حریق آنها متهم به قتل و شروع به کلا‌هبرداری خواهند بود. هم‌اکنون نیز تحقیقات در این‌باره ادامه دارد و متهمان در بازداشت هستند.
 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 فرشباف خبر داد:
طرح تحول صنعت بیمه در راه وزارت اقتصاد

گروه بازار پول - رییس کل بیمه مرکزی ایران در همایش هم‌اندیشی روسای سازمان امور اقتصادی و دارایی و مدیران امور مالیاتی کل استان‌‌ها گفت:

برنامه تحول در صنعت بیمه کشور تهیه شده است و بیمه مرکزی پس از بررسی نهایی، آن را به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه خواهد داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی، طرح تحول صنعت بیمه به منظور تقویت نقاط قوت و مرتفع نمودن نقاط ضعف و گشودن چشم‌اندازهای نوینی برای صنعت بیمه مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
جواد فرشباف، رییس کل بیمه مرکزی ایران در خصوص تشکیل کارگروه برنامه تحول در صنعت بیمه کشور گفت: کارگروه برنامه تحول و کارگروه‌های تخصصی آن، با مسوولیت بیمه مرکزی ایران و شرکت‌های بیمه دولتی، همکاری شرکت‌های بیمه خصوصی و مشارکت برخی از صاحب‌نظران در صنعت بیمه تشکیل شده است. وی افزود: توجه به خرد جمعی و دیدگاه‌های صاحب‌نظران اجرایی و علمی صنعت بیمه، مواجهه کارآمد با چالش‌های اساسی صنعت بیمه، آینده‌نگری‌ نسبت به محیط درونی و بیرونی صنعت بیمه، حرکت در مسیر تحقق فرمایشات رییس‌جمهور درخصوص تحول در صنعت بیمه کشور، حرکت در مسیر سیاست‌های کلی اصل44 و حرکت در مسیر تحقق چشم‌انداز 20 ساله از اصول شش‌گانه کارگروه برنامه تحول در صنعت بیمه کشور است.
فرشباف، رییس شورای عالی بیمه مرکزی، ضریب نفوذ بیمه بالاتر از متوسط جهانی، عدالت در عرضه خدمات بیمه‌ای به دهک‌های درآمدی و تعادل در پوشش بیمه‌ای مناطق مختلف کشور، پایداری و ثبات در ارائه خدمات بیمه‌ای، ارزانی و
همه جانبه بودن عرضه خدمات بیمه‌ای به خانوارها، بنگاه‌های اقتصادی و مشتریان خارجی و تجاری، رقابتی و حرفه‌ای بودن صنعت بیمه کشور را از اهداف کلان در صنعت بیمه دانست.
فرشباف تاکید کرد: تمامی مباحث اقتصادی نشان دهنده این موضوع است که برنامه‌ریزی برای این صنعت می‌تواند موجب گسترش و توسعه اقتصادی شود به طوری که تعامل دوطرفه بین توسعه و بیمه می‌تواند شرایط مناسبی را برای رفاه جامعه فراهم آورد.رییس کل بیمه مرکزی درخصوص بررسی راهکارهای توسعه بیمه در استان‌های کشور گفت: بیمه مرکزی ایران باحضور در نشست‌های شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان‌های کشور، پس از شناسایی قابلیت‌های اقتصادی و صنعتی آنها، برنامه توسعه ‌انواع رشته‌های بیمه‌ای متناسب با نیازهای هر استان و شهر را ارائه خواهد داد.رییس کل بیمه مرکزی ایران با تاکید بر ضرورت تعمیم فرهنگ استفاده از بیمه و تنوع بخشی از خدمات بیمه‌ای و عرضه پوشش‌های جدید بیمه‌ای، زیر پوشش بیمه نبودن قسمت اعظمی از سرمایه‌های اقتصادی را مهمترین عامل بازدارنده برای توسعه کشور دانست و گفت: متاسفانه پوشش بیمه‌ای در کشور بیشتر شخص ثالث یا اجباری است و بخش اعظمی از سرمایه‌های کشور حالت بیمه‌ای مناسب ندارند.وی افزود: در کشورهای توسعه‌یافته صنعت نفت که از صنایع پرخطر محسوب می‌شود قبل و بعد از اجرای طرح‌ها بیمه می‌شوند در حالی که در کشور ما قسمت مهمی از صنایع این بخش یا بیمه نیست یا در خارج از کشور بیمه شده است.
بخش‌های اساسی کشور بیمه نیستند
رییس بیمه مرکزی ایران بر توسعه بانک‌های سرمایه‌گذاری در کشور تاکید کرد. به گزارش (ایسنا)، جواد فرشباف در سومین همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی با اشاره به راهکارهای توسعه بهره برداری از ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی تصریح کرد: ضرورت توسعه بانک‌های سرمایه‌گذاری (شرکت تامین سرمایه) در بازار سرمایه و تقویت تقاضا در صنعت بیمه با نوآوری و پژوهش به عنوان مکمل بازارهای مالی از جمله این راهکارها هستند. وی ادامه داد: طبق بند 18 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب مجلس شورای اسلامی، شرکت تامین سرمایه شرکتی است که به عنوان واسطه بین ناشر اوراق بهادار و عامل سرمایه‌گذاران فعالیت می‌کند و می‌تواند فعالیت‌های کارگزاری، معامله‌گری، بازارگردانی، مشاوره، پذیره‌نویسی و تعهد پذیره‌نویسی و فعالیت‌های مشابه را انجام دهد.
وی با بیان اینکه بانک‌های سرمایه‌گذاری در دنیا به سه صورت بانک سرمایه‌گذاری مستقل، بانک هلدینگ و مجتمع‌های مالی فعالیت داشته‌اند، اظهار کرد: در ایران پس از ملی شدن بانک‌ها و حاکمیت اقتصاد دولتی و تامین منابع پروژه‌ها از اعتبارات دولت، انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی تضعیف شد اما بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی ضرورت فعالیت مجدد شرکت‌های تامین سرمایه برای تسهیل در واگذاری سهام دولتی احساس می‌شود.
وی با اشاره به صنعت بیمه نیز اذعان کرد: اکثر سرمایه‌های کشور حتی سرمایه‌های فیزیکی که قابلیت بیمه شدن را دارند متاسفانه حتی در حداقل‌های ظرفیت و پتانسیل تولید ناخالص داخلی، پوشش بیمه‌ای نداشته است.
رییس بیمه مرکزی ایران با بیان اینکه بیمه اهرمی مابین تولید و افزایش سرمایه‌گذاری است، افزود: ضریب نفوذ 35/1 در مقابل میانگین جهانی 5/7 بسیار پایین است در حالی که حق بیمه تولیدی یا بیمه با توسعه روابط تعاملی و متقابلی دارند، هر چه قدر تولید بالا رود باید حق بیمه تولیدی افزایش یابد و در این صورت هم باید افزایش امنیت روانی و اقتصادی جامعه و حفظ سرمایه‌های کشور را به دنبال داشته باشد که باز باعث افزایش سرمایه‌گذاری و در نتیجه افزایش تولید ناخالص داخلی شود.
وی اظهار کرد: قسمت اعظم بخش‌های اساسی کشور از جمله نفت و گاز و ساختمان، راه و نیروگاه و صنایع مادر یا بیمه نیستند یا پوشش‌های فوق العاده‌ای ندارند و باید در این خصوص اعمال مدیریتی صورت گیرد تا شرکت‌هایی که بر اساس اصل 44 قابلیت واگذاری پیدا می‌کنند پوشش بیمه ای مناسب داشته باشند.

سید محتشم حسینیان

 

سلام

 رییس بیمه مرکزی ایران:
بخش‌های اساسی کشور بیمه نیستند

پوشش بیمه‌ای مناسب برای شرکت‌های مشمول اصل 44 ضروری است

  رییس بیمه مرکزی ایران بر توسعه بانک‌های سرمایه‌گذاری در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جواد فرشباف در سومین همایش بین المللی سرمایه گذاری در آذربایجان غربی با اشاره به راهکارهای توسعه بهره برداری از ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی تصریح کرد: ضرورت توسعه بانک‌های سرمایه گذاری ( شرکت تامین سرمایه ) در بازار سرمایه و تقویت تقاضا در صنعت بیمه با نوآوری و پژوهش به عنوان مکمل بازارهای مالی از جمله این راهکارها هستند.

وی ادامه داد: طبق بند 18 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب مجلس شورای اسلامی، شرکت تامین سرمایه شرکتی است که به عنوان واسطه بین ناشر اوراق بهادار و عامل سرمایه گذاران فعالیت می کند و می تواند فعالیت‌های کارگزاری، معامله گری، بازارگردانی، مشاوره، پذیره نویسی و تعهد پذیره نویسی و فعالیت‌های مشابه را انجام دهد.

وی با بیان اینکه بانک‌های سرمایه گذاری در دنیا به سه صورت بانک سرمایه گذاری مستقل، بانک هلدینگ و مجتمع‌های مالی فعالیت داشته‌اند، اظهار کرد: در ایران پس از ملی شدن بانک‌ها و حاکمیت اقتصاد دولتی و تامین منابع پروژه‌ها از اعتبارات دولت، انگیزه سرمایه گذاری در بخش خصوصی تضعیف شد اما بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی ضرورت فعالیت مجدد شرکت‌های تامین سرمایه برای تسهیل در واگذاری سهام دولتی احساس می شود.

وی با اشاره به صنعت بیمه نیز اذعان کرد: اکثر سرمایه‌های کشور حتی سرمایه‌های فیزیکی که قابلیت بیمه شدن را دارند متاسفانه حتی در حداقل‌های ظرفیت و پتانسیل تولید ناخالص داخلی، پوشش بیمه‌ای نداشته است.

رییس بیمه مرکزی ایران با بیان اینکه بیمه اهرمی مابین تولید و افزایش سرمایه گذاری است، افزود: ضریب نفوذ 35/1 در مقابل میانگین جهانی 5/7 بسیار پایین است در حالی که حق بیمه تولیدی یا بیمه با توسعه روابط تعاملی و متقابلی دارند، هر چه قدر تولید بالا رود باید حق بیمه تولیدی افزایش یابد و در این صورت هم باید افزایش امنیت روانی و اقتصادی جامعه و حفظ سرمایه های کشور را به دنبال داشته باشد که باز باعث افزایش سرمایه گذاری و در نتیجه افزایش تولید ناخالص داخلی شود.

وی اظهار کرد: قسمت اعظم بخش‌های اساسی کشور از جمله نفت و گاز و ساختمان، راه و نیروگاه و صنایع مادر یا بیمه نیستند یا پوشش‌های فوق العاده‌ای ندارند و باید در این خصوص اعمال مدیریتی صورت گیرد تا شرکت‌هایی که بر اساس اصل 44 قابلیت واگذاری پیدا می کنند پوشش بیمه ای مناسب داشته باشند.

فرشباف با بیان اینکه در شرایط نوسازی اقتصاد، حجم وسیع تری از بازار بیمه در اختیارمان خواهد بود، تصریح کرد: مجموع حق بیمه جهان در سال 2007 حدود 4000 میلیارد دلار است یعنی حدود هشت برابر کل تولید ملی ایران به روش قدرت برابری خرید و این حداقل متناسبی در زمینه بیمه و پوشش ریسک برای سرمایه گذاری در جهان است که قسمت عمده آن یعنی 80 درصد آن به 10 کشور جهان اختصاص دارد و ضریب نفوذ بیمه که حاصل حق بیمه تولیدی به تولید ناخالص ملی است، در ایران پایین است.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران، اقتصاد قوی و برتر منطقه است، خاطرنشان کرد: ظرفیت اقتصاد ما بالا است ولی عوامل محدود کننده غیر مادی که فعالیتهای بیمه‌ای هم در کنار آنها قرار دارد، ظرفیت ما را محدود کرده که امیدواریم با اجرای اصل 44 و گسترش بیمه‌های سرمایه و سرمایه‌های کشور مورد عنایت قرار گرفته و باعث افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های بالقوه اقتصادمان باشیم.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

در همایش نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقای کیفیت ساخت و ساز اعلام شد:
استقرار نظام کیفیت ساختمان پیش‌نیاز بیمه مسئولیت ساخت و ساز است

بیمه‌های مرتبط با ساخت و ساز و اقدامات بیمه مرکزی و صنعت بیمه در ارائه پوشش‌های بیمه‌ای مرتبط با ساختمان‌ها و ساخت و ساز، در همایشی با شرکت مسئولان شهرداری و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، نمایندگان وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و انجمن صنفی پیمانکاران استان تهران بررسی شد.
این همایش با عنوان«نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقای کیفیت ساخت‌وساز» روز بیستم مهر، هم‌زمان با روز جهانی کاهش اثرات حوادث طبیعی برگزار شد.
شهردار تهران در این همایش به بیان دیدگاه خود در خصوص ساخته شدن ساختمان‌های کم دوام و فرسودگی زودرس ساختمان‌ها در ایران پرداخت و گفت: اگرچه دانش فنی برای ساخت و ساز استاندارد در کشور در اختیار ماست اما در مدیریت و اجرا مشکل داریم.
دکتر محمد قالیباف گفت: بخش قابل توجهی از ساختمان‌هایی که در ساخت آنها مراحل صدور پروانه و ساخت رعایت شده، با مصالح به اصطلاح استاندارد هم ساخته شده‌اند، در عمل دچار فرسودگی زودرس شده‌اند، وی کمبود آموزش علمی سازندگان و به طور عمده سازندگان سنتی، ناتوانی در بهره‌برداری صحیح از مصالح، برخورد شکلی مهندسان و مدیران با مسئولیت‌های خود و کمبود در مدیریت سیستمی را از جمله علل این مشکل برشمرد و اجرای مدیریت علمی و سیستمی را توام با حرکت جهادی به عنوان روشی برای رفع این مشکل معرفی کرد.
آقای رحیم مصدق رئیس کمیته امور فنی دومین سخنران همایش نقش بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقای کیفیت ساخت و ساز، در زمینه قوانین و مقررات موجود در مورد کاهش خسارت‌های ناشی از وقوع حوادث طبیعی، مهم‌ترین ریسک‌های تهدید کننده ساختمان و بیمه‌های مرتبط با آن سخن گفت و به تشریح اقدامات صنعت بیمه در مورد ارائه پوشش‌های بیمه‌ای مرتبط با ساختمان و ساخت و ساز پرداخت.
وی گفت: سیاست‌های کلی نظام در مورد کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی، تقویت نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای، استفاده از تجربه‌های موفق کشوری پیشرفته و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرفنی و ناامن است.
وی در باره قانون برنامه چهارم توسعه که در آن صدور پایان کار برای ساختمان های عمومی و مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی منوط به ارائه بیمه نامه کیفیت ساختمان شده توضیحاتی ارائه کرد و مواد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را برشمرد.
آقای مصدق با اشاره به ریسک‌های تهدیدکننده ساختمان‌ها اظهار داشت که بیمه‌های بازرگانی در زمینه پوشش‌های بیمه‌ای در مقابل خطرات انسانی و حوادث طبیعی مانند آتش‌سوزی، مهندسی، سیل و زلزله، بیمه‌های مسئولیت مانند مسئولیت در مقابل همسایگان، کارکنان بیمه نامه صادر می‌کنند و بیمه مرکزی بیمه نامه جدیدی در زمینه عیوب اساسی و پنهان ساختمان برای اجرا ابلاغ کرده است.
برای جبران خسارت زلزله و حوادث طبیعی نیز لایحه‌ای تهیه شده، از تصویب دولت گذشته و آماده ارائه به مجلس است.
وی در همین حال یادآور شد که وظیفه اصلی بیمه مرکزی ایران حمایت از بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان است؛ پس از آنکه سازندگان ساختمان به عنوان مسئول ساخت و ساز، واحدهای ساختمانی را با کیفیت مناسب بسازند، صنعت بیمه می‌تواند مسئولیت آنها را بیمه کند.
در میزگردهای تخصصی این همایش نیز آقای حبیب میرزایی مدیر طرح و برنامه بیمه مرکزی ایران در زمینه بیمه‌نامه‌های قابل ارائه صنعت بیمه برای حمایت از مالکان و بهره‌برداران ساختمان‌ها در چارچوب بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان‌های مسکونی توضیحاتی داد و گفت: این بیمه‌نامه طی یک دوره 10 ساله پس از صدور گواهی پایان کار، خسارت‌های مالی ناشی از این عیوب را تامین می‌کند.
در جمع بندی همایش اعلام شد که استقرار نظام کیفیت ساختمان، پیش‌نیاز بیمه مسئولیت ساخت وساز است.
جهت دیدن گزارش بیمه مرکزی ایران در همایش نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقای کیفیت ساخت و ساز اینجا را
کلیک کنید .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تنظیم لایحه جامع بیمه خبر داد

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: لایحه جامع صنعت بیمه در حال تنظیم است و به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.
به گزارش خبرنگار ما؛ حسین باقری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: 800 دستورالعمل ، آیین نامه و نمودار سازمانی برای اداره مدیریت بحران کشور نیازمندیم که در حال تنظیم است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به مشکلات بیمه ای در پرداخت خسارات به خسارت دیدگان افزود: بر اساس قانون برنامه پنج ساله چهارم، دولت ملزم شده است که تا انتهای برنامه هیچ گونه پرداخت نقدی به آسیب دیدگان نداشته باشد و محور فعالیت ها باید پرداخت به صورت بیمه باشد و امسال نیز بسیاری از خسارت های وارده به باغداران در قالب بیمه پرداخت شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت :‌ سالانه 1000 مورد حادثه در سازمان مدیریت بحران کشور ثبت می شود که این تعداد حدود 5 تا 7 هزار میلیارد تومان خسارت به بار می آورد و این میزان حدود یک سوم اعتبارات عمرانی کشور است.
وی گفت: البته امسال خسارت ناشی از سرمازدگی ، خشکسالی و کم آبی به تنهایی 12 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
باقری،‌مهمترین حادثه تهدید کننده کشور را زلزله دانست و افزود: برای کاهش خسارات ناشی از زلزله از دو سال قبل تاکنون سالانه 300 هزار واحد مسکونی در مناطق جمعیتی با اولویت روستایی مقاوم سازی و بازسازی شده است .
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بر اساس ابلاغیه ای ، استانها امسال موظف شده اند 20 درصد تلفات و خسارات حوادث را کاهش دهند.
باقری درباره گردش کار کشور در مواجهه با بحران ها و حوادث گفت: شورای عالی مدیریت بحران با ریاست رئیس جمهور و عضویت ده وزیر و برخی نمایندگان مجلس، قوه قضاییه ، صدا و سیما ، نیروهای مسلح و جمعیت هلال احمر در جریان حوادث قرار می گیرند و سیاستگذاری کلان در این شورا انجام می شود.
وی افزود: در ساختار جدید، در هر وزارتخانه ای نیز شورای هماهنگی تأسیس شده است که بر اساس این ساختار، یک درصد از بودجه عمومی برای پیشگیری ، آمادگی و مقابله و یک و دو دهم درصد نیز برای رسیدگی به خود حادثه هزینه می شود.
باقری گفت: با تصویب این ساختار و قانون، اعتبار 1000 میلیارد تومان به 2000 میلیارد تومان در سال 87 افزایش یافت که این میزان بودجه غیر از حوادث خشکسالی و کم آبی است که برای این منظور نیز یکجا 4500 میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برداشت شد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به پیشرفت های قابل توجه کشورمان در مقابله با بحران ها گفت: در هفته مقابله با آثار بلایای طبیعی میزبان کارشناسان 10 کشور عضو اکو بودیم و آنها به پیشرفت ایران و افزایش تجربه ها در زمینه مقابله با بحران ها اعتراف کردند.
باقری ادامه داد: عمده فعالیت ما در کشورمان باید درباره حوادث غیرمترقبه مهمتر و شایع تر باشد به نحوی که از 43 حادثه غیرمترقبه شناخته شده در جهان تا پارسال 32 حادثه را تجربه کرده بودیم و پارسال نیز دو حادثه طوفان گونو و سرما و یخبندان شدید نیز به آن اضافه شد.
وی در هر حال زلزله را پرخسارت ترین حادثه در کشورمان دانست و به پیشرفت های صورت گرفته در رسیدگی سریع به رفع خسارات آن اشاره کرد و گفت: هم اکنون زلزله هایی با قدرت زلزله های گیلان و رودبار رخ می دهد اما با مقاوم سازی و همچنین مشارکت دادن مردم اثرات آن بسیار کاهش یافته است.
وی افزود: برای نمونه شدت زلزله لرستان کمتر از بم نبود اما ما فقط 73 نفر تلفات داشتیم و در مدت 11 ماه ، 30 هزار واحد مسکونی ساخته شد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: مشابه زلزله اخیر هرمزگان نیز در سال 84 اتفاق افتاد اما در زلزله اخیر فقط 7 نفر تلفات داشتیم چرا که پس از زلزله سال 84 بسیاری از ساختمانها بازسازی و نوسازی شد.
وی درباره پیشرفت های صورت گرفته در مواجهه با حوادث ناشی از سیل افزود: هم اکنون دیگر تلفات جدی در سیل نداریم چرا که سامانه های هشدار سیل در همه مناطق سیل خیز کشور مستقر شده است.
وی در هر حال تمرکز برنامه های سازمان مدیریت بحران را در پیشگیری دانست و گفت: روز جهانی مقابله با کاهش آثار بلایای طبیعی در ایران به صورت یک هفته برگزار می شود و این امر نشان از توجه این سازمان به آموزش و پیشگیری دارد.
باقری همچنین از برگزاری مانور زلزله امدادی در هشتم آذر خبر داد و افزود: 15 میلیون دانش آموز از 140 هزار مدرسه مخاطب این برنامه هستند و امسال ،‌مانور در مدارس ایرانی خارج کشور نیز برگزار می شود.
وی گفت: پنجم دی امسال نیز به مناسبت روز ایمنی و زلزله همایش های گسترده علمی در کشور برگزار خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

قالیباف: باید از بت‌پرستی سازمانی بیرون بیاییم

در کشور بحث ساخت و ساز از استانداردهای لازم برخوردار نبوده است

 

خبرگزاری فارس: شهردار تهران با بیان این‌که ما باید از نگاه بخشی و سازمانی خود که به اعتقاد من بت‌پرستی قرن 21 است بیرون بیاییم، گفت: تا زمانی که این کار را نکنیم و همچنین به وظیفه دینی، اخلاقی و انقلابی خود نگاه نکنیم و به خرد جمعی توجه نکنیم هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد‌باقر قالیباف امروز در همایش نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقای کیفیت ساخت و ساز‌ گفت: نمی‌خواهم بگویم در زمینه دانش فنی با کشورهای پیشرفته رقابت می‌کنیم اما ظرفیت در کشور آن‌قدر بالاست که بتوانیم ساخت و سازی درست و منطبق بر استانداردها داشته باشیم.
به گفته شهردار تهران، یاد نگرفته‌ایم که خیلی از اقدامات در کشور یک فرآیند هستند و کم‌تر کاری در کشور به صورت بخشی قابل اداره است و همچنین فراموش کرده‌ایم که باید نگاه سیستمی به موضوعات داشته باشیم.
قالیباف با بیان این‌که اگر در کارها به این موضوعات توجه نکنیم هر چقدر کار کنیم هیچ گاه به نتیجه نمی‌رسیم، گفت: این نکته به توده‌ها و قشر‌های پائین جامعه بر نمی‌گردد. یقین داشته باشید که هر اشکالی در هر بخشی وجود داشته باشد نخبگان، مسئولان و مدیران جامعه در خصوص آن مسئولیت دارند.
شهردار تهران یادآور شد: اگر در خیلی از موضوعات فرهنگ جامعه به ما اجازه برخی کارها را نمی‌دهد مقصر توده‌های مردم نیستند بلکه مقصرنخبگان، تأثیرگذاران و مدیران هستند و فرقی هم نمی‌کند که مشکل در حوزه مسائل فنی و مهندسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی باشد.
وی با اشاره به زمان حضور در نیروی انتظامی گفت: در آن زمان یکی از معضلات بحث فرهنگ ترافیک و مسائل ترافیکی بود که نتیجه آن تلفات و کشته‌ها در تصادفات بود، به طوری که در سال قریب به 27 هزار نفر کشته و حدود 150 هزار تن مجروح می‌شدند.
وی ادامه داد: این ارقام از تلفات جنگ هم بیش‌تر بود در این خصوص 14 دستگاه مسئولیت داشتند ولی در هنگام ارائه آمار همه دستگاه‌ها اعلام می‌کردند که کارشان را به درستی انجام داده‌اند اما به این موضوع توجه نمی‌کردند که دیگر گزارش دادن و اقدام کردن فردی و سازمانی و لو این که خوب باشد جواب نمی‌دهد از این رو نیازمند ترکیبی از کار هستیم.
شهردار تهران با اشاره به این که انسان گاهی احساس می‌کند نگاه سیستمی، خرد جمعی، رویکرد علمی و فرهنگ جهاد اصلاً در عرصه مدیریت کشور وجود ندارد، گفت: در صورتی که این‌ها کاملاً با مبانی انقلاب، نظام و اسلام آمیخته شده ولی ما به غلط در جامعه از آن فاصله گرفتیم.
قالیباف مهم‌ترین چالش کشور را شکاف بین تدبیر و تغییر عنوان کرد و افزود: تغییرات و تحولات چه بخواهیم و چه نخواهیم به سرعت پیش می‌رود و ما مدیران یا برایش تدبیر نمی‌کنیم و یا آن قدر با تأخیر تدبیر می‌کنیم که آثاری از این تغییر و تحول وجود ندارد.
وی با اشاره به این که موضوع مهاجرت و شهرنشینی و قطب‌های جمعیتی تغییر بزرگی است که در حال اتفاق است، گفت: اما در 2، 3 دهه اخیر برای آن تدبیری نکرده‌ایم، این نکته است که خیلی از سرمایه‌های اجتماعی ما را هم از بین می‌برد.
به اعتقاد شهردار تهران، برای اداره جامعه مهم‌ترین نکته اعتماد بین مردم و مسئولان و بخش‌های مختلف است.
قالیباف با بیان این که ما باید از نگاه بخشی و سازمانی خود که به اعتقاد من بت‌پرستی قرن 21 است بیرون بیاییم، گفت: تا زمانی که این کار را نکنیم و همچنین به وظیفه دینی، اخلاقی و انقلابی خود نگاه نکنیم و به خرد جمعی توجه نکنیم هیچ مشکلی حل نخواهد شد.
به اعتقاد قالیباف، باید در مجموعه شهرداری لباس‌های منیت را از تن خارج کنیم و کنار هم بنشینیم و با منطق به کارها نگاه کنیم، تشویش اذهان عمومی نکنیم، همدیگر را محکوم نکنیم و خدا و خلق او را در کشور مورد توجه قرار دهیم.
شهردار تهران با اشاره به اینکه در کشور بحث ساخت و ساز از استانداردهای لازم برخوردار نبوده است، گفت: این بدان معنا نیست که ما قوانین مناسب نداریم بلکه قوانین وجود دارد ولی ما در اجرا مشکل داریم.
قالیباف در خصوص موضوع زلزله گفت: بحث مربوط به زلزله مخصوصاً بعد از زلزله بم به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته و اقدامات مناسبی هم در این زمینه صورت گرفته است. سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هم اقدامات خوبی در خصوص پیشگیری قبل از حادثه، زمان وقوع حادثه و بعد از حادثه انجام داده است.
شهردار تهران داز رسانه‌ها درخواست کرد که در موضوعات مختلف از بخش جنجالی آن بکاهند و ماهیت و اساس کار را پیش ببرند.
وی در خصوص بحث ترافیک گفت: مقوله ترافیک تهران مانند مقوله مسکن یک کار جمعی است که اگر در خصوص آن جمعی تصمیم گرفته نشود و مسئول واحدی پیدا نکند، مشکلات ادامه می‌یابد.
شهردار تهران افزود: وقتی در سال 400 هزار دستگاه خودرو به شهر اضافه می‌شود، اگر این روند ادامه یابد مشکل حل نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: روزی فکر می‌کردند سهمیه‌بندی بنزین مشکل را حل می‌کند اما من اعلام کردم که مشکل ترافیک را حل نمی‌کند. روی هم رفته برای حل مشکل ترافیک تهران همه تلاش می کنند اما هیچ تلاش منطقی، اصولی و آینده نگر صورت نمی‌گیرد و اگر به همین روش ادامه دهند که بخشی‌نگری کنند و توپ را به زمین همدیگر بیندازند این مشکل حل نمی‌شود.
شهردار تهران افزود: مشکل جدی در کشور در حوزه ساخت و ساز وجود دارد و پائین بودن دانش فنی در کشور ما باعث این معضل نشده زیرا ما در کشور آن قدر ظرفیت داریم که بتوانیم ساخت و سازی درست و منطبق بر استانداردها داشته باشیم و تنها چیزی که باعث این معضل شده چالش‌های مدیریتی است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه ایران:
نظارت بر عملکرد نمایندگی‌‏های بیمه ایران الکترونیکی شد

نرم‌‏افزار نظارت بر عملکرد و پرداخت خسارت نمایندگی‌‏های شرکت بیمه ایران تا دو هفته دیگر رونمایی و اجرایی
می‌‏شود.

جواد سهامیان مقدم، مدیرعامل بیمه ایران در گفت‌‏وگو با ایلنا با بیان این مطلب و با اشاره به ضرورت نظارت بر عملکرد نمایندگی‌‏های بیمه‌‏ای در کشور گفت: ما ترتیب دادیم تا نظارت بر عملکرد نمایندگی‌‏های بیمه‌‏ای در سراسر کشور شکل حساب شده و نظام‌‏مندی به خود بگیرد، بنابراین در همین خصوص سعی کردیم تا با تعبیه یک سیستم الکترونیکی، بحث نظارت به صورت 100‌درصدی را پیگیری کنیم.
وی خاطرنشان کرد: این نرم‌‏افزار به گونه‌‏ای عمل می‌‏کند که تا زمانی که مبلغ فیش به حساب بیمه ایران واریز نشده است، امکان اخذ پرینت وجود ندارد. به گفته مدیرعامل بیمه ایران، این نرم‌‏افزار با اتکا به توانمندی‌‏های داخلی تهیه شده است و تا دو هفته دیگر در بیمه ایران اجرایی می‌‏شود.سهامیان تصریح کرد: شرکت بیمه ایران شرکت بزرگی است و قریب به 50‌درصد سهم بازار بیمه‌‏ای کشور را در دست دارد، بنابراین باید به گونه‌‏ای یکپارچه و نظام‌‏مند نظارت بر نمایندگی‌‏های خود را پیگیری کند.
وی گفت: این اقدام با همکاری بانک ملت انجام شده است.
به اعتقاد سهامیان مقدم، 80‌درصد مشکلات صنعت بیمه با اتکا بر روند الکترونیکی قابل حل است و نیازی به بوروکراسی‌‏های اداری ندارد. گفتنی است بیمه ایران بیش از 5‌هزار نمایندگی در سراسر کشور دارد.
لازم به ذکر است سال گذشته تعدادی از نمایندگی‌‏های بیمه ایران اقدام به سوء استفاده در امور پرداخت خسارت کرده بودند که همین اقدام سبب شد تا مدیرعامل وقت بیمه ایران برکنار شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بررسی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه
نمایندگان بیمه‌ ماموران وصول مالیات می‌شوند؟

لیلا اکبرپور(دنیای اقتصاد) رییس‌جمهوری در دستوری وزیر اقتصاد را موظف کرد تا ظرف دو ماه برنامه عملیاتی و راهکارهای مناسب برای اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده را تدوین کند.


در این دستور آمده است به منظور اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده و بررسی موانع و مشکلات و رفع نگرانی‌ها و ایجاد رضایتمندی در مودیان ضروری است با هماهنگی وزارت بازرگانی و سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط و به ویژه مشارکت و بهره‌گیری از نظرات نمایندگان اصناف مختلف ظرف مدت دو ماه برنامه عملیاتی و راهکارهای مناسب جهت اجرای قانون مذکور را تهیه و به رییس‌جمهور ارائه نمایند.
این در حالی است که صنعت بیمه کشورمان اعتقاد دارد نوع خدمات بیمه‌های بازرگانی به نحوی که در قانون مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده است، نیست و شرکت‌های بیمه بازرگانی مشمول این قانون نمی‌شوند.
یک منبع آگاه در این خصوص به دنیای اقتصاد گفت: صنعت بیمه برای مذاکره با وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص تشریح شرایط این صنعت تعلل کرد و این تعلل موجب شد تا صنعت بیمه از بورس و بانک جا مانده و مشمول این قانون قرار گیرد.
او افزود: اکنون بیمه‌گران جلساتی با عرب‌مازار، رییس سازمان امور ما لیاتی کشور برگزار کرده و موانع پیش روی صنعت بیمه در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را بیان کرده‌اند.
به گفته این کارشناس ارشد صنعت بیمه، شاید شرکت‌های بیمه بتوانند سازمان امور مالیاتی را قانع و از شمولیت آن خارج شوند.
اما دکتر سید حمید پورمحمدی معاون وزیر اقتصاد در امور بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی در این خصوص گفت: شرکت‌های بیمه طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده مشمول این قانون هستند، اما برای اجرا باید
راهکارهای مناسبی جهت اجرای درست آن تدوین شود.
او با بیان اینکه بیمه‌های عمر به ویژه عمر متصل به پس‌انداز از مالیات معاف هستند و در قانون جدید بیمه شخص ثالث اخذ هر گونه عوارض و مالیات از این رشته بیمه‌ای ممنوع است، بنابراین باید در جلساتی با سازمان امور مالیاتی راهکارهای متناسب با شرایط بیمه‌گران تدوین شود همچنین دبیرکل سندیکای بیمه‌گران نیز از تشکیل کمیته مشترک صنعت بیمه و سازمان امور مالیاتی کشور برای تهیه آیین‌نامه چگونگی اجرایی شدن مالیات بر ازش افزوده در این خصوص خبر داد و گفت: این آیین‌نامه تا هفته آینده نهایی خواهد شد.
سعید خرقانی افزود: صنعت بیمه کشور و سازمان امور مالیاتی جلساتی مشترک در مورد نحوه و چگونگی اجرایی شدن این قانون در صنعت بیمه برگزار کرده تا آیین‌نامه اجرایی آن تهیه شود.
برخی از کارشناسان و مدیران بیمه کشورمان نیز در این خصوص اعتقاد دارند موانع بی‌شماری در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه به‌ویژه در عملیات بیمه‌گری وجود دارد.
این کارشناسان می‌گویند: چنانچه شرکت‌های بیمه بازرگانی مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده باقی بمانند شبکه فروش (نمایندگان شعب و کارگزاران) از این پس نقش ماموران وصول مالیاتی را ایفا خواهند کرد.
فروش انواع بیمه‌های زندگی و غیرزندگی، اعطای کارمزد، عملیات اتکایی و ... شرایطی را برای صنعت بیمه رقم زده تا اجرای این قانون در صنعت بیمه نیازمند ابزار و برنامه‌های مناسبی باشد.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

دادگاه تخصصی بیمه تشکیل می‌‏شود

قوه قضائیه برای بیمه‌‏ها هم دادگاه تخصصی تشکیل می‌‏دهد. به گزارش ایلنا، قوه قضائیه در صدد است برای شرکت‌‏های بیمه نیز دادگاه‌‏های تخصصی تشکیل دهد تا سرعت بررسی پرونده‌‏های بیمه‌‏ای سرعت بیشتری بگیرد.

بنابراین گزارش، علاوه‌بر شوراهای حل اختلاف که با شرکت‌‏های بیمه ارتباط مستمر کاری دارند و به امور تخلفات بیمه‌‏ای می‌‏پردازند، دادگاه‌‏های تخصصی بیمه‌‏ای نیز به رفع اختلاف میان بیمه‌‏گران و بیمه‌‏گذاران پرداخته و امور میان دو طرف را حل‌وفصل می‌‏کنند.
همچنین بناست تا قوه قضائیه قضات خاص برای رسیدگی به پرونده‌‏های بیمه‌‏ای نیز تربیت کند.
هم اکنون تبانی‌‏های بیمه‌‏ای و تخلفات در پرداخت خسارت به یکی از معضلات صنعت بیمه تبدیل شده که اکثر شرکت‌‏های بیمه‌‏ای را در پرداخت خسارت با مشکل مواجه کرده است.
این دادگاه‌‏ها تا پایان سال آغاز به کار خواهند کرد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

همایش نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقاء کیفیت ساخت و ساز برگزار می شود

همایش یک روزه "نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقاء کیفیت ساخت و ساز" شنبه 20 مهر همزمان با روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، این همایش در دو محور جایگاه بیمه در صنعت ساخت و ساز ایمن و نقش نظام کنترل فنی و تضمین در ارتقاء کیفیت ساخت و ساز با همکاری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، بیمه مرکزی ایران، وزارت مسکن و شهرسازی ، شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی استان تهران برگزار می شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

انتقاد سخنگوی کاخ سفید از هزینه های تفریحی مدیران یک شرکت بیمه در آمریکا

دانا پرینو سخنگوی کاخ سفید از هزینه های گزاف تفریحی مدیران شرکت بیمه "ای آی جی" آمریکا انتقاد کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، مدیران شرکت بیمه "ای آی جی" چند روز پس از دریافت کمک سی و پنج میلیارد دلاری دولت امریکا به تفریگاهی بزرگ در کالیفرنیا برای تعطیلات رفته و صدها هزار دلار در این تفریگاه هزینه کردند.
وی با حقیرانه خواندن این اقدام مدیران تاکید کرد.. خشم ملت امریکا را در این زمینه درک می کند.
دولت امریکا مبلغ سی و پنج میلیارد دلار برای نجات این شرکت از ورشکستگی اختصاص داده بود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نرخ بیمه سرمایه‌گذاری کشورها بر حسب گروه‌های ریسک تعیین شد

خبرگزاری فارس: دولت در راستای گسترش مراودات تجاری ایران با کشورهای دیگر و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی در خارج از کشور، نرخ بیمه سرمایه‌گذاری کشورها بر حسب گروه‌های ریسک کشوری و نوع ریسک را تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر اساس مصوبه وزیران عضو مجمع عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران به استناد اصل (138) قانون اساسی و با رعایت تصویب‌نامه شماره 128695/ت17898هـ مورخ 10/3/1376، نرخ بیمه سرمایه‌گذاری کشورها در 7 گروه ریسک (یک تا 7) تعیین شد.
بر این اساس، نرخ بیمه سرمایه‌گذاری در گروه ریسک 1 در ریسک نوع جنگ 285/0 درصد، در ریسک نوع سلب مالکیت 190/0 درصد، در ریسک نوع محدودیت در انتقال 280/0 درصد و در ریسک نوع نقض قرارداد 095/0 درصد تعیین شد.
بر اساس مصوبه فوق، نرخ بیمه سرمایه‌گذاری در گروه ریسک 2 در ریسک نوع جنگ 285/0 درصد، در ریسک نوع سلب مالکیت 190/0 درصد، در ریسک نوع محدودیت در انتقال 380/0 درصد و در ریسک نوع نقض قرارداد 95/0 درصد تعیین شد.
به علاوه، نرخ بیمه سرمایه‌گذاری در گروه ریسک 3 در ریسک نوع جنگ 332/0 درصد، در ریسک نوع سلب مالکیت 237/0 درصد، در ریسک نوع محدودیت در انتقال 427/0 درصد و در ریسک نوع نقض قرارداد 118/0 درصد تعیین شد.
نرخ بیمه سرمایه‌گذاری در گروه ریسک 4 در ریسک نوع جنگ 360/0 درصد، در ریسک نوع سلب مالکیت 270/0 درصد، در ریسک نوع محدودیت در انتقال 450/0 درصد و در ریسک نوع نقض قرارداد 135/0 درصد تعیین شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 لایحه تاسیس بیمه های خارجی در مناطق آزاد به مجلس رفت

دولت لایحه “الحاق یک تبصره به ماده 28 قانون مناطق آزاد مبنی بر مجوز تاسیس و ایجاد نمایندگی شرکت های بیمه خارجی در مناطق آزاد کشور” را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. مشاور وزیر بازرگانی در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفت و گو با مهر گفت: پیشنهاد لایحه الحاق یک تبصره به ماده 28 قانون مناطق آزاد مبنی بر مجوز تاسیس و ایجاد شعب و نمایندگی شرکتهای بیمه خارجی در مناطق آزاد کشور در هیئت وزیران به تصویب رسیده و این لایحه در حال طی تشریفات قانونی برای تصویب در مجلس است. حسین سلطانی نیا افزود: با اجرای مصوبه فوق، تعرفه های بیمه در مناطق آزاد رقابتی می شود، بر هیمن اساس مصوبه ای از هیئت وزیران اخذ شده که براساس آن بیمه مرکزی ایران موظف است به منظور ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بازارهای منطقه ای و بین المللی بیمه و پوشش ریسکهای سیاسی، اقتصادی و تجاری، طرح پایلوت تاسیس و ایجاد شعب و نمایندگی شرکتهای بیمه خارجی در جزیره قشم را به مرحله اجرا درآورد. وی اظهار داشت: بر همین اساس موافقتنامه ای با کانون صندوقهای غیردولتی توسعه صادرات در خصوص ایجاد شرکت بیمه تخصصی صادرات و سرمایه گذاری در قشم منعقد شده است. سلطانی نیا ادامه داد: کلیه گزارشات و مستندات قانونی مربوط به رفع موانع قانونی تاسیس شعب و نمایندگی های بیمه خارجی در مناطق آزاد به ستاد تدابیر ویژه اقتصادی شورای امنیت ملی ارسال شده که این امر جهت تسریع در تصویب و ابلاغ آن، از سوی هیئت دولت صورت گرفته است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 رئیس کل بیمه مرکزی:
نظام تخصصی جایگزین نظام تعرفه‌ای در صنعت بیمه می‌شود

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به آغاز بخشهایی از تحول در صنعت بیمه گفت: براین اساس نظام تخصصی تعیین نرخ جایگزین نظام تعرفه‌ای خواهد شد.                                               

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در آستانه برگزاری «نخستین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور» جواد فرشباف ماهریان رئیس کل بیمه مرکزی ایران طی یک نشست خبری توسعه فضای کسب و کار را بعد از اجرای قانون اصل 44» مهمترین سیاست راهبردی دولت توصیف کرد و اظهار داشت: صنعت بیمه با ویژگی مکملی که برای توسعه اقتصادی دارد، هم از رشد اقتصادی تأثیر می‌پذیرد و هم خود بستری است برای ایجاد آسایش و امنیت روانی و اجتماعی در بین سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و عموم مردم.
وی افزود: به همین لحاظ است که باید در این صنعت ایجاد بستری مناسب و مطلوب در فضای کسب و کار به عنوان یک هدف اساسی به صورت جدی دنبال شود.
وی با اشاره به برگزاری کنفرانسی با همین موضوع در آینده‌ای نزدیک و با همکاری شرکتهای بیمه و فعالان اقتصادی، خاطرنشان کرد: با توجه به آمارهای سازمانهای بین‌المللی هنوز چالشهای زیادی برای گسترش فضای کسب و کار در کشور داریم و باید به منظور افزایش تولید ناخالص داخلی یک فضای روانی مناسب برای ارائه خدمات مطلوب به مردم فراهم آوریم.
رئیس کل بیمه مرکزی در تشریح اصول ایجاد فضای کسب و کار مناسب در تجارت بین‌الملل، گفت: در این راستا بدنبال گسترش صنعت بیمه و بازارهای آن، ارائه بیمه‌های جدید با شرایط سهل‌تر و نیز تسریع در جبران خسارتها هستیم و این موارد را در دستور کار قرار داده‌ایم.
وی با اشاره به واگذاری شرکتهای دولتی به بخش غیر دولتی در راستای اجرای قانون اصل 44، تصریح کرد: این شرکتها باید پس از واگذاری دیدشان نسبت به توسعه بازار و رضایتمندی مشتری و افزایش امنیت تغییر پیدا کند و با منابعی که از مردم در اختیارشان است، فضای کسب‌ و کار را رونق دهند.
فرشباف با بیان اینکه بخشهایی از تحول در صنعت بیمه شروع شده است، نظام تعرفه‌ای را یکی از بخشهایی عنوان کرد که دستخوش تغییر خواهد شد و گفت: پس از اجرایی شدن نظام جدید باید از متخصصان حرفه‌ای به منظور جایگزین کردن تخصصی با نظام تعرفه‌ای بهره برد.
وی در عین حال تأکید کرد: در حال حاضر دور شرکتی که اقدام به نرخ‌شکنی کند باید جرایم این کار را نیز متحمل شود.
رئیس کل بیمه مرکزی سهم بخش خصوصی از صنعت بیمه در سال 86 را 5/22 درصد عنوان کرد و گفت: به منظور حداقل کردن اثرپذیری اقتصاد کشور از بحران اقتصاد جهانی، بیمه اتکایی با سرمایه 200 میلیارد تومان به صورت غیردولتی درحال تأسیس است.
وی با بیان اینکه در جریان تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده منابع شرکتهای بیمه همانند بانکها مشمول عدم دریافت مالیات نشده‌اند، خاطرنشان کرد: جلساتی که در این خصوص برگزار شد نتایج مطلوبی به همراه داشت که هفته آینده جمع‌بندی نهایی و به شرکتهای بیمه ابلاغ خواهد شد.
در بخش دیگری از این نشست خبری عباس‌زادگان مدیرعامل بیمه نوین و رئیس کمیته علمی اولین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور، با اشاره به وجود بیش از 3 هزار و 100 شرکت بزرگ در کشور اظهار داشت: حدود 90 درصد از فعالیتهای اقتصادی کشور در دست 100 شرکت بزرگ از جمله صنایع اتومبیل‌سازی، ذوب فلزات، بانکها، بیمه‌ها، تولید مصالح ساختمانی و تولید مواد غذایی است.
وی برگزاری این کنفرانس را نشاندهنده پیشگامی صنعت بیمه کشور برای گسترش و بهبود فضای کسب و کار توصیف کرد و گفت:‌برای این‌ منظور به نیروی انسانی متخصص و سرمایه مادی احتیاج داریم که البته براساس تحقیقات بعمل آمده، نیروی کار انسانی از اهمیت بالاتری برخوردار است.
عباس‌زادگان در عین حال تأکید کرد: سرمایه شرکتهای بیمه خصوصی تا آذرماه سال‌جاری حداقل دو برابر خواهد شد که این کار قدرت این شرکتها را چند برابر می‌کند.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی خبر داد:
تمرکززدایی رویکرد جدید بیمه مرکزی

عباس جبل عاملی معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی از اجرای سیاست تمرکززدایی در صنعت بیمه خبر داد و گفت:

دیدار با مدیران اقتصادی، شعب و شرکت‌های نمایندگی بیمه در استان‌ها و آشنایی بیشتر با فرصت‌ها و موانع پیش‌روی توسعه استان‌ها از نظر خدمات بیمه‌ای رویکرد جدید دکتر فرشباف رییس کل بیمه مرکزی ایران است و سفرهای استانی او به طور مستمر مشمول اغلب استان‌های کشور خواهد شد.
جبل‌عاملی با بیان اینکه سیاست بیمه مرکزی حمایت از شرکت‌های بیمه و شبکه فروش است و آن را با جدیت دنبال می‌کند، افزود: ایده حفظ پرتفوی هر استان توسط شعب و نمایندگان فعال شرکت‌های بیمه همان استان در برنامه‌های جدید بیمه مرکزی ایران به‌عنوان یک طرح در دست بررسی است.
گفته می‌شود: دکتر فرشباف رییس کل بیمه مرکزی ایران در نظر دارد از طریق نمایندگان بیمه مرکزی ایران در استان‌ها نظارت جامع‌تری از فعالیت‌های بیمه‌گری در اقصی نقاط کشور انجام شود.
سهم 50درصدی استان تهران از کل بازار
شهرک‌های جدید صنعتی، حجم قابل توجه گشایش اعتبارات، حضور خودروسازان بزرگ و استقبال مدیران عامل شرکت‌های بزرگ شهرستانی به پایتخت‌نشینی عواملی شدند تا سهم استان تهران از حق بیمه‌های تولیدی کشور به بیش از 50درصد برسد.براساس گزارش بیمه مرکزی ایران بیش از 540شعبه و 8هزار نمایندگی بیمه در 30استان کشور فعالیت دارند، که حضور دفاتر شرکت‌های بزرگ شهرستانی در تهران و استقبال مدیران‌عامل آنها از تهران‌نشینی موجب شده تا مراکز تصمیم‌گیری به تهران انتقال یافته و امور بیمه‌ای آنها در تهران تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری شود و سهم استان تهران از پرتفوی کل صنعت بیمه برابر با 29استان دیگر کشور باشد.
این درحالی است که بازار بزرگ تهران برای تهرانی‌ها کافی و بازار بالقوه‌ای برای توسعه فعالیت‌های بیمه‌گری وجود دارد.
همچنین براساس گزارش مستند بیمه مرکزی ایران از عملکرد صنعت بیمه در سال 86 سهم بیمه‌های اتومبیل از کل پرتفوی بیش از 60درصد است و رشته‌های درمان، آتش‌سوزی و مسوولیت هرکدام با سهم 8، 7 و 5/5 در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
صدور بیمه‌نامه‌های اتومبیل (شخص ثالث + سرنشین) صفر از طریق قرارداد گروهی خودروسازان با شرکت‌های بیمه طرف قرارداد نیز سبب شد تا کار بیمه اتومبیل به صورت متمرکز درآید و خودروسازان که نه مالک خودرو هستند و نه ذی‌نفع اتومبیل‌های ساخته شده را با بیمه‌نامه به خریداران تحویل دهند. در عین حال سرپرستی‌های شبکه بانکی در سایر استان‌ها برای انعقاد قراردادهای بیمه‌ای ناگزیر به کسب تکلیف از تهران هستند که برای تمرکززدایی تفویض اختیار به مسوولان بانکی استان‌ها در خصوص چانه‌زنی‌های بیمه‌ای با بیمه‌گران استانی می‌تواند تاثیر بسزایی در توزیع سرویس‌های بیمه‌ای در دیگر اقصی‌نقاط کشور باشد. نمایندگان حقوقی و حقیقی در قراردادهای تنظیمی با شرکت بیمه محدود به حدود جغرافیایی شده‌اند، بنابراین عدم تمرکز با عنایت به قراردادهای منعقده نمایندگان و دلالان رسمی با شرکت‌های بیمه باعث تقویت فعالیت در محدوده جغرافیایی تعیین شده خواهد بود و عملا مانع از رقابت‌های خارج از محدودیت جغرافیایی مندرج در قراردادها خواهد شد.چنانچه بخواهیم سیاست عدم تمرکز در صنعت بیمه اجرایی شود، شرکت‌های بیمه نیز حدود اختیارات شعب و نمایندگان خود را افزایش داده تا بتوانند سرویس بهتری ارائه دهند. اکنون بسیاری از شعب شرکت‌های بیمه از اختیارات کافی برخوردار نیستند و رسیدگی به خسارات طی فرآیندی طولانی توسط کارشناسان مرکز انجام می‌شود. در حالی که بیمه مرکزی می‌تواند با همکاری مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌ها فرآیند گردش کاری پرونده‌های خسارت شهرستان‌ها را بررسی و با حذف مراحلی که عملا غیرضروری هستند و از میان برداشتن تشریفات زاید و رفت و برگشت پرونده‌ها بین تهران و شهرستان‌ها سرعت رسیدگی و پرداخت خسارت را بالا برده تا مطلوبیت بیمه‌ای برای مردم افزایش یابد.در صورت اجرای سیاست عدم تمرکز این امکان و اختیار به شهرستان‌ها داده می‌شود تا از محل حق بیمه‌های دریافتی، خسارات و هزینه‌ها را پرداخت کنند و این عملکرد مالی به طور مداوم توسط حسابرس داخلی شرکت بیمه کنترل و از هرگونه خطا و اشتباه جلوگیری شود.
ایجاد سیستم یکپارچه رایانه‌ای و دسترسی تمام عوامل بیمه‌ای (اعم از مدیران اجرایی و شبکه فروش) به اطلاعات یکپارچه موجب خواهد شد تا مسیر سیاست تمرکززدایی با سهولت طی شود و راه‌اندازی بانک اطلاعاتی در بیمه مرکزی آن تردید شرکت‌های بیمه در انتقال اطلاعات بیمه‌گذار خود به دیگر رقبا را از بین خواهد برد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 فرشباف خبر داد:
آزادسازی نرخ ها در صنعت بیمه / واگذاری سهام شرکتهای بیمه مشمول اصل 44 تا پایان سال

رئیس کل بیمه مرکزی از حذف نظام تعرفه ای در صنعت بیمه با اجرای طرح تحول صنعت بیمه و در نظر گرفتن جرایمی برای شرکت های بیمه ای که اقدام به نرخ شکنی می کنند، خبر داد.

به گزارش خبرنگارمهر، جواد فرشباف ماهریان عصر امروز در نشستی با خبرنگاران از برگزاری اولین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور در  12 آبان ماه امسال در محل سالن شادروان دکتر غرضی بیمارستان میلاد  توسط دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با همکاری بیمه مرکزی، دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشکده بیمه مرکزی و دیگر سازمانها و ارگانهای ذیربط خبر داد.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران توسعه فضای کسب و کار را از جمله مهمترین سیاست های دولت پس از ابلاغ اصل 44 عنوان و تصریح کرد: بیمه بستر مناسب برای ایجاد امنیت سرمایه گذاری و جبران ضررهای ناشی از حوادث مختلف و فضای مناسب برای تحرک فعالان اقتصاد را فراهم می آورد.

وی با اشاره به رابطه مکمل و تعامل بیمه و توسعه در کشور اظهار داشت: صنعت بیمه همواره بدنبال گسترش بازار بیمه است، بنابراین برای ایجاد بستر مناسب توسعه بیمه بدنبال ایجاد فضای کسب و کار، روان سازی فضای کسب و کار و شفاف سازی هستیم.

ماهریان بر بحث نوآوری درصنعت بیمه و گسترش فضای کسب و کار دراین صنعت تاکید و تصریح کرد: آمارهای بین المللی نشان می دهد که هنوز چالش های زیادی برای گسترش فضای کسب و کار در کشور وجود دارد بنابراین اید به این امر مهم پرداخت.

وی بر ارائه خدمات مناسب بیمه در کشور تاکید کرد و گفت: صنعت بیمه در افزایش تولید ناخالص داخلی کشور تاثیر گذار است و در مورد تمام مسائل مذکور در اولین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور بحث و بررسی خواهد شد.

رئیس شورای عالی بیمه خاطرنشان کرد: توسعه صنعت بیمه، گسترش بازارهای صنعت بیمه، ارائه بیمه های جدید به بازار ، ارائه شرایط سهل تر، تصریح در روند پرداخت خسارت های بیمه ای و کسب رضایت مشتری در دستور کار ما قرار دارد.

وی اضافه کرد: تمام موارد مذکور اجرایی نمی شود مگر اینکه آموزش حرفه ای نیروی انسانی صنعت بیمه ، تربیت مدیران کارآمد و ایجاد شرایط رضایتمندی مشتری از خدمات بیمه فراهم شود.

به گفته وی با آغاز اجرای برنامه تحول صنعت بیمه، نظام تعرفه ای بیمه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت بر این اساس بیمه مرکزی نرخ و شرایط جدیدی برای بیمه نامه های مختلف ارائه خواهد کرد.

رئیس کل بیمه مرکزی از حذف نظام تعرفه ای و جایگزینی نظام تخصصی در صنعت بیمه اجرای طرح تحول صنعت بیمه خبر داد و تصریح کرد: البته اجرای این برنامه نیازمند وجود نیروهای انسانی متخصص با توانایی اعمال مدیریت و محاسبات آماری برای برآورد میزان احتمالی خسارت ها در صنعت بیمه است .

وی حذف نظام تعرفه ای را باعث افزایش رقابت پذیری شرکت های بیمه و دسترسی مردم به بازار واقعی بیمه که یکی از اصول الحاق به WTO است عنوان کرد البته آزاد سازی نرخ های صنعت بیمه طبق برنامه به 4 الی 5 سال زمان نیاز دارد .

فرشباف ماهریان با رد این مطلب که نرخ شکنی در شرکت های بیمه دولتی بیش از شرکت های بیمه خصوصی است اظهار داشت: نرخ شکنی شرکت های بیمه جرایمی را برای آنها بدنبال خواهد داشت کما اینکه آئین نامه ای نیز قرار است در این خصوص در شورای عالی بیمه تصویب شود.

وی اضافه کرد: در برخی نرخ شکنی ها که صنعت بیمه را به مخاطره می اندازد حتی دستور لغو قرارداد را نیز به شرکت بیمه مورد نظر صادر کرده ایم.

رئیس شورای عالی بیمه با بیان اینکه بخش بیمه دولتی بدنبال گسترش سهم در بازار نیست ، گفت: شاهد این مدعا افزایش سهم بخش بیمه های خصوصی از 17.6 درصد در سال 85 به 22.5 درصد در سال 86 است.

وی با تاکید براینکه ایجاد مانع توسط سازمان بورس برای  عرضه سهام شرکت های بیمه  دولتی  به بخش خصوصی صحت ندارد بیان کرد تا پایان سال جاری بر اساس برنامه زمانبندی سهام شرکت های بیمه ، بیمه مشمول اصل 44 واگذار خواهد شد .

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بخش اعظم پوشش های اتکایی بیمه در داخل کشور انجام و بیشتر از طریق کنسرسیوم توزیع می شود که در راستای این کار بیمه اتکایی ایرانیان با سرمایه ای بالغ بر دویست میلیارد تومان با سهامداری عمده بانک صادرات و پارسیان توسط بخش خصوصی راه اندازی می شود. بنابراین با توجه به تقویت درونی صنعت بیمه بویژه در بخش اتکایی حداقل لطمات را از بحران بازار جهانی صنعت بیمه خواهیم دید.

وی همچنین از برگزاری جلساتی با حضور نمایندگان بیمه مرکزی، متخصصین صنعت بیمه و نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور به منظور مشخص شدن چگونگی اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه کشور خبر داد و گفت  هفته آینده نتایج این جلسات جمع بندی و برای ارجاع به شرکت های بیمه ابلاغ خواهد شد.

همچنین در این نشست محمد عباس زادگان مدیر عامل بیمه نوین نیز گفت: در کشور بیش از 3 هزار و 100 شرکت بزرگ فعالیت می کنند که بخش اعظمی از عملیات کسب و کار در اختیار آنهاست که 100 شرکت آن 90 درصد عملیات مذکور را در دست دارند و 3 هزار شرکت دیگر تنها 10 درصد عملیات را اجرا می کنند.

وی با بیان اینکه صنایع اتومبیل ، ذوب فلز، تولید مواد صنعتی و غذایی و فعالیت ها بانک هاو بیمه ها شش دسته عمده فعالیت های کشور را تشکیل می دهند گفت: برای رونق کسب و کار در کشور به دو عنصر اصلی نیروی انسانی متخصص و سرمایه مادی نیاز داریم.

دبیر کمیته علمی اولین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب وکار صنعت بیمه کشور، فضای رقابتی، تمرکز و انباشت سرمایه ، بکارگیری تکنولوژی و فرهنگ سازی را از جمله عوامل مهم ایجاد فضای کسب و کار مناسب در کشور عنوان کرد و گفت: صنعت بیمه در کشور جزو صنایعی است که امکان رشد زیادی دارد و نقش عظیمی در تحول اقتصادی ایفا می کند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 برای گسترش فرهنگ بیمه در کشور
بیمه مرکزی جشنواره بیمه در رسانه برگزار می‌کند

بیمه مرکزی ایران همایش ملی بیمه و توسعه را با محوریت عملیاتی کردن برنامه تحول در صنعت بیمه کشور در آذر و جشنواره بیمه در رسانه را در اسفند امسال برگزار می‌کند.
دکتر جواد فرشباف ماهریان این موضوع را در کنفرانس مطبوعاتی در محل بیمه مرکزی ایران اعلام کرد و گفت: در کنفرانس امسال بیمه و توسعه که همزمان با روز بیمه در ایران در سیزدهم آذر و با حضور پژوهشگران، استادان، صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران بیمه و اقتصاد کشور برگزار می‌شود، وضعیت موجود در صنعت بیمه کشور بررسی و برنامه تحول در صنعت بیمه کشور بررسی خواهد شد و الزامات اجرایی کردن وهمچنین چالش‌های اساسی رو در روی آن از دیدگاه صاحب‌نظران ارائه می‌شود. این همایش همچنین با بررسی طرح‌ها و پروژه‌های مورد نیاز برای عملیاتی کردن برنامه تحول در صنعت بیمه، نقش آن را در تحقق چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران ترسیم خواهد کرد.
رئیس کل بیمه مرکزی ایران در این کنفرانس مطبوعاتی که در آستانه برگزاری کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار در صنعت ترتیب یافت، در خصوص برگزاری جشنواره «بیمه در رسانه» نیز توضیحاتی در اختیار خبرنگاران قرار داد و گفت: این جشنواره با هدف کمک به گسترش فرهنگ بیمه در سطح کشور برگزار می‌شود و طی آن آثار روزنامه‌نگاران و خبرنگاران فعال رسانه‌های سراسری در بخش‌های تخصصی بیمه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، آثار برتر کتبی، صوتی و تصویری در زمینه بیمه که به صورت خبر، گزارش، مصاحبه، مقاله، نقد، سرمقاله، یادداشت، عکس، کاریکاتور و طنز ارائه شده باشد، جوایزی نفیس اهدا خواهد شد.
در این زمینه بیمه مرکزی ایران به زودی فراخوانی را برای توجه متقاضیانی که خواهان شرکت آثارشان شرکت در این جشنواره هستند منتشر می‌کند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نشست ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه برگزار می شود

فضای کسب و کار در صنعت بیمه کشور در نشستی باحضور مسئولان صنعت بیمه، دانشکده کارآفرینی و بخش دانشگاهی مرتبط با اقتصاد، مدیریت و بیمه و همچنین اتاق بازرگانی بررسی می شود.
رییس کل بیمه مرکزی ایران در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد: نخستین کنفرانس ملی بررسی فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور در دوازدهم آبان در تهران برگزار می شود.
جواد فرشباف ماهریان که ریاست این نشست ملی را برعهده خواهد داشت با تشریح رابطه متقابل و مکمل بیمه و توسعه اقتصادی، توسعه بیمه را عاملی برای امنیت سرمایه گذاری و توسعه تولید ناخالص داخلی و رفاه اجتماعی توصیف کرد و گفت: توسعه اقتصادی نیز فضای مناسبی برای توسعه بیشتر بیمه فراهم می کند.
رییس کل بیمه مرکزی ایران یادآور شد که توسعه فضای کسب و کار از جمله مهمترین سیاست هایی است که پس از ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در دستور کار دولت قرار گرفته است و صنعت بیمه نیز ایجاد بستری مناسب و مطلوب در فضای کسب و کار را به عنوان هدفی اساسی به صورتی جدی دنبال می کند.
وی افزود: بیمه مرکزی ایران "گسترش صنعت بیمه و گسترش بازار بیمه، ارائه بیمه های جدید، تسهیل شرایط بیمه نامه ها و استفاده هرچه بیشتر از بیمه برای پرداخت خسارت ها" را در دستور کار خود قرار داده است، دسترسی به این هدف با گسترش بیشتر آموزش های علمی و حرفه ای امکان پذیر خواهد شد.
فرشباف ماهریان تحرک بیشتر اقتصادی ایران در بازارهای جهانی را مستلزم اجرای سیاست های کلی اصل 44، تحول در دیدگاه موسسات اقتصادی از جمله شرکت های بیمه در حال واگذاری به بخش غیردولتی، توسعه آموزش های حرفه ای و تخصصی در شرکت های بیمه، تغییر در نظام تعرفه ای و آزادسازی نرخ ها براساس نظام مبتنی بر بازار رقابتی و توجه به ارزیابی و مدیریت ریسک دانست.
رییس کل بیمه مرکزی ایران گفت: در یک زمان بندی چهار تا پنج ساله نرخ و شرایط رشته های بیمه ای (به جز بیمه شخص ثالث) آزاد می شود و انتظار می رود با رقابت شرکت ها، نرخ ها و شرایط بیمه سهل تر و رضایت مشتریان بیشتر شود.
وی گفت: در حال حاضر نرخ شکنی در بیمه موجب جریمه شرکت می شود و در نرخ شکنی هایی موجب دامپینگ شود و صنعت بیمه را به خطر اندازد، صلاحیت مسئولان فنی شرکت رد می شود و در نهایت ممکن است پروانه شرکت لغو شود.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

آیین‌نامه نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه تدوین می‌شود

دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران از تشکیل کمیته مشترک صنعت بیمه و سازمان امور مالیاتی کشور برای تهیه آیین‌نامه چگونگی اجرایی شدن مالیات بر ارزش افزوده در این صنعت خبرداد و گفت: این آیین‌نامه تا دو هفته آینده نهایی و اجرا می‌شود.

سعید خرقانی در گفت‌وگو با مهر در خصوص نحوه اجرایی شدن نرخ مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه کشور، گفت: صنعت بیمه کشور و سازمان امور مالیاتی جلساتی مشترک در مورد نحوه و چگونگی اجرایی شدن این قانون در صنعت بیمه برگزار کرده‌اند. دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران از تشکیل کمیته‌ای مشترک میان سازمان امور مالیاتی و صنعت بیمه شامل کارشناسان صنعت بیمه و کارشناسان سازمان امور مالیاتی کشور برای تهیه آیین‌نامه اجرایی این موضوع خبرداد. وی با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم بین صنعت بیمه و سازمان امور مالیاتی کشور در این خصوص انجام شده است، تصریح کرد: لازم است که کاری مشترک در این خصوص انجام و یک آیین‌نامه اجرایی نیز تهیه شود تا در صنعت بیمه مورد استفاده و اجرا قرار گیرد. خرقانی با اشاره به اینکه هم اکنون این آیین‌نامه در حال تهیه است، اظهار داشت: کمیته تشکیل شده در این زمینه تاکنون جلساتی را تشکیل داده و مقدمات صورت جلسه اولیه نیز آماده شده و تا دو هفته آینده نیز آیین‌نامه آن نهایی و اجرا خواهد شد. وی گفت: چگونگی، نحوه و زمان شمول این قانون در بخش‌های مختلف صنعت بیمه در این کمیته مشخص خواهد شد، ممکن است برخی از پوشش‌های بیمه در زمان وقوع خسارت و برخی در زمان صدور بیمه نامه شامل این مالیات شوند و این موارد جزو مباحث اجرایی است که کارشناسان فنی در حال بررسی آن هستند. دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران بیان کرد: صنعت بیمه پوششی همگانی است، بنابراین نحوه اجرایی شدن این نرخ در هر مورد از بیمه با مورد دیگر با توجه به موارد مختلفی که در معافیت‌ها یا قوانین تکمیلی وجود دارد، متفاوت است، به نحوی که برخی از بیمه‌ها همچون بیمه عمر و پس انداز که شبیه فعالیت‌های بانکی است، ممکن است شامل قوانین بانکی شود. وی تصریح کرد: برخی از معافیت‌ها نیز در خود قانون مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که برخی از آنها به بیمه گر باز می‌گردد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

اعضای هیات مدیره بیمه میهن معرفی شدند

گروه بازارپول(دنیای اقتصاد)بیمه مرکزی طی نامه‌‏ای به اداره ثبت شرکت‌‏ها اعلام کرد: ثبت شرکت بیمه میهن (سهامی عام) در اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی بلامانع است.

بیمه مرکزی با اشاره به اعلام موافقت اصولی بیمه مرکزی ایران با تاسیس شرکت بیمه میهن (سهامی عام) در تاریخ10/5/1386، اتمام مرحله پذیره‌نویسی، تشکیل مجمع عمومی موسس و تدوین اساس‌نامه مصوب
مجمع عمومی به انضمام اعلام قبولی بازرسان آن شرکت، ترکیب اعضای هیات مدیره و مدیرعامل را به شرح زیر اعلام کرد:
1. موسسه سازمان اقتصاد رضوی به نمایندگی آقای سید احمد موذن علوی
2. شرکت ایجاد محیط به نمایندگی آقای علی کریمی قدوسی
3. شرکت لیزینگ امید به نمایندگی آقای مظفرالدین تقوی
4. شرکت سیمان فارس و خوزستان به نمایندگی آقای غلامحسین دلجو
5. شرکت تعاونی مصرف کارکنان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به نمایندگی آقای احمدرضا رفیعی
6. آقای احمد رضا رفیعی مدیر عامل و آقای علی کریمی قدوسی رییس هیات مدیره به مدت دو سال.
در این نامه یادآوری شده است که حسب قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری و اساس‌نامه مصوب شرکت بیمه مزبور، هرگونه تغییرات بعدی در اساس‌نامه، میزان سرمایه و سهام و نیز مدیران شرکت، موکول به ارائه موافقت بیمه مرکزی ایران است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

وزیر امور اقتصادی ودارایی در مراسم بیمه مرکزی؛ طرح تحول اقتصادی با همکاری بیمه‌ها و بانک‌ها اجرا می‌شود

اصلاح نظام توزیع یارانه‌ و هدف‌مند کردن یارانه‌ها از محورهای طرح تحول است
لایحه هدف‌مند ساختن یارانه‌ها به مجلس رفت

چگونگی مشارکت بانک‌ها و بیمه‌ها در اجرای طرح تحول اقتصادی کشور، در نشست مشترک
وزیر امور اقتصادی و دارایی و مسئولان کارگروه تحولات اقتصادی، با معاونان، مشاوران و مدیران این وزارت و مدیران ارشد صنعت بیمه و نظام بانکی کشور بررسی شد.
دکتر شمس‌الدین حسینی در نشستی که در مراسم افطار بیست و هشتمین روز ماه مبارک رمضان، به دعوت دکتر فرشباف ماهریان رئیس کل بیمه مرکزی ایران برگزار شد، همکاران فعال در حوزه‌های بانک، بیمه، گمرک، مالیات و خصوصی‌سازی را از جمله اثرگذارترین همکاران دولت توصیف کرد و گفت: اکنون که حریفان جمهوری اسلامی ایران با آزمودن راه‌های دیگر، برای فشار بر کشور ما از مسیر اقتصادی وارد شده‌اند، انتظار از وزارت امور اقتصادی و دارایی برای دفاع از منافع کشور از همیشه بیشتر است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ابراز امیدواری کرد که با تلاش فعالان حوزه سیاست‌های پولی، مالی و نوآوری،‌ از تأثیر فشارهای اقتصادی بر کشور کاسته شود. دکتر حسینی با اشاره به ظرفیت‌های انسانی، مالی، طبیعی، ژئوپلتیکی کشور و سابقه مدیریت بحران‌هایی چون جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی در سال‌های اخیر، موقعیت‌هایی از تاریخ ایران را که طی آن کشور ما با استفاده از ظرفیت‌های خود، قدرت اول منطقه بوده است یادآور شد و گفت: با اصلاح ساختارهای اقتصادی برمبنای سیاست‌های کلی اصل 44، هدف‌های اعلام شد در سند چشم‌انداز در بخش اقتصادی قابل دسترس به نظر می‌رسد.
وی افزود مسئولیت طرح تحول اقتصادی بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی گذاشته شده است و مدیران اقتصادی، بانکی و بیمه‌ای به عنوان خبرگان اقتصادی کشور، شرکای دولت در اجرای طرح تحول اقتصادی هستند و باید بیش از گذشته در این طرح وارد شوند و در این زمینه مسئولیت خود را ایفا کنند.
در این نشست که در مجموعه فرهنگی و رفاهی بیمه مرکزی ایران برگزار شد، دکتر فرزین سخنگوی طرح تحول اقتصادی و دبیر کمیسیون تنظیم یارانه‌ها دربارة‌ سابقه طرح تحول اقتصادی و محورهای آن گزارشی ارائه کرد و گفت:
مطالعات اولیه طرح تحول اقتصادی از سال 1384 آغاز شد؛ در این زمینه ستادی با عنوان ستاد راهبردی اقتصادی و کارگروهی مرکب از چند معاون رئیس جمهور، وزیر، رئیس کل بانک مرکزی و اقتصاددان در ریاست جمهوری تشکیل جلسه داد و این طرح را در هفت محور تدوین کرد که یکی از اصلی‌ترین آنها اصلاح نظام توزیع یارانه و هدف‌مند کردن یارانه‌هاست.
محورهای دیگر عبارتند از: اصلاح نظام‌های بانکی، مالیاتی، گمرکی، اصلاح نظام ارزش‌گذاری پول ملی، اصلاح نظام توزیع کالاها و خدمات و اصلاح نظام بهره‌وری است.
وی با تأکید بر اهمیت وجود یک «دولت کارآمد» برای اجرای برنامه‌های توسعه گفت: لایحه هدف‌مند سازی یارانه‌ها در دولت تصویب و روز هشتم مهر به مجلس ارائه شد. در این لایحه هر محور را به چند پروژه تقسیم کرده‌ایم که گزارش آن در پایگاه اطلاع‌رسانی تحولات اقتصادی در دسترس است.

گزارش کمیته هدف‌مند کردن یارانه‌ها
دکتر محمد علی عسکری دبیر کمیته هدف‌مند کردن یارانه‌ها، گفت بحث هدف‌مند کردن یارانه‌ها از دغدغه‌های همه دولت‌های بعد از انقلاب بوده است اما در هیچ دوره‌ای عملاً اجرا نشده است، این دولت تصمیم گرفته است که این طرح را به اجرا بگذارد.
وی گفت: برای اصلاح قیمت انرژی اقدام خواهد شد اما این اصلاح قیمت ممکن است در مورد بنزین،  نفت سفید، نفت گاز و یا برق یکسان نباشد. روش باز توزیع نیز بررسی می‌شود که این کار به صورت نقدی و مستقیم باشد یا غیرمستقیم اجرا شود و یا ترکیبی از آنها مورد اجرا قرار گیرد.
این کمیته فعالیت اشخاص آسیب‌پذیر را بررسی می‌کند. در این زمینه تورم و رشد اقتصادی با هم بررسی می‌شود؛ وی همچنین از بررسی چند سناریو برای قیمت نفت و گاز و تدوین لایحه‌ای بر اساس نتایج به دست آمده از این سناریوها خبر داد.
آخرین سخنران برنامه بررسی گزارش طرح تحول اقتصادی در بیمه مرکزی ایران، دکتر زاهدی وفا معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود. وی در خصوص لایحه هدف‌مند کردن یارانه‌ها توضیحات بیشتری ارائه داد و گفت: اگر دولت می‌خواهد وظایف تصدی‌گری را به بخش خصوصی واگذار کند باید دخالت خود را در اقتصاد کاهش دهد.
وی با تشریح شاخص شدت انرژی گفت: برای تولید هر 1000 دلار تولید ناخالص داخلی، در ایران
5 برابر کشورهای اروپایی و 8 برابر ژاپن انرژی مصرف می‌شود و دولت معادل  30 درصد تولید ناخالص داخلی را به صورت یارانه پرداخت می‌کند.
به گفته وی پیش‌بینی این است که در یک افق 3 ساله قیمت انرژی در ایران به قیمت‌های بین‌المللی نزدیک شود و دولت یارانه‌ها را هدف‌مند توزیع کند.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

همایش نقش بیمه در ارتقای کیفیت ساخت وساز برگزار می شود

برای بررسی نقش بیمه در ارتقای ساخت وساز ایمن، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و بیمه مرکزی ایران، همایشی یک روزه برگزار می‌کنند.
به گزارش بینا، این همایش با عنوان «نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقای کیفیت ساخت وساز» همزمان با روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی در بیستم مهر 1387 برگزار خواهد شد.
در برگزاری این همایش شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تهران همکاری دارند و برگزارکنندگان براین باورند که کنترل کیفی ساختمان‌ها به عنوان یکی از اقدامات اساسی و راهگشا در زمینه کاهش خطرپذیری لرزه‌ای امری اجتناب ناپذیر است.
ستاد مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرده است که یکی از راهکارهای تقویت نظارت بر ساخت و ساز، طرح اجباری نمودن بیمه ساختمان‌هاست. قانون برنامه چهارم توسعه نیز، بر استفاده از تجارب سایر کشورها برای گسترش «نظام بیمه ساختمان و ابنیه در مقابل زلزله و سایر حوادث» تاکید کرده و «همگانی شدن بیمه حوادث» را مورد توجه قرار داده است. شورای اسلامی شهر تهران نیز به سازمان مدیریت بحران شهر تهران اجازده داده است که باهمکاری بیمه مرکزی ایران، گسترش بیمه ساختمان و حوادث را پیگیری نماید.
شایان ذکر است که بیمه مرکزی ایران در سال جاری بیمه نامه جدیدی تحت عنوان «بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان» ، تهیه و برای اجرا به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرده است.
این طرح به منظور ارتقای کیفیت ساخت و ساز و افزایش ایمنی و مقاوم سازی ساختمان‌ها، برای حمایت از مالکان فعلی و آتی و بهره‌برداران ساختمان‌های مسکونی طراحی شده است.
در این طرح در کنار سایر متولیان امر نظارت بر ساختمان‌های مسکونی که وظایف ذاتی و قانونی خود را انجام می‌دهند، بازرس فنی منتخب بیمه‌گر نیز بر عملیات اجرایی (صرفاً به نمایندگی از طرف بیمه‌گر نظارت می‌نماید) این نظارت از زمان شروع عملیات ساخت و ساز آغاز و تا صدور پایان کار ادامه می‌یابد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

مدیرعامل بیمه ایران خبر داد:
تدوین قوانین جدید بیمه در قالب یک سند و ارائه آن به رییس‌جمهور

مدیرعامل بیمه ایران گفت: بیمه نیروی نگه‌دارنده اقتصاد کشور و نظام اجتماعی و سیاسی است. اگر سرمایه را نیروی محرکه اقتصاد بدانیم بیمه نیروی نگه‌دارنده این قوه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جواد سهامیان مقدم در نشستی خبری اظهار کرد: بیمه را باید از مقوله مسائل اقتصادی صرف خارج کرد ممکن است بتوان گفت بانک‌ها موسسات سرمایه‌گذاری هستند و جنبه اقتصادی دارند اما بیمه علاوه بر جنبه اقتصادی نگاه حفاظتی و نگهدارندگی دارد و ضمن اینکه برای ادامه راه باید به مسائل اقتصادی توجه کند باید نقش نگه‌دارندگی و تامین‌کنندگی را نیز داشته باشد.

رییس هیات مدیره بیمه ایران تصریح کرد: شرکت‌های بیمه شرکت‌های مسوول و سودآور هستند و این سودآوری در جهت ارائه خدمات به مشتریان خواهد بود.

سهامیان مقدم ادامه داد: شرکت بیمه ایران طرح‌هایی را برای رسیدن به این هدف تدارک دیده است بعد از فرمان ریاست جمهور مبنی بر طرح تحول بیمه، بیمه ایران تئوری سازی و مدل‌سازی و حرکت‌های عملی را در دستور کار خود قرار داد. تئوری سازی به این صورت که شرکت‌های بیمه در گروه‌های مختلف دسته‌بندی شدند و پس از ارزیابی نیازهای مخاطبان و بیمه‌گذاران چالش‌هایی را که برای تحقق نیازهای این مخاطبان لازم بوده است را مورد بررسی قرار داده و پس از مطرح کردن این چالش‌ها با صاحب‌نظران حوزه دانشگاه و صاحب‌نظرانی که خارج از حوزه بیمه بودند راهکارهایی را برای رفع این چالش‌ها مطرح شد.

وی افزود: برخی از این چالش‌ها به مصوباتی که نیاز بود در شورای عالی بیمه برای تحول صنعت بیمه مطرح می‌شد مربوط بود بنابراین پیشنهادهایی به هیات دولت دادیم تا طرح‌هایی را در زمینه تحول صنعت بیمه به تصویب برسانیم.

مدیرعامل بیمه ایران اظهار کرد: برخی قوانینی که در زمینه بیمه وجود داشت کامل، گویا و شفاف نبود به همین دلیل آنها را مورد ارزیابی قرار داده و متن جدیدی را تدوین کرده و در قالب سندی به رییس جمهور ارائه دادیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به طرح تحول در صنعت بیمه که توسط رییس جمهور مطرح شده بود گفت: طبق بند اول این طرح رقابت بر اساس مشتری‌مداری و ارائه خدمات سریع و آسان بنا بر اصل 44 نیز که یک تکلیف است باید توسط شرکت‌های بیمه مورد توجه قرار می‌گرفت. لذا در این راستا در سال گذشته اقداماتی را انجام داده و طرح بیمه خدمات فروش الکترونیک را آغاز کردیم.

رییس هیات مدیره بیمه ایران اضافه کرد: در راستای تحقق این رقابت طرح پرداخت خسارت در محل حادثه را در 22 منطقه شهر تهران آغاز کردیم به این ترتیب که واحدهای سیار بیمه ایران در نقاط مختلف شهر حضور دارند و با استفاده از زیرساخت‌های مخابراتی به محض تماس مشتریان با پلیس 110 در صحنه حاضر می‌شوند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در سایر استان‌ها نیز در حال برنامه‌ریزی و اجراست، امیدواریم با همکاری سردار رویانیان بتوانیم اجرای این طرح را در سایر نقاط کشور تا پایان سال عملی کنیم.

سهامیان مقدم ادامه داد: 10 خط تلفن28 - 66729819 برای اطلاع عموم هموطنان و به خصوص شهروندان تهرانی آماده پاسخگویی است.

مدیرعامل بیمه ایران به توسعه بیمه‌های عمر اشاره کرد و گفت: فروش نوع جدید این بیمه‌ها از عید سعید فطر آغاز می‌شود.

وی بیمه نوزادان و کودکان و نوجوانان را یکی دیگر از بیمه‌های جدید بیمه ایران معرفی کرد و افزود: طبق این بیمه که بیشتر جنبه سرمایه‌گذاری دارد نوزدان از بدو تولد مورد حمایت قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است این بیمه غرامت فوت را هم پوشش می‌دهد.

سهامیان مقدم در ادامه خاطرنشان کرد: بیمه جامع زندگی که بیمه‌ای فراگیر است یکی دیگر از بیمه‌های طراحی شده توسط این شرکت است. این بیمه خاصیت تعدیل سرمایه داراست به صورتی که می‌توان سالانه میزان سرمایه را افزایش داد. معافیت از پرداخت حق بیمه و پوشش اعمال جراحی اصلی نیز از ویژگی‌های دیگر این نوع بیمه است.

مدیرعامل بیمه ایران افزود: در پایان مدت این بیمه، مشتری می‌تواند سرمایه خود را پس گرفته و یا درخواست بیمه مستمری مادام‌العمر کند.

رییس هیات مدیره بیمه ایران تشریح کرد: در راستای توسعه ضریب نفوذ بیمه‌ای که در دستورات رییس جمهور نیز به آن اشاره شده بود با استفاده از دفاتر پست بانک و دفاتر بیمه ایران در روستاها، توانستیم به روستاییانی که از پوشش بیمه محروم بودند خدماتی را ارائه کنیم.

وی ادامه داد: با اصناف کشور نیز وارد مذاکره شده و قراردادهایی را در راستای ارائه خدمات منعقد کرده‌ایم.

سهامیان مقدم به بیمه‌نامه "ایرها" (IRHA) اشاره و اظهار کرد: این بیمه مخصوص اتباع خارجی است که وارد کشور می‌شوند به طوری که در صورت بروز بیماری تا سقف 10 هزار یورو از آنها حمایت می‌کنیم.

مدیرعامل بیمه ایران در ادامه از تحت پوشش قرار گرفتن کلیه نمازگزاران عید سعید فطر خبر داد و گفت: نمازگزاران در کلیه نقاط کشور تا سقف 50 میلیون ریال تحت حمایت بیمه ایران قرار می‌گیرند.

وی در ادامه به رییس شورای عالی سندیکا که تقاضای انصراف داده بود اشاره کرد و اظهار کرد: به دلیل تراکم کارها در جلسه امروز شورا تعیین رییس به هفته آینده موکول شد.

سهامیان مقدم گفت: در سال 86 توانستیم حق بیمه را از 13 هزار میلیارد ریال به 17 هزار میلیارد ریال افزایش بدهیم . همچنین پرداخت12 هزار میلیارد خسارت را در سال گذشته شاهد بوده‌ایم.

ریس هیات مدیره بیمه ایران ابراز کرد: به رغم وجود تحریم در سال گذشته بیمه ایران موفق شد که در ارزیابی که در فرانکفورت انجام شد بین شرکت‌های بیمه عنوان برترین شرکت بیمه را به دست آورده و تندیس طلایی را دریافت کند.

وی درباره سود این شرکت در سال گذشته اظهار کرد: شرکت‌های بیمه عمدتا از عملیات بیمه‌ای سودی نمی‌برند زیرا نقش حمایتی دارند. اما در سال گذشته در مقایسه با سال 85 به سود قابل قبولی دست پیدا کردیم.

مدیرعامل بیمه ایران از پرداخت 500 هزار میلیارد ریال به نیروی انتظامی خبر داد و گفت: این میزان برای پیشگیری از خسارت به این ارگان داده شد.

سهامیان مقدم درباره افزایش نرخ بیمه شخص ثالث که از 19 شهریور اجرا می‌شود گفت: طبق این قانون به جز راننده تمام افراد خانواده وی که دچار خسارت شوند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

رییس هیات مدیره بیمه ایران ادامه داد: طبق این قانون دیه خانم‌ها افزایش یافت. ( حسینیان:احتمالا"منظورشون افزایش دیه خانمها نیست بلکه بیمه ها موظفند بدون توجه به جنسیت و بر اساس تعهداتشون خسارت را بی کم و کاست پرداخت کنند!!!)

وی درباره افزایش نرخ این بیمه تصریح کرد: افزایش نرخ بیمه در دست بررسی است وپس از ارزیابی نهایی به شورای عالی بیمه و پس از آن به بیمه مرکزی خواهد رفت تا پس از ارائه به وزیر اقتصاد به دولت ارائه شود زیرا طبق قانون هر گونه افزایش حق بیمه شخص ثالث باید توسط دولت تایید شود.

وی درباره مالیات بر ارزش افزوده خاطر نشان کرد: طبق قانون بیمه شخص ثالث دریافت هر گونه عوارض از این بیمه ممنوع است بنابراین باید برای دریافت عوارض بررسی‌های لازم انجام شود. تا در صورت لزوم در قوانین تغییراتی ایجاد شود.

مدیر عامل بیمه ایران در پایان درباره اینکه خرید سهام عدالت توسط این شرکت نیاز به مجوز شورای عالی دارد، اظهار کرد: بحث خرید سهام عدالت از طریق بیمه ایران مطرح نبوده است لذا شرکت‌های بیمه بر اساس مدیریت منابع مالی حق شرکت در بورس را دارا هستند.

 


سید محتشم حسینیان

 

سلام

بیمه‌ها مانند بانک‌ها به افزایش سرمایه نیاز دارند

افزایش سرمایه بیمه ایران در حد پیشنهادی در دولت مطرح شده و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.
دکتر حمید ‌پورمحمدی ـ‌ معاون بانک و بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ در گفت‌وگو با خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره سرنوشت هفت نهاد پولی و بانکی که قرار بود ایجاد شوند اظهار کرد: در حال حاضر دو بانک سرمایه‌گذاری راه اندازی شده و سومین بانک نیز در حال شروع به کار است و خوشبختانه گروه‌های مشاوره‌ای مالی و سرمایه‌گذاری نیز شکل گرفتند و تاکنون 120 شرکت و موسسه به آن پیوستند.
وی به بانک جامع اطلاعات مشتریان اشاره کرد و افزود: بخش مهمی از بانک جامع اطلاعات مشتریان انجام و روز به روز باید تکمیل شود و یکی دیگر از هفت نهاد پولی و بانکی، بانک قرض‌الحسنه بود که راه‌اندازی شده است.
پورمحمدی به راه‌اندازی موسسه ساماندهی مطالبات معوق اشاره کرد و گفت: این موسسه به عنوان یک امر متعارفی برای همه بانک‌ها تاسیس شد و قبلا ما به دنبال این بودیم که یک موسسه را برای همه بانک‌ها تشکیل دهیم ولی دیدگاه خود بانک‌ها این بود که هر بانک موسسه مختص به خود داشته باشد.
وی ادامه داد: موسسه رتبه‌بندی نیز شکل گرفته و راه‌اندازی شده و امیدواریم با تکمیل شدن بانک جامع اطلاعاتی این موسسه فعالتر شود.
معاون وزیر اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قرار است شرکت‌هایی در بخش بیمه مانند بانک‌ها به وجود بیاید تصریح کرد: از سال گذشته طرح اصلاحات صنعت بیمه شروع شد و در حال حاضر این طرح آماده و در جلسه‌ای مشترک با رییس کل بیمه مرکزی تمام ابزارها و نهادهای لازم این کار را عنوان کرده‌ایم.
پورمحمدی در پاسخ به این پرسش که افزایش سرمایه بیمه ایران با چه هدفی صورت گرفته است، توضیح داد: بیمه‌ها نیز مانند بانک‌ها که افزایش کفایت سرمایه‌شان بسیار مهم است در چنین وضعیتی قرار دارند و باید به نحوی کفایت سرمایه‌شان بالا برود که بتوانند سرویس بیشتری ارائه کنند.  وی همچنین درباره خرید سهام عدالت بیمه ایران اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: چون در این زمان من حضور نداشتم هنوز اطلاع دقیقی در این زمینه ندارد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 

سازمان بازرسی روند فعالیت شرکت‌های بیمه را بررسی می‌کند

خبرگزاری فارس: بر اساس مصوبه کارگروه بررسی راهکارهای اجرای قانون جدید بیمه اجباری، نحوه فعالیت شرکت‌های بیمه‌گر توسط سازمان بازرسی کل کشور پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی قوه قضائیه، به منظور اجرای دستور ریاست قوه قضائیه، جلسه بررسی راهکارهای اجرای قانون جدید بیمه اجباری و همچنین شوراهای حل اختلاف با حضور نمایندگان قوه قضائیه، سازمان بازرسی کل کشور، نیروی انتظامی، بیمه مرکزی و سندیکای بیمه‌گران در دفتر تشکیلات و برنامه‌ریزی قوه قضائیه برگزار شد.
مدیرکل دفتر تشکیلات و برنامه‌ریزی قوه قضائیه در این جلسه با اشاره به ضرورت تقویت اطلاع‌رسانی آموزش و نظارت نسبت به اجرای قوانین جدید اظهار داشت: برای ارتقاء اعتماد عمومی، منافع مردم باید نسبت به منافع بنگاه‌های اقتصادی ارجحیت داشته باشد.
غلامعلی صدقی از کاهش زمان و محدودیت‌های پرداخت خسارت به مشمولین قانون بیمه اجباری به عنوان عامل جلب رضایت مردم یاد کرد و افزود: با وجود اینکه قانون سابق و لاحق بیمه اجباری بر پرداخت خسارات مالی ناشی از حوادث رانندگی تا سقف تعهدات مالی مندرج در بیمه‌نامه تاکید‌ شده، برخی شرکت‌های بیمه‌گر پرداخت خسارت را منوط به تایید شورای حل اختلاف می‌نمایند.
وی فقدان وحدت رویه در شرکت‌های بیمه را نامطلوب دانست و خواستار نظارت مدون و مستمر بیمه مرکزی بر روند اجرای قانون جدید بیمه اجباری توسط شرکت‌های بیمه‌گر شد.
مدیرکل دفتر تشکیلات و برنامه‌ریزی قوه قضائیه استفاده از مزایای صندوق موضوع ماده 10 این قانون را مستلزم اطلاع‌رسانی مناسب برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر تعداد کمی از مردم از خدمات این صندوق استفاده می‌کنند.
وی از برنامه‌ریزی برای ایجاد مجتمع‌ها و شعب تخصصی رسیدگی به جرائم و تخلفات رانندگی خبر داد و افزود: با ایجاد این دادگاه‌ها رسیدگی به پرونده‌های ناشی از خسارات و جرائم وسایل نقلیه دقیق‌تر و سریع‌تر انجام خواهد شد.
همچنین در این جلسه مقرر شد تا آموزش و اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص اجرای قانون جدید بیمه اجباری صورت گیرد و نهادهای مرتبط با رعایت صلاحیت‌ها آئین نامه‌های مربوط را در زمان مقتضی تدوین نموده و به تصویب برسانند.
دستگاه‌های ذیربط نسبت به اجرای موادی از قانون که به آئین‌نامه اجرایی نیاز ندارد، تسریع کنند و شرکت‌های بیمه‌گر و نیروی انتظامی نسبت به صلاحیت مراجع قضایی و شوراهای حل اختلاف در خصوص ارجاع با دقت نظر بیشری عمل کنند تا ضمن تسریع در پرداخت خسارت، از صرف هزینه‌های جانبی و غیر ضروری اجتناب گردد.
اجرای مصوبات این جلسه توسط سازمان بازرسی کل کشور پیگیری شده و گزارش اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ خواهد شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بازگشت شورای عالی پول و اعتبار و شورای عالی بیمه

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از تشکیل مجدد شوراهای عالی خبر داد.
به گزارش بینا، محسن رضایی به قانون احیای شوراهای عالی به عنوان اولین مسألۀ مورد بحث در جلسه مجمع اشاره کرد و گفت: پیش از این دولت براساس مجوزی که از شورای عالی اداری در برنامۀ چهارم توسعه داشت، این شوراها را منحل کرده بود و مجلس شورای اسلامی طبق یک ماده واحد شوراهای عالی را دوباره احیا کرد.
وی افزود: این مسأله از سوی شورای نگهبان مغایر با اصول 60 و 75 و موارد دیگر قانون اعلام شد تا این مسأله در مجمع تشخیص مصلحت مورد بحث مفصل و طولانی قرار گیرد.
به گفته وی هم آقایان داوودی و عزیزی به عنوان نمایندگان دولت و موافق دولت نظرات خود را مطرح کردند و هم نمایندگان مجلس با بحث شفاف و دلسوزانه به ارائه نظر مجلس پرداخت. در نهایت با رأی‌گیری که صورت گرفت مجمع تشخیص مصلحت با افزودن یک تبصره به مصوبۀ مجلس همان نظر مجلس را تصویب کرد.
بر اساس این گزارش حدود 18 شورای عالی که پیش از انحلال توسط دولت، دارای قانون بودند، دوباره احیا خواهند شد و با افزودن یک تبصره دولت مجاز است در صورتی که نسبت به وظایف و تعداد اعضای این شوراها نظراتی داشته باشد براساس یک لایحه‌ای که به مجلس ارسال می‌کند، تقاضای اصلاحات خود در این شوراها را مطرح می‌کند. با افزودن این تبصره راه برای نظارت دولت بر این شوراها باز شد و این مسأله کمک می‌کند که اگر دولت نظراتی نسبت به این شوراها دارد به مجلس اعلام کند.
مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصوبه خود شوراهای قابل بازگشت را به ترتیب زیر اعلام کرده است:
1- شورای عالی علوم، تحقیقات و فن‌آوری 2- شورای عالی آموزش پرورش، 3- شورای عالی قضایی 4- شورای عالی فناوری اطلاعات 5- شورای انرژی اتمی 6- شورای عالی انرژی، 7- شورای اقتصاد 8- شورای عالی اشتغال 9- شورای عالی توسعۀ صادرات غیرنفتی 10- شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی 11- شورای عالی بیمه 12- شورای عالی آب، 13- هیأت امنای حساب ذخیرۀ ارزی 14- شورای پول و اعتبار 15- شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری 16- شورای عالی استاندارد 17- شورای عالی حفاظت محیط زیست 18- شورای عالی انفورماتیک.
در این خصوص بهمن کبیری پرویزی عضو عادی موسسه بیمه چارتر لندن به خبرنگار ما گفت: زمانی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به نام سرزمین شوراها نام گرفته بود. اما امروز شاید بتوان ایران را سرزمین شوراها نامید. حکم آیۀ کریمۀ قرآن «و امرهم شوری بینهم» در اصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبلور یافته است تا جائی که «شوراها، مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرستان، شهر، محل، بخش، روستا و نظائر اینها از ارکان تصمیم ¬گیری و ادارۀ امور کشورند.
به گفته وی موارد، طرز تشکیل و حدود اختیارات وظایف شوراها را این قانون و قوانین ناشی از آن معین می¬کند.
این کارشناس مدیریت بیمه دانشگاه بیمه اکو اظهار داشت: از این گذشته مشخص نبود با حذف شوراها وظایف محول بر شوراها را چه نهادی بر عهده می¬گیرد. بدین ترتیب زیرساخت تصمیم¬گیری گروهی از بین می¬رفت. برای مثال شورای عالی بیمه مسؤول نظارت بر روند پیشرفت بعضی از قوانین در صنعت بیمۀ کشور بود که با انحلال این شورا نه تنها نظارت بر پیشرفت متوقف شد بلکه خود روند پیشرفت نیز متوقف شد.
پرویزی در پایان خاطر نشان کرد: اینک امید است با احیاء دوبارۀ شوراها روند پیشرفتی که بر عهدۀ شوراها گذاشته شده بود، دوباره آغاز گردد و ادامه یابد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

جزئیات پوشش 50 میلیون ریالی بیمه حوادث نمازگزاران عید سعید فطر

نمازگزاران عید سعید فطر در محل مصلای امام خمینی تهران به صورت اختصاصی تحت پوشش بیمه حوادث بیمه آسیا قرار دارند.
مهدی شریفی معاون مدیر عامل بیمه آسیا با آرزوی بهره مندی هموطنان از الطاف الهی در ماه مبارک رمضان و تبریک عید سعید فطر گفت: براساس توافق بیمه آسیا با ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر ، همه نمازگزاران از ساعت 5 صبح تا 12 ظهر در محل مصلای امام خمینی تهران تحت پوشش بیمه حوادث بیمه آسیا قرار دارند.
وی افزود: بیمه آسیا متعهد به پرداخت غرامت فوت ناشی از حوادث مشمول بیمه برای هر یک از بیمه شدگان تا سقف 50 میلیون ریال و پرداخت غرامت نقص عضو دائم کلی ، ناشی از حوادث مشمول بیمه برای هر یک از بیمه شدگان تا سقف 50 میلیون ریال و پرداخت نقص عضو دائم جزئی در اثر حوادث مشمول بیمه برای هر یک از بیمه شدگان نسبتی از سرمایه نقص کامل حداکثر 50 میلیون ریال بر طبق جدول نقص عضو مورد عمل بیمه گر است.
معاون مدیر عامل بیمه آسیا مدارک لازم را برای پرداخت غرامت فوت و نقص عضو به این شرح اعلام کرد: گزارش مشروح حادثه که از طرف مراجع انتظامی مسئول رسیدگی تنظیم شده باشد ، در صورت فوت بیمه شده ،‌ گواهی خلاصه فوت اداره آمار و گواهی پزشکی قانونی و گواهی پزشک معالج درباره پایان معالجات و احراز قطعی نقص عضو.
شریفی در پایان افزود: در صورت وقوع حوادث مشمول بیمه ، مصدومان احتمالی از طریق ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر به همراه مدارک مستند به واحدهای مجری شرکت بیمه آسیا معرفی خواهند شد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 دسترسی آسان مردم به اطلاعات بیمه ایران فراهم شد

به گزارش روابط عمومی بیمه ایران، امکانات دسترسی به اطلاعات مورد نیاز مردم و بیمه گزاران در بیمه ایران به طرق مختلف فراهم گردید.
به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز" روابط عمومی بیمه ایران طی گزارشی اعلام کرد: در اجرای بند 1 و 3 فرمان ریاست محترم جمهوری جهت تحول در صنعت بیمه و دسترسی آسان مردم به خدمات بیمه ای و گسترش فرهنگ بیمه بویژه از طریق اطلاع رسانی امکانات دسترسی به اطلاعات موردنیاز به این شرح فراهم گردیده است که به اطلاع بیمه گزاران و مردم میرسد:
- تلفن گویای بیمه ایران به شماره 6-88988253 (چهارشماره) بصورت شبانه روزی پاسخگوی اطلاعات موردنیاز مردم می باشد و بیمه گزاران بیمه ایران می توانند از اطلاعات کامل در مورد خرید بیمه و دریافت خسارت در همه رشته های بیمه ای آگاه شوند.
- به مناسبت عید سعید فطر (راهنمای تله تکس) پیام نمای سیمای جمهوری اسلامی ایران در صفحه 569 خود اطلاعات ضروری بیمه ایران را منعکس نموده است که بیمه گزاران ارجمند از این طریق نیز می توانند اطلاعات مفیدی از بیمه ایران دریافت نمایند.
- سامانه پیام کوتاه بیمه ایران بشماره 10001314 آماده دریافت نظرات مردم عزیز بصورت پیام کوتاه می باشد و بیمه گزاران ارجمند می توانند از طریق پیامک نظرات خود را به روابط عمومی بیمه ایران اعلام نمایند.
- سایت اینترنتی بیمه ایران به آدرس
www.iraninsurance.ir نیز راهنمای علاقمندان به دریافت اطلاعات از طریق اینترنت می باشد و تلفن ساختمان مرکزی بیمه ایران بشماره 88962000 (15 خط) و روابط عمومی بیمه ایران به شماره 88959232 و 88954674 آماده پاسخگوئی به مردم عزیز خواهد بود.
روابط عمومی بیمه ایران در پایان این گزارش تصریح کرد: همانگونه که قبلاً نیز به اطلاع مردم شریف ایران اسلامی رسیده است طرح سیار پرداخت خسارت برای اولین بار در کشور توسط بیمه ایران به اجرا درآمده است و با اولین تماس در لحظه حادثه خسارت زیاندیدگان بیمه ایران را بدون مراجعه به شرکت بیمه در صحنه تصادف پرداخت می نماید.این طرح هم اکنون در 22 منطقه تهران و چند استان به اجرا درآمده است که با همکاری نهادهای ذیربط در کل کشور گسترش خواهد یافت. تلفن های تماس با واحدهای سیار پرداخت خسارت فوری بیمه ایران بدین شرح می باشد: 28 الی 66729829 (10 خط )


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 میلیون ریال بیمه حوادث برای نمازگزاران عید سعید فطر در مصلای تهران

نمازگزاران عیدسعید فطر در مصلای تهران از ساعت 5 صبح تا ظهر همان روز تحت پوشش بیمه حوادث قرار می گیرند.
رئیس کل بیمه مرکزی ایران در نامه ای به مدیر عامل شرکت بیمه ایران از آن شرکت خواست به عنوان راهبر، قرارداد بیمه حوادث نمازگزاران عید سعید فطر را طبق روال سال های گذشته صادر کند تا نمازگزاران از ساعت 6 صبح تا 12 ظهر روز عید سعید فطر تا سقف تعهد 50 میلیون ریال برای هر نفر تحت پوشش بیمه حوادث قرار گیرند.
هریک از شرکت های بیمه ایران ، آسیا ،البرز و دانا بر اساس سهم خود ، خسارت های احتمالی را طبق ضوابط مقرر در قرارداد تقبل می کنند.
جانشین رئیس ستاد برگزاری اقامه نماز عید سعید فطر در تهران پیش بینی کرد که امسال یک میلیون و پانصد هزار نفر ، نماز عید سعید فطر را در مصلای تهران برگزار کنند .


سید محتشم حسینیان

 

سلام

 بیمه نامه مسافران خارجی الکترونیکی شد

صدور الکترونیکی بیمه نامه مسافران خارجی (AXA برای دفاتر خدمات مسافرتی کشور امکانپذیر شد.
به گزارش بینا، شرکت بیمه ملت به عنوان اولین شرکت بیمه ارایه کننده خدمات فروش و صدور الکترونیکی با همکاری شبکه رزرواسیون پردیس امکان صدور بیمه های AXA را برای دفاتر خدمات مسافرتی فعال کرده است.
مهدی امانی مدیر بیمه عمر و حوادت شرکت بیمه معتقد است:دفاتر خدمات مسافرتی عضو شبکه پردیس می توانند با وارد کردن اطلاعات مسافر و اعلام سیستم آنلاین, هزینه بیمه را پرداخت کرده تا بیمه مسافرتی صادر شود و دیگر نیازی به ارجاع مسافر به نمایندگیهای بیمه نخواهد بود.
در مراسم افتتاحیه که در محل شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان انجام شد؛ محسن قاسمی، مدیر شبکه رزرواسیون پردیس اعلام کرد: استفاده از این خدمات برای 400 دفاتر خدمات مسافرتی عضو رایگان بوده و کافیست درخواست خود را به شبکه اعلام کنند. این قابلیت باعث سریعتر و بهینه شدن ارایه خدمات و درآمدزایی بیشتر دفاتر خدمات مسافرتی می‌شود.

حسینیان:

آقای بیمه مرکزی!!! این کار بیمه ملت،یعنی واگذاری صدور بیمه نامه به غیر از فروشندگان قانونی بینه نامه که به صراحت در قانون بیمه گری آمده،مجاز و قانونیه؟؟


سید محتشم حسینیان

 

سلام

پیشنهاد نمایندگان سندیکای بیمه‌گران به کمیته فنی بیمه مرکزی:
احتمال افزایش 65درصدی نرخ حق بیمه شخص ثالث

لیلا اکبرپور(دنیای اقتصاد)
قانون جدید بیمه شخص ثالث در مجلس به تصویب رسید و برای اجرا به صنعت بیمه ابلاغ شد، اما گستردگی پوشش‌ها و حذف برخی از استثنائات مواد قانون پیشین موجب افزایش سقف تعهدات بیمه‌گران می‌شود که با توجه ...


به آن بیمه مرکزی ایران در صدد تدوین آیین‌نامه جدید تعرفه حق بیمه قانون جدید بیمه شخص ثالث است. کمیته فنی بیمه مرکزی با همکاری نمایندگان سندیکا و شرکت‌های بیمه آیین‌نامه جدیدی را در دست بررسی دارند و نمایندگان سندیکا پیشنهاد خود را به رییس شورای عالی بیمه تقدیم نموده‌اند.
در این پیش‌نویس پیشنهاد شده تا نرخ‌های جداول تعرفه سال 85 به عنوان نرخ‌های پایه در نظر گرفته شود و این نرخ‌ها بابت آثار افزایش تعهدات قانونی جدید برای خودروهای سواری 5/49 و برای غیرسواری به میزان 5/34درصد افزایش یابد، که با در نظر گرفتن 5/6درصد هزینه‌های اداری، 7درصد کارمزد صدور و بازاریابی و 7درصد حداقل سود شرکت‌های بیمه این افزایش نهایی برای گروه سواری 70 و برای غیرسواری‌ها 55درصد محاسبه شده است.
در خصوص جزئیات بیشتر پیش‌نویس و وضعیت بیمه شخص ثالث در پرتفوی صنعت بیمه گفت‌وگویی را با حسین حاتمی عضو هیات مدیره و معاون فنی بیمه البرز که نماینده سندیکا در کارگروه تهیه و تدوین آیین‌نامه تعرفه حق بیمه قانونی جدید شخص ثالث نیز می‌باشد، انجام داده‌ایم که در ادامه می‌آید:
*آقای حاتمی در خصوص قانون جدید بیمه شخص ثالث چه نظری دارید؟
بیمه جدید شخص ثالث بسیار گسترده و دارای پوشش‌های خوبی است که در مقایسه با قانون قبلی جامعیت دارد، حذف استثنائات قانون قبلی شرایطی فراهم کرد تا خطراتی که سایر بیمه‌نامه‌ها مانند سرنشین، بدنه و حوادث تحت پوشش داشت را نیز همین بیمه‌نامه تامین کند. در واقع قانون پیشین با اعمال استثنائاتی بار مالی قابل تحملی را بر دوش شرکت‌های بیمه می‌گذاشت و افراد می‌توانستند با خرید بیمه‌نامه‌های اختیاری سایر خطرات را بیمه‌کنند که با اجرای این قانون بخشی از پوشش‌ها به بیمه شخص ثالث انتقال یافت.
*لطفا بیشتر توضیح دهید؟
در قانون قبلی آمده بود، چنانچه تعداد زیادی از خودروهای یک مجموعه که به صورت گروهی تحت پوشش قرار داشتند با یکدیگر برخورد می‌کردند نمی‌توانستند خسارات را از محل بیمه شخص ثالث تامین کنند و این زیان‌ها از محل بیمه‌نامه بدنه پرداخت می‌شد که با حذف این بند در قانون جدید جبران این خسارت نیز از محل شخص ثالث امکان‌پذیر است، همچنین تمام افرادی که در خودرو هستند به جز راننده شخص ثالث تلقی می‌شوند و در نتیجه بیمه‌نامه سرنشین نیز در دل این بیمه‌نامه قابل ارائه است و در مورد تساوی دیه زن و مرد نیز پیش از این خانم‌ها می‌توانستند با خرید بیمه‌نامه حوادث انفرادی تحت پوشش کامل قرار گیرند که این مورد هم در بیمه شخص ثالث لحاظ شده است.
* بنابراین شرکت‌های بیمه با چالش جدیدی در خسارت شخص ثالث مواجه شدند؟
دقیقا. شرکت‌های بیمه در سال 86 از محل بیمه‌نامه شخص ثالث 360میلیارد تومان زیان کردند.
* محاسبه جدید نرخ حق بیمه شخص ثالث بر اساس چه فاکتورهایی صورت می‌گیرد؟
برای محاسبه تعرفه جدید این رشته می‌توان از دو روش استفاده کرد، یا تعرفه جدید استناد به عملکرد صنعت بیمه و صورت‌های مالی سود و زیان شرکت‌ها محاسبه شود یا بر اساس آمار تلفات ناشی از سوانح رانندگی که توسط مرجع رسمی اعلام می‌شود تعرفه جدید را محاسبه کرد.
* کمیته‌ای که آیین‌نامه تعرفه شخص ثالث را تدوین و به کمیته فنی بیمه مرکزی ارائه داد از کدام روش استفاده کرد؟
سعی شد از هر دو روش استفاده شود و تمام ابعاد بیمه‌نامه شخص ثالث مد نظر قرار گیرد، اما روش محاسبه قابل لمس برای مردم بر اساس آمار تعداد کشته‌ها و مصدومین سوانح رانندگی که توسط پزشکی قانونی اعلام شد صورت می‌گیرد.
بر اساس این گزارش آمار کشته و مجروحین حوادث رانندگی در پایان سال 85، 304هزار و 325 نفر بود که در این روش میانگین دیه برای هر پرونده 7میلیون تومان و مبنای خسارات مالی 20درصد خسارات ثالث محاسبه شد و حجم خسارات پرداختی بیمه شخص ثالث را با توجه به قانون جدید به رقم 2هزار و 600میلیارد تومان بالغ می‌شود.
چنانچه هزینه‌های اداری، کارمزد نمایندگان و هزینه صدور به این رقم افزوده شود این رقم به 3هزار و 200میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
* کل حق بیمه دریافتی شخص ثالث در پایان سال 86 چه میزان بود؟
درآمد شرکت‌های بیمه از محل فروش بیمه‌نامه شخص ثالث در پایان سال گذشته یک‌هزار و 500میلیارد تومان بود که 30درصد وسایل نقلیه‌ای که تحت پوشش نبودند را هم به این رقم اضافه کنیم، معادل یک‌هزار و 950میلیارد تومان برآورد می‌شود.
* برای اجرای این قانون جدید بیمه‌گران نیازمند چه میزان تولید حق بیمه در رشته شخص ثالث هستند؟
برای پوشش این مابه‌التفاوت باید 65درصد حق بیمه شخص ثالث افزایش یابد تا شرکت‌های بیمه بتوانند این قانون جدید را اجرا کنند.
* آیا شورای عالی بیمه و دولت این افزایش 65درصدی را می‌پذیرند؟
ما به عنوان کارشناس، کار خود را انجام می‌دهیم و آثار و تبعات اجرای قانون جدید بر صنعت بیمه را بررسی و در قالب یک آیین‌نامه پیشنهادی ارائه می‌نماییم، حال اینکه مورد موافقت شورای‌عالی بیمه، وزارت اقتصاد یا هیات دولت قرار گیرد موردی است که از دست ما خارج بوده و باید تنها در انتظار باشیم.
* چه راهکاری برای کنترل ضریب خسارت شخص ثالث دارید؟
بانک اطلاعات خودرو که قرار است در بیمه مرکزی به صورت آنلاین فعال شود قطعا موجب کنترل تقلبات بیمه‌ای خواهد شد، هرچند که تقلبات بیمه‌ای موردی است که در تمام دنیا صورت می‌گیرد و بیمه‌گران همواره به دنبال راهکاری برای کنترل آن هستند.
توجه داشته باشید که پرداخت بدون کروکی خسارات مالی در قانون جدید شخص ثالث به 5/2درصد دیه افزایش یافته و این رشد قیمت انگیزه تقلبات بیمه‌ای را افزایش خواهد داد که بدون تردید با راه‌اندازی بانک اطلاعات خودرو در بیمه مرکزی امکان دریافت خسارت از چند شرکت بیمه از بین می‌رود.
* چه کارهای دیگری می‌توان برای ساماندهی شخص ثالث انجام داد؟
توجه داشته باشید که شرکت‌های بیمه بازرگانی در خصوص رشته شخص ثالث کار بیمه‌گری انجام نمی‌دهند، چرا که حق بیمه این رشته توسط هیات دولت و 80درصد خسارت توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود، در واقع این رشته از کنترل و فعالیت بیمه‌گری خارج است و سهم آن هر روز از پرتفوی بیشتر می‌شود؛ به طوری که سهم بیمه شخص ثالث از پرتفوی در 10 سال پیش 16درصد بود و اکنون به 47درصد افزایش یافته و پس از این هم باید تمام خسارات پرداخت شوند.
* آیا برای کنترل تصادفات رانندگی و ضریب خسارت شخص ثالث بحث رانندگان در آیین‌نامه جدید مورد توجه قرار گرفته است؟
در قانون جدید به‌رغم تلاش بیمه‌گران باز هم مسوولیت دارندگان خودرو تحت پوشش قرار گرفت.
اما پیشنهاد شد تا سوابق رانندگی مد نظر قرار گیرد. البته پیش از این شرکت‌های بیمه براساس تعداد تصادفات و عدم تصادف جریمه تخفیف در نظر می‌گرفتند، به طوری‌که اگر بیش از 4 بار تصادف داشت 100درصد جریمه می‌شد و اگر تا 5 سال تصادف نداشت 50درصد تخفیف می‌گرفت و مشکل این بود چنانچه یک بار تصادف می‌کرد تخفیف 50درصدی آن از بین می‌رفت که در طرح جدیدی که در دست تدوین است، پیشنهاد شده اگر کسی پس از 5 سال یک بار تصادف کرد میزان تخفیفات یک پله سقوط کند و تمام تخفیف از بین نرود.
* آیا سوابق راننده و شرایط بیمه‌نامه شخص ثالث قابلیت انتقال دارد؟
چنانچه این انتقال صورت گیرد، در فرآیند خرید و فروش اتومبیل مرحله استعلام بیمه شخص ثالث هم اضافه خواهد شد که کار را برای افراد مشکل می‌کند.
* از طریق سایت شرکت‌ها امکان گرفتن استعلام وجود ندارد؟
البته می‌توان از طریق سایت شرکت‌ها استعلام صورت گیرد یا همان بانک اطلاعات بیمه مرکزی نیز چنین سرویسی را بدهد.
* در قانون جدید بحث ریکاوری چگونه نگاه شد؟
در قانون قبلی چنانچه افراد در تصادفات عمد داشته یا فاقد گواهی‌نامه بودند، شرکت‌های بیمه حق مراجعه به بیمه‌گذار مختلف را داشته و برای بازیافت خسارت اقدام می‌کردند، اما در قانون جدید بدون توجه به موارد فنی قضیه میزان بازیافت فقط برای تخلفات حادثه‌ساز به 2درصد خسارت مالی و یک درصد خسارات بدنی کاهش یافته که انگیزه ریکاوری را از بین می‌برد؛ چرا که بیمه‌گران خیلی بیش از این ارقام باید هزینه کنند تا در امر بازیافت خسارات موفق شوند.
روش محاسبه حق بیمه قانون جدید بیمه شخص ثالث

هزار میلیارد ریال، مبلغ کل دیه 21=70/000/000×304/325
هزار میلیارد ریال مبلغ کل خسارت ثالث 27=80÷100×21
هزار میلیارد ریال 32=%20/5×27

(بیمه نشده ها)(درآمد سال 86)
جمع کل حق بیمه صادره در سال 86بافرض پوشش تمام خودروها 19/5=%30×15
درصدی که لازم است به حق بیمه اضافه شود %65=100×19/5÷(19/5-32)


سید محتشم حسینیان

 

سلام

تقدیم لایحه اصلاح ماده 28 الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی به مجلس
تاسیس شرکت‌های بیمه خارجی تسهیل می‌شود

گروه بازار پول(دنیای اقتصاد) تاسیس شرکت‌های بیمه خارجی تسهیل می‌شود.

در راستای توسعه و رونق بخش تجارت خارجی و هموار نمودن زمینه برای جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه خارجی، رییس‌جمهور لایحه اصلاح ماده 28 الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی را تقدیم مجلس کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، رییس‌جمهور لایحه اصلاح ماده 28 الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1378- که بنا به پیشنهاد وزارت بازرگانی در هیات‌وزیران به تصویب رسیده بود برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس کرد.
بر این اساس و با عنایت به ضرورت اصلاح قانون و مقررات تجاری و اقتصادی کشور در راستای تعامل با اقتصاد جهانی و رونق تجارت خارجی که یکی از تکالیف تعیین شده در قانون برنامه چهارم توسعه است و با توجه به اینکه ماده 28 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی با مضمون فعلی مانع حضور و فعالیت شعبه‌ها و نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه خارجی است، لذا در راستای هموار کردن زمینه برای جذب این نوع سرمایه‌گذاری‌ها که اهمیت زیادی در توسعه فعالیت‌های اقتصادی و صنعت بیمه دارد، لایحه‌ای برای اصلاح ماده 28 قانون یاد شده برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.
بر اساس ماده واحده لایحه اصلاح ماده 28 الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی تاسیس و فعالیت موسسات بیمه ایرانی با سرمایه داخلی و خارجی و شعب و نمایندگی آنها و موسسات کارگزاری بیمه ایرانی و شعب و نمایندگی موسسات بیمه خارجی و موسسات کارگزاری بیمه خارجی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مجاز و صرفا ‌تابع مقرراتی است که به پیشنهاد بیمه مرکزی ایران به تصویب هیات‌وزیران خواهد رسید.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

یک میلیون و ۵۰۰هزار نمازگزار عید سعید فطر مصلی تهران بیمه شدند

جانشین رییس ستاد برگزاری نماز عید فطر تهران گفت: یک میلیون و ۵۰۰هزار نمازگزار عید سعید فطر در مصلی تهران بیمه شدند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا محمد عیدیان روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان فعالیتهای آماده‌سازی مصلی تهران برای برگزاری نماز عید سعید فطر اظهارداشت: ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر از ابتدای ماه مبارک رمضان با تشکیل هشت کمیته تخصصی خدمات و ایمنی، حمل و نقل و ترافیک، اطلاع رسانی، برنامه ریزی، پشتیبانی، فرهنگی و اجتماعی، امنیت و انتظامی و نماز فعالیتهای گسترده‌ای را جهت آماده‌سازی تهران برای برگزاری نماز عید سعید فطر آغاز کرد.
وی با اشاره به مسوولیت شهرداری تهران در اجرای برنامه نماز عید سعید فطر برای سومین سال متوالی تصریح کرد: تجربه سالهای قبل کمک کرد امسال با آمادگی بیشتری برای برگزاری نماز عید فطراقدام شود.
وی به مشکلات سیستم صوتی موجود در مصلی تهران اشاره و خاطرنشان کرد: رفع این مشکلات حدود ‪ ۵۰درصد از برنامه‌های شهرداری تهران را در مصلی شامل می‌شد که خوشبختانه مشکلات موجود بر طرف شده است.
عیدیان با اشاره به امکانات پیش بینی شده برای برگزاری هرچه بهتر نماز عید سعید فطر گفت: ‪ ۲۵۰۰دستگاه اتوبوس از ساعت ‪& #160;۵صبح روز عید سعید فطر به طور ویژه به جابجایی نمازگزاران تهرانی اقدام خواهند کرد.
وی ادامه داد: پذیرایی از نمازگزاران در داخل این اتوبوسها انجام شده و نمازگزاران تا پایان برگزاری نماز به طور رایگان از خدمات اتوبوسرانی استفاده خواهند کرد.
جانشین رییس ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر تهران به پیش بینی ۵پارکینگ خودرو با ظرفیت ۱۵هزار دستگاه خودرو در اطراف مصلی تهران اشاره کرد و افزود: شهروندان تهرانی می‌توانند جهت پارک خودروهای خود از این پارکینگ ها که با تابلوهای مشخص در اطراف مصلی قراردارند، استفاده کنند.
عیدیان با بیان اینکه هرگونه فعالیت دستفروشان در اطراف و داخل مصلی ممنوع بوده و شهرداری اجازه برپایی ایستگاههای صلواتی را نیز در این نمی‌دهد اظهار داشت: انجام تبلیغات دستگاههای دولتی و خصوصی در قالب تراکت ادعیه قرآنی نیز در داخل محوطه مصلی تهران ممنوع است.
وی در خصوص هزینه‌های مربوط به برگزاری نماز عید سعید فطر با اشاره به اینکه بسیاری از این هزینه‌ها سرمایه‌گذاری برای تجهیز مصلی تهران است افزود: سال گذشته حدود سه هزار و ۵۰۰میلیارد ریال هزینه در این بخش انجام شد و به نظر می‌رسد این هزینه‌ها امسال کاهش یابد.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

تعیین تعرفه بیمه شخص ثالث بر اساس میزان خسارت‌زایی درون و برون شهری

 

 تعرفه بیمه شخص ثالث بر اساس نظام طبقه‌بندی شده، تعیین خواهد شد.

رییس کل بیمه مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: در این نظام که بیمه مرکزی در حال تدوین آن است تعرفه‌ها بر اساس میزان خسارت‌زایی درون شهری و برون شهری تعیین می‌شود.

محمدجواد فرشباف ماهریان در تشریح این نظام افزود: تعرفه‌ها در این طبقه‌بندی براساس میزان خسارت زایی خودروهای برون شهری و درون شهری و همچنین خسارت‌های جانی و مالی تعیین می‌شود.

وی گفت: یکی دیگر از مسائلی که در نظام جدید، ملاک تعیین تعرفه‌ قرار می‌گیرد، میزان رفت و آمد خودروهای بیمه شده در داخل و خارج از شهرهاست.

رییس کل بیمه مرکزی در بخشی دیگری از سخنان خود تصریح کرد: هرگونه خرید سهام از سوی شرکت‌های بیمه، مستلزم اخذ مجوز از سوی شورای عالی بیمه است، بنابراین بیمه ایران هیچ سهامی از جمله خرید سهام عدالت را بدون اخذ مجوز از شورای عالی بیمه انجام نداده است.

رییس شورای عالی بیمه اضافه کرد: اگرچه تعرفه بیمه شخص ثالث طی سال گذشته ثابت مانده است ولی از آنجایی این تعرفه‌ها سالانه تعیین می‌شود بنابراین نرخ تورم تاثیری بر کارآمدی تعرفه بیمه شخص ثالث ندارد.

رییس کل بیمه مرکزی همچنین گفت: مجمع عمومی شرکت بیمه البرز برگزار شده و سهام این شرکت آماده واگذاری از طریق بورس است.

وی در مورد همکاری صنعت بیمه و نظام بانکی در زمینه بیمه‌های سرمایه‌گذاری تصریح کرد: مسئولان بیمه کشور در حال تحقیق و بررسی بیمه‌های اعتباری و سرمایه‌گذاری هستند که در صورت نهایی شدن تحقیقات در این باره، شاهد گسترش بیمه‌های سرمایه‌گذاری و اعتباری در نظام بانکی کشور خواهیم بود.

رییس کل بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: بخش عمده فعالیت‌های صنعت بیمه در نظام بانکی در حال حاضر مربوط به بیمه‌های سرمایه‌گذاری و یا اعطای تسهیلات بانکی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان است.


سید محتشم حسینیان

 

سلام

نخستین نمایشگاه تخصصی بانکداری اسلامی و صنعت بیمه در قزوین برپا می‌شود

مدیر عامل شرکت نمایشگاه‌های استان قزوین از برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی بانکداری اسلامی، بیمه و صنایع وابسته در مهر ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاههای بین‌المللی استان خبر داد.

مرتضی محمدی روز یکشنبه به‌خبرنگار ایرنا گفت:این نمایشگاه با پشتیبانی رییس و اعضای شورای بانکداری استان، موسسات مالی و اعتباری، بیمه‌ها و صنایع وابسته در استان و کشور در فضایی به مساحت سه هزار متر مربع دایر می‌شود.

وی افزود: دراین نمایشگاه، آخرین دستاوردهای صنعت بانکداری و بیمه جهت بازدید عموم به مدت چهار روز به نمایش درخواهد آمد.

محمدی از جمله اهداف برپایی این نمایشگاه را آشنایی بازدیدکنندگان با فعالیتهای بانکداری اسلامی و بیمه، ایجاد فضایی برای مخاطبان علاقه‌مند جهت تبلیغ اهداف سازمان و موسسه، امکان انتخاب آگاهانه برای بازدیدکنندگان ، ایجاد رقابت در بین خدمات‌دهندگان ذکر کرد.

این مسوول گفت: معرفی روشهای الکترونیک در بیمه و بانکداری، برگزاری کلاسها و سخنرانی‌های تخصصی جهت مخاطبان و متخصصان، کاهش مراجعات مردم و افزایش بهره‌وری ازطریق اطلاع رسانی خدمات نوین، جلب مشارکت مردم و مخاطبان جهت رونق و شکوفایی بیش از پیش بانکداری اسلامی از دیگر اهداف برپایی این نمایشگاه است.

محمدی ادامه داد: از آنجا که همواره جلب مشارکت مشتریان و ارایه انواع تسهیلات و خدمات مورد توجه موسسات مالی از مواردمهم درانتخاب خدمت‌دهندگان به مردم می‌باشد، دراین نمایشگاه جلب مشارکت مشتریان تقویت خواهد شد.

وی اضافه کرد: از متقاضیان عرصه بانکداری، بیمه، موسسات مالی واعتباری سرمایه‌گذاری، سازمانها، صنایع مرتبط و پشتیبانی‌کنندگان تجهیزات وامکانات مورد نیاز بانکها دعوت می‌شود درصورت تمایل به‌مشارکت در نمایشگاه با شماره تلفنهای ۰۲۸۱۳۳۶۲۵۳۰-۳تماس بگیرند.

نخستین نمایشگاه تخصصی بانکداری اسلامی، بیمه و صنایع وابسته از ۲۳تا ۲۶ مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان قزوین برپا می‌شود.  


سید محتشم حسینیان

 

سلام

ملاقاتی صمیمانه با رییس کل بیمه مرکزی ایران در تبریز

روز پنجشنبه 28/6/87 ملاقاتی صمیمانه با رییس کل بیمه مرکزی ایران و هیات همراه در سالن کنفرانس اداره دارایی تبریز انجام شد.

در این ملاقات بی‌تکلف مدیران شعب بیمه‌های دولتی و غیردولتی تبریز، سرپرستان مناطق شمال غرب کشور، همچنین مسوولان اداره کل دارایی استان شرکت داشتند دکتر فرشباف و هیات همراه او با اشتیاق و حوصله تمام درددل‌ها و مشکلات دست‌اندرکاران بیمه منطقه را شنیدند و آنگاه ضمن اشاره به ضریب نفوذ پایین بیمه در کشور لزوم تحرک گسترده و علمی در جهت پویایی هر چه بیشتر را خواستار شدند. دکتر فرشباف با تاکید بر لزوم تربیت هر چه بیشتر متخصصان بیمه، آموزش را از برنامه‌های اولویت‌دار بیمه مرکزی ایران برشمردند و پشتیبانی از بخش خصوصی و سپردن کارها به این بخش را از الزامات توسعه دانستند. دکتر فرشباف بر افزایش اختیارات مدیران استان‌ها صحه گذاشته و حرکت‌های قدرتمندانه و قاطعانه مدیران را از عوامل موثر در توسعه بیمه‌های استانی نامیدند. وی کاستن هر چه بیشتر از بوروکراسی‌های زاید را ضروری و شفاف‌سازی و روان‌سازی را از اهم وظایف بیمه مرکزی ایران دانستند. دکتر فرشباف دادن اختیارات و مسوولیت به بخش خصوصی و اکتفا به نظارت‌های مثبت و موثر به جای دخالت‌های مستقیم را لازمه پیشرفت دانسته و تاکید کردند که همه باید دست به دست هم دهیم و فرهنگ‌سازی کنیم تا ضریب نفوذ بیمه در جامعه افزایش یابد. حذف تعرفه‌ها در دراز مدت، همچنین دادن اختیارات بیشتر مخصوصا در زمینه انتخاب نمایندگان از دیگر برنامه‌های بیمه مرکزی ایران است.
ماحصل کلام اینکه وقتی رییس بیمه مرکزی ایران به همراه هیات همراه خود به دور از تشریفات متداول در منطقه‌ای از کشور با حضور فیزیکی آمادگی خود و زیرمجموعه‌اش را برای بسترسازی، روان‌سازی، رفع مشکلات جاری و معضلات دست و پاگیر و ارائه طرح‌ها و برنامه‌های مدون کاری اعلام و به ریزترین مسائل و مشکلات نیز گوش فرا می‌دهد تا در ریشه‌یابی معضلات و ارائه پیشنهادات و راه‌حل‌ها تنها به قاضی نرفته باشد نشان از مدیریتی پویا و مصمم برای تثبیت جایگاهی محکم و واقعی برای بیمه کشور است تا بتواند در امنیت فکری شهروندان نقش واقعی خود را به نمایش بگذارد. با مغتنم شمردن این قبیل جلسات پربار برای دکتر فرشباف ریاست بیمه مرکزی ایران و یاران و همکاران پرتلاششان در مجموعه بیمه مرکزی ایران آرزوی موفقیت روزافزون داریم و بر تمام مدیران واحدهای بیمه‌ای سراسر کشور فرض می‌دانیم که همه با هم در این راه پرپیچ و خم با همدلی تمام یار و یاور این قبیل مدیران توانمند خوش فکر باشیم.


سید محتشم حسینیان

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

سید محتشم حسینیان


معرفی من

نام:سید محتشم

نام خانواگی:حسینیان

متولد:1355

تحصیلات: کارشناسی ارشد مدیریت بیمه

محل تحصیل:دانشگاه آزاد اسلامی

سابقه فعالیت 4 سال بازاریابی بیمه و 13 سال نمایندگی بیمه

در صورت تمایل با شماره های 44859470 یا 09121212615 تماس بگیرید
سید محتشم حسینیان


بیمه های دولتی
  بیمه مرکزی
بیمه ایران

بیمه های خصوصی
بیمه آسیا
بیمه البرز
بیمه دانا
بیمه کارآفرین
بیمه ملت
بیمه پارسیان
بیمه سینا
بیمه توسعه
بیمه سامان
بیمه رازی
بیمه دی
بیمه نوین
بیمه پاسارگاد
بیمه معلم
بیمه میهن
بیمه اتکائی ایرانیان
بیمه آرمان
بیمه کوثر
بیمه ما
بیمه تعاون
بیمه سرمد

بیمه های مناطق آزاد
بیمه ایران معین
بیمه حافظ
بیمه اتکائی امین
بیمه امید
بیمه آسماری

سایتهای بیمه ای
انجمن صنفی نمایندگان بیمه ایران
سندیکای بیمه گران ایران
انجمن کارشناسان صنعت بیمه
انجمن حرفه ای صنعت بیمه
اکو بلاگ
پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه
پژوهشكده بيمه
یادداشتهای بیمه ای
بیمه و مدیریت
مرکز خبری بانک و بیمه
ریسک نیوز
آئین
راهنمای بیمه
وبلاگ تخصصی بیمه های مسئولیت
بيمه
ارزیاب ریسک
پایگاه علمی بیمه
فرانشیز
بیمه نیوز
انجمن صنفی کارگزاران بیمه
انجمن اکچوئری ایران
انتشارات پوشش گستر
صندوق تامین خسارتهای بدنه
وبلاگ تخصصی بیمه آتش سوزی
مدیریت بیمه های عمر و پس انداز بیمه دانا
ارزیابی خسارت در بیمه های مهندسی
دانشنامه بیمه
وبلاگ بیمه شهر

آرشیو من


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0